Προς το περιεχόμενο

Το Spotify τριπλασιάζει τους δωρεάν μήνες στο Premium πακέτο του


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, hyperspaced είπε

Το σκέφτηκες πολύ για να το γράψεις αυτό;  Ρωτάς κάποιον που παίρνει 500 ευρώ και τρέχει όλη μέρα για να τα φέρει βόλτα,  αν μπορεί να πληρώσει 7 ευρώ spotify και 10 ευρώ στο netflix, όχι για να πουλήσει μαγκιά αλλά για να νιώσει "φυσιολογικός" όπως όλοι οι άλλοι, ακούγοντας 2-3 τραγούδια και βλέποντας μερικές χαζοσειρές; (για βόλτάρες, φαγητάρες και ποτάρες δεν το συζητάμε καν). 

Μάθατε όλοι --ξαφνικά-- να καταδικάζετε την πειρατεία και να γίνετε υπέρμαχοι των πνευματικών δικαιωμάτων, επειδή πιάσατε λίγα λεφτά στο χέρι, όταν οι ίδιοι bootάρατε πριν κάμποσα χρόνια με το πειρατικό CD των Windows. Εκεί όμως δεν "προσαρμόζατε τις ανάγκες σας" γιατί θα μένατε χωρίς λειτουργικό....

Επ' ουδενί δεν επικροτώ την πειρατεία, αλλά από κάποιον που δεν έχει, δεν μπορώ να ζητήσω.

Το ίδιο φυσιολογικός θα είναι αν ανοίξει youtube αντί για spotify και δει μια ταινία από το popcorn.

Οι γενικεύσεις τύπου "ολοι" δεν ισχύουν αν δεν ξέρεις κάποιον από πριν εκτός και αν τους ξέρεις όλους. Γενικά επειδή υπάρχουν και μουσικοί που κάνουν αυτό που γουστάρουν και τους αρέσει στον όποιο χρόνο απομένει μετά τη δουλειά με ότι έξοδα έχει ο εξοπλισμός(που είναι ακριβός) καλό είναι να στηρίζονται έμπρακτα και όχι με αέρα κοπανιστό. 

Το χειρότερο είναι όταν βλέπεις "επαγγελματία" να γεμίζει σκληρούς και φλασάκια με youtube to mp3.

δυστυχώς η νοοτροπία που έχουμε ως λαός δεν αλλάζει μέχρι να πάρει φωτιά ο κώλος μας, δεν πα να καίγεται όλο το χωριό. η δουλειά και ο κόπος αμείβονται υπό κανονικές συνθήκες αλλά όχι εδώ.

Πρόκειται για αγαθό διασκέδασης-πολυτελείας και δεν είναι βασικό αγαθό επιβίωσης οπότε ναι δεν γίνεται να το έχουν όλοι. Ο κανόνας λέει αν δεν έχω δεν αγοράζω. Δεν αφορά δημιουργία αλλά καθαρά κατανάλωση.

Εκτός αυτού μάλλον έμαθαν αρκετοί στα πολλά και στις πολλαπλές παροχές και τους κακοφαίνεται. Προσωπικά έχω και εγώ πειρατέψει παιχνίδια ελάχιστα και κυρίως μικρότερος που είχαμε μόνο ένα χαρτζιλίκι και παίζαμε το ίδιο παιχνίδι για 1μισι-2 χρόνια ή να περιμένεις άλλο τόσο για να πέσει η τιμή από το 60αρι.

pc build των 800+ ευρώ αλλά πειρατικά windows γιατί δεν "περισσεύουν" ενώ έβρισκες και βρίσκεις κλειδί με 30 ευρώ,κλάμα.

 

 

12 λεπτά πριν, basilis_k6 είπε

10 ευρω για να ακούσω μουσικη δεν δινω. η μουσικη που άξιζε να πληρωσεις* πέθανε πριν καμια δεκαρια χρόνια. οτι ποιοτικο θες να ακούσεις ειναι ήδη στον σκληρο σου δισκο η μπορείς να το βρεις δωρεαν παντου και σαφως δεν θα το πληρωσεις εφοσον ειναι κομμάτι του 80-90-00. Ουσιαστικά πληρωνεις για να έχει νεα τραγούδια. Αυτα έπρεπε να με πληρωσουν να τα ακούσω οπότε 10 ευρω ειναι πάρα πολλα. 

*Περσοναλ οπινιον

Δεν θα αλλάξουν και πολλά είτε το τιμήσεις είτε όχι σε τέτοια μικρή αγορά. Σε ενδιαφέρει,δεν σε ενδιαφέρει ποιος και τί εκείνους σίγουρα δεν τους ενδιαφέρει και τόσο.

 

Απορώ πάντως με τόση γκρίνια για την τιμή ενώ η είδηση αφορά 3 δωρεάν μήνες στην υπηρεσία. 

Fredo, τσιγάρα,ποτά και πιτόγυρα δεν έχουν την ίδια μεταχείριση βέβαια.

Επεξ/σία από kti23
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 105
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

13 ώρες πριν, guzel είπε

3 μήνες λέει, το έχω πειραγμένο χρονια τώρα 

Τι ακριβός εννοείς;

δεν έχω χρησιμοποιήσει ποτέ Spotify..

Μπορεί να έχεις Spotify χωρίς συνδρομή;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

30 λεπτά πριν, don_aris είπε

Τι ακριβός εννοείς;

δεν έχω χρησιμοποιήσει ποτέ Spotify..

Μπορεί να έχεις Spotify χωρίς συνδρομή;

Μπορείς να έχεις πετσοκομένο spotify με modded εφαρμογή Android πενταετίας. Ακόμα απορώ πως δεν την έχουν κόψει αλλά η εφαρμογή όπως είπα είναι αρχαία. Γενικά μπορείς να έχεις το free με διαφημίσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, basilis_k6 είπε

10 ευρω για να ακούσω μουσικη δεν δινω. η μουσικη που άξιζε να πληρωσεις* πέθανε πριν καμια δεκαρια χρόνια. οτι ποιοτικο θες να ακούσεις ειναι ήδη στον σκληρο σου δισκο η μπορείς να το βρεις δωρεαν παντου και σαφως δεν θα το πληρωσεις εφοσον ειναι κομμάτι του 80-90-00. Ουσιαστικά πληρωνεις για να έχει νεα τραγούδια. Αυτα έπρεπε να με πληρωσουν να τα ακούσω οπότε 10 ευρω ειναι πάρα πολλα. 

 

*Περσοναλ οπινιον

Sorry αλλά επειδή εσύ δεν ασχολείσαι γιατί βαριέσαι να ψάξεις νεα μουσική είναι όλα χάλια; Γιατί δεν παραδεχεσαι απλά ότι γέρασες;

Μου λες τώρα δηλαδή ότι ο τελευταίος cult of luna με julie christmas δεν είναι δισκάρα.....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 ώρες πριν, bilspa είπε

επισης πρεπει να μαθεις οχι φιλε οτι δε εχουν ολοι τον μπαμπα να τους τα ακουμπα κ οτι υπαρχουν ανθρωποι με διαφορετικη αποψη.....γιατι βλεπω πολλους ξερολες κ ειρωνες σε καποιους που δε γνωριζουν η δε εχουν χρηματα ..απλα βλεπω στα δεκα σχολια τα 9 ειναι ανουσια οπως κ το δικο μου για πολλους δε σχολιαζω σε site εδω κ χρονια γιατι εχει πεσει το επιπεδο καμια σχεση με παλια που ειχαν αποψη κ να βοηθησουν καποιον που δε γνωριζει....ανταλλαγη αποψεων ....δ

 Δεν τα αφήνουμε αυτά, λέω εγώ;  "Πακετάρεις" το σχόλιό σου με ένα "δεν σχολιάζω γιατί έχει πέσει το επίπεδο", για να μειώσεις χωρίς σοβαρά επιχειρήματα την άλλη άποψη. 

Όσο για τα περί... μπαμπά, απλά πετάς την μπάλα στην εξέδρα. Δεν θα δώσω αξία αναλύοντας κάτι τόσο γενικόλογο και επιτηδευμένο. Μιζέρια, απλά.

Αναφέρεις ως αντεπιχείρημα το κόστος των τηλεπικοινωνιών, που είναι βασική ανθρώπινη ανάγκη, σε μια συζήτηση για υπηρεσίες streaming περιεχομένου ψυχαγωγίας. Μάλιστα. Και έχεις βρει και έτοιμη τη δικαιολογία, ότι αν δεν χρεώνουν με εισοδηματικά κριτήρια, "η πειρατεία είναι μονόδρομος". Ξαναλέω λοιπόν: Ο καθένας ας κάνει ό, τι νομίζει, κανένας δεν μπορεί να κρίνει "ηθικά" κτλ κτλ κτλ, αλλά ΔΕΝ ΑΦΗΝΟΥΜΕ ΤΙΣ Μ@Λ@ΚΙΕΣ ΜΕΤΑΞΥ ΜΑΣ; Η συζήτηση για την πειρατεία έχει καταντήσει να έχει πιο αστεία επιχειρήματα και από τη συζήτηση για το... δικαίωμα καπνίσματος σε δημόσιους χώρους! Ήμαρτον! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Να επισημανω ότι δεν είμαι υπέρμαχος της πειρατείας και ΟΠΟΥ μπορώ επιβραβευω/πληρώνω τον δημιουργό είτε αυτός είναι δημιουργός μουσικης/ταινίας/ application κτλ. (Αλήθεια πόσοι από μας εδώ μέσα δεν έχουμε βάλει ένα cracked application sideloaded στο android/iOS/windows στο παρελθόν?)Από την άλλη όμως δεν μπορώ να μην κατακρίνω αυτούς που ξαφνικά γίνανε υπέρμαχοι των μεγαλοεταιριων. Ξαφνικά το 7 ευρώ για μουσική το μήνα έχει mainstream και φυσιολογικό για την Eλλαδιτσα μας όταν όμως απαντάς σε αυτούς ότι το Χ,ψ iphone/ galaxy κτλ έχει 1200ευρω σου λένε ότι αυτές οι συσκευές/εταιρίες δεν απευθύνονται στο μέσο αγοραστικό ελληνικό κοινό...  Για να μην μιλήσω για την άλλη απάτη , το νετφλιξ , που σε μια νύχτα έκανε αύξηση 20% ( 20% , αν έχουν το Θεό τους) και από 12 πήγε στα 14, αλλά όλοι οι φωστήρες είπαν σιγά μωρέ ένα 2 ευρώ είναι, μίσος καφές λιγότερος. Σιγά μωρέ και στην γειτονική Τουρκία το δίνουν στην μισή τιμή. Τι πάλι δεν σας πειράζουν οι τακτικές τους? Μάλλον σας έκανε πλύση εγκεφάλου ο cook με τους καφέδες στο παρελθόν...

Και όσους για αυτούς που ρωτανε ότι σιγά μωρέ τι θες να μας πεις ότι αν δεν έχεις spotify/Netflix κτλ δεν μπορείς να ζήσεις η δεν θεώρησε φυσιολογικός να τους πω να ζήσουν και χωρις smartphone το 2019. Σιγά το πράγμα! Να τους πω μόνο ότι σε όλο το οικείο μου περιβάλλον , μόνο ο κουμπάρος μου έχει ακόμα τηλέφωνο με κουμπάκια και επειδή είναι καλλιτέχνης τον λένε εκκεντρικό. Αν δεν ήταν καλλιτέχνης , μάλλον θα ήταν ο τρελός του χωριού. 

 

Υγ:Ας κάνουμε λίγο ακόμα μόκο για της διαφημίσεις του  YouTube, ή για της διαφημίσεις στα site που τα κόβουμε με adbockers , καθώς εκεί δεν υπάρχουν δημιουργοί που πρέπει να επιβραβεύουν...

Επεξ/σία από Panikas1986
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, Dinos_12345 είπε

Μπορείς να έχεις πετσοκομένο spotify με modded εφαρμογή Android πενταετίας. Ακόμα απορώ πως δεν την έχουν κόψει αλλά η εφαρμογή όπως είπα είναι αρχαία. Γενικά μπορείς να έχεις το free με διαφημίσεις.

Καμία σχέση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 ώρες πριν, atheatos είπε

Δηλαδή όσοι δεν κάνουν τα παραπάνω δεν νιώθουν φυσιολογικοί ? Τόσα χρόνια πριν που δεν υπήρχαν αυτά ο κόσμος δεν ήταν φυσιολογικός και είναι τώρα ?

 

13 ώρες πριν, dterzakis είπε

Όπως είπα και σε άλλο μήνυμα, επειδή μας μας σερβίρεται μια υπηρεσία δεν έγινε ξαφνικά και "ανάγκη" μας. 

Τα περί "φυσιολογικού" το μόνο που θα αναφέρω είναι ότι "Δεν έχω δει GOT και είμαι καλά" 

 

13 ώρες πριν, kti23 είπε

Το ίδιο φυσιολογικός θα είναι αν ανοίξει youtube αντί για spotify και δει μια ταινία από το popcorn.

 

Τώρα εσείς τρολλάρετε...  Φυσικά και δεν είναι "φυσιολογικό" (εντός εισαγωγικών) κάποιος να βλέπει κάθε βράδυ Netflix. Το φυσιολογικό (εκτός εισαγωγικών) είναι να βγαίνει μετά τη δουλειά έξω με φίλους ή/και φιλικά ζευγάρια ή/και τα παιδιά του για φαγητό, ποτό, σινεμά κλπ.. Ή το ελεύθερό του χρόνο να κάνει αθλητικές δραστηριότητες, ποδόσφαιρο, τένις, ιστιοπλοϊα κλπ..  ΜΕ ΤΙ ΛΕΦΤΑ;  Με τα 500 ευρώ;  Θα με τρελάνετε;  Ή μήπως το κόστος ζωής ήταν ίδιο πριν 20 χρόνια;  

Όσο για το επιχείρημα: "το netflix είναι 2 καφεδοτυρόπιτες", πρόσεξε εκείνους τους τύπους στη δουλειά σου που πίνουν από τον τζάμπα φραπέ στην κουζίνα. Και θυμήσου την εποχή στην Ελλάδα όπου οι βασικοί μισθοί ήταν 170,000 δρχ (500 ευρώ) 1998-1999 μεριά, ότι η τυρόπιτα είχε 150 δραχμές και το πιτόγυρο 250 δραχμές, και όχι 900δρχ. (2.20 ευρώ). 

Το ξαναλέω: Η πειρατεία είναι παράνομη και ανήθικη. Πιο ανήθικη όμως είναι η εξαθλίωση που ακολουθεί τη φτωχοποίηση.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 ώρες πριν, merkon είπε

Βγαίνω λίγο off topic, αλλά δε νομίζω ότι το spotify, το Netflix και όλες αυτές οι υπηρεσίες λαμβάνουν υπόψη τους ότι στην Ελλάδα ο μισθός είναι 500 ευρώ. Για τις υπόλοιπες ευρωπαϊκές χώρες που οι μισθοί ακόμα είναι φυσιολογικοί, τα παραπάνω κόστη δεν είναι τραγικά και σίγουρα οι άνθρωποι δε χρειάζεται να δουλεύουν ένα μήνα για να μπορούν να πληρώσουν το spotify και το netflix.

Σωστα και παλι καλα που δινουν δωρεαν τις απλες εκδοσεις ωστε να κνουμε δουλεια μας εστω με περιορισμους, εμεις οι χυμα περαστικοι.

Ασχετο ερωτημα...μια καφετερια μπορει να βαζει μουσικη σποτιφαι η απλ μουσικ αν εχει συνδρομη?....η υπαρχουν επαγγελματικα πακεττα?

 

Στις 24/8/2019 στις 3:51 ΜΜ, guzel είπε

3 μήνες λέει, το έχω πειραγμένο χρονια τώρα 

Εγω εχω το απλο με περιορισμους αλλα κανω τη δουλεια μου τζαμπα. Αφου το προσφερει ο ιδιοκτητης το δεχομαι ευχαριστως.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όσοι δεν έχετε δεν κάνετε συνδρομή απλά είναι τα πράγματα και αφήστε την πειρατεία στην άκρη τέλος το θέμα ...έχεις ??αγοραζεις δεν έχεις ? Δούλεψε για να βρεις Ομπο 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε παιδια δλδ οσοι σχολιασασε στο φιλο που ειπε οτι το εχει πειραγμενο, τα παντα εσεις που εχετε στην κατοχη σας ειναι πληρωμενα; Ολα τα τραγουδια, οι ταινιες και τα παιχνιδια; Δουλευομαστε μεταξυ μας;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
20 ώρες πριν, basilis_k6 είπε

οταν ενα προιον εχει στην Ελλαδα 10 ευρω δεν με ενδιαφέρει αν ειναι φθηνο η ακριβο για κάποια άλλη χωρα, αν ειναι ξενη ή ελληνική η εταιρία, αν οι καλλιτεχνες ειναι ασιατες η αμερικάνοι και εκει παιρνουν πολλα λεφτα. Πουλάς κάτι σε Ελληνες για ένα ποσο που στην Ελλάδα ειναι υψηλο, δεν εχω καν την υποχρεωση να γνωριζω οτι το spotify ειναι ξένη εταιρια. Εχω βαρεθει να διαβάζω οτι φταιει το οτι παιρνουμε 500 ευρω. Ναι τοσα παιρνουμε, αφου το φερνεις εδω θα πρεπει να εχει ανάλογη τιμη αλλιώς δεν θα το "τιμήσουμε". 

 

Δε νομίζω ότι το Spotify, το Netflix και όλες αυτές οι υπηρεσίες στηρίζονται πάνω στους συνδρομητές από την Ελλάδα, που έτσι και αλλιώς αποτελούν ένα πολυ μικρό κομμάτι της παγκόσμιας αγοράς. Επομένως ποσώς ενδιαφέρει αυτες τις εταιρείες εάν θα το «τιμήσει» ο Έλληνας ή όχι, όπως αναφέρεις, όταν συνολικά θα το «τιμήσουν» παρα πολλοί άλλοι συνδρομητές από άλλες χώρες του κόσμου. 

Επεξ/σία από merkon
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για αυτο λοιπον μην κραζετε το απο πανω που το εχει πειρατικο.Οπως μας αντιμετωπίζουν τους απναταμε και εμείς

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...