Προς το περιεχόμενο

Θανατικη ποινη ερωτηση.


elpaso1

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 minute ago, Ukforthemoment said:

Την έχω εκφρασει πιο πάνω,την είδες .

Διάβασα την άποψή σου περί εκδικητικής δικαιοσύνης και συμφωνώ. Για την θανατική ποινή δεν είδα αν είπες κάτι πιο πριν. Όπως και να χει ήθελα να εκφράσω την διαφωνία μου περί απαξίωσης των συζητήσεων των δύσκολων ως προς την λύση τους προβλημάτων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
11 λεπτά πριν, funbreaker είπε

Ποτέ δεν κατάλαβα τι είδους χρησιμότητα έχουν τέτοιου είδους τοποθετήσεις σε μια συζήτηση. Αυτονόητο είναι πως δεν γίνεται να δωθεί λύση σε ένα φόρουμ για ένα τέτοιο ζήτημα, όμως κάνουμε συζήτηση και ανταλλάσσουμε ιδέες. Κι άλλα δεκάδες ζητήματα δεν λύνονται αλλά τα συζητάμε. Εσείς έχετε άποψη;

Από απόψεις άλλο τίποτα φίλε μου.

Αυτό το ζήτημα [της θανατικής ποινής], όμως είναι πραγματικά ένα από αυτά που δεν μπορώ να καταλήξω τι θα ήταν σωστό , έστω και υποκειμενικά για εμένα .

Από τη μία πιστεύω πως δεν έχουμε δικαίωμα να αφαιρέσουμε μία ανθρώπινη ζωή, μέσω ενός συστήματος που τιμωρεί και δεν διορθώνει. Είναι σαφέστατα και το θέμα της ΑΠΟΛΥΤΗΣ σιγουριάς για την καταδίκη του θύτη. Δεν είναι λίγες οι περιπτώσεις δικαστικού λάθους. Εκεί πλέον μιλάμε για φόνο.

Επίσης θα πρέπει κάποιος να μου αποδείξει πως η περίπτωση του καταδικαζόμενου, είναι πέρα από κάθε αμφισβήτηση ,μη αναστρέψιμη, θεραπεύσιμη, δεν ξέρω πως να το ονομάσω.

Από την άλλη ,μία εκτέλεση, κρατάει 5 λεπτά, ικανοποιεί στις περισσότερες περιπτώσεις το μεγαλύτερο ποσοστό [όχι όλο όμως] το κοινό άίσθημα και όλα καλά. Πάμε παρακάτω. Μήπως τον/την ξέραμε?

Να έχουμε στο μυαλό μας πως ο θάνατος πολλές φορές για πολλούς ανθρώπους είναι λύτρωση και όχι ποινή.

Δεν απαξιώνω την κουβέντα. Κάθε άλλο.

Επεξ/σία από azooka
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 minutes ago, azooka said:

Από απόψεις άλλο τίποτα φίλε μου.

Αυτό το ζήτημα [της θανατικής ποινής], όμως είναι πραγματικά ένα από αυτά που δεν μπορώ να καταλήξω τι θα ήταν σωστό , έστω και υποκειμενικά για εμένα .

Από τη μία πιστεύω πως δεν έχουμε δικαίωμα να αφαιρέσουμε μία ανθρώπινη ζωή, μέσω ενός συστήματος που τιμωρεί και δεν διορθώνει. Είναι σαφέστατα και το θέμα της ΑΠΟΛΥΤΗΣ σιγουριάς για την καταδίκη του θύτη. Δεν είναι λίγες οι περιπτώσεις δικαστικού λάθους. Εκεί πλέον μιλάμε για φόνο.

Επίσης θα πρέπει κάποιος να μου αποδείξει πως η περίπτωση του καταδικαζόμενου, είναι πέρα από κάθε αμφισβήτηση ,μη αναστρέψιμη, θεραπεύσιμη, δεν ξέρω πως να το ονομάσω.

Από την άλλη ,μία εκτέλεση, κρατάει 5 λεπτά, ικανοποιεί στις περισσότερες περιπτώσεις το μεγαλύτερο ποσοστό [όχι όλο όμως] το κοινό άίσθημα και όλα καλά. Πάμε παρακάτω. Μήπως τον/την ξέραμε?

Να έχουμε στο μυαλό μας πως ο θάνατος πολλές φορές για πολλούς ανθρώπους είναι λύτρωση και όχι ποινή.

Δεν απαξιώνω την κουβέντα. Κάθε άλλο.

Μια χαρά τότε.

Αν λοιπόν καταλήγουμε πως ο μόνος λόγος ύπαρξης της θανατικής ποινής είναι η λύτρωση των συγγενών,

ρωτάω το σκεπτικό με το οποίο βάζουμε όρια σε αυτή την ιερή λύτρωση και δεν επιτρέπουμε και μεσαιωνικά αιώνια βασανιστήρια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό που προσπαθώ να πω ,είναι πως το δικαστήριο δεν θα πρέπει να ενδιαφέρεται για τη λύτρωση των συγγενών, αλλά να δικάζει με αντικειμενικά κριτήρια, κάθε φορά με κάθε σύνθεση, βάσει νόμου [προδιαγραφών αν θέλεις].

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 22/8/2019 στις 11:19 ΜΜ, Miracle Worker είπε

Η θανατική ποινή στις ΗΠΑ είναι λίγο περίπλοκη

Δεν ισχυει σε καθε πολιτεια. Και σε καποιες που ισχυει ειναι ας πουμε "ανενεργη". 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 minutes ago, funbreaker said:

ρωτάω το σκεπτικό με το οποίο βάζουμε όρια σε αυτή την ιερή λύτρωση και δεν επιτρέπουμε και μεσαιωνικά αιώνια βασανιστήρια.

Αυτό που λες μου θυμίζει manga που και καλά στην Ιαπωνία είχε επικρατήσει σύστημα θανατικής ποινής το οποίο επέτρεπε στους συγγενείς (μετά από καταδίκη) του θύματος να σκοτώνουν οι ίδιοι (όχι κάποιος ΔΥ) το θύτη με τον ίδιο τρόπο που σκότωσε τον δικό τους άνθρωπο. 

Επεξ/σία από ThReSh
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολυ με διχαζει το θεμα της θανατικης ποινης, δεν μπορω να αποφασισω...γιατι ναι μεν ειναι ουσιαστικα φονος αλλα απ'την αλλη οταν ακουω για βιαστες/δολοφονους (ειδικα παιδιών) μου περνανε απ'το μυαλο απο ενεση μεχρι τα χειροτερα βασανιστηρια για τον εγκληματία. Δυσκολο θεμα...μαλλον γερνω προς την πλευρα κατα της θανατικης ποινης, κι αυτο περισσοτερο λογω των πιθανοτήτων δικαστικης πλανης.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 minutes ago, *nenya* said:

Πολυ με διχαζει το θεμα της θανατικης ποινης, δεν μπορω να αποφασισω...γιατι ναι μεν ειναι ουσιαστικα φονος αλλα απ'την αλλη οταν ακουω για βιαστες/δολοφονους (ειδικα παιδιών) μου περνανε απ'το μυαλο απο ενεση μεχρι τα χειροτερα βασανιστηρια για τον εγκληματία. Δυσκολο θεμα...μαλλον γερνω προς την πλευρα κατα της θανατικης ποινης, κι αυτο περισσοτερο λογω των πιθανοτήτων δικαστικης πλανης.

Και πού κλινεις αν ξέρεις πως ο κατηγορούμενος είναι 100% ένοχος;

Σε τι εξυπηρετεί να σκοτώσουμε έναν ψυχικά άρρωστο; Λογική Καιάδα ή εκδίκησης;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, elpaso1 είπε

Ωραια εσυ τοτε στους βιαστες κατσε σκυψε τον ποπο σου ρε φιλε να τον βοηθησεις. Ασε μας τωρα που πας να κανεις και επιστημονικη αναλυση. Μηπως κλεβεις που και που;

Ποσα τορεντ κατεβασες αυτον το μηνα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, funbreaker είπε

Και πού κλινεις αν ξέρεις πως ο κατηγορούμενος είναι 100% ένοχος;

Σε τι εξυπηρετεί να σκοτώσουμε έναν ψυχικά άρρωστο; Λογική Καιάδα ή εκδίκησης;

Αυτό το ψυχικά άρρωστο ,έχει βγάλει τους περισσότερους έξω. Λάδι.

Ειδικά,αυτά τα όμορφα ''παραθυράκια'' της δικαιοσύνης, έχουν φτάσει τον κόσμο σε ''ακραίες'' λύσεις.

Αν,για παράδειγμα, τα ισόβια, ΗΤΑΝ ισόβια, τότε ίσως να μην γινόταν κουβέντα τώρα. 

 

  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 λεπτά πριν, dimpa16 είπε

Αυτό το ψυχικά άρρωστο ,έχει βγάλει τους περισσότερους έξω. Λάδι.

Ειδικά,αυτά τα όμορφα ''παραθυράκια'' της δικαιοσύνης, έχουν φτάσει τον κόσμο σε ''ακραίες'' λύσεις.

Αν,για παράδειγμα, τα ισόβια, ΗΤΑΝ ισόβια, τότε ίσως να μην γινόταν κουβέντα τώρα. 

Θα γίνονταν συζήτηση γιατί το ζήτημα είναι πιο ουσιαστικό.

Θεωρείς πως μπορεί κάποιος ψυχικά υγιείς να προβεί σε ενέργειες που επισύρουν την θανατική ποινή;

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
36 minutes ago, funbreaker said:

Και πού κλινεις αν ξέρεις πως ο κατηγορούμενος είναι 100% ένοχος;

Σε τι εξυπηρετεί να σκοτώσουμε έναν ψυχικά άρρωστο; Λογική Καιάδα ή εκδίκησης;

Σου λέω είναι δύσκολο, δεν μπορώ να απαντήσω με 100% σιγουριά. Γιατί ναι μεν μέσα μου μπορεί να βράζω αφού μάθω τί ακριβώς έκανε ο εγκληματίας, αλλά απ'την άλλη και η θανατική ποινή είναι φόνος. Ας αρχίσουμε με τα βασικά, να εφαρμοστεί το ισόβια και να μην τους βλέπουμε έξω μετά από μια 15αριά χρόνια (και όσον αφορά τους ισοβίτες, να γίνεται δήμευση της περιουσίας τους κι έτσι τα έξοδα για να ζήσουν στην φυλακή να καλύπτονται απ'την ίδια τους την περιουσία).

Επεξ/σία από *nenya*
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...