Προς το περιεχόμενο

Είναι χρήσιμη η c# ;


ARRASS

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γειά σας, σκέφτομαι να παρακολουθήσω ένα σεμινάριο για την C#, χρησιμοποιείται αρκετά αυτή η γλώσσα; 

Ακόμα σκέφτομαι να ασχοληθώ με τον προγραμματισμό σε λίγο μεγάλη ηλικία, είμαι 44.... Έχω κάνει κάποιες σπουδές (ΙΕΚ Πυθαγορας πριν 20 χρόνια) αλλά δεν ασχολήθηκα ποτέ επαγγελματικά, στην δουλειά μου γίνονται κάποιες αλλαγές και μπορεί να αλλάξω δουλειά αναγκαστικά.. Αν αποκτήσω τις γνώσεις που χρειάζονται, υπάρχει πιθανότητα να βρω δουλειά; Ή είναι πρακτικά αδύνατο; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ναι. Χρησιμοποιείται. Είναι γενικής χρήσης αντικειμενοστραφής γλώσσα προγραμματισμού και μοιάζει με τη Java. Είναι εύκολη η μετάβαση από τη μία γλώσσα στην άλλη. Δες στην παρακάτω εικόνα που χρησιμοποιείται η C#.

main-qimg-fbc45e4f465cac58a8a8f3f2db055b

Επειδή είναι λίγο παλιά η εικόνα...., όπου βλέπεις "Win8" [windows 8] θεώρησε ότι ισχύει το ίδιο για τα Windows 10 και όπου βλέπεις "WP8" [windows phones] διάγραψέ τα, γιατί η MS δεν ασχολείται εδώ και 2 χρόνια με mobiles.

Όπου βλέπεις "Software" πρόκειται για τις desktop εφαρμογές, όπου βλέπεις "Universal App" πρόκειται για τις "metro"/μοντέρνες (MS store) εφαρμογές.

Επεξ/σία από marios28
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 Είναι μια από τις 2  enterprise γλώσσες που χρησιμοποιούνται στην Ελλάδα (η άλλη είναι η java).  Ποτέ δεν είναι αργά να μάθεις κάτι καινούριο. Αλλά να έχεις υπόψη σου ότι τα πρώτα χρόνια θα είσαι junior με ότι συνεπάγεται αυτό. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, filip123go είπε

 Είναι μια από τις 2  enterprise γλώσσες που χρησιμοποιούνται στην Ελλάδα (η άλλη είναι η java).  Ποτέ δεν είναι αργά να μάθεις κάτι καινούριο. Αλλά να έχεις υπόψη σου ότι τα πρώτα χρόνια θα είσαι junior με ότι συνεπάγεται αυτό. 

Ειμαι φοιτητης πληροφορικης και θελω να ασχοληθω με το web development και εχω ξεκινησει να μαθαινω django μιας και εχω καποιες γνωσεις ηδη σε python. 

Εχεις αποψη να μου πεις σχετικα με την αγορα εργασιας στην Ελλαδα για back-end και αν το εξειδικευσουμε κιολας για python framework;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις, θα παρακολουθήσω το σενάριο, έτσι ώστε αν μου παρουσιαστεί κάποια ευκαιρία να μπορώ να την εκμμεταλευτω.

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 ώρες πριν, geiasass είπε

Ειμαι φοιτητης πληροφορικης και θελω να ασχοληθω με το web development και εχω ξεκινησει να μαθαινω django μιας και εχω καποιες γνωσεις ηδη σε python. 

Εχεις αποψη να μου πεις σχετικα με την αγορα εργασιας στην Ελλαδα για back-end και αν το εξειδικευσουμε κιολας για python framework;

Δεν έχω ακούσει ποτέ να χρησιμοποιήται Ελλάδα. Angular, nodejs είναι αυτά που ζητάνε τώρα, τουλάχιστο στο Enterprise κομμάτι που είμαι εγώ. Αλλά αν θέλεις άνοιξε καινούριο θέμα, να σου πει και κανένας άλλος τι γίνεται στην αγορά. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ξερω 5-6 εταιρειες που ζητανε/δουλευουν με Django. Νομιζω εχει προοπτικες, ισως δυσκολευτεις λιγο να βρεις πρωτη δουλεια σαν entry-level, αλλα αν εισαι καλος πιστευω θα ανεβεις σχετικά ευκολα μισθολογικά.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

C# αυτή την στιγμή είναι η Global language ... θέλεις Desktop.. θέλεις Web ...mobile...θες cross platform....ειναι έτοιμη και διαθέσιμη...φρόντισε η μαμά...τώρα για το οικονομικό του θέματος...το θέμα είναι αν μπορείς να φτιάξεις μια ολοκληρωμένη εφαρμογή...και..σε αυτό συνήθως το τελευταίο εμπόδιο είναι η γλώσσα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Το ευχάριστο είναι ότι επέλεξα σωστά...Έχεις δίκιο, το βασικό είναι το αποτέλεσμα..

Κατέληξα στην C# μετά από πολύ ψάξιμο, ο βασικός λόγος είναι το Xamarin. Αυτό που μου αρέσει είναι ότι αν και ασχολείσαι με κάτι πολύ συγκεκριμένο, μαθαίνεις μία γλώσσα που έχει πολλές εφαρμογές. Και το κορυφαίο είναι ότι το Visual Studio είναι δωρεάν. 

Επεξ/σία από ARRASS
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το visual studio έχει δωρεάν την community edition, όπως και πολλά άλλα ides , με κάποια να είναι δωρεάν και σε full edition. Επιπλέον είναι πιο βαρύ από την θεία μου. Όταν ξεκινά εμφανίζεται στην οθόνη μετά από 5 λεπτά και σου λέει ότι πρέπει να κάνεις 5 updates και δεν αναγνωρίζει το account σου. Όταν κάνεις ένα νέο Projekt δημιουργεί από μόνο του 5_6 φακέλους με καμία 10άρια αρχεία λες και δουλεύεις στη microsoft και γνωρίζεις τι είναι όλα αυτά. Αυτό βέβαια το κάνουν οι περισσότεροι ides.

Επίσης αν και πιστεύω και εγώ οτι η c#  είναι πολύ καλή γλώσσα υπάρχουν πολλές άλλες επιλογές που ανάλογα τον τομέα που στοχεύει ο καθένας μπορεί να επιλέξει ανάλογα και να κάνει τη δουλειά του ακόμη καλύτερα.

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, k33theod είπε

Το visual studio έχει δωρεάν την community edition, όπως και πολλά άλλα ides , με κάποια να είναι δωρεάν και σε full edition. Επιπλέον είναι πιο βαρύ από την θεία μου. Όταν ξεκινά εμφανίζεται στην οθόνη μετά από 5 λεπτά και σου λέει ότι πρέπει να κάνεις 5 updates και δεν αναγνωρίζει το account σου. Όταν κάνεις ένα νέο Projekt δημιουργεί από μόνο του 5_6 φακέλους με καμία 10άρια αρχεία λες και δουλεύεις στη microsoft και γνωρίζεις τι είναι όλα αυτά. Αυτό βέβαια το κάνουν οι περισσότεροι ides.

Επίσης αν και πιστεύω και εγώ οτι η c#  είναι πολύ καλή γλώσσα υπάρχουν πολλές άλλες επιλογές που ανάλογα τον τομέα που στοχεύει ο καθένας μπορεί να επιλέξει ανάλογα και να κάνει τη δουλειά του ακόμη καλύτερα.

Εγώ πάντως με το VS δεν έχω αντιμετωπίσει τα προβλήματα που αναφέρεις. Είναι λίγο βαρύ αλλά όχι κάτι τρομερό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, kagelos είπε

Γελάει το Android Studio.

Ένας γνωστός μου παντώς, είπε ότι πάει σφαίρα.

Ο υπολογιστής του όμως είναι λίγο καλύτερος από τον δικό μου 😡.

 

images.jpg

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

C# δαγκωτο, τεραστιο θετικο οτι ειναι c syntax based language, που σημαινει οτι εισαι ετοιμος να μαθεις και τις υπολοιπες. Ετσι αμα ξερεις C#, ξερεις και java, και ξερεις και javascript ( μπορεις να γραψεις κατευθειαν χρησιμο κωδικα σε οποιαδηποτε απο αυτες τις δυο γλωσσες, ακομη και σε πολυπλοκα projects) .

Το τελευταιο προφανως εχει να κανει και με την εμπειρια σου σαν software developer, σιγουρα δεν σημαινει οτι αν μαθεις να κανεις ενα calculator θα ξερεις να κανεις και java based microservices ας πουμε. Προσωπικα ομως, ξεροντας c# ( αλλα οχι μονο c#, και Delphi, Golang, C, C++ etc) μπορεσα σε 10 λεπτα να αρχισω να κανω develop σε java kai javascript, χωρις ουτε καν να διαβασω basic introduction της γλωσσας. Απο python, δεν μπορεις να κανεις κατευθειαν αυτην την μεταβαση, χωρις να σημαινει οτι δεν ειναι χρησιμη γλωσσα.

Django προσωπικα, για Γερμανια που μπορω να μιλησω, δεν εχω ακουσει να προτιμάται, ουτε καν προσωπικα να αναφερεται, αλλα ισως απλα να μην εδινα σημασια. 

Επεξ/σία από Papakaliati
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...