Προς το περιεχόμενο

Νέες πληροφορίες για τα επερχόμενα iPhone Pro και iPad καθώς και για το 16-inch MacBook Pro


voltmod

Προτεινόμενες αναρτήσεις

2 ώρες πριν, CheOnWeb είπε

Γιατί θα ήταν ακόμα ακριβότερο, το οποίο δεν συμφέρει αυτόν που δεν θέλει φορτιστή ταχείας.
Το ότι η Apple πουλάει ακριβά δεν την κάνει κλέφτρα. Ξαναλέω, αυτά τα προϊόντα δεν είναι στη διατίμηση. Και ναι, έχουμε ελεύθερη αγορά, κανένας δεν σε αναγκάζει να αγοράσεις προϊόντα Apple, ούτε είναι είδη πρώτης ανάγκης.
Για τον χαρακτηρισμό "καλλημένος iPhoneάκιας" δεν θα απαντήσω. As you wish. :P

Αν δεν βλέπεις ότι η Apple εκμεταλλευεται τον κόσμο as you wish. Μάλλον δεν έχεις χρησιμοποιήσει ταχυφορτιστη ποτε για να καταλάβεις το μέγεθος της χρησιμότητας του. Με κούρασες. Κατσε να φορτίσεις το κινητό σου σε 3 ώρες. Είχα iPhone για πολλά χρόνια by the way. Εχω δει και την άλλη πλευρά. Εσύ; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 174
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

2 ώρες πριν, CheOnWeb είπε

Γιατί θα ήταν ακόμα ακριβότερο, το οποίο δεν συμφέρει αυτόν που δεν θέλει φορτιστή ταχείας.

Αν και συμφωνω στο υπολοιπο μνμ, δεν ισχυει στην πραξη το παραπανω κομματι.

Τα τελευταια iphone ουτως ή αλλως εγιναν ακριβοτερα χωρις καν την προσθηκη ταχυφορτιστη.

Ανετα μπορουσε να βαλει ταχυφορτιστη μεσα στην συσκευασια και ας φορτιζε ο καθενας οπως ηθελε.

Δηλαδη και το dongle που εβγαλε απο το κουτι,δεν το εκανε γιατι θα ανεβαζε το κοστος οσων ακουνε με bluetooth ακουστικα,αλλα για να τρεχει ο κοσμος να αγοραζει με 10ευρω dongle.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

24 minutes ago, seme said:

Αν δεν βλέπεις ότι η Apple εκμεταλλευεται τον κόσμο as you wish. Μάλλον δεν έχεις χρησιμοποιήσει ταχυφορτιστη ποτε για να καταλάβεις το μέγεθος της χρησιμότητας του. Με κούρασες. Κατσε να φορτίσεις το κινητό σου σε 3 ώρες. Είχα iPhone για πολλά χρόνια by the way. Εχω δει και την άλλη πλευρά. Εσύ; 

Όχι, δεν βλέπω ότι η Apple εκμεταλλεύεται τον κόσμο. Καλή ξεκούραση. 

5 minutes ago, Fulgore said:

Τα τελευταια iphone ουτως ή αλλως εγιναν ακριβοτερα χωρις καν την προσθηκη ταχυφορτιστη.

Θα ήταν ακόμα ακριβότερο. 

5 minutes ago, Fulgore said:

Δηλαδη και το dongle που εβγαλε απο το κουτι,δεν το εκανε γιατι θα ανεβαζε το κοστος οσων ακουνε με bluetooth ακουστικα,αλλα για να τρεχει ο κοσμος να αγοραζει με 10ευρω dongle.

Θα μπορούσε να το βάλει και να αυξήσει την τιμή κατά 10€. 

Πραγματικά πιστεύεις ότι οτιδήποτε περιλαμβάνεται στη συσκευασία μαζί με το κύριο προϊόν, από οποιαδήποτε εταιρεία (και ειδικά απ’ την Apple), είναι τσάμπα; Έχεις φάει τέτοια φόλα; Απίστευτο μου φαίνεται αλλά είναι τόσοι αυτοί που το υποστηρίζουν (ειδικά στο Insomnia), που έχω αρχίσει να το πιστεύω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, CheOnWeb είπε

Πραγματικά πιστεύεις ότι οτιδήποτε περιλαμβάνεται στη συσκευασία μαζί με το κύριο προϊόν, από οποιαδήποτε εταιρεία (και ειδικά απ’ την Apple), είναι τσάμπα; 

Μα αυτος ακριβως ειναι ο λογος που και να βαλει ταχυφορτιστη ή dongle στα επομενα Iphone,δεν θα υπαρχει θεμα απο πλευρας τιμης,και ουτε ξαφνικα θα ανεβει η τιμη χαρη σαυτα.

Γιατι ουτως ή αλλως σου ζηταει πολλα περισσοτερα στα τελευταια μοντελα χωρις αυτα.

Ψαξε βρες το κοστος κατασκευης του xs max,σε σχεση με την τιμη που πουληθηκε day one Και θα καταλαβεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 minute ago, Fulgore said:

και ουτε ξαφνικα θα ανεβει η τιμη χαρη σαυτα.

Θα ανέβει αλλά εσύ και ‘γω δεν θα το καταλάβουμε γιατί δεν ξέρουμε την τιμή χωρίς αυτά. Έβγαλε ποτέ η Apple το ίδιο ακριβώς προϊόν με και χωρίς κάποιο εξάρτημα, ώστε να συγκρίνουμε; Η Apple μπορεί να ισχυρίζεται ότι το IPhone κάνει 1.000€ και ότι ο φορτιστής είναι τσάμπα. Ας λέει. Εγώ το μόνο που ξέρω είναι ότι το αδιαχώριστο πακέτο iPhone+Φορτιστής, κάνει 1000€.

Απορώ που δεν καταλαβαίνετε κάτι τόσο απλό. Ξέρετε τι σημαίνει «διατίμηση»;

13 minutes ago, Fulgore said:

Ψαξε βρες το κοστος κατασκευης του xs max

Αυτό ούτε η Apple δεν μπορεί να το προσδιορίσει με ακρίβεια. Τα πράγματα είναι πιο πολύπλοκα απ’ όσο νομίζεις. Όσοι υποστηρίζουν ότι μπορούν να υπολογίσουν το κόστος του IPhone και μ’ αυτό να προσδιορίσουν την τιμή πώλησης, είτε θέλουν να παραπλανήσουν είτε είναι άσχετοι από εμπόριο. 

17 minutes ago, Fulgore said:

Γιατι ουτως ή αλλως σου ζηταει πολλα περισσοτερα στα τελευταια μοντελα χωρις αυτα.

Εντελώς άσχετο. Απορώ...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

48 λεπτά πριν, CheOnWeb είπε

Όχι, δεν βλέπω ότι η Apple εκμεταλλεύεται τον κόσμο. Καλή ξεκούραση. 

Θα ήταν ακόμα ακριβότερο. 

Θα μπορούσε να το βάλει και να αυξήσει την τιμή κατά 10€. 

Πραγματικά πιστεύεις ότι οτιδήποτε περιλαμβάνεται στη συσκευασία μαζί με το κύριο προϊόν, από οποιαδήποτε εταιρεία (και ειδικά απ’ την Apple), είναι τσάμπα; Έχεις φάει τέτοια φόλα; Απίστευτο μου φαίνεται αλλά είναι τόσοι αυτοί που το υποστηρίζουν (ειδικά στο Insomnia), που έχω αρχίσει να το πιστεύω.

 

Μόλις τώρα, seme είπε

 

Δε μου απάντησες όμως. Έχεις χρησιμοποιήσει fast Charger? Άντε γεια τότε με την αρχαιολογία σου. Γιατί αυτό είναι το iPhone. Με ωραίο περιτύλιγμα. Ξυπνήστε. Δεν ξαναασχολουμαι. Τσάμπα συγχυζομαι για μ.. ες. Κάνε ότι θέλεις. Ποσο χρόνων είσαι αν επιτρέπεται; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

31 minutes ago, seme said:

Δε μου απάντησες όμως. Έχειςχρησιμοποιήσει fast Charger? Άντε γεια τότε με την αρχαιολογία σου. Γιατί αυτό είναι το iPhone. Με ωραίο περιτύλιγμα. Ξυπνήστε. Δεν ξαναασχολουμαι. Τσάμπα συγχυζομαι για μ.. ες. Κάνε ότι θέλεις. Ποσο χρόνων είσαι αν επιτρέπεται; 

Όχι, δεν μου έχει χρειαστεί προς το παρόν. Έχει κάποια σχέση αυτό με την τιμή του iPhone και το αν περιλαμβάνεται fast charger στη συσκευασία; Και ναι, το iPhone μου είναι παλιό. Τριάμισι ετών για την ακρίβεια. Μ’ αρέσουν οι αρχαιολογίες. Υπάρχει πρόβλημα;

50 είμαι, γιατί ρωτάς;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, CheOnWeb είπε

Αυτό ούτε η Apple δεν μπορεί να το προσδιορίσει με ακρίβεια. Τα πράγματα είναι πιο πολύπλοκα απ’ όσο νομίζεις.

Προφανως και γνωριζει η Apple τι χρηματα θα πληρωσει για το κοστος κατασκευης+πακεταρισμα των νεων iphone απο το χαρτακι που θα της στειλει η υπευθυνη εταιρεια απο το εργοστασιο παραγωγης,οπως γνωριζει πχ και το κοστος των Samsung οθονων που παραγγελνει απο την Samsung.

Περαν τουτου προσωπικα τον περισσοτερο κοσμο δεν τον απασχολει τοσο το αν τα Iphone θα εχουν ταχυφορτιστη μεσα στο κουτι ή οχι,οσο οι τιμες που οπως βλεπουν συνεχιζουν να παιρνουν την ανω βολτα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 minute ago, Fulgore said:

Προφανως και γνωριζει η Apple τι χρηματα θα πληρωσει για το κοστος κατασκευης+πακεταρισμα των νεων iphone απο το χαρτακι που θα της στειλει η υπευθυνη εταιρεια απο το εργοστασιο παραγωγης,οπως γνωριζει πχ και το κοστος των Samsung οθονων που παραγγελνει απο την Samsung.

Αυτά τα γνωρίζει αλλά υπάρχουν πολλά ακόμα που καθορίζουν την τελική τιμή, τα οποία δεν είναι τόσο συγκεκριμένα όσο το "τιμολόγιο" της Samsung. Είναι δε απολύτως βέβαιο ότι εμείς δεν γνωρίζουμε με ακρίβεια της τάξης των 10 ευρώ, ώστε να ξέρουμε αν η Apple χρεώνει στην ουσία το Dongle ή όχι.

5 minutes ago, Fulgore said:

Περαν τουτου προσωπικα τον περισσοτερο κοσμο δεν τον απασχολει τοσο το αν τα Iphone θα εχουν ταχυφορτιστη μεσα στο κουτι ή οχι,οσο οι τιμες που οπως βλεπουν συνεχιζουν να παιρνουν την ανω βολτα.

Σαφώς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 28/8/2019 στις 6:36 ΠΜ, seme είπε

Όταν βάλει στάνταρ fast charging χωρίς επιπλεον κόστος και type c θύρα θα το δω. Το lighting cable ειναι μουφα. 

Όταν έβγαλε το lighting εσείς ακόμα ψάχνατε αν βάζετε το καλώδιο σωστά. Είδατε μια άσπρη μέρα με το c και από εκεί που αναποδογυρίζατε τα καλώδια  την είδατε τώρα μαμαω με την γρήγορη φόρτιση και το lighting μούφα

Επεξ/σία από morgan21
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...