Προς το περιεχόμενο

Η Intel λέει ότι έχει καλύτερους επεξεργαστές αλλά η AMD έκανε πολύ καλή δουλειά


voltmod

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

οποιοδήποτε πλεονέκτημα φαίνεται σε real world είναι γιατί τόσα χρόνια ο Intel ήταν reference chip για τους developers και όλο το optimization γινόταν με βάση αυτούς. Με τον καιρό θα αλλάξει αυτό προς όφελος της AMD και τέλος τα  παραπάνω fps

Επεξ/σία από vagosd
  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 171
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

7 λεπτά πριν, leonproniknidis είπε

Με ποιο απλά λόγια Intel και πάλι Intel. Κανείς δεν ασχολείται με rendering Και τέτοια κινέζικα (για πολλούς). Και οι έμπειροι πάλι σε Intel θα πάνε.

Δεν μας πείθει η AMD. Καλή η προσπάθεια όπως λέει η Intel αλλά.... Το 90% τέλος πάντων των χρηστών θέλουν απόκριση και παιχνίδια. Και εκεί η Intel δεν πιάνεται. Όχι με 9900k αλλά και με ποιο παλιούς επεξεργαστές.

Κατανοείς νομίζω πως το 90% των υπολογιστών είναι για χρήση διαφορετική από gaming έτσι; Εργαλείο είναι το PC , για παιχνιδάκια υπάρχει και το πλειστεισο.

  • Like 10
  • Thanks 1
  • Confused 1
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, leonproniknidis είπε

Με ποιο απλά λόγια Intel και πάλι Intel. Κανείς δεν ασχολείται με rendering Και τέτοια κινέζικα (για πολλούς). Και οι έμπειροι πάλι σε Intel θα πάνε.

Δεν μας πείθει η AMD. Καλή η προσπάθεια όπως λέει η Intel αλλά.... Το 90% τέλος πάντων των χρηστών θέλουν απόκριση και παιχνίδια. Και εκεί η Intel δεν πιάνεται. Όχι με 9900k αλλά και με ποιο παλιούς επεξεργαστές.

 

Τι δεν πιανεται? Η διαφορα συμφωνα με την ιδια την Intel ειναι μεταξυ 3% και 9%. Αν ειχαν συγκρινει με τον πιο φθηνο 3800Χ η διαφορα μπορει να ηταν 0 λογω της υψηλοτερης βασικης συχνοτητας, και αυτο παροτι ο 9900K εχει υψηλοτερο turbo. Ειναι και πιο φθηνος και οι εξτρα πυρηνες του 3900Χ δεν μετρανε καθολου στα παιχνιδια.

Θα ηθελα επισης να ξερω, αυτες οι επιδοσεις ειναι με ολα τα vulnerabilities των τελευταιων 2 ετων πατσαρισμενα η χωρις? Να ξερω αν θα αφαιρεσω ενα 15-20% ακομα

  • Like 9
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, StigmaX είπε

Κατανοείς νομίζω πως το 90% των υπολογιστών είναι για χρήση διαφορετική από gaming έτσι; Εργαλείο είναι το PC , για παιχνιδάκια υπάρχει και το πλειστεισο.

Κατανοείς πως το 99% των οικιακών χρηστών(κάτι δισεκατομμύρια) θέλει το pc για απλές εργασίες και ψυχαγωγία, δηλαδή gaming και ταινίες έτσι;

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ηρθε πια η ώρα να σταματήσει η Ιntel να αρμέγει τους φανς της - πρέπει και η Amd να αρμέξει κάποια στιγμή τους δικούς της...

Επεξ/σία από Eloy
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
10 λεπτά πριν, pirmen56 είπε

Κατανοείς πως το 99% των οικιακών χρηστών(κάτι δισεκατομμύρια) θέλει το pc για απλές εργασίες και ψυχαγωγία, δηλαδή gaming και ταινίες έτσι;

Ελπίζω να γνωρίζεις ότι το μεγάλο πάρτυ σε πωλήσεις της intel είναι στα pc που πουλάει σε εταιρίες*, από όπου κανένας από τους υπαλλήλους, από όσο γνωρίζω, δεν παίζει παιχνίδια...

* και ο πραγματικός λόγος που το μερίδιο της AMD είναι τόσο χαμηλό...

Επεξ/σία από AtiX
  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

47 λεπτά πριν, AtiX είπε

Μπορεις μα μου το δικαιολογήσεις λίγο αυτό??? Δηλαδή να μου βρεις ένα επεξεργαστή 10ετιας που να έχει την απόδοση του 3600...

ξαναδιάβασε τι έγραψα και μην αλλάζεις τις λέξεις και το νόημα των λεγομένων μου

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

24 λεπτά πριν, leonproniknidis είπε

Με ποιο απλά λόγια Intel και πάλι Intel. Κανείς δεν ασχολείται με rendering Και τέτοια κινέζικα (για πολλούς). Και οι έμπειροι πάλι σε Intel θα πάνε.

Δεν μας πείθει η AMD. Καλή η προσπάθεια όπως λέει η Intel αλλά.... Το 90% τέλος πάντων των χρηστών θέλουν απόκριση και παιχνίδια. Και εκεί η Intel δεν πιάνεται. Όχι με 9900k αλλά και με ποιο παλιούς επεξεργαστές.

Μπράβο στην AMD Λοιπόν που μπορούμε να αγοράσουμε φτηνούς Intel!

Δεν ασχολείσαι εσύ μάλλον, δες κατά youtube μεριά πόσος κόσμος ανεβάζει videos και θα δεις εκεί πιθανούς αγοραστές για rendering! 
28 χρόνια έχω pc αν δεν είμαι έμπειρος δεν ξέρω τι είμαι...και intelα με τα τόσα bugs ούτε σε εχθρό μου δεν θα έβαζα.

Όσο για το μπορείτε να αγοράζετε φθηνούς Intel...αμ δε! Ταβάνι βαράει η intelα ακόμα και τώρα! 

  • Like 2
  • Confused 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, jgeorgiou είπε

ξαναδιάβασε τι έγραψα και μην αλλάζεις τις λέξεις και το νόημα των λεγομένων μου

Τότε ξανά γράψε σωστά αυτό που θέλεις να πεις... Όπως βλέπεις δεν είναι ο μόνος που καταλάβει κάτι άλλο από αυτό που θέλεις να πεις...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, AtiX είπε

Τότε ξανά γράψε σωστά αυτό που θέλεις να πεις... Όπως βλέπεις δεν είναι ο μόνος που καταλάβει κάτι άλλο από αυτό που θέλεις να πεις...

βγάλε τα κόκκινα γυαλιά και ξαναδιάβασε , απλη δημοτική γλώσσα χρησιμοποιώ. Βέβαια για το νόημα της συχνότητας πρέπει να έχει βγάλει κάποιος γυμνάσιο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, jgeorgiou είπε

βγάλε τα κόκκινα γυαλιά και ξαναδιάβασε , απλη δημοτική γλώσσα χρησιμοποιώ. Βέβαια για το νόημα της συχνότητας πρέπει να έχει βγάλει κάποιος γυμνάσιο.

Βασικά θα πρέπει να ξέρει να γράφει ελληνικά αλλά αυτό είναι άλλο πράγμα και εκτός θέματος...

Καλή συνέχεια τραγουδώντας το...

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
44 λεπτά πριν, dimitris21gr είπε

Ναι ρε Intel. Εντελώς real world scenario να πληρώνει ο άλλος 100 ευρώ παραπάνω σε σχέση με τα αντίστοιχα της AMD για να πάρει ένα chipακι που αποδίδει μια χούφτα παραπάνω fps σε μερικά παιχνίδια το οποίο παίζει πάνω σε μια ήδη νεκρή πλατφόρμα. Πλάκα μας κάνουν;

Όχι έχει ακόμα πολλά (φανατικά) θύματα τα βλέπεις γράφουν και εδώ μεσα

Επεξ/σία από hondakkias31
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αναβάθμιση ήταν να πας απο 286 σε 386,  486 ή απο P1,σε P4 ή σε c2D... Aλλαζες κόσμο τελείως, έμπαινες σε άλλη τεχνολογία και άλλα, νέα μονοπάτια ενδιαφέροντος ανοίγονταν μπροστά σου που δεν θα μπορούσες να ακολουθήσεις με την προηγούμενη αρχιτεκτονική και τεχνολογία.  Αυτήν την στιγμή δεν υπάρχει τίποτα που να μπορείς να κάνεις με τις top cpu και να μην μπορείς το να κάνεις με έναν ι7-2700Κ δεκαετίας (και χωρίς delid :) )... Αντε ν'αργήσει λίγο σε κάτι βαρύ... Γι'αυτό και η μεγαλύτερη αναβάθμιση που κάνουν οι πιτσιρικάδες είναι να βάλουν φωτάκια μέσα στο κουτί... :)

Επεξ/σία από Eloy
  • Like 5
  • Thanks 4
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...