Προς το περιεχόμενο

Έχω κάποια υποχρέωση προς τον σπιτονοικοκύρη μου επειδή παντρεύτηκα;


giorpapas

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Είμαι ενοικιαστής σε διαμέρισμα από το 2011. Το συμβόλαιο έχει μετατραπεί σε αορίστου χρόνου, πλέον. Πριν λίγες μέρες παντρεύτηκα και με την κοπέλα μου, σύζυγό μου πια, μένουμε σε αυτό το διαμέρισμα επειδή το μίσθωμα είναι χαμηλό (και το σπίτι σε άθλια κατάσταση και γειτονιά-για να τα λέμε όλα). Ποιές υποχρεώσεις έχω απέναντι στον σπιτονοικοκύρη μου; Οφείλω να τον ενημερώσω: Έχει δικαίωμα να ζητήσει αύξηση; Μπορεί να μάς κάνει έξωση; Οποιαδήποτε επί πλέον πληροφορία που αυτή τη στιγμή δεν περνά από το μυαλό μου, μπορεί να είναι χρήσιμη.
Ευχαριστώ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
36 λεπτά πριν, giorpapas είπε

Είμαι ενοικιαστής σε διαμέρισμα από το 2011. Το συμβόλαιο έχει μετατραπεί σε αορίστου χρόνου, πλέον. Πριν λίγες μέρες παντρεύτηκα και με την κοπέλα μου, σύζυγό μου πια, μένουμε σε αυτό το διαμέρισμα επειδή το μίσθωμα είναι χαμηλό (και το σπίτι σε άθλια κατάσταση και γειτονιά-για να τα λέμε όλα). Ποιές υποχρεώσεις έχω απέναντι στον σπιτονοικοκύρη μου; Οφείλω να τον ενημερώσω: Έχει δικαίωμα να ζητήσει αύξηση; Μπορεί να μάς κάνει έξωση; Οποιαδήποτε επί πλέον πληροφορία που αυτή τη στιγμή δεν περνά από το μυαλό μου, μπορεί να είναι χρήσιμη.
Ευχαριστώ!

Πρωτον. Δεν υπαρχει συμβολαιο αοριστου χρονου, μπερδευεσαι με τις συμβασεις εργασιας θαρρω... Τα συμβολαια μισθωσης , ανεξαιρετως, εχουν 3ετή διαρκεια. Εαν με το περας της 3ετιας δεν προχωρησετε σε γραπτη ανανεωση τοτε αυτοδικαιως θεωρειται οτι ισχυουν οι ιδιοι οροι του προηγουμενου συμβολαιου για μια ακομη 3ετια.

Δευτερον. Αυξηση βεβαιως και μπορει να σου ζητησει . Συνηθως περιγραφεται στους ορους του συμβολαιου. Αν οχι, τοτε με τη ληξη της 3ετιας του συμβολαιου μπορει.

Τριτον. Και εξωση μπορει να σου κανει αν δεν τηρησεις καποιο ορο του συμβολαιου.

Τεταρτον. Ο γαμος δεν εχει καμια σχεση με ολα τα παραπανω, εκτος αν στο συμβολαιο προβλεπεται οτι δεν μπορει να διαμεινει/φιλοξενηθει 2ο ατομο. Σε αυτην την περιπτωση πρεπει να συμφωνησετε οτι θα διαμεινει και 2ο ατομο στο διαμερισμα και φυσικα να αποτυπωθει γραπτως σε νεο συμβολαιο (δηλαδη να αφαιρεθει ο σχετικος ορος).

Επεξ/σία από BackFromHell
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, BackFromHell είπε

Τριτον. Και εξωση μπορει να σου κανει αν δεν τηρησεις καποιο ορο του συμβολαιου.

Και αν ο ιδιοκτήτης θέλει απλώς να τον διώξει; Να θυμίσω ότι έχει λήξει η 3ετία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, kirileman είπε

Και αν ο ιδιοκτήτης θέλει απλώς να τον διώξει; Να θυμίσω ότι έχει λήξει η 3ετία.

Η μίσθωση αορίστου χρόνου, λήγει μόνο με την καταγγελία ενός εκ των δύο συμβαλλομένων μερών, χωρίς να απαιτείται ο λόγος της καταγγελίας στην περίπτωση αυτή να είναι ουσιώδης ή σπουδαίος.

*Δεν ειχα υποψιν οτι υπαρχει οντως μισθωση αοριστου χρονου. Με βαση το παραπανω που βλεπω σε site δικηγορικου γραφειου, καταλαβαινω οτι ο ιδιοκτητης μπορει να τον διωξει ανα πασα στιγμη, απλα επειδη ετσι του ηρθε, απο τη στιγμη που η συμβαση ειναι αοριστου χρονου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, BackFromHell είπε

Η μίσθωση αορίστου χρόνου, λήγει μόνο με την καταγγελία ενός εκ των δύο συμβαλλομένων μερών, χωρίς να απαιτείται ο λόγος της καταγγελίας στην περίπτωση αυτή να είναι ουσιώδης ή σπουδαίος.

*Δεν ειχα υποψιν οτι υπαρχει οντως μισθωση αοριστου χρονου. Με βαση το παραπανω που βλεπω σε site δικηγορικου γραφειου, καταλαβαινω οτι ο ιδιοκτητης μπορει να τον διωξει ανα πασα στιγμη, απλα επειδη ετσι του ηρθε, απο τη στιγμη που η συμβαση ειναι αοριστου χρονου.

Aκριβως. μετα απο το περας της τριετιας, αν δεν γινει καποιο νεο συμβολαιο. οποιαδηποτε στιγμη, οποιοδηποτε απο τα 2 μερη του συμβολαιου (ενοικιαστης η ο ιδιοκτητης) μπορουν να καταγγειλουν και να ληθει η συμβαση. Βεβαια αν ο ενοικιαστης αρνειται να αφησει το σπιτι θα πρεπει να τρεξουν σε δικαστηρια τα οποια ειναι χρονοβορα ΑΛΛΑ θα το χασει 100% και θα πληρωνει κ τα δικαστικα εξοδα του ιδιοκτητη.

Κοινως, απο την στιγμη που πλεον δεν υπαρχει σε ισχυ συμβολαιο, ο ιδιοκτητης μπορει να ζητησει το οτιδηποτε (μεσα στα νομιμα πλαισια) και σε περιπτωση μη  συμφωνιας να καταγγειλει την συμβαση κ να πρεπει να το αφησεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
4 hours ago, BackFromHell said:

Τα συμβολαια μισθωσης , ανεξαιρετως, εχουν 3ετή διαρκεια. 

Φυσικά και δεν ισχύει αυτό. Τα μισθωτήρια έχουν όση διάρκεια αναγράφεται μέσα στα μισθωτήρια, εκτός κι αν αναγράφεται διάρκεια μικρότερη των τριών ετών, οπότε και ισχύει η ελάχιστη διάρκεια των τριών ετών. 

 

  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η πιο σωστη διατυπωση ειναι οτι το ΠΡΩΤΟ μισθωτηριο εχει ελαχιστη διαρκεια τα 3 ετη. μπορει ο αλλος να θελει να κανει 3-4-5-10 χρονια μισθωτηριο. δεν εχει σημασια η διαρκεια αρκει να ειναι ανω των 3 ετων.

Επισης για να "σπασει" το συμβολαιο των 3 ετων αν για καποιο λογο θελουμε να εχουμε μικροτερης διαρκειας μισθωση, γινεται εκ νεου συμβολαιο που ακυρωνει ετσι την διαρκεια του πρώτου μισθωτηριου. Αυτος ειναι ο μονος τροπος να υπαρχει μισθωση μικρότερη των 3 ετών χωρις συνεπειες σε καποια απο τις 2 πλευρες. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στην περίπτωση που ο ιδιοκτήτης θέλει να φύγουμε, υπάρχει νομικά καθορισμένο χρονικό όριο μέσα στο οποίο πρέπει να γίνει αυτό;
Πρέπει να μάς επιδοθεί εξώδικο για αυτό;
Ή απλώς να μάς ζητηθεί προφορικά να παραδώσουμε το μίσθιο; 
Σε οποιαδήποτε περίπτωση, πόσο χρόνο έχω για να παραδώσω το σπίτι; (Δεδομένου ότι χρειάζεται χρόνος και χρήμα για να βρεθεί καινούριο...)

Ευχαριστώ όλους για την προθυμία σας να απαντήσετε στα ερωτήματά μου!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Malthador είπε

Φυσικά και δεν ισχύει αυτό. Τα μισθωτήρια έχουν όση διάρκεια αναγράφεται μέσα στα μισθωτήρια, εκτός κι αν αναγράφεται διάρκεια μικρότερη των τριών ετών, οπότε και ισχύει η ελάχιστη διάρκεια των τριών ετών. 

To εχω διορθωσει ηδη σε επομενο ποστ, και εχω πει ηδη οσα (αντι)γραφεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, giorpapas είπε

Στην περίπτωση που ο ιδιοκτήτης θέλει να φύγουμε, υπάρχει νομικά καθορισμένο χρονικό όριο μέσα στο οποίο πρέπει να γίνει αυτό;
Πρέπει να μάς επιδοθεί εξώδικο για αυτό;
Ή απλώς να μάς ζητηθεί προφορικά να παραδώσουμε το μίσθιο; 
Σε οποιαδήποτε περίπτωση, πόσο χρόνο έχω για να παραδώσω το σπίτι; (Δεδομένου ότι χρειάζεται χρόνος και χρήμα για να βρεθεί καινούριο...)

Ευχαριστώ όλους για την προθυμία σας να απαντήσετε στα ερωτήματά μου!

Η λογικη ειναι οτι θα σας ενημερωσει προφορικα. συνηθως ο οποιοσδηποτε δινει 2-6 μηνες περιθωριο(αναλογως τον ιδιοκτητη κ ποσο περιεργος ειναι). Η σωστη διαδικασια ειναι να σου επιδωθει γραπτως η ενημερωση οτι θελει το σπιτι κ το ποσο διαστημα σου δινει. για να ειναι κατοχυρωμένος σε περιπτωση δικαστηριου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 26/8/2019 στις 7:52 ΜΜ, kallair είπε

Η λογικη ειναι οτι θα σας ενημερωσει προφορικα. συνηθως ο οποιοσδηποτε δινει 2-6 μηνες περιθωριο(αναλογως τον ιδιοκτητη κ ποσο περιεργος ειναι). Η σωστη διαδικασια ειναι να σου επιδωθει γραπτως η ενημερωση οτι θελει το σπιτι κ το ποσο διαστημα σου δινει. για να ειναι κατοχυρωμένος σε περιπτωση δικαστηριου.

Γνωρίζουμε αν αυτό το χρονικό διάστημα καθορίζεται νομικά ..;

Ευχαριστώ και πάλι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 26/8/2019 στις 12:48 ΜΜ, giorpapas είπε

. Ποιές υποχρεώσεις έχω απέναντι στον σπιτονοικοκύρη μου; 

Νομιζω με μια μπουμπουνιέρα θα εισαι καλυμένος και ετοιμος να δεχθεις το δωρο για το γάμο σου !

Παραυτα καλο ολα αυτα να ειναι αποτυπωμενα σε συμβολαια τα οποια να τηρουν το νομο. Τα συμβολαια 3ετιας ειναι μια σιγουρη λυση που σε εξασφαλιζει για καιρο και θα ξερεις για αυτα τα 3 χρονια που θα μενεις και τι θα πληρωνεις.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...