Προς το περιεχόμενο

Καλυτερος Apple reseller


ritualistic

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπερα στην κοινοτητα

Δεν ξερω αν εχει ανοιχτει παρομοιο θεμα προηγουμενως... Ενδιαφερομαι να αγορασω Iphone και μιας και το πρωτο και τελευταιο που ειχα ηταν το 3G, θα ηθελα να ρωτησω ποιον προτεινετε σαν καλυτερο επισημο Apple reseller στην Ελλαδα, απο αποψης συμπεριφορας και service (ειδικα στον δευτερο χρονο που η επισημη Apple δεν καλυπτει).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 ώρες πριν, spyros_vas είπε

Καλησπερα στην κοινοτητα

Δεν ξερω αν εχει ανοιχτει παρομοιο θεμα προηγουμενως... Ενδιαφερομαι να αγορασω Iphone και μιας και το πρωτο και τελευταιο που ειχα ηταν το 3G, θα ηθελα να ρωτησω ποιον προτεινετε σαν καλυτερο επισημο Apple reseller στην Ελλαδα, απο αποψης συμπεριφορας και service (ειδικα στον δευτερο χρονο που η επισημη Apple δεν καλυπτει).

Document , i-Storm , i-System, I-Square επισημοι μεταπωλητες και service providers.

Kotsovolos - plaisio - public - media markt - cosmote - Vodafone - wind και αυτοι τα ιδια κινητα πουλανε. Εισαγωγεας 1 η 2 ειναι αν θυμαμαι καλα. Infoquest και i-Square.

Και από skroutzomagazo να παρεις , αν ειναι EU εχεις διετη εγγυηση με την αποδειξη μετα τον πρωτο χρονο.

 Δεν αξίζει τα έξτρα 100-200 ευρώ για να πάρεις από τους μεγάλους. Πάρε ακουστικά με αυτά τα λεφτά. Δεν θα το μετανιώσεις.

Επεξ/σία από alexakos89
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδια ευχαριστώ για τις απαντήσεις αλλα μάλλον δεν έχω γίνει κατανοητός... Γνωρίζω όλους τους επίσημους resellers, ρωτάω ποιος κατα τη γνώμη σας ειναι ο πιο αξιόπιστος ειδικότερα τη δευτερη χρονιά μετα την αγορά που η Apple δεν καλύπτει.

Αν ειναι να αγοράσω απο σκρουτζομαγαζο και αν παθει κατι το φτιαξει ο καθε τυχαρπαστος με κινεζικο ανταλλακτικο τι να το κανω...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 λεπτά πριν, spyros_vas είπε

Παιδια ευχαριστώ για τις απαντήσεις αλλα μάλλον δεν έχω γίνει κατανοητός... Γνωρίζω όλους τους επίσημους resellers, ρωτάω ποιος κατα τη γνώμη σας ειναι ο πιο αξιόπιστος ειδικότερα τη δευτερη χρονιά μετα την αγορά που η Apple δεν καλύπτει.

Αν ειναι να αγοράσω απο σκρουτζομαγαζο και αν παθει κατι το φτιαξει ο καθε τυχαρπαστος με κινεζικο ανταλλακτικο τι να το κανω...

Μπερδεύεσαι και δεν διαβάζεις καλα.

Αν το πάρεις από skroutzomαγαζο το πας με την αποδειξη και ειναι υποχρεωμενοι να το πανε στον επισημο αντιπροσωπο. 

Και αν δεν θέλεις να μπλέξεις, εγώ που μου έτυχε να κλατάρει το Apple Watch s2 πηγα κατευθειαν document με αποδειξη απο public και τα εκαναν ολα αυτοι.

Με πήραν τηλ μετά από 3 μέρες και μου έφεραν νέο σφραγισμένο. 

Επεξ/σία από alexakos89
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 ώρες πριν, spyros_vas είπε

Παιδια ευχαριστώ για τις απαντήσεις αλλα μάλλον δεν έχω γίνει κατανοητός... Γνωρίζω όλους τους επίσημους resellers, ρωτάω ποιος κατα τη γνώμη σας ειναι ο πιο αξιόπιστος ειδικότερα τη δευτερη χρονιά μετα την αγορά που η Apple δεν καλύπτει.

Αν ειναι να αγοράσω απο σκρουτζομαγαζο και αν παθει κατι το φτιαξει ο καθε τυχαρπαστος με κινεζικο ανταλλακτικο τι να το κανω...

Εχεις 2 επιλογες αν κοιτας μονο μεγαλες αλυσιδες.

1)αγοραζεις απο την αλυσιδα που βλεπεις και στο site και αναφερει για 2χρονια εγγυηση.

Το public πχ στο site του λεει για 12μηνες αρα ξεχασε το.

Mediamarkt και Κωτσοβολος κατω κατω λενε για 2χρονια οπως και το Πλαισιο.

Αυτα οσον αφορα τις αλυσιδες.

2)Η αλλη σου επιλογη ειναι να αγορασεις κατευθειαν απο τα service 

Πχ isquare https://isquare.gr/store/iphone-xs-max-64gb-space-grey.html

Documenthttps://www.document.gr/iphone/apple-iphone/iphone-xs-max/ipho-xsm-064gd-detail

Istorm https://www.istorm.gr/iphone-xs-max-64gb-gold.html

Στα ανεφερε και ο συμφορουμιτης Alexakos Πιο πανω,απλα εγω σου βαζω links να δεις οτι ειναι ξεκαθαροι στο κομματι της εγγυησης.

Τωρα το απο που θες να αγορασεις,αυτο ειναι στην κριση σου.

Εγω απλα σου ξεκαθαρισα τι παιζει με τον 2ρο χρονο εγγυησης(που φυσικα υπαρχει παντα και η δυνατοτητα να πας εσυ ο ιδιος να κανεις την δουλεια σου)με βαση τα εδω καταστηματα εκτος skroutz.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@spyros_vas

Είτε από επίσημο reseller το πάρεις, είτε από σκρουτζομάγαζο, εφόσον είναι εισαγωγής από ΕΕ, το iPhone έχει 1 έτος εμπορική εγγύηση απ’ την Apple και άλλο ένα έτος νομική εγγύηση, βάσει Ευρωπαϊκής νομοθεσίας. Το θέμα είναι ότι το 2ο έτος της νομικής εγγύησης το καλύπτει ο πωλητής και πρέπει ο αγοραστής να αποδείξει ότι το ελάττωμα υπήρχε κατά την παράδοση (το ότι εμφανίστηκε αργότερα δεν μπορεί να χρησιμοποιηθεί απ’ τον πωλητή ως αντεπιχείρημα για να μην δεχθεί την ευθύνη). Εκεί λοιπόν είναι που μπορεί να παίξει κάποιον ρόλο το αν το έχεις αγοράσει από επίσημο reseller, μεγάλο κατάστημα ή Σκρουτζομάγαζο. Πολύ συχνά, η infoquest (ίσως και premium resellers, δεν γνωρίζω)καλύπτει το 2ο έτος, ανεξάρτητα απ’ το μαγαζί που το αγόρασες αλλά αυτό δεν είναι βέβαιο. Προϋπόθεση για τη νομική εγγύηση είναι να έχει αγοραστεί με απόδειξη και όχι τιμολόγιο (αν και υπήρξαν περιπτώσεις που καλύφθηκε και αγορά με τιμολόγιο). Τέλος, αν και δεν θα έπρεπε, μπορεί να αντιμετωπίσεις καλύτερη συμπεριφορά απ’ το service αν έχεις αγοράσει το iPhone απ’ το ίδιο κατάστημα, π.χ. iSystem ή Document. 

Προσωπικά προτιμώ τους δύο που ανέφερα  

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...