Προς το περιεχόμενο

Η Redmi επιβεβαίωσε ότι τα Note 8 και Note 8 Pro θα βασίζονται στα Snapdragon 665 και Helio G90T


polemikos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

4 λεπτά πριν, vargas είπε

Καλά ναι δεν το συζητώ απλα παραειναι μικρές οι διαφορές τους

Κοιτα δεν ειναι λιγο να πας σε λιγοτερα nm. Αν θυμαμαι καλα εσυ εδωσες το rn7 γιατι δεν σου αρεσαν οι θερμοκρασίες του. Αμα προσθέσεις και ενα ultra wide φακο, αν ο βασικος του με gcam εχει ιδια αποδοση με το rn7 gcam, αποτελεί μια καλή επιλογή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, anax111 είπε

Ίσως ήρθε καιρός να δοκιμάσουμε και πάλι Mediatek. To μεγάλο πρόβλημα των επεξεργαστών της παλαιότερα ήταν ότι ανέβαζαν πολύ ψηλές θερμοκρασίες. Είχα μια φάση ένα Elephone για δεύτερο κινητό το οποίο έβραζε και αυγό άμα λάχει!  Μιλάμε για πολύ κάψιμο!  Αλλά κατά τα άλλα δούλευε μια χαρά και δεν σταματούσε να δουλεύει παρόλο που από τις ψηλές θερμοκρασίες γινόταν ενοχλητικό να το κρατάς. Brousing έκανε μια χαρά και οι εφαρμογές άνοιγαν όλες κανονικά. Κολλούσε όμως στο Asphalt 8 Airborne. Μιλάω τώρα βέβαια για επεξεργαστή πριν από 5 χρόνια, πρέπει να ήταν από τις πρώτες εκδόσεις του ΜΤ 6753. 

Δεύτερο πρόβλημα μεγάλο για τους Mediatek ήταν οι drivers που δεν τους έβρισκες πουθενά και αυτό ήταν και είναι μεγάλο πρόβλημα για τις custom roms και γενικά για επεμβάσεις με φλασάρισμα στο κινητό. Τώρα λένε ότι το πρόβλημα με την υπερθέρμανση διορθώθηκε. Και για να τον βάλει η Xiaomi στα κινητά της δεν μπορεί να μην τον δοκίμασε. Αλλά το θέμα των drivers νομίζω πως παραμένει. 

Να προσθέσω οτι ηταν τέρμα inefficient !

 

Helio όνομα και πράγμα γι αυτο έκαιγε το κινητό!

Επεξ/σία από nosstrom
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, Antretng είπε

Κοιτα δεν ειναι λιγο να πας σε λιγοτερα nm. Αν θυμαμαι καλα εσυ εδωσες το rn7 γιατι δεν σου αρεσαν οι θερμοκρασίες του. Αμα προσθέσεις και ενα ultra wide φακο, αν ο βασικος του με gcam εχει ιδια αποδοση με το rn7 gcam, αποτελεί μια καλή επιλογή.

Αυτό που είχα εγώ πρέπει να είχε θέμα . Γιατί επιασα στα χέρια μου άλλο redmi note 7  κ ήταν το ίδιο κρύο με το  mi 8 που έχω . Αλλά σίγουρα τα πιο λίγα mm κατά βάση βοηθουν 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, oldnew είπε

Οποιος θελει οθονη 6.8-7 ιντσες σε νορμάλ μέγεθος τι επιλογές έχει? Μονο 2. Και στην ουσία 1: Να σκασει 1200 για νοτε 10. Είναι δραμα οντως. 

Samsung Galaxy A70

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

39 λεπτά πριν, MasterX είπε

Samsung Galaxy A70

Στις 6.7'' αλλά με αναλογια 20:9. Μεγάλο συν η amoled. 

2 ώρες πριν, oldnew είπε

Οποιος θελει οθονη 6.8-7 ιντσες σε νορμάλ μέγεθος τι επιλογές έχει? Μονο 2. Και στην ουσία 1: Να σκασει 1200 για νοτε 10. Είναι δραμα οντως. 

Huawei Mate 20x

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Bil79 είπε

Εδώ είσαι. Κι αν κάνεις και την "υποχώρηση"και πέσεις στις 6.4 οι επιλογές σου δεκαπλασιαζονται.

Μου βρίσκεις κι εσυ τώρα μερικά κάτω από 5.5 ιντσες που να μην είναι σάπια; 

Γιατί τάμπλετ έχω, δεν θέλω...

Thanks. 

Αν και ειμαι offtopic.  Βασικα θελω και amoled και οσο δυνατόν μικρότερα bezel. Οι επιλογές είναι ελαχιστες και κυριως παλαια. 

Στο λινκ σου εχει το honor note 10 που το ειχα ξεχασει και ειναι μια επιλογή.  Όπως και το mate 20x που ανεφερε φίλος. Το Galaxy a70 εχει 20χ9 αναλογια, δεν ειναι πραγματικά μεγαλη η οθονη.  Στενη τύπου νοτε 8 στις 6.3 ιντσες είναι.. 

 Επίσης ολα αυτα είναι παλαια.  Δεν εχουν ουτε νεα soc,  ουτε σενσορες δαχτυλων στην οθονη, ουτε κανουν προσπάθεια να κρύψουν περισσότερο τα μπεζελ. 

 Στην πραγματικότητα μονο το galaxy note 10 υπάρχει.  Που πληρώνεις υπεραξιες,  ποσο μαλλον αν δε θες το πενακι. 

 Ισως οταν πάρουν update τα παραπάνω γιατι επαναμβανω είναι ολα περσινα μοντέλα με περσινα specs.  Δεν υπάρχουν πολλες επιλογες ξανα λέω. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και το 7αρι μια χαρα ειναι μιας και το εχω εδω και μια βδομαδα. παντως για θερμοκρασιες και κατι τετοια δεν εχω δει κατι ουτε τρωει σκαλωματα, 3,5 μερες πηγαινει ανετα με τη μπαταρια του και εχω αρχισει να το γουσταρω πολυ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, oldnew είπε

Thanks. 

Αν και ειμαι offtopic.  Βασικα θελω και amoled και οσο δυνατόν μικρότερα bezel. Οι επιλογές είναι ελαχιστες και κυριως παλαια. 

Στο λινκ σου εχει το honor note 10 που το ειχα ξεχασει και ειναι μια επιλογή.  Όπως και το mate 20x που ανεφερε φίλος. Το Galaxy a70 εχει 20χ9 αναλογια, δεν ειναι πραγματικά μεγαλη η οθονη.  Στενη τύπου νοτε 8 στις 6.3 ιντσες είναι.. 

 Επίσης ολα αυτα είναι παλαια.  Δεν εχουν ουτε νεα soc,  ουτε σενσορες δαχτυλων στην οθονη, ουτε κανουν προσπάθεια να κρύψουν περισσότερο τα μπεζελ. 

 Στην πραγματικότητα μονο το galaxy note 10 υπάρχει.  Που πληρώνεις υπεραξιες,  ποσο μαλλον αν δε θες το πενακι. 

 Ισως οταν πάρουν update τα παραπάνω γιατι επαναμβανω είναι ολα περσινα μοντέλα με περσινα specs.  Δεν υπάρχουν πολλες επιλογες ξανα λέω. 

Δεν σε καταλαβαίνω. Και το one plus 7 pro 6.7" δεν είναι; Δεν είναι κορυφαίο σε χαρακτηριστικά με τα μισά λεφτά; Ναι οκ, αν θες πενάκι δεν έχεις άλλη επιλογή από το note...

 

Βασικά με το σκωπτικό σχόλιο μου εξέφρασα μια πικρία γιατί πραγματική ένδεια επιλογών έχουμε εμείς που θέλουμε συσκευή κάτω από 5.5"  (ή κάτω από 70χιλ πλάτος για να είμαι ακριβής). Είναι προκλητικό να λέει κάποιος ότι δεν υπάρχουν επιλογές στις 6.5 ιντσες!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, Bil79 είπε

Δεν σε καταλαβαίνω. Και το one plus 7 pro 6.7" δεν είναι; Δεν είναι κορυφαίο σε χαρακτηριστικά με τα μισά λεφτά; Ναι οκ, αν θες πενάκι δεν έχεις άλλη επιλογή από το note...

Βασικά με το σκωπτικό σχόλιο μου εξέφρασα μια πικρία γιατί πραγματική ένδεια επιλογών έχουμε εμείς που θέλουμε συσκευή κάτω από 5.5"  (ή κάτω από 70χιλ πλάτος για να είμαι ακριβής). Είναι προκλητικό να λέει κάποιος ότι δεν υπάρχουν επιλογές στις 6.5 ιντσες!

Δεν είπα στις 6.5 ιντσες. Είπα με μεγαλύτερη οθονη απο 6.5. Πρέπει να καταλαβαίνουμε τις αναλογίες της οθονης. Αλλο 6.5 20:9 και αλλο 6.5 16:9. Η μια οθονη απο την αλλη είναι μερα με τη νύχτα. Πενακι δε θελω, μεγάλη οθονη θελω και κινητο που να μπορείς να αγοράσεις απο Ελλάδα. Σχεδον κανενα απο οσα αναφέρθηκαν δεν πωλείται Ελλάδα. Η οθονη πχ του one plus 7 είναι πολυ μικρότερη πχ απο του νοτε 10. Μη κοιτας μόνο τις ιντσες, δε λένε την αλήθεια. 

 Καταλαβαίνω αυτο που λες οτι επίσης δεν υπάρχουν καλα κινητα και πολλες επιλογες σε λιγες ιντσες. Ακριβώς το ίδιο και χειρότερα συμβαίνει και σε πολλές ίντσες. Μονο στις 6-6.5 υπάρχουν επιλογές, που για πολλούς δεν τους φτανει. 

 Σε μεγαλη οθονη amoled, με μικρό μέγεθος σε μπεζελ και αγορα από Ελλάδα με συνχρονα spec και οχι περσινά μονο το νοτε 10+ υπάρχει. 

Πρέπει δηλαδή να σκάσεις μια περιουσία, ακομα και αν το πενακι σου είναι αδιάφορο. 

 Εσενα πχ σου φαίνεται ιδια η οθονη του 1 plus. Τι 6.7 τι 6.8 Λοιπόν η διαφορά σε μέγεθος ειναι 8.5%. Κοιτα ποσο πλατιά ειναι η οθόνη του νοτε σε σχεση με του 1 plus γιατι έχουν διαφορετικές αναλογίες δεν ειναι μονο το 0.1 της ιντσας

Η μια είναι μεγάλη οθόνη, η αλλη δεν είναι. 

 Επισης ποσοι εχετε παρει χαμπαρι οτι η 6.7 ιντσες οθονη του Α7 ειναι ΣΤΕΝΟΤΕΡΗ απο τις 6.3 του νοτε 8 που ηδη έχω? 

 

http://www.displaywars.com/6,67-inch-d{9x19,5}-vs-6,8-inch-d{9x19}

Επεξ/σία από oldnew
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, I'm_busy είπε

Άμα κυμαίνεται κ αυτός στα 200+-€ πιστεύω ήρθε η ώρα να αντικαταστήσω το redmi note 4 μου μετά από χρόνια που με έβγαλε ασπροπροσωπο 😋

Καθε χρονο ετσι λεω και ακομα με το rn3 ειμαι. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, oldnew είπε

Δεν είπα στις 6.5 ιντσες. Είπα με μεγαλύτερη οθονη απο 6.5. Πρέπει να καταλαβαίνουμε τις αναλογίες της οθονης. Αλλο 6.5 20:9 και αλλο 6.5 16:9. Η μια οθονη απο την αλλη είναι μερα με τη νύχτα. Πενακι δε θελω, μεγάλη οθονη θελω και κινητο που να μπορείς να αγοράσεις απο Ελλάδα. Σχεδον κανενα απο οσα αναφέρθηκαν δεν πωλείται Ελλάδα. Η οθονη πχ του one plus 7 είναι πολυ μικρότερη πχ απο του νοτε 10. Μη κοιτας μόνο τις ιντσες, δε λένε την αλήθεια. 

 Καταλαβαίνω αυτο που λες οτι επίσης δεν υπάρχουν καλα κινητα και πολλες επιλογες σε λιγες ιντσες. Ακριβώς το ίδιο και χειρότερα συμβαίνει και σε πολλές ίντσες. Μονο στις 6-6.5 υπάρχουν επιλογές, που για πολλούς δεν τους φτανει. 

 Σε μεγαλη οθονη amoled, με μικρό μέγεθος σε μπεζελ και αγορα από Ελλάδα με συνχρονα spec και οχι περσινά μονο το νοτε 10+ υπάρχει. 

Πρέπει δηλαδή να σκάσεις μια περιουσία, ακομα και αν το πενακι σου είναι αδιάφορο. 

 Εσενα πχ σου φαίνεται ιδια η οθονη του 1 plus. Τι 6.7 τι 6.8 Λοιπόν η διαφορά σε μέγεθος ειναι 8.5%. Κοιτα ποσο πλατιά ειναι η οθόνη του νοτε σε σχεση με του 1 plus γιατι έχουν διαφορετικές αναλογίες δεν ειναι μονο το 0.1 της ιντσας

Η μια είναι μεγάλη οθόνη, η αλλη δεν είναι. 

 Επισης ποσοι εχετε παρει χαμπαρι οτι η 6.7 ιντσες οθονη του Α7 ειναι ΣΤΕΝΟΤΕΡΗ απο τις 6.3 του νοτε 8 που ηδη έχω? 

http://www.displaywars.com/6,67-inch-d{9x19,5}-vs-6,8-inch-d{9x19}

Kι εγω καταλαβαινω την αναγκη τη δικη σου και καποιων για τοσο μεγαλες ιντσες, αυτο που δεν καταλαβαινω ειναι γιατι δεν κοιτατε και τα ταμπλετ. Ετσι κι αλλιως στις ιντσες που θες και στην αναλογια οθονης που θες η φορητοτητα εχει παει περιπατο, γιατι δεν κοιτας ενα καλο ταμπλετ με καρτα sim? Υπαρχουν αρκετα που λειτουργουν και σαν τηλεφωνα αν θες.

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και εγώ με το RN4 σχεδόν 3 χρόνια ελεγα να το αλλαξω με το RN7 μόνο και μόνο για τις κάμερες αλλά μετά σκεφτικά ότι δεν πολύ τραβάω και πολλές φωτο όποτε δεν το άλλαξα....
ίσως με το RN8 να το ξανασκεφτω.....
αλλιώς με το RN9...... 
εεεε..... σίγουρα τότε με το RN10
αφου ειναι σκυλι το RN4 δεν μου παει καρδια να το αλλαξω 😛 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...