Προς το περιεχόμενο

Το Spotify τριπλασιάζει τους δωρεάν μήνες στο Premium πακέτο του


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

56 λεπτά πριν, leonproniknidis είπε

 

 

 

 

Παίδες είμαι ΕΝΑΝΤΙΟΝ του πειρατικού 99%. Το 1% το αφήνω για κάποια παιχνίδια που είναι κακογραμμένα δίχως να το ξέρεις και το ανακαλύπτεις μετά αφού έχεις σκάσει 50-70 ευρώ να τα αποκτήσεις. Οπότε πειρατικό σε αυτές τις περιπτώσεις δαγκωτό και ΑΝ ΑΞΙΖΕΙ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ και έχει διάρκεια μεγάλη τιμάς τους προγραμματιστές και αν είναι μεγάλος και τρανός τίτλος δίνεις τα 50 αν όχι κάνεις λίγη υπομονή και το παίρνεις σε κάποια προσφορά μετά από ένα χρονικό διάστημα.

Εδώ όμως με τις υπηρεσίες streaming έχω κάποια ένσταση. Από την στιγμή που υπάρχουν προγράμματα που μπορείς να κάνεις την "δουλειά" σου και από την στιγμή που (προσωπική μου άποψη) είναι ΠΟΛΥ ΑΚΡΙΒΑ να πληρώνεις ειδικά στην Ελλάδα μας που οι μισθοί είναι πολύ χαμηλοί. 

Η (πάντα προσωπική μου άποψη) λύση είναι μια. Από την αρχή να το έχουν 10-20 ευρώ το χρόνο και απλά θα πατάξουν την πειρατεία. Απλά πράγματα. Να μπορούν και οι "φτωχοί" να απολαύσουν τα καλά της τεχνολογίας και οι πλούσιοι που θεωρούν τα 7 ευρώ τίποτε. Και φυσικά έτσι αυτόματα θα ΤΕΤΡΑΠΛΑΣΙΑΣΟΥΝ τους συνδρομητές τους και θα είναι και αυτοί κερδισμένοι. Θέματα bandwith και αποθήκευσης δεν νομίζω να έχουν όταν μιλάμε και για μόνο ήχο.

Σε περιπτώσεις video streaming επίσης τα πράγματα είναι αστεία. 14 ευρώ? Ανέκδοτο. Φυσικά έχω netflix γιατί έχει καλή υποστήριξη στην Ελλάδα μας και το έχω μοιράσει με άλλους 3 οπότε δεν πονάει τόσο πολύ. Θα δείτε και αυτοί θα ρίξουν τις τιμές σιγά σιγά αφού  έρχονται πολλοί ανταγωνιστές. 

Ας το κάνουν όμως από την αρχή να έχουν ψηλά τον πήχη. Όχι μόνο όταν τα πράγματα ζορίζουν. Είναι και ηθικό το θέμα. Οπότε μην κατηγορείτε αυτούς που χρησιμοποιούν παράπλευρους τρόπους να έχουν δωρεάν streaming υπηρεσίες. Φυσικά ο φίλος ποιο πάνω τα ήθελε ο ποπός του και δεν είναι καθόλου έξυπνο να κοκορεύεσαι σε τέτοια ζητήματα.

Δεν κατανοείς ούτε τα κόστη ούτε τα royalties.

Επειδή στην Ελλάδα θεωρούμε τις τέχνες δωρεάν , προσπάθησε να το σκεφτείς από την ανάποδη.

Στην εποχή που κανείς δεν αγοράζει album παρά μόνο συλλέκτες για τα βινύλια, η δουλειά ωθεί σε διαφορετικές μορφές απολαβών για να τα βγάλει κανείς πέρα ως μουσικός γιατί τα releases είναι ψίχουλα.

Για διευκρίνιση: Ένα εκατομμύριο spotify plays είναι περίπου 7K $. Που σημαίνει ότι ένα play ισοδυναμεί με περίπου 0,007$. Δεν λέω καν το ποσό δύσκολο είναι να τα μαζέψεις, αν θα μπεις σε playlists και πως θα σε προωθήσει ο αλγόριθμος.

Με 7€ το μήνα έχεις πρόσβαση σε 320kbps σε όλα τα albums από μικρούς μέχρι μεγάλους καλλιτέχνες,320kbps,personalized playlists,offline downloads. Για φοιτητές 3,5€. Δύο καφέδες. Αν το χρησιμοποιείς καθημερινά δεν βλέπω λόγο που είναι ακριβό ή δεν συμφέρει. Σύγκριση σε οποιαδήποτε βαθμό με την αγορά της Ελλάδας είναι αστεία.

 

Στα της είδησης , ο ανταγωνισμός είναι μεγάλος αλλά το apple music αναφέρεται σε λίγο πιο συγκεκριμένο κοινό. Θα δείξει τα λεφτά είναι πολλά πάντως 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, Giorgos20177 είπε

δεν τα ειχα δωρεαν αλλα δεν χρειαζοταν να πληρωσω στο youtube 10 ευρο για της κολοδιαφημησεις ουτε          spotify για να ακουσω μουσικη απλα. το μονο που ειχα ηταν  ote tv κ πιο παλια  nova tv . πλεον εννοω με το σχολιο οτι ολα θα γινουν με σθνδρομη ακομακ το instagramm k to facebook κτλπ . 

Ναι, και...; Σε οποιοδήποτε μοντέλο της μουσικής βιομηχανίας, πάντα χρειαζόταν να πληρώσεις. Είτε αγοράζοντας cd/lp, είτε με συνδρομή. Λες "δεν χρειαζόταν να πληρώσω στο spotify για να ακούσω μουσική", πώς άκουγες παλιότερα, δηλαδή; Αν εννοείς "τσάμπα", δεν έχω καμία πρόθεση να ηθικολογήσω, αλλά καταλαβαίνεις ότι το "τσάμπα" δεν είναι μοντέλο, έτσι; 

Επεξ/σία από apos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο κλασσικος ο ελληναρα πρώτη μουρη στα σχολια. Εγω ειμαι τοσο γαματος που το εχω πειρατικο. Γι΄αυτο ειμαστε η ντροπη του δυτικου πολιτισμου. Γιατι ειμαστε κλεφτες και λαμογια και το υπερηφανευομαστε κι ολας

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έλα μωρέ με το καρασυμπιεσμένο ήχο εκεί πέρα. 13,99 για Tidal Hi-Fi το μήνα και ακούς σαν άνθρωπος. Ούτε δωρεάν ούτε τίποτε. Αλλά ασυμπίεστο και Master και MQA και πάει λέγοντας. Μεγάλη διαφορά στον ήχο.

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, NamelessDead είπε

Ο κλασσικος ο ελληναρα πρώτη μουρη στα σχολια. Εγω ειμαι τοσο γαματος που το εχω πειρατικο. Γι΄αυτο ειμαστε η ντροπη του δυτικου πολιτισμου. Γιατι ειμαστε κλεφτες και λαμογια και το υπερηφανευομαστε κι ολας

Πεστα αδερφέ... Αρκεί να γίνει το σχόλιο και ο κάθε παπαρας να πει την εξυπνάδα του... Βασικά δε λέει πουθενά "ΥΠΟΧΡΕΩΤΙΚΌ"... εάν θες... ΑΣε που ο βασικός  μισθός στην Ελλάδα δεν είναι 500 ευρω

Τεσπα... 

Καλό απόγευμα σε όλους 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πληρώνουν δισεκατομμύρια στις δισκογραφικές εταιρείες και στους τραγουδιστές για να έρχεται ο Ελληνάρας να το ακούει δωρεάν(premium) με παράνομο τρόπο και να το θεωρεί και κατόρθωμα και δικαίωμα του και να θέλει να του πούμε και bravo. Ευτυχώς υπάρχουν τα μνημόνια να μας θυμίζουν ότι είμαστε ο πάτος της Ευρώπης σε όλα.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

30 λεπτά πριν, EllinarasGR είπε

Εδώ την εφορία δεν πληρώνω, θα πληρώσω το spotify; Πφφφτττττ

Την εφορία αναγκάζεσαι να την πληρώσεις (κατά κάποιο τρόπο) το Spotify όχι .

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, pictorino είπε

Ποιους μισθούς, εδώ έχουν κάνει το 1€=1$.

Επειδή έχουμε πολύ πιο ψηλές φορολογίες στην Ευρώπη που στην ουσία κάνουν το 1ευρ ona ισούται με 1δολάριο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

41 λεπτά πριν, kti23 είπε

Δεν κατανοείς ούτε τα κόστη ούτε τα royalties.

Επειδή στην Ελλάδα θεωρούμε τις τέχνες δωρεάν , προσπάθησε να το σκεφτείς από την ανάποδη.

Στην εποχή που κανείς δεν αγοράζει album παρά μόνο συλλέκτες για τα βινύλια, η δουλειά ωθεί σε διαφορετικές μορφές απολαβών για να τα βγάλει κανείς πέρα ως μουσικός γιατί τα releases είναι ψίχουλα.

Για διευκρίνιση: Ένα εκατομμύριο spotify plays είναι περίπου 7K $. Που σημαίνει ότι ένα play ισοδυναμεί με περίπου 0,007$. Δεν λέω καν το ποσό δύσκολο είναι να τα μαζέψεις, αν θα μπεις σε playlists και πως θα σε προωθήσει ο αλγόριθμος.

Με 7€ το μήνα έχεις πρόσβαση σε 320kbps σε όλα τα albums από μικρούς μέχρι μεγάλους καλλιτέχνες,320kbps,personalized playlists,offline downloads. Για φοιτητές 3,5€. Δύο καφέδες. Αν το χρησιμοποιείς καθημερινά δεν βλέπω λόγο που είναι ακριβό ή δεν συμφέρει. Σύγκριση σε οποιαδήποτε βαθμό με την αγορά της Ελλάδας είναι αστεία.

Στα της είδησης , ο ανταγωνισμός είναι μεγάλος αλλά το apple music αναφέρεται σε λίγο πιο συγκεκριμένο κοινό. Θα δείξει τα λεφτά είναι πολλά πάντως 

Επειδή τα κατανοώ μια χαρά και επειδή και αυτοί επίσης τα κατανοούν καλύτερα από όλους μας για αυτό και οι πτώσεις τιμών και τα "δώρα".

Αυτό που λέω είναι πως αν ρίξουν στο ΜΙΣΟ την τιμή θα κερδίσουν τα ΔΙΠΛΑΣΙΑ από αυτά που βγάζουν τώρα. 

Εσύ τι θα διάλεγες? Τα σημερινά κέρδη η τα διπλάσια? Μιλάει η λογική. Απλά πειραματίζονται να δουν ποια είναι η τάση της αγοράς. Βλέπουν ότι έχει πτωτική τάση? Ρίχνουν τις τιμές.

Για να πολεμήσουν την πειρατεία είναι ο ΜΟΝΟΣ ΤΡΟΠΟΣ. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
50 λεπτά πριν, apos είπε

Λες "δεν χρειαζόταν να πληρώσω στο spotify για να ακούσω μουσική", πώς άκουγες παλιότερα, δηλαδή; Αν εννοείς "τσάμπα", δεν έχω καμία πρόθεση να ηθικολογήσω, αλλά καταλαβαίνεις ότι το "τσάμπα" δεν είναι μοντέλο, έτσι; 

Ναι, ΔΕΝ ΧΡΕΙΑΖΟΤΑΝ να πληρώνουμε γιατί τα πραγματικά smartphones (κάτι sony ericsson και  nokia με κουμπιά) είχαν ΡΑΔΙΟΦΩΝΟ και οι ραδιοφωνικοί σταθμοί εκείνης της εποχής ΔΕΝ ΕΠΗΡΕΑΖΟΤΑΝ από τα views στο youtube και έπαιζαν ότι τραγούδια τους άρεσαν ΟΧΙ ΤΗΝ ΕΤΟΙΜΗ PLAYLIST των δισκογραφικών, που περιλαμβάνει μόνο όποιον καλλιτέχνη έχει views. τα σημερινά smartphones ΔΕΝ ΕΧΟΥΝ ραδιόφωνο, γιατί ΔΕΝ ΣΥΜΦΕΡΕΙ τις εταιρίες κινητής ώστε να μπορούν να πουλούν πακέτα ίντερνετ αλλά και οι κατασκευαστές κινητών δεν βάζουν ραδιόφωνο στο κινητό γιατί ΤΟΥΣ ΠΛΗΡΩΝΕΙ το spotify για να είναι προεγκατεστημένο σε ένα κινητό χωρίς ραδιόφωνο. 

Επεξ/σία από 1nsom-n1k
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Για όσους ακούνε μικρότερους καλλιτέχνες, πιστεύω πως το Youtube Music είναι η καλύτερη επιλογή. Διαθέτει οποιοδήποτε κομμάτι μπορείς να φανταστείς, σε αντίθεση με το Spotify όπου απουσιάζουν πολλοί μικροί καλλιτέχνες.

Από την άλλη, το Spotify διαθέτει καλύτερη κατηγοριοποίηση των κομματιών και πιο εύκολη οργάνωση σε album κλπ. Επειδή στο Youtube πολλά κομμάτια ανεβαίνουν από άσχετα κανάλια, υπάρχει πρόβλημα μερικές φορές στο να "ακολουθήσεις" ένα ολόκληρο άλμπουμ.

Επίσης, το Spotify δεν έχει προσθέσει τη σχολή μου στη λίστα ταυτοποίησης για το φοιτητικό πακέτο, οπότε η διαφορά στο κόστος δεν είναι μεγάλη. Αν την προσθέσει, θα πάω πίσω σε αυτό καθαρά για οικονομικούς λόγους. 

 

Επεξ/σία από giwrgostr
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εφόσον είναι ανοιχτός κώδικας δεν γίνετε να μην υπάρχει "πειρατικό" app και moded app. Ολα αυτά τα apps γράφονται με βάση τον κώδικα από την original εφαρμογή. O  καθένας μπορεί να φτιάξει εφαρμογή σαν το youtube και το κάθε youtube και να την πουλήσει η να την δόση δωρεάν, λόγο του ανοιχτού κώδικα. Το ότι θα πάει κάποιος και την χρησιμοποίηση δεν λέγεται πειρατείς. Πειρατεία είναι όταν ζεις σε κλειστό κώδικα και προσπαθείς να τον σπάσεις με κάθε τρόπο αυτον τον κλειστό κώδικα και να τον χρησιμοποίησης προς όφελος σου. Είτε για εσένα είτε για τους άλλους. Από την στιγμή που γράφονται σε ανοιχτό κώδικα είναι όλα δωρεάν άμα το θες.  Κατακρίνετε τον κόσμο που βαζει moded apps επειδή εσείς έχετε λεφτά να τα πληρώσετε. Εσείς ενολίγοις ούτε mp3 έχετε free στο pc σας? ούτε τσάμπα ταινίες βλέπετε στου xrisous και στα torrents? ουτε moded apks εχετε στο κινητο. Tα έχετε όλα σε dvd και ολα σε cd. Πληρώνεται neftlix, spotify, οτε, nova, steam ολα τα apps στο κινητο ειναι donate και οχι moded. Μπράβο καλός κόσμος. Αμα ήταν έτσι τότε τα vpn γιατί πουλάνε τόσο πολύ? Στην Αμερική που ζω, μονο netflix πληρώνουν πάντως. Τα υπόλοιπα τα βρίσκουν όχι μονο στο τσάμπα, αλλα δεν ξέρουν που είναι το κουμπί donate this app.

Επεξ/σία από asdfaster
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Dinos_12345 είπε

Μια υπηρεσία που με το ζόρι είναι κερδοφόρα, δεν μπορεί να πετάει δωρεάν μήνες έτσι για πλάκα, χάνει εκατομμύρια.

Με το ζόρι κερδοφόρα και να παραμένει τόσα χρόνια εν ενεργεία δεν γίνεται. Υπηρεσία της Apple είναι πεινάει και αυτη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...