Προς το περιεχόμενο

MBA εξ αποστασεως Ελλάδα ή Κύπρος;


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα! 

Θα ήθελα τις γνώμες όσων έχουν κάνει και γνωρίζουν..

Ενδιαφέρομαι για MBA  εξ αποστάσεως κι αποτι εχω καταλάβει για μας τους εργαζόμενους με πολύ περιορισμένο ελεύθερο χρόνο τα μεταπτυχιακά της Κύπρου θεωρούνται πιο βατά. Ωστόσο με απασχολεί το θέμα της αναγνώρισης του τίτλου από ΔΟΑΤΑΠ και κατα ποσό αυτή καθυστερεί! 

Θεωρειται καλά τα μεταπτυχιακά σε πανεπιστήμια της Κύπρου; Έχετε κάποιο να μου προτινετε; Από ελληνικά πανεπιστήμια γνωρίζετε κάποιο εξ αποστάσεως που να αξίζει; 

Ευχαριστω εκ των προτέρων 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Το Πανεπιστημιο Λευκωσιας εννοεις; Για ενα μεταπτυχιακο που ειχα ρωτησει πληροφοριες μου ειχανε πει οτι τα διδακτρα ειναι 12.000 και σε περιπτωση εφαπαξ πληρωμης υπαρχει 3% εκπτωση. Φαντασου ποσα θα ζητανε για MBA.

Επεξ/σία από zenwalk23
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω δει το πανεπιστήμιο Λευκωσίας αλλά όπως λες κι εσύ η τιμή είναι απλησίαστη.

Πιο φυσιολογικά δίδακτρα έχουν το Πανεπιστήμιο Νεάπολης-Πάφου και το Ανοιχτό Πανεπιστήμιο Κύπρου αλλά δεν ξέρω αν είναι καλά πανεπιστήμια και αν έχουν κάποιο στοιχειώδες κύρος για στην αγορά εργασίας. Έχει κανείς άποψη? 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με ΔΟΑΤΑΠ θα φας ένα ζόρι, θέλουν κυνήγι αν κι από αυτά που ακούω, αν δεν είσαι το πρώτο άτομο που θα τους πάει πτυχίο από το συγκεκριμένο πανεπιστήμιο, τότε περιμένεις μόνο όσο προβλέπεται... 

Τι μεταπτυχιακό αναζητάς; Μια συμπαθητική βάση δεδομένων είναι τούτη: https://www.eduguide.gr/ 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ θέλω να κάνω MBA με φυσιολογικά δίδακτρα ( 4.500€-5.500€) και εξ αποστάσεως γιατί λόγω δουλειάς δεν μπορώ να παρακολουθώ δια ζώσης. 

Σε ελληνικό πανεπιστήμιο δεν εχω βρει κάτι στα μέτρα μου... έχετε τίποτα υπόψην;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στον προϋπολογισμό που αναφέρεις υπάρχουν 4 λύσεις (περίπου):

  • Ανοιχτό Πανεπιστήμιο Κύπρου με κόστος 5.400, 4 ετήσιες ενότητες plus διατριβή με αναγνώριση από ΔΟΑΤΑΠ
  • Frederick University με κόστος 5.940, 12 μαθήματα plus διατριβή με αναγνώριση από ΔΟΑΤΑΠ
  • Πανεπιστήμιο Λευκωσίας με κόστος 6.535, 12 μαθήματα plus διατριβή με αναγνώριση από ΔΟΑΤΑΠ
  • Ελληνικό Ανοιχτό Πανεπιστήμιο με κόστος 3.250, 4 ετήσιες ενότητες plus διατριβή

Δυο notes πριν σου αναλύσω την σκέψη μου:

  • Κανένα MBA δεν είναι accredited από σχετικό οργανισμό, να πεις ότι παίρνεις ένα ΜΒΑ με "βαρύ" κύρος
  • Τα αμέσως επόμενα MBA σε κόστος κυρίως εξ΄ αποστάσεως με ομαδικές συμβουλευτικές συναντήσεις ξεκινούν από το λιγότερο 9.000 ευρώ (πχ της iCON, από το Edinburgh Business School)
  • Είναι ένα ερωτηματικό αν θες να πάρεις κάποια κατεύθυνση ή όχι

Προσωπικά έψαχνα να κάνω ΜΒΑ περίπου 2 χρόνια και κατέληξα στο ΕΑΠ κυρίως για την σχέση κόστους και ανταπόδοσης της επένδυσης, αν είχα 6k θα έκανα του Πανεπιστημίου Λευκωσίας. Τη στιγμή που δεν έχω 6k αλλά και με δεδομένο ότι η ειδικότητά μου μπορεί και να μην μου ανταποδώσει ποτέ την επένδυσή μου, δεν ήθελα να ρισκάρω να δώσω τόσο πολλά λεφτά. Προσωπικά το έκανα για τις γνώσεις και για να είμαι υπολογίσιμος αν και εφ' όσον προκύψει κάτι στο μέλλον.

Επιπλέον:

  • Στο ΕΑΠ δεν θα μπλέξεις με ΔΟΑΤΑΠ
  • Στο ΕΑΠ επίσης, όλα τα μαθήματα γίνονται online

Όσο για το "πιο βατά", αυτό είναι σχετικό από το υπόβαθρο του καθενός. Εγώ που γούσταρα λίγο μαθηματικά, στις 2 ενότητες παρά την δυσκολία τα κατάφερα καλά (Μίκρο Μάκρο και Στατιστική). Στα χρηματοοικονομικά, τα βρήκα σκούρα και αφιέρωσα πολύ χρόνο για να περάσω (και να πάρω και βαθμό). Με συστηματικό διάβασμα και με τα group που κυκλοφορούν, μια χαρά βγαίνει πάντως του ΕΑΠ.

Αν χρειάζεσαι περισσότερες πληροφορίες, είμαι στη διάθεσή σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 7 μήνες μετά...
  • 5 μήνες μετά...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 28/8/2019 στις 5:21 ΠΜ, MiKe-Dee είπε

Στον προϋπολογισμό που αναφέρεις υπάρχουν 4 λύσεις (περίπου):

  • Ανοιχτό Πανεπιστήμιο Κύπρου με κόστος 5.400, 4 ετήσιες ενότητες plus διατριβή με αναγνώριση από ΔΟΑΤΑΠ
  • Frederick University με κόστος 5.940, 12 μαθήματα plus διατριβή με αναγνώριση από ΔΟΑΤΑΠ
  • Πανεπιστήμιο Λευκωσίας με κόστος 6.535, 12 μαθήματα plus διατριβή με αναγνώριση από ΔΟΑΤΑΠ
  • Ελληνικό Ανοιχτό Πανεπιστήμιο με κόστος 3.250, 4 ετήσιες ενότητες plus διατριβή

Δυο notes πριν σου αναλύσω την σκέψη μου:

  • Κανένα MBA δεν είναι accredited από σχετικό οργανισμό, να πεις ότι παίρνεις ένα ΜΒΑ με "βαρύ" κύρος
  • Τα αμέσως επόμενα MBA σε κόστος κυρίως εξ΄ αποστάσεως με ομαδικές συμβουλευτικές συναντήσεις ξεκινούν από το λιγότερο 9.000 ευρώ (πχ της iCON, από το Edinburgh Business School)
  • Είναι ένα ερωτηματικό αν θες να πάρεις κάποια κατεύθυνση ή όχι

Προσωπικά έψαχνα να κάνω ΜΒΑ περίπου 2 χρόνια και κατέληξα στο ΕΑΠ κυρίως για την σχέση κόστους και ανταπόδοσης της επένδυσης, αν είχα 6k θα έκανα του Πανεπιστημίου Λευκωσίας. Τη στιγμή που δεν έχω 6k αλλά και με δεδομένο ότι η ειδικότητά μου μπορεί και να μην μου ανταποδώσει ποτέ την επένδυσή μου, δεν ήθελα να ρισκάρω να δώσω τόσο πολλά λεφτά. Προσωπικά το έκανα για τις γνώσεις και για να είμαι υπολογίσιμος αν και εφ' όσον προκύψει κάτι στο μέλλον.

Επιπλέον:

  • Στο ΕΑΠ δεν θα μπλέξεις με ΔΟΑΤΑΠ
  • Στο ΕΑΠ επίσης, όλα τα μαθήματα γίνονται online

Όσο για το "πιο βατά", αυτό είναι σχετικό από το υπόβαθρο του καθενός. Εγώ που γούσταρα λίγο μαθηματικά, στις 2 ενότητες παρά την δυσκολία τα κατάφερα καλά (Μίκρο Μάκρο και Στατιστική). Στα χρηματοοικονομικά, τα βρήκα σκούρα και αφιέρωσα πολύ χρόνο για να περάσω (και να πάρω και βαθμό). Με συστηματικό διάβασμα και με τα group που κυκλοφορούν, μια χαρά βγαίνει πάντως του ΕΑΠ.

Αν χρειάζεσαι περισσότερες πληροφορίες, είμαι στη διάθεσή σου.

Καλησπέρα,

Ψάχνω να κάνω MBA και έχω καταλήξει στο ΕΑΠ ή στο Πανεπιστήμιο Πάφου λόγο κυρίως κόστους.

Θα ήθελα να ενημερωθώ, σχετικά με τα παρακάτω για το ΕΑΠ:
-Σχετικά με τις εξετάσεις, αν δεν ολοκληρωθεί η εξεταστική με επιτυχία ή αν δεν καταφέρει κάποιος να παρευρεθεί λόγω προβλήματος υγείας υπάρχει έξτρα κόστος αν πας για του χρόνου, και αν ναι τι ποσό; Που γίνονται οι εξετάσεις;
-Σε κάθε μάθημα εκτός από την εξέταση έχει και εργασίες;
-Η εξ αποστάσεως εκπαίδευση είναι σύγχρονη ή ασύγχρονη;
-Πόσες θεματικές ενότητες προτείνεις να πάρει κάποιος τον πρώτο χρόνο;
-Είναι όλα στα αγγλικά;
 
Ευχαριστώ πολύ!
 
Επεξ/σία από Ariachan
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Ariachan είπε

Καλησπέρα,

Ψάχνω να κάνω MBA και έχω καταλήξει στο ΕΑΠ ή στο Πανεπιστήμιο Πάφου λόγο κυρίως κόστους.

Θα ήθελα να ενημερωθώ, σχετικά με τα παρακάτω για το ΕΑΠ:
-Σχετικά με τις εξετάσεις, αν δεν ολοκληρωθεί η εξεταστική με επιτυχία ή αν δεν καταφέρει κάποιος να παρευρεθεί λόγω προβλήματος υγείας υπάρχει έξτρα κόστος αν πας για του χρόνου, και αν ναι τι ποσό; Που γίνονται οι εξετάσεις;
-Σε κάθε μάθημα εκτός από την εξέταση έχει και εργασίες;
-Η εξ αποστάσεως εκπαίδευση είναι σύγχρονη ή ασύγχρονη;
-Πόσες θεματικές ενότητες προτείνεις να πάρει κάποιος τον πρώτο χρόνο;
-Είναι όλα στα αγγλικά;
 
Ευχαριστώ πολύ!
 

Καλησπέρα, δες παρακάτω τις απαντήσεις μου.

- Σχετικά με τις εξετάσεις: 2 εξεταστικές μεταξύ Μαϊου και Ιουλίου με 3-4 εβδομάδες διαφορά η μια με την άλλη. Αν κοπείς στη μια, έχεις ακόμα μια ευκαιρία. Αν δεν παρεβρεθείς καθόλου, μπορείς να κατοχυρώσεις την βαθμολογία από τις εργασίες και με 50 ευρώ να πας για το επόμενο έτος. Οι εξετάσεις γίνονται Αθήνα (Πενεπιστημιούπολη-Ζωγράφου), Πάτρα, Θεσσαλονικη και Ηράκλειο. Φέτος βέβαια όλες οι εξετάσεις έγιναν εξ' αποστάσεως, ευελπιστώ πως θα εδραιωθεί αυτός ο τρόπος πλέον.

- 4 εργασίες που συμβαδίζουν με την ύλη που έχεις για διάβασμα.

- Σύγχρονη και αν χάσεις κάποιο μάθημα, το έχασες...

- Εξαρτάται. Εγώ δεν είχα ιδέα από οικονομικά οπότε πήρα ΜΒΑ50 1ο έτος (Economics for Managers), ΜΒΑ51 (Financial Management & Accounting) & ΜΒΑ60 (Advanced Quantitative Methods for Managers) 2ο έτος, ΜΒΑ61 (Management of People & Organisations) 3ο έτος και για φέτος έχω την διπλωματική εργασία. Πραγματικά δεν μπορώ να σε βοηθήσω γιατί δεν ξέρω τι background έχεις, τι ελεύθερο χρόνο κ.λπ. ωστόσο επιγραμματικά:

  • ΜΒΑ50: Deep dive σε οικονομικά (μίκρο, μάκρο, συναλλάγματα κ.λπ.), με μέτρια αλλά συστηματική μελέτη βγαίνει.
  • ΜΒΑ51: Χρηματοοικονομικά και λογιστικά, αν είσαι μηχανικός χαιρέτα μου τον πλάτανο... δεν είναι δύσκολο όμως, έχει μια συγκεκριμένη φιλοσοφία που αν καταλάβεις από την αρχή σιγά σιγά ξετιλύγεται το κουβάρι.
  • ΜΒΑ60: Η πιο εύκολη ενότητα, στατιστική.
  • ΜΒΑ61: Ίσως η πιο ενδιαφέρουσα ενότητα ΑΛΛΑ με ύλη που θα προσεύχεσαι στο τέλος να πέσει κάτι που ξέρεις για να περάσεις.

Πιστεύω πως το σχέδιο ΜΒΑ50+ΜΒΑ60 1ο έτος, ΜΒΑ51 ή ΜΒΑ61 2ο έτος και ΜΒΑ51 ή ΜΒΑ61 με διπλωματική 3ο έτος βγαίνει για κάποιον που δουλεύει full time. 

Για όλες τις  ενότητες υπάρχουν ομάδες μελέτης στο Office 365 και στο Facebook οπότε υπάρχει γενικά αλληλοβοήθεια.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 ώρες πριν, MiKe-Dee είπε

Καλησπέρα, δες παρακάτω τις απαντήσεις μου.

- Σχετικά με τις εξετάσεις: 2 εξεταστικές μεταξύ Μαϊου και Ιουλίου με 3-4 εβδομάδες διαφορά η μια με την άλλη. Αν κοπείς στη μια, έχεις ακόμα μια ευκαιρία. Αν δεν παρεβρεθείς καθόλου, μπορείς να κατοχυρώσεις την βαθμολογία από τις εργασίες και με 50 ευρώ να πας για το επόμενο έτος. Οι εξετάσεις γίνονται Αθήνα (Πενεπιστημιούπολη-Ζωγράφου), Πάτρα, Θεσσαλονικη και Ηράκλειο. Φέτος βέβαια όλες οι εξετάσεις έγιναν εξ' αποστάσεως, ευελπιστώ πως θα εδραιωθεί αυτός ο τρόπος πλέον.

- 4 εργασίες που συμβαδίζουν με την ύλη που έχεις για διάβασμα.

- Σύγχρονη και αν χάσεις κάποιο μάθημα, το έχασες...

- Εξαρτάται. Εγώ δεν είχα ιδέα από οικονομικά οπότε πήρα ΜΒΑ50 1ο έτος (Economics for Managers), ΜΒΑ51 (Financial Management & Accounting) & ΜΒΑ60 (Advanced Quantitative Methods for Managers) 2ο έτος, ΜΒΑ61 (Management of People & Organisations) 3ο έτος και για φέτος έχω την διπλωματική εργασία. Πραγματικά δεν μπορώ να σε βοηθήσω γιατί δεν ξέρω τι background έχεις, τι ελεύθερο χρόνο κ.λπ. ωστόσο επιγραμματικά:

  • ΜΒΑ50: Deep dive σε οικονομικά (μίκρο, μάκρο, συναλλάγματα κ.λπ.), με μέτρια αλλά συστηματική μελέτη βγαίνει.
  • ΜΒΑ51: Χρηματοοικονομικά και λογιστικά, αν είσαι μηχανικός χαιρέτα μου τον πλάτανο... δεν είναι δύσκολο όμως, έχει μια συγκεκριμένη φιλοσοφία που αν καταλάβεις από την αρχή σιγά σιγά ξετιλύγεται το κουβάρι.
  • ΜΒΑ60: Η πιο εύκολη ενότητα, στατιστική.
  • ΜΒΑ61: Ίσως η πιο ενδιαφέρουσα ενότητα ΑΛΛΑ με ύλη που θα προσεύχεσαι στο τέλος να πέσει κάτι που ξέρεις για να περάσεις.

Πιστεύω πως το σχέδιο ΜΒΑ50+ΜΒΑ60 1ο έτος, ΜΒΑ51 ή ΜΒΑ61 2ο έτος και ΜΒΑ51 ή ΜΒΑ61 με διπλωματική 3ο έτος βγαίνει για κάποιον που δουλεύει full time. 

Για όλες τις  ενότητες υπάρχουν ομάδες μελέτης στο Office 365 και στο Facebook οπότε υπάρχει γενικά αλληλοβοήθεια.

Γνωρίζεις αν στο Πανεπιστήμιο Πάφου τα μαθήματα είναι πιο θεωρητικά; 

Στο ΕΑΠ είναι όλα στα Αγγλικά όπως και η εργασία, σωστά; Είναι εφικτό κάποιος να ολοκληρώσει σε 2 χρόνια;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, Ariachan είπε

Γνωρίζεις αν στο Πανεπιστήμιο Πάφου τα μαθήματα είναι πιο θεωρητικά; 

Στο ΕΑΠ είναι όλα στα Αγγλικά όπως και η εργασία, σωστά; Είναι εφικτό κάποιος να ολοκληρώσει σε 2 χρόνια;

Δεν το έχω ψάξει για το Πανεπιστήμιο Πάφου για να είμαι ειλικρινής.

Στο ΕΑΠ όλα είναι στα Αγγλικά, καλά προφανώς απορίες και συζητήσεις κατά την διάρκεια των μαθημάτων γίνονται και στα Ελληνικά.

Μπορείς να το τελειώσεις σε 2 χρόνια αρκεί να πάρεις ΜΒΑ50, ΜΒΑ60 και μια ακόμα ενότητα ΜΒΑ51 ή ΜΒΑ61 το πρώτο έτος και αντίστοιχα την τελευταία ενότητα και την διπλωματική στο δεύτερο. Αν δεν δουλεύεις, δεν έχεις οικογένεια και άλλες υποχρεώσεις βγαίνει έτσι, αλλιώς το θεωρώ αδύνατο εκτός και αν είσαι τζίνιους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μου φαίνεται παράξενο που ψάχνεται στην Κύπρο αλλά κανείς δεν έχει προτείνει το Πανεπιστήμιο Κύπρου. Δεν είμαι σίγουρος κατά πόσο μπορείς να το κάνεις εξ'αποστάσεως αλλά σίγουρα με τον COVID-19 κάτι θα αλλάξει. Είναι το καλύτερο πανεπιστήμιο στην Κύπρο και είναι κρατικό (κυριολεκτικά είναι το #1 στην κατάταξη). Αν και δεν είμαι στον κλάδο των οικονομικών ή της διοίκησης οφείλω να ομολογήσω ότι έχουν πετύχει πολλές διακρίσεις εκεί. Αν περάσεις είναι δωρεάν. Θεωρώ πως δεν χάνεις κάτι με το να στείλεις ένα mail με τις ερωτήσεις σου.

Το πρόβλημα με το πανεπιστήμιο Κύπρου είναι πως μπορεί να δυσκολευτείς περισσότερο από κάποιο άλλο πανεπιστήμιο που θα σου δώσει κύρος. Δεν είναι σαν το Cambridge ας πούμε που όση ταλαιπωρία κι αν τραβήξεις... "χαλάλι". Εδώ υπάρχουν χώρες που δεν ξέρουν καν τι είναι η Κύπρος! Τώρα, δεν ξέρω πως το βλέπουν στην Ελλάδα αλλά από αυτά που ακούω γενικά υπάρχει μια υποτίμηση σε ό,τι έχει να κάνει με Κύπρο.

Πέραν των πιο πάνω, αυτά είναι όλα κι όλα τα αρνητικά που έχει. Αν το κάνεις για τη γνώση θεωρώ πως είναι η καλύτερη επιλογή εάν ψάχνεις κάτι στην Κύπρο. Σκέψου πως το πανεπιστήμιο Κύπρου συνεργάζεται με τον νομπελίστα οικονομικών σερ Χριστόφορο Πισσαρίδη. Αυτό που βλέπω και μ' αρέσει είναι πως ως πανεπιστήμιο είναι αρκετά οργανωμένοι και χρόνο με τον χρόνο αναπτύσσεται. Και αν ποτέ θελήσεις να φύγεις και να έρθεις Κύπρο το μεταπτυχιακό αυτό θα είναι ένα πολύ καλό προσόν.

Τώρα για τα υπόλοιπα που είδα:

Ανοικτό πανεπιστήμιο Κύπρου: Χρόνο με τον χρόνο βελτιώνεται. Συνεργάζεται σε πολλές περιπτώσεις με το πανεπιστήμιο Κύπρου ασχέτως αν θεωρείται κάτι το ξεχωριστό. Αν όντως σε ενδιαφέρουν τα μαθήματα δες το γιατί μπορεί πολλοί από τους καθηγητές σου να είναι και καθηγητές στο πανεπιστήμιο Κύπρου. Δυστυχώς όταν ενδιαφέρτηκα εγώ, στον κλάδο της Πληροφορικής δεν υπήρχαν πολλά πολλά(πριν 4-5 χρόνια). Σήμερα έχουν ήδη ενταγμένα μεταπτυχιακά προγράμματα σε αυτούς τους τομείς. Γενικά όμως ότι έχει να κάνει με Διοίκηση και Οικονομικά είναι ώριμο.

Πανεπιστήμιο Λευκωσίας:

Ιδιωτικό αλλά αρκετά καλό. Κάθε χρόνο κάνουν πολλές αλλαγές και δεν θα αργήσει να έρθει μια μέρα όπου κάποιοι από τους κλάδους του θα ανέβουν στην πρώτη θέση. Δυστυχώς ξέρω μόνο για πληροφορική εδώ αλλά ως πανεπιστήμιο είναι αρκετά καλό. Ναι αξίζει. Σε σχέση με τα υπόλοιπα αυτό είναι διεθνή

Τα υπόλοιπα:

Καλά αλλά όχι στα δυνατά. Στην Κύπρο έχει μεγαλύτερο κύρος το κρατικό πανεπιστήμιο γιατί είναι πιο δύσκολο να μπεις(και πιο δύσκολο να βγεις πολλές φορές :D ) Συνήθως οι πιο καλοί μαθητές μπαίνουν σε αυτά και όσοι δεν τα καταφέρνουν ψάχνουν για κάποιο ιδιωτικό (εκτός κι αν ο κλάδος δεν υπάρχει σε κάποιο κρατικό). Το πανεπιστήμιο Λευκωσίας όμως είναι διεθνή και δεν εμπίπτει τόσο πολύ σε αυτή την κατηγορία. Γι' αυτό και δεν το αποκλείω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 χρόνια αργότερα...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 2/9/2020 στις 9:26 ΜΜ, MiKe-Dee είπε

Καλησπέρα, δες παρακάτω τις απαντήσεις μου.

- Σχετικά με τις εξετάσεις: 2 εξεταστικές μεταξύ Μαϊου και Ιουλίου με 3-4 εβδομάδες διαφορά η μια με την άλλη. Αν κοπείς στη μια, έχεις ακόμα μια ευκαιρία. Αν δεν παρεβρεθείς καθόλου, μπορείς να κατοχυρώσεις την βαθμολογία από τις εργασίες και με 50 ευρώ να πας για το επόμενο έτος. Οι εξετάσεις γίνονται Αθήνα (Πενεπιστημιούπολη-Ζωγράφου), Πάτρα, Θεσσαλονικη και Ηράκλειο. Φέτος βέβαια όλες οι εξετάσεις έγιναν εξ' αποστάσεως, ευελπιστώ πως θα εδραιωθεί αυτός ο τρόπος πλέον.

- 4 εργασίες που συμβαδίζουν με την ύλη που έχεις για διάβασμα.

- Σύγχρονη και αν χάσεις κάποιο μάθημα, το έχασες...

- Εξαρτάται. Εγώ δεν είχα ιδέα από οικονομικά οπότε πήρα ΜΒΑ50 1ο έτος (Economics for Managers), ΜΒΑ51 (Financial Management & Accounting) & ΜΒΑ60 (Advanced Quantitative Methods for Managers) 2ο έτος, ΜΒΑ61 (Management of People & Organisations) 3ο έτος και για φέτος έχω την διπλωματική εργασία. Πραγματικά δεν μπορώ να σε βοηθήσω γιατί δεν ξέρω τι background έχεις, τι ελεύθερο χρόνο κ.λπ. ωστόσο επιγραμματικά:

  • ΜΒΑ50: Deep dive σε οικονομικά (μίκρο, μάκρο, συναλλάγματα κ.λπ.), με μέτρια αλλά συστηματική μελέτη βγαίνει.
  • ΜΒΑ51: Χρηματοοικονομικά και λογιστικά, αν είσαι μηχανικός χαιρέτα μου τον πλάτανο... δεν είναι δύσκολο όμως, έχει μια συγκεκριμένη φιλοσοφία που αν καταλάβεις από την αρχή σιγά σιγά ξετιλύγεται το κουβάρι.
  • ΜΒΑ60: Η πιο εύκολη ενότητα, στατιστική.
  • ΜΒΑ61: Ίσως η πιο ενδιαφέρουσα ενότητα ΑΛΛΑ με ύλη που θα προσεύχεσαι στο τέλος να πέσει κάτι που ξέρεις για να περάσεις.

Πιστεύω πως το σχέδιο ΜΒΑ50+ΜΒΑ60 1ο έτος, ΜΒΑ51 ή ΜΒΑ61 2ο έτος και ΜΒΑ51 ή ΜΒΑ61 με διπλωματική 3ο έτος βγαίνει για κάποιον που δουλεύει full time. 

Για όλες τις  ενότητες υπάρχουν ομάδες μελέτης στο Office 365 και στο Facebook οπότε υπάρχει γενικά αλληλοβοήθεια.

Άρα εαν κάποιος έρχεται απο τον τομέα της πληροφορικής και θέλει να κανει το συγκεκριμένο MBA θα τα βρεί σκούρα με τα οικονομικα?(δουλευω και full time)
Διοτι δεν εχω κανει καθόλου οικονομικά. Επισης, θελει λογικο διάβασμα ή κάψιμο?

Επεξ/σία από anton0291
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...