Προς το περιεχόμενο

η WIND με ενημέρωσε ότι σε 2 μήνες ότι "η κάρτα θα στοιχίζει κατ'ελάχιστο 15ευρώ"


jgeorgiou

Προτεινόμενες αναρτήσεις

δυστυχως για να πεις οτι κερδιζεις κατι απο τις προσφορες, πρεπει να μιλας με τις ωρες αλλιως τσαμπα πετας τα λεφτα σου.

Εκανα ανανεωση με πακετο και εχω 1500 λεπτα για 25 ημερες, σε λιγες μερες ληγει η προσφορα του πακετου, και ζητημα ειναι να 

εχω καταναλωσει 200 παρα κατι.

Οποτε η νεα ταση ειναι αυτη, παρε τσαμπα λεπτα και πληρωνε ενα τρενο λεφτα.

Μην το αναλυσουμε για το τι τιμες εχει η ιταλια, θα πεσει κλαμα....

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 187
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

7 ώρες πριν, Klausx είπε

Σε λίγο καιρό θα είναι πιο φτηνά τα συμβόλαια από τα καρτοκινητά.

Έτσι πρέπει να είναι. Όταν το συμβόλαιο σε δεσμεύει για δεδομένο χρονικό διάστημα, δε πρέπει να προσφέρει κάτι καλύτερο από το -αντίστοιχο- καρτοκινητό, που δεν έχει χρονική δέσμευση; Τώρα αυτό δε συμβαίνει: τα συμβόλαιο είναι ακριβότερα και με λιγότερες παροχές.

Σε οποιαδήποτε υπηρεσία έχω χρησιμοποιήσει, είτε επιλέξεις να δεσμευτείς για κάποιο χρονικό διάστημα, ή προπληρώσεις, έχεις περισσότερες παροχές, όχι το ανάποδο, όπως συμβαίνει με την κινητή.

  • Like 4
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ίσως και offtopic αλλά μιας και πλέον το roaming εντός Ευρωπαϊκής ένωσης είναι αρκετά φτηνό τι δυσκολίες θα υπήρχαν αν κάποιος αγόραζε ξένο νούμερο και το χρησιμοποιούσε στην Ελλάδα?

Π.χ από Αγγλία, Κύπρο, Βουλγαρία ή και εγώ δε ξέρω από που αλλού? Το έχει δοκιμάσει κανείς?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, nikangel είπε

Είναι κοινό μυστικό πως η χρεωση τύπου ala cart που χρησιμοποιουσαν οι εταιρείες καρτοκινητης ήταν πολύ ακριβότερη του παραδοσιακού συμβολαίου αλλά πολλοί καταναλωτές την χρησιμοποιούσαν γιατί παρείχε μια ψευδαίσθηση ελευθερίας. (Έχω πληρώνω - δεν έχω δεν πληρώνω) Αυτά τα πακέτα μάλιστα κάνανε θραύση και στην πλειονότητα των νέων μέχρι 30 ετών γιατί είτε δεν είχαν ένα σταθερό εισόδημα, είτε ήταν άνεργοι. Η τεχνολογία όμως προχωράει και οι εταιρείες βλέπουν τους παραδοσιακούς χρήστες καρτοκινητων να χρησιμοποιούν πια άλλους τρόπους επικοινωνίας. Με την χρήση VoIP τεχνολογίας (messenger , Viber whatsapp) οι εταιρείες καρτοκινητής έχουν πάθει μεγάλη ζημιά. Οι πάνω από 1 εκατομμύριο αλλοδαποί της χώρας μας δεν αγοράζουν πια κάρτες με το τσουβαλι για να μιλάνε με εξωτερικό. Οι εκαντοντάδες χιλιάδες έφηβοι δεν αγοράζουν πια 5000+ μηνύματα για να μιλάνε όλο το βράδυ με το ταίρι τους κτλ Όλοι αυτοί βολεύονταν σχεδόν στο τζάμπα μιας και το WiFi ίντερνετ βρίσκεται σχεδόν παντού. Φαντάσου λοιπόν να είχαν καρτοκινητα που θα ήθελαν ανανέωση χρόνου κάθε 6 μήνες. Οι εταιρείες κάτι έπρεπε να κάνουν για να μειώσουν την χασουρα και το βρήκαν. Μείωση του χρόνου υποχρεωτικής ανανέωσης και πανάκριβα πακέτα ίντερνετ.  Εξάλλου ποιος στέλνει μηνύματα sms πια, ποιός έφηβος χρεώνεται για να μιλήσει παραδοσιακα όταν όλοι οι φίλοι του είναι όλη μέρα on line. Ποια μητέρα θα αγοράσει κάρτα για να μιλήσει με το παιδί της που σπουδάζει στο εξωτερικό; Σχεδόν κανείς...

Προσπαθείς να αναλύσεις μια υπαρκτή κατάσταση, λαμβάνοντας υπόψιν μόνο έναν παράγοντα ενώ υπάρχουν πολλοί. Αυτό οδηγεί αναπόφευκτα σε "λογικές πλάνες".

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

35 λεπτά πριν, Xvipes είπε

Ίσως και offtopic αλλά μιας και πλέον το roaming εντός Ευρωπαϊκής ένωσης είναι αρκετά φτηνό τι δυσκολίες θα υπήρχαν αν κάποιος αγόραζε ξένο νούμερο και το χρησιμοποιούσε στην Ελλάδα?

Π.χ από Αγγλία, Κύπρο, Βουλγαρία ή και εγώ δε ξέρω από που αλλού? Το έχει δοκιμάσει κανείς?

H δυσκολία είναι ότι για να μη στο κόψουν θα πρέπει να πηγαίνεις ανά κάποια διαστήματα στη χώρα από την οποία πήρες το νούμερο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
Just now, filipN said:

- Τον αριθμό κινητού της Vodafone Ολλανδίας, που εργάσθηκα για δύο χρόνια, τον είχα άλλα 2.5 χρόνια στην Ελλάδα και τον διέκοψα εγώ.

Δεν κόβεται ο αριθμός αλλά το "φτηνό roaming"...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, ciyo είπε

αυτο διορθωνετε, βαζεις λεφτα μεσω ιντερνετ

το προβλημα ειναι η ορθη χρηση των εταιριων

Επιτρέπεται δηλαδή να έχεις μια κάρτα μόνιμα σε roaming χωρίς να γυρνάει ποτέ στον πάροχό της ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 hours ago, nikangel said:

Είναι κοινό μυστικό πως η χρεωση τύπου ala cart που χρησιμοποιουσαν οι εταιρείες καρτοκινητης ήταν πολύ ακριβότερη του παραδοσιακού συμβολαίου αλλά πολλοί καταναλωτές την χρησιμοποιούσαν γιατί παρείχε μια ψευδαίσθηση ελευθερίας. (Έχω πληρώνω - δεν έχω δεν πληρώνω) Αυτά τα πακέτα μάλιστα κάνανε θραύση και στην πλειονότητα των νέων μέχρι 30 ετών γιατί είτε δεν είχαν ένα σταθερό εισόδημα, είτε ήταν άνεργοι. Η τεχνολογία όμως προχωράει και οι εταιρείες βλέπουν τους παραδοσιακούς χρήστες καρτοκινητων να χρησιμοποιούν πια άλλους τρόπους επικοινωνίας. Με την χρήση VoIP τεχνολογίας (messenger , Viber whatsapp) οι εταιρείες καρτοκινητής έχουν πάθει μεγάλη ζημιά. Οι πάνω από 1 εκατομμύριο αλλοδαποί της χώρας μας δεν αγοράζουν πια κάρτες με το τσουβαλι για να μιλάνε με εξωτερικό. Οι εκαντοντάδες χιλιάδες έφηβοι δεν αγοράζουν πια 5000+ μηνύματα για να μιλάνε όλο το βράδυ με το ταίρι τους κτλ Όλοι αυτοί βολεύονταν σχεδόν στο τζάμπα μιας και το WiFi ίντερνετ βρίσκεται σχεδόν παντού. Φαντάσου λοιπόν να είχαν καρτοκινητα που θα ήθελαν ανανέωση χρόνου κάθε 6 μήνες. Οι εταιρείες κάτι έπρεπε να κάνουν για να μειώσουν την χασουρα και το βρήκαν. Μείωση του χρόνου υποχρεωτικής ανανέωσης και πανάκριβα πακέτα ίντερνετ.  Εξάλλου ποιος στέλνει μηνύματα sms πια, ποιός έφηβος χρεώνεται για να μιλήσει παραδοσιακα όταν όλοι οι φίλοι του είναι όλη μέρα on line. Ποια μητέρα θα αγοράσει κάρτα για να μιλήσει με το παιδί της που σπουδάζει στο εξωτερικό; Σχεδόν κανείς...

αφού είναι τόσο τίμιες οι εταιρειες που θέλαν να προσφέρουν υπηρεσίες αλλά οι πονηροί εμείς δεν τις αγοράζαμε

για ποιό λόγο ας πούμε η VF βάζει κόφτη ταχύτητας στο καρτοκινητό ίντερνετ μέχρι τις 4 τα χαράματα της επόμενης μέρας

αφότου το έχεις πλήρωσει και μόλις δει ότι ξεκίνησες να το χρησιμοποιείς;

.

λοιπόν εγώ λέω ιστορίες για αγρίους και να μην τους δικαιολοηούμε με συναισθηματικού τύπου επιχειρήματα

πρόκειται για ολογοπώλιο και αφού βλέπουν ότι δεν υπάρχει έλεγχος και αντίδραση, ακολουθούν εναρμονισμένες πρακτικές

απλά

.

επί τη ευκαιρία, το καρτοκινητό δεν είναι τζάμπα, έχει πάγιο ουσιαστικά που το πληρώνεις ανά δίμηνο,

δέσμευση δεν έχει

κατά τα λοιπά και σε σχέση με το συμβόλαιο το καρτοκινητό έχει ακριβότερο κόστος χρήσης

Επεξ/σία από KoreanW
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γνωστή παπατζα του τηλεφωνητή για αύξηση κάρτας και διάφορα περί χρέωσης λεπτού κτλ κτλ. Και αυτά που μου πρότειναν αν εξαιρέσεις τα 1500 λεπτά προς  cosmote είναι τα μισά από τα mb του what's up στην διπλάσια τιμή. Καλά ποιος αγοράζει ακόμα με κάρτα από περίπτερο και γράφει σύγχρονος σε φόρουμ τεχνολογίας. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, tornado είπε

Έκανα ανανεωση με πακετο και εχω 1500 λεπτα για 25 ημερες,

Παλιότερα εναργοποιούσα κι εγώ πακέτα στη Wind, αλλά τη μία με έπαιρναν τηλέφωνο και έλεγε ότι είναι κλειστό, την άλλη όταν καλούσα έκανε παράσιτα και αντιλάλους και κάποιες φορές έκλεινε η συνομιλία. Για να μην αναφερθώ στο ότι με χρέωναν 3-8€ ενώ είχα εκόμα τουλάχιστον 100 λεπτά ακόμα, και όταν κάναμε αίτημα ανάλυσης κλήσεων βρίσκαμε ότι όλα ήταν εντάξη και μας ξαναπίστωναν τα χρήματα (τουλάχιστον 4 φορές). Με τη Cosmote  δεν είχα και πολλά θέματα, όχι ότι κι εκεί δεν υπήρχαν προβήματα.

Εσείς τη γνώμη/ εμπειρία έχετε;

Επεξ/σία από Τέρης Α.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, smav82 είπε

Γνωστή παπατζα του τηλεφωνητή για αύξηση κάρτας και διάφορα περί χρέωσης λεπτού κτλ κτλ. Και αυτά που μου πρότειναν αν εξαιρέσεις τα 1500 λεπτά προς  cosmote είναι τα μισά από τα mb του what's up στην διπλάσια τιμή. Καλά ποιος αγοράζει ακόμα με κάρτα από περίπτερο και γράφει σύγχρονος σε φόρουμ τεχνολογίας. 

Πίστεψε με υπάρχουν πολλοί νέοι. Δεν ξέρω αν γράφουν σε φόρουμ τεχνολογίας αλλά ξέρω ότι έρχονται σε ΕΚΟ που δουλεύω εγώ μέσα, και αγοράζουν κάρτες κινητής των 12€ φουλ. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, smav82 είπε

[...]

Καλά ποιος αγοράζει ακόμα με κάρτα από περίπτερο και γράφει σύγχρονος σε φόρουμ τεχνολογίας. 

Όποιος έχει έναν ακόμα αριθμό κινητού για τις αγοραπωλησίες στο insomnia, για να επικοινωνεί με τους συμφοιτητές του, κλπ.

Και τα δύο ανίψια μου που φοιτούν σε προπτυχιακό τμήμα ΑΕΙ, έχουν ήδη δύο αριθμούς κινητού και το ένα είναι καρτοκινητού. Σιγά μη "βάλουν στο σπίτι τους" όποιον γνώρισαν χτες και κατ' ανάγκην.

Εγώ έχω τρεις (3) αριθμούς μόνο και μόνο για τις προσωπικές επαφές, όχι τις επαγγελματικές. Και φυσικά οι δύο από αυτούς είναι καρτοκινητού...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οι εταιριες θελουν να τελειωνουν και με τα δεσμευμενα νουμερα στα συρταρια για να τα ξανα ριξουν στην αγορα δεν μπορειτε να φανταστειτε ποσοι αριθμοι καθονται ανενεργοι

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...