Προς το περιεχόμενο

Οι 10ης γενιάς Intel Core για laptops, «Comet Lake», φτάνουν τους έξι πυρήνες αλλά είναι 14nm


voltmod

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 ώρα πριν, manosnike είπε

Καλά κατάλαβα, καλή συνέχεια αδερφέ..

Άσε έμενα και τον υπόλοιπο κόσμο που δεν χτυπάει 100αρια να ζούμε σε άλλο πλανήτη 😂

Αυτό σου λέει ρε αδερφέ ο άνθρωπος. Ότι είναι στην τύχη τι θα σου βγει γιατί εξ αρχής υπάρχει κόλλα μέσα. Όντως έχει βρωμίσει το net με το πρόβλημα αυτό ειδικά στις δύο τελευταίες γενιές. Το φιλαράκι μου από Γερμανία έπρεπε να αλλάξει τρεις 9600κ για να μπορέσει να βρει έναν που να δούλευε σωστά. Κουκουρουκου θερμοκρασία με το καθένα είχε και μπόλικο stuttering ακόμα και σε απλές διεργασίες. Το τελευταίο που έχει ναι μεν δεν παρατηρεί το stuttering σε browsing και λοιπά όμως οι θερμοκρασίες ακόμα είναι ύποπτες. 

Δεν γίνεται από 2600κ που είχε με 45 βαθμούς idle ξαφνικά να βρίσκεται στους 57 και όταν παίζει παιχνίδια ο παλιός να μην ξεπερνούσε τους 75 ενώ ο νέος βαράει 80+. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 52
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Στις 22/8/2019 στις 1:40 ΠΜ, chocorello είπε

image.png.96033a7a34fc70b7dc39fa3c5547bfa9.png

 

%CE%A0%CE%B7%CE%B3%CE%AE_%CF%80%CE%B9%CE

 

Μουνισιπάλιτυ οφ αρκάντι
Ενοικιάζεται μονοκατοικία: 6979271866 (wtf)

Βάλε και την Πηγή Δεβετζή να δέσει το γλυκό

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Δνε καταλαβαίνω γιατί τόσο χαμός για τα nm... ΠΡΟΣΩΠΙΚΆ και το τονίζω για να μην με φάνε δεν με νοιαζουν.. Δε πα να ναι 14 ή 12 ή 7... Καλή απόδοση να έχει σε προσιτή τιμή...  Και όχι δεν έχω Intel έχω ryzen 5 2600. Τόσος χαμός χωρίς λόγο πιστεύω. 

Επεξ/σία από Vkngs
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, Vkngs είπε

Δνε καταλαβαίνω γιατί τόσο χαμός για τα nm...

α) Γιατί έτσι μας έμαθε η Intel, η οποία ήταν πάντα πρωτοπόρα στην παραγωγή της πιο εξελιγμένης τεχνολογίας.

β) γιατί χαμηλότερα nm σημαίνει (πλην ελαχίστων εξαιρέσεων) καλύτερη απόδοση

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, Vkngs είπε

Δνε καταλαβαίνω γιατί τόσο χαμός για τα nm... ΠΡΟΣΩΠΙΚΆ και το τονίζω για να μην με φάνε δεν με νοιαζουν.. Δε πα να ναι 14 ή 12 ή 7... Καλή απόδοση να έχει σε προσιτή τιμή...  Και όχι δεν έχω Intel έχω ryzen 5 2600. Τόσος χαμός χωρίς λόγο πιστεύω. 

Οσο χαμηλοτερα τα nm σε ενα chip τοσο μικροτερο το power leakage. Χαμηλοτερες θερμοκρασιες μεγαλυτερες επιδοσεις. Η intel εχει τερματισει τα 14nm απο περσι. Το παλευει να παει στα 10 και στα desktop. Η intel παιζει με μονολιθικη λιθογραφια η amd χρησιμοποιει αλλο τροπο για να παει στα 7mn το λεγομενο infinity Fabric. Πολυ πιο δυσκολος ο πρωτος τροπος για αυτο και εχει μεινει πισω η intel. Ειχε επαναπαυτει κιολας χρονια τωρα και η amd την επιασε στον υπνο.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλό το αστειάκι με την πηγή..... Αποδείξατε το πόσα ηλίθια fanboys υπάρχουν και σε αυτό το φόρουμ. Λοιπόν δεν θα σας παραθέσω link εδώ μέσα. Ψάξτε σε ομάδες αγοραστών ryzen 3 στο Reddit και θα διαπιστώσετε τί λένε οι ίδιοι οι αγοραστές. Δεν παπαγαλίζω κάτι από πηγή μιλάω από προσωπική εμπειρία. Συγγενικό μου πρόσωπο αγόρασε ryzen 3 και το συνδύασε με μητρική x570 MSI. Δεν ξέρω αν φταίει το BIOS της μητρικής ή ο επεξεργαστής, αλλά ανοίγεις game και πάνω στο τέταρτο ανεβάζει 80 βαθμούς (εννοείται με wraith prism cooler της AMD ) και στην προσπάθεια να τηρήσει το chip το 60w TDP τρως ένα ωραιότατο thermothrottling, κατεβαίνει η συχνότητα όλων των πυρήνων στα 3300mhz και έχεις 15 fps. Δεν είμαστε οι μόνοι που αντιμετωπίζουμε πρόβλημα, όπως είπα αν μπείτε στο Reddit θα δείτε παράπονα από χιλιάδες χρήστες. Άντε περαστικά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
15 minutes ago, haris318ti said:

όπως είπα αν μπείτε στο Reddit θα δείτε παράπονα από χιλιάδες χρήστες.

Θα μπορούσες τουλάχιστον να δώσεις links από το reddit, ούτε καν αυτό όμως.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...