Προς το περιεχόμενο

Η Redmi επιβεβαίωσε ότι τα Note 8 και Note 8 Pro θα βασίζονται στα Snapdragon 665 και Helio G90T


polemikos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 λεπτά πριν, chios είπε

Επίσης με mediatek ξεχνάς τα update αν βγει με Android 9 εκεί θα μείνει,  παλιός χρήστης του Redmi pro

Εντάξει το πιο πιθανό να μην πάρει αλλά εμένα το xperia M5 αναβαθμίστηκε τότε από Android 5 σε 5.1 και 6 
Αλλά ναι το redmi note 4 με mediatek έμεινε σε android 6 ενώ τα μοντέλα με snapdragon πήγαν σε 7 

Μήπως έχει βελτιωθεί από τότε.. Φαντάσου κιόλας το κράξιμο να πάρει το απλό note 8 και όχι το pro

Επεξ/σία από jack124
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 48
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καταρχήν δεν ξέρουμε αν θα έρθει κατά'δω το pro ή θα παραμείνει σε Κίνα/Ινδία όπως το note 7 pro. 

Κατα δεύτερο, ας δούμε τα πρώτα tests, αν ζεσταίνεται, αν ρολάρει καλά, γιατί αλλιώς πρόκειται για αξιόλογο soc σε επίπεδο specs και αν η τιμή του θα είναι λογική (που θα είναι) τότε γιατί να μην του δώσουμε μια ευκαιρία; 

Λεω'γω τώρα. 

 

Επεξ/σία από stafaf
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ θα συζητήσω για τις κάμερες και όχι για το υπόλοιπο πλήρες σύνολο.

Οκ.. Καλές αλλά με ελλείψεις για τους "φωτογράφους". 4 κάμερες αλλά (για μένα) πρακτικά μία χρήσιμη (η κύρια). 

Δυστυχώς αν και αρχικά πίστεψα ότι θα έβαλαν σε "χαμηλή" κατηγορία έναν φακό Χ2 (νορμαλ σε εστιακό μήκος) ή κάποιον ελαφρύ τηλεφακό όπως η huawei (πχ X3, X5) τελικά τίποτα σπουδαίο.

Εκτός της ευρυγώνιας κύριας (που θα είναι καλή) υπάρχει μια υπερευρυγώνια (τύπου action cam σε γωνίες κάλυψης) που εντάξει έχει κάποια χρησιμότητα αλλά και η κύρια είναι είδη πολύ ευρυγώνια (26mm? ισοδύναμο).  Υπάρχει μία "μάκρο" την οποία θεωρώ τη λιγότερο χρήσιμη καθώς οι υπάρχουσες κάμερες εστιάζουν ήδη πάρα πολύ κοντά (ίσως όχι όσο μια γενιά πίσω λόγω ότι ελαφρά μεγάλωσε ο αισθητήρας). Τέλος η 4η και φαρμακερή είναι η γνωστή "βάθους" (ψευδο-bokeh).

 

Λείπει ο "νορμαλ" ή "μικρός τηλεφακός" (γνωστοί με την λάθος "αναφορά" ως Χ2, Χ3 κτλ). Υπάρχει πρόβλημα να ενσωματώσουν τέτοιους γιατί προεξέχουν ως φακοί και προφανώς δυσκολεύουν στην κατασκευή. Για αυτό θα σκάσουμε σε ακόμα πιο ευρυγώνιους με τις γνωστές (άθλιες) παραμορφώσεις. Για να βγάλεις άνθρωπο (πορτρέτο) να μην βγει σαν άλογο (αν τον φέρεις κοντά) ή τραβηγμένος στα άκρα, πρέπει να κάνεις ακριβατισμούς (να το έχεις μακρυά στο κέντρο αποκλειστικά). Γενικά προβληματική προοπτική των ευρυγώνιων και ας τους έχουμε "συνηθίσει" (δλδ εγώ δεν). 

 

Σε όλα τα παραπάνω το γνωστό θέμα ότι στις δευτερεύουσες κάμερες βάζουν μικρότερους αισθητήρες (και μέγεθος και mp) με χειρότερα αποτελέσματα ώστε "οριακά" να συμφέρει από το να κάνεις crop στο κέντρο της κύριας κάμερας. 

 

Για "νορμαλ" της προκοπής πρέπει να πας σε πιο καλό μοντέλο P30, P30 pro, Mi 9 (ούτε καν mi 9 se, 9T)..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
36 λεπτά πριν, Bil79 είπε

Άσε, δράμα η κατάσταση, ούτε ένα τηλέφωνο με πάνω από 5.5" δεν υπάρχει στην αγορά... Oh, wait...

Οποιος θελει οθονη 6.8-7 ιντσες σε νορμάλ μέγεθος τι επιλογές έχει? Μονο 2. Και στην ουσία 1: Να σκασει 1200 για νοτε 10. Είναι δραμα οντως. 

Επεξ/σία από oldnew
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, vargas είπε

Τι φάση με τον 665 ; Σε geekbench είναι πιο αδύναμος από τον 660 😁

Δεν είμαι σίγουρος αν είναι πιο αδύναμος αλλά είναι λιγότερα nm => χαμηλότερη κατανάλωση και χαμηλοτερες θερμοκρασίες.

Ελπίζω να έχει τον ίδιο Samsung αισθητήρα και τελικά ίδια κορυφαια απόδοση gcam με το rn7. Αν κατάλαβα καλά το απλό θα έχει και ultrawide?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, Antretng είπε

Δεν είμαι σίγουρος αν είναι πιο αδύναμος αλλά είναι λιγότερα nm => χαμηλότερη κατανάλωση και χαμηλοτερες θερμοκρασίες.

Ελπίζω να έχει τον ίδιο Samsung αισθητήρα και τελικά ίδια κορυφαια απόδοση gcam με το rn7. Αν κατάλαβα καλά το απλό θα έχει και ultrawide?

Το είδα σε διάφορα τεστ  Αν εξαιρέσεις τα ,mm δεν βλεπω κ καμία σημαντική αναβάθμιση σε σχέση με τον 660 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 λεπτά πριν, oldnew είπε

Οποιος θελει οθονη 6.8-7 ιντσες σε νορμάλ μέγεθος τι επιλογές έχει? Μονο 2. Και στην ουσία 1: Να σκασει 1200 για νοτε 10. Είναι δραμα οντως. 

εχω το xiaomi mi max 3 στις 6.9

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, vargas είπε

Το είδα σε διάφορα τεστ  Αν εξαιρέσεις τα ,mm δεν βλεπω κ καμία σημαντική αναβάθμιση σε σχέση με τον 660 

Ναι παρόμοιος είναι. Απλά μου κάνε εντύπωση που λες ότι είναι κατώτερος 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 λεπτά πριν, Antretng είπε

Ναι παρόμοιος είναι. Απλά μου κάνε εντύπωση που λες ότι είναι κατώτερος 

https://www.right-brothers.net/qualcomm-snapdragon-660-vs-snapdragon-665-vs-snapdragon-675-comparison-benchmarks-and-more/  κ τωρα βλέπω ότι κ στο antutu  χάνει .Μάλλον είναι πιο poweer efficient γι'αυτό 

Επεξ/σία από vargas
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
13 λεπτά πριν, vargas είπε

https://www.right-brothers.net/qualcomm-snapdragon-660-vs-snapdragon-665-vs-snapdragon-675-comparison-benchmarks-and-more/  κ τωρα βλέπω ότι κ στο antutu  χάνει .Μάλλον είναι πιο poweer efficient γι'αυτό 

Κοιτα σε cpu ειναι πανομοιοτυποι (2x A73, 6x A53) με λιγο το ρολοϊ χαμηλότερα στους δυο Α73 του 665 που συνηθως μονο σε benchmarks θα δεις διαφορες (τελικιασμα για πολυ ωρα). Αν μη τι αλλο, με ενα kernel ανεβάζεις το ρολόι

Απο την άλλη ο 665 εχει καλύτερη gpu. 

Προσωπικά τους θεωρώ παρόμοιους χωρις να κοιταξω ψιλα γραμματα στα benches αλλα με τα θετικά των 11nm για τον 665. Στα τεστ μην ξεχνας οτι μπορει να παιξουν και άλλα πραγματα ρολο μιας και τα τεστ γινονται σε διαφορετικές συσκευες.

Επεξ/σία από Antretng
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 λεπτά πριν, Antretng είπε

Κοιτα σε cpu ειναι πανομοιοτυποι (2x A73, 6x A53) με λιγο το ρολοϊ χαμηλότερα στους δυο Α73 του 665 που συνηθως μονο σε benchmarks θα δεις διαφορες (τελικιασμα για πολυ ωρα). Αν μη τι αλλο, με ενα kernel ανεβάζεις το ρολόι

Απο την άλλη ο 665 εχει καλύτερη gpu. 

Προσωπικά τους θεωρώ παρόμοιους χωρις να κοιταξω ψιλα γραμματα στα benches αλλα με τα θετικά των 11nm για τον 665. Στα τεστ μην ξεχνας οτι μπορει να παιξουν και άλλα πραγματα ρολο μιας και τα τεστ γινονται σε διαφορετικές συσκευες.

Καλά ναι δεν το συζητώ απλα παραειναι μικρές οι διαφορές τους

Επεξ/σία από vargas
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
49 λεπτά πριν, oldnew είπε

Οποιος θελει οθονη 6.8-7 ιντσες σε νορμάλ μέγεθος τι επιλογές έχει? Μονο 2. Και στην ουσία 1: Να σκασει 1200 για νοτε 10. Είναι δραμα οντως. 

Εδώ είσαι. Κι αν κάνεις και την "υποχώρηση"και πέσεις στις 6.4 οι επιλογές σου δεκαπλασιαζονται.

Μου βρίσκεις κι εσυ τώρα μερικά κάτω από 5.5 ιντσες που να μην είναι σάπια; 

Γιατί τάμπλετ έχω, δεν θέλω...

Επεξ/σία από Bil79
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...