Προς το περιεχόμενο

Νέο AMD build (mid-high end)


Επισκέπτης

Προτεινόμενες αναρτήσεις

3 ώρες πριν, tsofras είπε

Τούμπανο , μεγειες

Φαντάζομαι θα έχουμε φωτό αργότερα έτσι?

Μου αρέσει πολύ το κουτί αυτό, διάβασα στο Σκρουτζ ότι κάποιος ζοριστηκε με την δικιά σου ψυκτρα να την βάλει επάνω ( απλά να το ξέρεις δεν γνωρίζω αν ισχύει)

Ευχαριστώ !! Οπωσδήποτε θα ανεβάσω φωτό μετά την συναρμολόγηση !!

Το κουτί είναι πανεμορφο. Το διάβασα και εγώ αυτό στο Σκρουτζ και γενικά το έψαξα πολύ. Με 280 ψύκτρα δεν έχει θέμα , την κουμπωνεις στα δεξιά και δεν έχεις θέμα. Με 360 έχει θέμα επάνω αλλά μπορείς να την βάλεις μπροστά σε push pull airflow. Η άλλη επιλογή είναι να βάλεις τα ανεμιστηράκια πάνω από την ψυκτρα.

3 ώρες πριν, radiohead είπε

Όλα ένα κι ένα είναι. 

Όταν ολοκληρώσεις θα το ποσταρεις εδώ 

Will do !!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, DiAvOl είπε

Ευχαριστώ !! Οπωσδήποτε θα ανεβάσω φωτό μετά την συναρμολόγηση !!

Το κουτί είναι πανεμορφο. Το διάβασα και εγώ αυτό στο Σκρουτζ και γενικά το έψαξα πολύ. Με 280 ψύκτρα δεν έχει θέμα , την κουμπωνεις στα δεξιά και δεν έχεις θέμα. Με 360 έχει θέμα επάνω αλλά μπορείς να την βάλεις μπροστά σε push pull airflow. Η άλλη επιλογή είναι να βάλεις τα ανεμιστηράκια πάνω από την ψυκτρα.

Will do !!

Συγνώμη τα έχεις εκεί και ακόμη δεν το έφτιαξες ? Αισχος 🤣

Εγώ δεν θα μπορούσα να κοιμηθώ αν γνώριζα ότι είναι εκεί τα κουτιά και με περιμένουν , χεχε

Άντε με το καλό μαν

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, DiAvOl είπε

Χαχα δίκιο έχεις , δυσκολεύομαι αλλά θα πρέπει να περιμένω μέχρι το Σάββατο που θα έχω χρόνο :)

Σάββατο? 😫🙄🤐😭

Έχεις αντοχές εσύ στο περίμενε , σε θαυμάζω

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ξεκινάω παρασκευή βράδυ το build, κάνω πρώτα βίδες το κουτί για να έχω χώρο να δουλέψω, βάζω τα standoffs για ATX μητρική, βάζω τον 3900X, τον SSD (M.2.) και το τροφοδοτικό χωρίς καλώδια. Όλα καλά μέχρι εκείνη την στιγμή. Σάββατο πρωί ξεκινάω με τα υπόλοιπα. Ανοίγω Kraken x62 και αρχίζω να ψάχνω που να το βάλω. Ουσιαστικά δεν χωράει στο συγκεκριμένο κουτί ΠΟΥΘΕΝΑ επειδή η ψυκτρα είναι τεράστια. Μπροστά ίσως θα μπορούσε να μπει αν έβγαζα τους μεγάλους ανεμιστήρες αλλά θα μου χαλούσε το airflow. Όλα αυτά επειδή "βρίσκει" σε ένα ριμαδο μετταλικό part του case. Μετά από πολύ προσπάθεια, κατάφερα να την βιδώσω πάνω με μολις 6 από τις 8 βίδες, καθώς και τα ανεμιστηράκια από πάνω (exhaust) να τραβάνε ζεστό αέρα χωρίς να περνάει μέσα από την ψύκτρα. Όσο έψαχνα να βρω μέρος να την βάλω άκουγα αυτό https://youtu.be/X3je3XKTKzQ τραγουδώντας "δε χωράς πουθενά, πουθενά, πουθενά, πουθενάαα"

Πρόβλημα νούμερο δύο, άλλες οδηγίες βρίσκεις για το mounting bracket του pump online (https://www.nzxt.com/manuals/krakenx/X52-X62-amd.html) και άλλες μέσα στο εγχειρίδιο. Έχασα πόσο χρόνο εκεί βιδώνοντας ξεβιδώνοντας χωρίς λόγο. Τελικά κουμπώνει πάνω στο κλασικό AMD bracket που έρχεται pre-installed. Αφού περάσεις το πρώτο κλιψάκι μετά για να περάσεις το δεύτερο φτύνεις αίμα, νομίζεις ότι θα σπάσει η motherboard. Επίσης γέμισε γρατσουνιές από κάτω το pump της ψύκτρας. Α και επίσης σε κάθε προσπάθεια πρέπει να καθαρίζεις μετά το thermal paste και re-apply... βασανιστήριο.

Τέλος, άπειρα καλώδια, ARGB, splitters, controllers κτλ. πρέπει πρώτα να μάθεις το manual της mobo απέξω και ανακατωτά πριν προχωρήσεις με κάποιο ικανοποιητικό confidence level. Το συγκεκριμένο case κρύβει πολύ καλά τα καλώδια αλλά για να κλείσεις τα καπάκια θέλει τρελό cable management.

Κυριακή βράδυ ήμουν έτοιμος με το hardware μέρος, θα συνεχίσω με άλλο post για το μετά το στήσιμο..

 Υ.Γ. Η οθόνη τα σπάει (επείγει η αγορά καινούριου γραφείου γιατί είναι τεράστια, όπως και το κουτί).

 

Webp.net-resizeimage (3).jpg

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...