Προς το περιεχόμενο

η WIND με ενημέρωσε ότι σε 2 μήνες ότι "η κάρτα θα στοιχίζει κατ'ελάχιστο 15ευρώ"


jgeorgiou

Προτεινόμενες αναρτήσεις

10 λεπτά πριν, filipN είπε

Όποιος έχει έναν ακόμα αριθμό κινητού για τις αγοραπωλησίες στο insomnia, για να επικοινωνεί με τους συμφοιτητές του, κλπ.

Και τα δύο ανίψια μου που φοιτούν σε προπτυχιακό τμήμα ΑΕΙ, έχουν ήδη δύο αριθμούς κινητού και το ένα είναι καρτοκινητού. Σιγά μη "βάλουν στο σπίτι τους" όποιον γνώρισαν χτες και κατ' ανάγκην.

Εγώ έχω τρεις (3) αριθμούς μόνο και μόνο για τις προσωπικές επαφές, όχι τις επαγγελματικές. Και φυσικά οι δύο από αυτούς είναι καρτοκινητού...

Με παρεξηγησες... Εννοώ γιατί να αγοράσεις καρτα. Κατεβάζεις εφαρμογή και με PayPal η χρωστική κανεις την δουλειά σου

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 187
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Τι διαβαζουμε εδω μεσα....Παιδια σε οποιον δεν αρεσει το κοβει και τελος...Δεν ειναι κοινωνικο αγαθο το κινητο τηλεφωνο και οι παροχοι ειναι εταιριες που θελουν να βγαλουν κερδος....

  • Thanks 2
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, smav82 είπε

Με παρεξηγησες... Εννοώ γιατί να αγοράσεις καρτα. Κατεβάζεις εφαρμογή και με PayPal η χρωστική κανεις την δουλειά σου

Έχεις δίκιο!

Τώρα έχεις τη δυνατότητα να επιλέξεις, όπως έγραψα και παραπάνω, είτε να πληρώσεις (12x6= 72 ευρώ) είτε (10x6= 60 ευρώ).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
15 λεπτά πριν, ravisher34 είπε

Τι διαβαζουμε εδω μεσα....Παιδια σε οποιον δεν αρεσει το κοβει και τελος...Δεν ειναι κοινωνικο αγαθο το κινητο τηλεφωνο και οι παροχοι ειναι εταιριες που θελουν να βγαλουν κερδος....

Κι εγώ που έχω 98€ στο νούμερό μου θα τα πετάξω;

Και μη μου γράψετε να τα εκατοστήσω γιατί πάω καρφί να τα χιλιάσω.

Επεξ/σία από Τέρης Α.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Τέρης Α. είπε

Κι εγώ που έχω 98€ στο νούμερό μου θα τα πετάξω;

Και μη μου γράψετε να τα εκατοστήσω γιατί πάω καρφί να τα χιλιάσω.

Αδερφε τι να σε πω...κερνα στο κοσμο GB....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μην ξεχνάτε ότι είναι ιδιωτικές εταιρίες και κάνουν ότι θέλουν.

Μπορείτε οποιαδήποτε στιγμή να διακόψετε τη συνεργασία μαζί τους.

  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

51 λεπτά πριν, Τέρης Α. είπε

Κι εγώ που έχω 98€ στο νούμερό μου θα τα πετάξω;

Και μη μου γράψετε να τα εκατοστήσω γιατί πάω καρφί να τα χιλιάσω.

πρόσεξε να ανανεώνεις συχνά (ακριβώς στις ημερομηνίες που πρέπει) γιατί αν δεν το κάνεις τότε θα χάσεις και τα χρήματα (που θα τα κλαις) και τα πακέτα που έχεις ενεργοποιήσει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, Τέρης Α. είπε

Κι εγώ που έχω 98€ στο νούμερό μου θα τα πετάξω;

Και μη μου γράψετε να τα εκατοστήσω γιατί πάω καρφί να τα χιλιάσω.

εγω ειχα 120 στην δικη μου.τωρα βαζω τον 1 μηνα καρτα και τον αλλο αγοραζω πακετο απο το υπολοιπο.καποια στιγμη θα φαγωθουν

Επεξ/σία από astrea966
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, astrea966 είπε

εγω ειχα 120 στην δικη μου.τωρα βαζω τον 1 μηνα καρτα και τον αλλο αγοραζω πακετο απο το υπολοιπο.καποια στιγμη θα φαγωθουν

το να τα φας εσύ καλά είναι

μην στα φάνε εκείνοι είναι το ζήτημα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Τέρης Α. είπε

Κι εγώ που έχω 98€ στο νούμερό μου θα τα πετάξω;

Και μη μου γράψετε να τα εκατοστήσω γιατί πάω καρφί να τα χιλιάσω.

Σε ποια εταιρεία είσαι ?

10 λεπτά πριν, astrea966 είπε

εγω ειχα 120 στην δικη μου.τωρα βαζω τον 1 μηνα καρτα και τον αλλο αγοραζω πακετο απο το υπολοιπο.καποια στιγμη θα φαγωθουν

Σε 20 μήνες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, ikorolis είπε

το να τα φας εσύ καλά είναι

μην στα φάνε εκείνοι είναι το ζήτημα...

Αυτοί τα έχουν ήδη φάει! Τα λεφτά τους τα έχεις σκάσει. Το να σου δώσουν gb και χρόνο ομιλίας εσωτερικού έχει marginal cost για αυτούς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στην wind με 2 δεκαπενταριά βγάζεις 3 μήνες με τα προγράμματα των 8,5 και σου περισσεύουν. Επιπλέον με τα δωρεάν log n win και τα tapnget με μια οικονομική προσέγγιση μπορεί να βγάλεις άλλους 2 μήνες. Σε ποια άλλη εταιρεία έχεις αυτή την ελαστικότητα? 

 

Επίσης αφού τα χρήματα μπαίνουν στο λογαριασμό ποια η διαφορά του να βάλω 2 15ευρες ανανεώσεις με 3 10ευρες?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 hours ago, user2163 said:

Μην ξεχνάτε ότι είναι ιδιωτικές εταιρίες και κάνουν ότι θέλουν.

Μπορείτε οποιαδήποτε στιγμή να διακόψετε τη συνεργασία μαζί τους.

Αν η αγορά λειτουργούσε με τους δικούς της κανόνες και μπορούσαν να κάνουν ό,τι θέλουν,

τότε δε θα ήταν μόνο αυτές οι τρεις, αλλά θα υπήρχε απεριόριστεος αριθμός από εταιρείες σαν κι αυτές,

και κανείς δε θα χρειάζονταν να πλειοδοτήσει για να πάρει «άδεια» από το κράτος και να δέχεται πως υπόκειται σε έλεγχο από τις ρυθμιστικές αρχές.

Αφού η αγορά θα ήταν «ελεύθερη» με την έννοια της ασυδοσίας.

.

Επειδή όμως η αγορά είναι ρυθμισμένη για να λειτουργεί με κανόνες, οι εταιρείες δε δικαιούνται «να κάνουν ό,τι θέλουν».

Προφανώς οι εταιρείες είναι τρεις, ανέρχονται σε συγκεκριμένο αριθμό αλλά είναι υποχρεωμένες να λειτουργούν ανταγωνιστικά, ούτε ασυδοτα ούτε ως ολιγοπώλιο.

Αυτά τα ξεχνάμε στην Ελλάδα που οι περισσότεροι δεν έχουμε ιδέα τί σημαίνει ελεύθερη αγιρά με κανόνες και υγιής ανταγωνισμός.

Επεξ/σία από KoreanW
  • Like 12
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 ώρες πριν, filipN είπε

Προσπαθείς να αναλύσεις μια υπαρκτή κατάσταση, λαμβάνοντας υπόψιν μόνο έναν παράγοντα ενώ υπάρχουν πολλοί. Αυτό οδηγεί αναπόφευκτα σε "λογικές πλάνες".

Φίλε μου σου παρέθεσα 5-6 υπαρκτά παραδείγματα που βιώνω καθημερινά στο περιβάλλον μου. Οι εταιρείες καρτοκινητης είναι κερδοσκοπικές επιχειρήσεις και λειτουργούν με έλεγχο της επιτροπής ανταγωνισμού. Κάθε χρόνο καταθέτουν δημόσια ισολογισμούς και μπορεί ο κάθε ένας να δεί την πορεία κερδοφορίας. Προ 2 ετών υπήρχε έντονη συζήτηση για συγχώνευση δυο μεγάλων παροχών αλλά η επιτροπή ανταγωνισμού δεν το επέτρεψε προς όφελος του καταναλωτή. Ειλικρινά δεν γνωρίζω τι πακέτα υπάρχουν στο εξωτερικό αλλά είναι ανούσιο να συγκρίνουμε διαφορετικές χώρες. Δεν επικροτω καμία αύξηση στις τιμές αλλά στην ηλικία που είμαι έχουν αλλάξει και οι ανάγκες μου για επικοινωνία. Δεν ξεροσταλιαζω τα βράδια να μιλάω με την φίλη μου, δεν στέλνω 100 sms την ημέρα και δεν μιλάω με τις ώρες με τους κολλητούς μου. Αντίθετα στέλνω 20-30 mail την ημέρα. Κανονίζω τα πάντα με τους συναδέλφους μου στο ομαδικό γκρουπ που έχουμε στο Facebook και γενικά κάνω μέτρια χρήση τηλεφώνου αλλά μεγάλη χρήση data. Ένα casual πακέτo των 10 ευρώ καλύπτει τις ανάγκες μου. Αν περίμενε λοιπόν η κάθε εταιρεία να επιβιώσει από χρήστες σαν και εμένα με αγορά κάρτας ανά 3 και πλέον μήνες, σίγουρα δεν θα ήταν βιώσιμη. Για την νεολαία πέρα από τα εξωφρενικά φθηνά φοιτητικά,  υπάρχουν και τα cu και wa που είναι προσαρμοσμένα στις ανάγκες της ηλικίας τους. Πραγματικά δεν με απασχολεί η λογική οτι κάποιος έχει 5-6 εύκολους αριθμούς και θέλει να τους συντηρήσει γιατί εχω ακούσει και αυτές τις αστειοτητες. Αν μπορείς να μου παραθέσεις τις απόψεις σου σχετικά με την "λογική πλάνη" που έχω υποπέσει θα τις διάβαζα με ενδιαφέρον. 

Επεξ/σία από nikangel
Ορθογραφικό λάθος
  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, nikangel είπε

Φίλε μου σου παρέθεσα 5-6 υπαρκτά παραδείγματα που βιώνω καθημερινά στο περιβάλλον μου. Οι εταιρείες καρτοκινητης είναι κερδοσκοπικές επιχειρήσεις και λειτουργούν με έλεγχο της επιτροπής ανταγωνισμού. Κάθε χρόνο καταθέτουν δημόσια ισολογισμούς και μπορεί ο κάθε ένας να δεί την πορεία κερδοφορίας. Προ 2 ετών υπήρχε έντονη συζήτηση για συγχώνευση δυο μεγάλων παροχών αλλά η επιτροπή ανταγωνισμού δεν το επέτρεψε προς όφελος του καταναλωτή. Ειλικρινά δεν γνωρίζω τι πακέτα υπάρχουν στο εξωτερικό αλλά είναι ανούσιο να συγκρίνουμε διαφορετικές χώρες. Δεν επικροτω καμία αύξηση στις τιμές αλλά στην ηλικία που είμαι έχουν αλλάξει και η ανάγκες μου για επικοινωνία. Δεν ξεροσταλιαζω τα βράδια να μιλάω με την φίλη μου, δεν στέλνω 100 sms την ημέρα και δεν μιλάω με τις ώρες με τους κολλητούς μου. Αντίθετα στέλνω 20-30 mail την ημέρα. Κανονίζω τα πάντα με τους συναδέλφους μου στο ομαδικό γκρουπ που έχουμε στο Facebook και γενικά κάνω μέτρια χρήση τηλεφώνου αλλά μεγάλη χρήση data. Ένα casual πακέτo των 10 ευρώ καλύπτει τις ανάγκες μου. Αν περίμενε λοιπόν η κάθε εταιρεία να επιβιώσει από χρήστες σαν και εμένα με αγορά κάρτας ανά 3 και πλέον μήνες, σίγουρα δεν θα ήταν βιώσιμη. Για την νεολαία πέρα από τα εξωφρενικά φθηνά φοιτητικά,  υπάρχουν και τα cu και wa που είναι προσαρμοσμένα στις ανάγκες της ηλικίας τους. Πραγματικά δεν με απασχολεί η λογική οτι κάποιος έχει 5-6 εύκολους αριθμούς και θέλει να τους συντηρήσει γιατί εχω ακούσει και αυτές τις αστειοτητες. Αν μπορείς να μου παραθέσεις τις απόψεις σου σχετικά με την "λογική πλάνη" που έχω υποπέσει θα τις διάβαζα με ενδιαφέρον. 

Άρα, κρίνεις εξ' ιδίων τα αλλότρια. Επειδή εσένα σε καλύπτει το συγκεκριμένο δεν πρέπει να υπάρχει τίποτε low cost όπως υπάρχει σε όλες σχεδόν χώρες της Ε.Ε;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...