Προς το περιεχόμενο

CPU RYZEN 5 2600X


mimis lamprou

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημέρα σας παιδιά έχω των επεξεργαστή RYZEN 5 2600X πάνω στην μητρική ASROCK FATALITY AB350 GAMING K4,με RAM CORSAIR VENGEANCE LPX(16GB,3000MHz),το πρόβλημα είναι ότι μόλις ανοίξω τον υπολογιστή κάνει το SPEAKERS 5 μπίπ,διάβασα από το BIOS ότι αυτό είναι πρόβλημα CPU.Τον έχω δώσει ήδη στο κατάστημα από όπου τον αγόρασα και μου είπαν ότι θα τον στείλουν στην αντιπροσωπία της AMD.Εσείς πιστεύετε ότι θα μου κάνουν αντικατάσταση του προϊόντος ή έστω επιστροφή χρημάτων?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, mimis lamprou είπε

Καλημέρα σας παιδιά έχω των επεξεργαστή RYZEN 5 2600X πάνω στην μητρική ASROCK FATALITY AB350 GAMING K4,με RAM CORSAIR VENGEANCE LPX(16GB,3000MHz),το πρόβλημα είναι ότι μόλις ανοίξω τον υπολογιστή κάνει το SPEAKERS 5 μπίπ,διάβασα από το BIOS ότι αυτό είναι πρόβλημα CPU.Τον έχω δώσει ήδη στο κατάστημα από όπου τον αγόρασα και μου είπαν ότι θα τον στείλουν στην αντιπροσωπία της AMD.Εσείς πιστεύετε ότι θα μου κάνουν αντικατάσταση του προϊόντος ή έστω επιστροφή χρημάτων?

Καλησπέρα, δούλεψε ποτέ; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, mimis lamprou είπε

Καλημέρα σας παιδιά έχω των επεξεργαστή RYZEN 5 2600X πάνω στην μητρική ASROCK FATALITY AB350 GAMING K4,με RAM CORSAIR VENGEANCE LPX(16GB,3000MHz),το πρόβλημα είναι ότι μόλις ανοίξω τον υπολογιστή κάνει το SPEAKERS 5 μπίπ,διάβασα από το BIOS ότι αυτό είναι πρόβλημα CPU.Τον έχω δώσει ήδη στο κατάστημα από όπου τον αγόρασα και μου είπαν ότι θα τον στείλουν στην αντιπροσωπία της AMD.Εσείς πιστεύετε ότι θα μου κάνουν αντικατάσταση του προϊόντος ή έστω επιστροφή χρημάτων?

Μπορεί απλά να θέλει ένα bios update. Ειδικά αν δεν δούλεψε ποτέ, πάει να πει πως δεν αναγνωρίζει τον επεξεργαστή λόγω παλαιότερου bios που υποστήριζε μόνο την σειρά Ryzen1000

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Διευκρίνισέ μας αν ο υπολογιστής έπαιζε κανονικά τόσο καιρό (οπότε θα είχε και bios version για ryzen 2xxx) ή αν τώρα το έστησες για πρώτη φορά. Ta 5 beeps μη το δένεις σχοινί κορδόνι ότι είναι σίγουρα cpu. Μπορεί να είναι και προβληματικό psu/vga ή και μνήμες.

Πχ πριν 2/3 μέρες σταμάτησε να ποστάρει το sandy bridge pc μου (4 beeps - Real Time Clock Error). Αν και το error έδειχνε "μπαταρία" στη μητρική, ακόμα και μετά την αντικατάστασή της δε πόσταρε (είχα κάνει και καμια 10ρια clear cmos). Δε πόσταρε ούτε και με όλα τα περιφερειακά αποσυνδεδεμένα, ακόμα και τη κάρτα γραφικών. Έβγαλα τις μνήμες τις καθάρισα σχολαστικά με μπατονέτα/ασετόν όπως και τα memory slots με πιεστικό αέρα, και το σύστημα επανήλθε σαν να μην είχε συμβεί ποτέ τίποτα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...