Προς το περιεχόμενο

Σε τι θερμοκρασία κοιμάστε το βράδυ?


savvas94

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εγώ δυστυχώς δεν έχω AC στο δωμάτιο ( είναι στον πάνω όροφο του σπιτιού). Κάθε μέρα έχω ανεμιστήρα ανοιχτό στην 2η ρύθμιση, και μερικές φορές στο 3 αναλόγως την ζέστη. Έχουμε AC στον κάτω όροφο, αλλά προφανώς ο κρύος αέρας δεν ανεβαίνει προς τα πάνω καθώς είναι πιο βαρύς. Οπότε το κάτω διάζωμα είναι μια χαρά, μόλις ανεβαίνω τις σκάλες είναι λες και υπάρχει μία μαγική πύλη και με οδηγεί σε άλλη ήπειρο :P. Δυστυχώς επίσης, δεν μπορώ να έχω την μπαλκονόπορτα ανοιχτή το βράδυ, καθώς σπίτια δίπλα είναι κολλητά με το μπαλκόνι, οπότε είναι και θέμα ασφάλειας. Οπότε υποθέτω να έχω θερμοκρασία καμιά 28-30 στο δωμάτιο μου. Παλεύεται με τον ανεμιστήρα. Φυσικά, δεν έχω τίποτα σεντόνια κι τέτοια δίπλα μου και εννοείται κοιμάμαι μόνο με τα...απαραίτητα :P

Επεξ/σία από KaRouLi
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 59
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

26 βαθμοί με το ac και χειμώνα γύρω στους 20 .Ο θερμοστατης το χειμώνα είναι στους 21 αλλά στην κρεβατοκάμαρα έχει 20 .Όλες τις εποχές μόνο με σλιπ 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το καλοκαίρι τα ac στους 26C. Το χειμώνα το νερό στα σώματα προθερμαίνετε απο ηλιακά πάνελ και ο θερμοστατης στου 19C. Παραπάνω είναι αρρώστια τον χειμώνα δεν αντέχω.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το καλοκαιρι αφηνω ανοιχτο το παραθυρο μολις πεσει ο ηλιος μεχρι να παω για υπνο...το δωματιο εχει περιπου 22-25 βαθμους αναλογα την βραδια!κλεινω παραθυρο και κοιμαμαι...μονο σε σπανιες φορες θα βαλω ανεμιστηρα 

αυτα ειναι τα καλα να μενεις σε μονοκατοικια με πετρινο τοιχο σκεπη και σε χωριο που ειναι πανω σε βουνο-λοφο

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Dynamics είπε

το καλοκαιρι αφηνω ανοιχτο το παραθυρο μολις πεσει ο ηλιος μεχρι να παω για υπνο...το δωματιο εχει περιπου 22-25 βαθμους αναλογα την βραδια!κλεινω παραθυρο και κοιμαμαι...μονο σε σπανιες φορες θα βαλω ανεμιστηρα 

αυτα ειναι τα καλα να μενεις σε μονοκατοικια με πετρινο τοιχο σκεπη και σε χωριο που ειναι πανω σε βουνο-λοφο

Το χειμώνα πρέπει να περνάς καλά εσύ. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στους 27 κρυώνω, στους 28 ζεσταίνομαι. Έπρεπε να πάρω midea που έχει 0.5 ρύθμιση...

Ευτυχώς ζήτημα να βάζω 3-4 βράδια κλιματιστικό (όχι από ζέστη αλλά όταν χώνει ο dj του Atlantis και έχει βοριοανατολικο άνεμο οπότε φέρνει λίγο νταπα ντουπα ο αέρας 😋 )

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ας γράψω και γω μιάς και έχουμε παρόμοιες συνήθειες με κάποιους σε θερμοκρασίες.Συνήθως στούς σταθερά 24 στο καινούργιο και 23-25 στο παλιό (αλλά σκυλί) mitsubishi heavy κλιματιστικό,και σεντονάκι όταν δουλεύει.Tο βράδι δεν δουλεύει συνήθως A/C αλλά ανεμιστήρας μικρού μεγέθους συνθήθως μαζί με ανοικτές πόρτες και παράθυρα (οχι παντζούρια) για να κάνει το όποιο ρεύμα μπορεί στα δωμάτια.Οταν έχει περισσότερη ζέστη/καύσωνα,το βράδυ (πάνω απο 28),κλείνουν τα παράθυρα και βάζω 1 με 1μιση ώρα το Α/C πρό ύπνου να κλείσει αυτόματα για να με πάρει ο ύπνος και ανάβω και το ανεμιστηράκι στήν μικρή σκάλα για να κυκλοφορεί και να μένει σχετικά δροσερός ο όποιος αέρας έχει μείνει μέσα όταν κλείσει το A/C.

Αναλόγος την θερμοκρασία έξω αργότερα μπορεί να ανοίξω πάλι το παράθυρο και τη πόρτα μέσα του δωματίου για λίγο εχτρά αέρα,αν χρειάζεται το καταλαβαίνω ανοίγοντας το παράθυρο μόνο για 2-3 δευτερόλεπτα αν έρθει κάποια δροσιά μένει ανοικτό, αν οχι ξανακλείνει ^_^ 💤

Επεξ/σία από ELMastas
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το καλοκαίρι αν έχει πάνω από 26 ανοίγω air condition γιατί από κει και πάνω αρχίζω και ιδρώνω. Το χειμώνα το βράδυ το κλείνω τελείως το καλοριφέρ εκτός κι αν έχει ψωλόκρυο και πέφτει κάτω από 17 μέσα στο σπίτι. Γενικά το χειμώνα μ αρέσει να κοιμάμαι με κουβέρτα και στους 18 βαθμούς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χειμώνα αν δεν πέσει πολύ η θερμοκρασία με το θερμαινόμενο υπόστρωμα στην χαμηλή σκάλα και κουκουλωμένος με το παπλωμα,δε χρειάζομαι κατι περισσότερο!

Το καλοκαίρι βάζω ac συνήθως στους 28c για οικονομία και ταυτόχρονα τον ανεμιστήρα στην χαμηλή σκάλα ο οποίος υποβοηθάει πολύ το ac.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό που ανάβουν το κλιματιστικό και κατεβάζουν παπλώματα, ποτέ δε το κατάλαβα.

Έβαλα ανεμιστήρα οροφής και ησύχασα από το θέμα ζέστης. Δεν κοιτάζω θερμοκρασίες, δεν ξυπνάω πιασμένος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η θερμοκρασια εχει να κανει με τον οργανισμο του καθενος..!

Αυτος που ζεσταινεται ευκολα-ιδρωνει απο τους 28+ ταλαιπωρειται.. αντιθετα υπαρχει οργανισμος που στους 28-29 δεν εχει αναγκη να βαλει ουτε ανεμιστηρα!

Το πιο σωστο για την υγεια μας αλλα και για την τσεπη μας.. ειναι να δουλευεις κλιμα σε συνδυασμο με ανεμιστηρα!

Βαζοντας τον ανεμιστηρα σε αναγκαζει να ανεβασεις την θερμοκρασια του κλιματιστικου..! Το αποτελεσμα ειναι πολυ πιο φυσικο.. λιγοτερο ανθυγιεινο και εχεις μια μειωση στην καταναλωση απο 30% και πανω!!!

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...