Προς το περιεχόμενο
Antoniape

MBA εξ αποστασεως Ελλάδα ή Κύπρος;

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα! 

Θα ήθελα τις γνώμες όσων έχουν κάνει και γνωρίζουν..

Ενδιαφέρομαι για MBA  εξ αποστάσεως κι αποτι εχω καταλάβει για μας τους εργαζόμενους με πολύ περιορισμένο ελεύθερο χρόνο τα μεταπτυχιακά της Κύπρου θεωρούνται πιο βατά. Ωστόσο με απασχολεί το θέμα της αναγνώρισης του τίτλου από ΔΟΑΤΑΠ και κατα ποσό αυτή καθυστερεί! 

Θεωρειται καλά τα μεταπτυχιακά σε πανεπιστήμια της Κύπρου; Έχετε κάποιο να μου προτινετε; Από ελληνικά πανεπιστήμια γνωρίζετε κάποιο εξ αποστάσεως που να αξίζει; 

Ευχαριστω εκ των προτέρων 

Κοινοποιήστε αυτήν την ανάρτηση

Σύνδεσμος στην ανάρτηση
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Το Πανεπιστημιο Λευκωσιας εννοεις; Για ενα μεταπτυχιακο που ειχα ρωτησει πληροφοριες μου ειχανε πει οτι τα διδακτρα ειναι 12.000 και σε περιπτωση εφαπαξ πληρωμης υπαρχει 3% εκπτωση. Φαντασου ποσα θα ζητανε για MBA.

Επεξ/σία από zenwalk23

Σύνδεσμος στην ανάρτηση

Έχω δει το πανεπιστήμιο Λευκωσίας αλλά όπως λες κι εσύ η τιμή είναι απλησίαστη.

Πιο φυσιολογικά δίδακτρα έχουν το Πανεπιστήμιο Νεάπολης-Πάφου και το Ανοιχτό Πανεπιστήμιο Κύπρου αλλά δεν ξέρω αν είναι καλά πανεπιστήμια και αν έχουν κάποιο στοιχειώδες κύρος για στην αγορά εργασίας. Έχει κανείς άποψη? 

Σύνδεσμος στην ανάρτηση

Με ΔΟΑΤΑΠ θα φας ένα ζόρι, θέλουν κυνήγι αν κι από αυτά που ακούω, αν δεν είσαι το πρώτο άτομο που θα τους πάει πτυχίο από το συγκεκριμένο πανεπιστήμιο, τότε περιμένεις μόνο όσο προβλέπεται... 

Τι μεταπτυχιακό αναζητάς; Μια συμπαθητική βάση δεδομένων είναι τούτη: https://www.eduguide.gr/ 

Σύνδεσμος στην ανάρτηση

Εγώ θέλω να κάνω MBA με φυσιολογικά δίδακτρα ( 4.500€-5.500€) και εξ αποστάσεως γιατί λόγω δουλειάς δεν μπορώ να παρακολουθώ δια ζώσης. 

Σε ελληνικό πανεπιστήμιο δεν εχω βρει κάτι στα μέτρα μου... έχετε τίποτα υπόψην;

Σύνδεσμος στην ανάρτηση

Ναι, εδώ είσαι

Πάμφθηνο MBA με 2200 ευρώ περίπου κ Αμερικάνικο τίτλο

Σύνδεσμος στην ανάρτηση

Στον προϋπολογισμό που αναφέρεις υπάρχουν 4 λύσεις (περίπου):

• Ανοιχτό Πανεπιστήμιο Κύπρου με κόστος 5.400, 4 ετήσιες ενότητες plus διατριβή με αναγνώριση από ΔΟΑΤΑΠ
  • Frederick University με κόστος 5.940, 12 μαθήματα plus διατριβή με αναγνώριση από ΔΟΑΤΑΠ
  • Πανεπιστήμιο Λευκωσίας με κόστος 6.535, 12 μαθήματα plus διατριβή με αναγνώριση από ΔΟΑΤΑΠ
  • Ελληνικό Ανοιχτό Πανεπιστήμιο με κόστος 3.250, 4 ετήσιες ενότητες plus διατριβή

Δυο notes πριν σου αναλύσω την σκέψη μου:

• Κανένα MBA δεν είναι accredited από σχετικό οργανισμό, να πεις ότι παίρνεις ένα ΜΒΑ με "βαρύ" κύρος
  • Τα αμέσως επόμενα MBA σε κόστος κυρίως εξ΄ αποστάσεως με ομαδικές συμβουλευτικές συναντήσεις ξεκινούν από το λιγότερο 9.000 ευρώ (πχ της iCON, από το Edinburgh Business School)
  • Είναι ένα ερωτηματικό αν θες να πάρεις κάποια κατεύθυνση ή όχι

Προσωπικά έψαχνα να κάνω ΜΒΑ περίπου 2 χρόνια και κατέληξα στο ΕΑΠ κυρίως για την σχέση κόστους και ανταπόδοσης της επένδυσης, αν είχα 6k θα έκανα του Πανεπιστημίου Λευκωσίας. Τη στιγμή που δεν έχω 6k αλλά και με δεδομένο ότι η ειδικότητά μου μπορεί και να μην μου ανταποδώσει ποτέ την επένδυσή μου, δεν ήθελα να ρισκάρω να δώσω τόσο πολλά λεφτά. Προσωπικά το έκανα για τις γνώσεις και για να είμαι υπολογίσιμος αν και εφ' όσον προκύψει κάτι στο μέλλον.

Επιπλέον:

• Στο ΕΑΠ δεν θα μπλέξεις με ΔΟΑΤΑΠ
  • Στο ΕΑΠ επίσης, όλα τα μαθήματα γίνονται online

Όσο για το "πιο βατά", αυτό είναι σχετικό από το υπόβαθρο του καθενός. Εγώ που γούσταρα λίγο μαθηματικά, στις 2 ενότητες παρά την δυσκολία τα κατάφερα καλά (Μίκρο Μάκρο και Στατιστική). Στα χρηματοοικονομικά, τα βρήκα σκούρα και αφιέρωσα πολύ χρόνο για να περάσω (και να πάρω και βαθμό). Με συστηματικό διάβασμα και με τα group που κυκλοφορούν, μια χαρά βγαίνει πάντως του ΕΑΠ.

Αν χρειάζεσαι περισσότερες πληροφορίες, είμαι στη διάθεσή σου.

Σύνδεσμος στην ανάρτηση

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...

Χρήσιμες πληροφορίες

Με την περιήγησή σας στο insomnia.gr, αποδέχεστε τη χρήση cookies που ενισχύουν σημαντικά την εμπειρία χρήσης.