Προς το περιεχόμενο

Η Intel λέει ότι έχει καλύτερους επεξεργαστές αλλά η AMD έκανε πολύ καλή δουλειά


voltmod

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, orgixmh είπε

 

https://browser.geekbench.com/v4/cpu/7857855

3930κ και άντεχε και άλλο oc :P 2011 είναι το chip.

Εισαι με oc και δεν φτανεις stock 3600 ουτε στο single αλλα ουτε και στο multi καο φυσικα με ολη την πλατφορμα να εχει κοστισει πριν απο χρονια ενα καρο λεφτα

 

 

Εγω ενα εχω να πω μονο...

Σε περιπου ενα μηνα κυκλοφορει ο ryzen 9 3950x 16c/32t zen2 7nm στην mainstream am4 πλατφορμα που σημαινει οτι μπορει να συνδιαστει με φθηνη μητρικη

Am4 με 2c/4t μεχρι 16c/32t και υποστηριξη πολλων γενιων 

Ας αρχισει η intel να κρυβετε καλυτερα στις τρυπες τους γτ αν παμε να κοντραρουμε all around i9 9900k vs r9 3950x θα μας πιασουν τα γελια

Επεξ/σία από tapitas
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 171
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Έχω ένα παλικάρι εδώ στην.δουλεια που παίζει  cs,και όταν τον ρώτησα την σύνθεση του pc μου λέει cpu ryzen 2600(τότε)τον ρωτάω γιατί,μου λέει Αφού είναι τοπ όλο τo team  ryzen έχει (15 ατομα).αυτα εδώ Σουηδία Ελλάδα πάρτε 9900κ

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, iazriel είπε

Ακόμα και σ'αυτήν την περίπτωση, σε i5 9600K θα πήγαινα παρά σε 3600. Ξαναλέω, για gaming και μόνο σαν την δική μου χρήση. Για οτιδήποτε διαφορετικό έχεις δίκιο.

Με 2080 είμαι. Αλλά και 2060 να είχα ή 1660ti πάλι i5 9600K θα προτιμούσα λόγω customization που κάνω στα παιχνίδια. Από την άλλη φίλος, που το έχει το PC 50/50 gaming και 3D studio max και άλλα επαγγελματικά προγράμματα, προφανώς θα προτιμήσει Ryzen δεν χωράει συζήτηση.

Φίλε @tamis μια μικρή παρατήρηση. Προφανώς και τα λες σωστά, δεν νοείται τη δεδομένη χρονική στιγμή επαγγελματίας να πάρει Intel, είναι ξεκάθαρη ανοησία. Από την άλλη όμως για να είμαστε δίκαιοι, είτε το παιχνίδι που παίζεις λέγεται fortnite και είσαι 13 χρονών ή λέγεται BF 5 ή Witcher 3 με 40 mods πάνω, Reshade και είσαι 40 χρονών, με Intel θα συνεχίσει να αποδίδει καλύτερα. Και αν και δεν θέλω να βάζω όλα στην ίδια ζυγαριά, το ένα είναι επαγγελματικό εργαλείο σε γλιτώνει τρελές εργατοώρες πλέον και σου φέρνει λεφτά, αλλά και εγώ σαν διαφορετικού είδους επαγγελματίας όταν γυρίζω σπίτι και έχω λίγο (πλέον) χρόνο για το μεγάλο μου χόμπι, έχω θεωρώ το δικαίωμα να θέλω να παίζω τα παιχνίδια μου με τις καλύτερες δυνατές συνθήκες σε ποιότητα γραφικών, frames, mods κτλ γιατί αυτή είναι η αρρώστιά μου καλώς ή κακώς :P  Γι'αυτό και στην παρούσα φάση θα προτιμήσω Intel, αυτό λένε κιόλας βασικά στο άρθρο, ξέρουν που τους παίρνει να μιλήσουν λίγο πολύ.

Το καλό με τους Ryzen είναι πως υπάρχει πάλι σοβαρός ανταγωνισμός αντί για μπλε μονοπώλιο. Υπάρχει τεχνολογική εξέλιξη αντί για μαρκετινίστικες προσθήκες + πίσω από τα 14nm σε κάθε γενιά. Και υπάρχουν ξεκάθαρες επιλογές πλέον. Ο καθένας βλέπει τις πραγματικές του ανάγκες και διαλέγει, πιο πάνω περιγράφω και την δική μου περίπτωση και ενός φίλου. Έκαστος στο είδος του.

Edit: Εμμένω πάντως στο αρχικό μου σχόλιο πως είναι αστείο εν έτει 2019 να παρουσίασε η AMD τέτοια τούμπανα αλλά στο gaming ακόμα να κυνηγάει μια στάσιμη Intel με αρχιτεκτονική επεξεργαστή 4ετίας. Το λέω αποκλειστικά σαν gamer που τον νοιάζει και το τελευταίο frame και τίποτα άλλο.

Βρε μαζίιιι σουυυ και γω gamer είμαι ΟΤΑΝ βρω μισή ωρίτσα να λιώσω αλλά δε θεωρώ ότι πχ ένας AMD επεξεργαστής έχει κάτι να χάσει στα παιχνίδια σε σχέση με τον intel αφού όλη την δουλειά την κάνει η κάρτα γραφικών, εκτός και αν έχεις όντως παλιό επεξεργαστή και κάνει bottleneck την κάρτα γραφικών ο επεξεργαστής. νομίζω ότι όταν οι περισσότεροι παίζουν με i5 ή i7 και όχι τελευταίας γενιάς γτ ουσιαστικά δεν χρειάζονται ακόμα για τις υφιστάμενες κάρτες (εκτός κάποιων πολύ ειδικών περιπτώσεων όπως ανέφερες 4Κ 293487 mods), το να βάζεις στην εξίσωση τελευταίας γενιάς cpu από όποια ομάδα και να είναι για gaming νομίζω είναι ψιλο άσχετο καταλαβαίνεις πως το εννοώ :) 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, VChris είπε

Θυμάμαι παλιότερα, στα events της Intel, αλλά και στις συνομιλίες με στελέχη της να μην αναφέρεται πουθενά η λέξη AMD. Τόσο κομπλεξικοί. Αν τους ρωτούσες σχετικά με την AMD και αναγκαζόνταν να απαντήσουν, αναφερόνταν σε αυτήν ως "ο ανταγωνισμός".

Πραγματικά χαίρομαι που τρέχει και δεν φτάνει αυτή η κομπλεξική εταιρεία που επί 10 χρόνια κρατάει τον τεχνολογικό κόσμο πίσω και εύχομαι το μερίδιο της να πέσει σε εκείνο το σημείο όπου θα αναγκαστούν να στρώσουν τον κώλο τους να βγάλουν προϊόν ισάξιο του ονόματος τους.

ο πραγματικός λόγος οφείλεται στο λογότυπο τους που είναι μπλε.

Ναι δεν καταλαβαινω η φαση ειναι Ολυμπιακος - Παναθηναικος; ΧΑΧΑΧΑ! Χαλαρωσε λιγο φιλε μου, η ζωη ειναι ωραια. Για εταιρεις προκειται που θελουν να βγαλουν λεφτα, δεν υπαρχει κακος και καλος σε αυτο. Και αν μισεις την Intel εξαιτιας των τιμων της, δες και την AMD που φετος εβγαλε επεξεργαστες υποτιθεται τελευταιας γενιας που κυμαινονται στις ιδιες τιμες και ειναι και χειροτεροι απο τους επεξεργαστες τις Intel στις περισσοτερες περιπτωσεις. Αρα τι μας μαθαινει αυτο; ΟΤΙ ΠΛΗΡΩΝΕΙΣ ΠΑΙΡΝΕΙΣ! Μην νομιζεις οτι η AMD ειναι ο Ρομπεν των δασων τα ιδια σκατα με την Intel ειναι και αυτη. Με το που βγαλει κατι καλο αμεσως πανακριβο. 

  • Confused 1
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ξηλώθηκε το πουλόβερ της Intel.

Στην πρώτη γενιά Ryzen υπήρχε η αβεβαιότητα από τους υποψηφίους αγοραστές και τα βρεφικά στάδια της πλατφόρμας. Παρουσιάστηκαν όμως διαμαντακια επεξεργαστές με πολύ ισχύ, ειδικά για πολυμηματικες εφαρμογές. 300€ είχε ο R7 1700 , 1000€ είχε ο 6900Κ.

Ταυτόχρονα βγήκαν και τα θεριά , οι Threadripper, καθαρά για workstation και productivity αλλάζοντας εντελώς το τοπίο, ενώ παρουσιάστηκαν και 2 APUs που τελείωσαν τις πωλήσεις της Intel στην χαμηλή κατηγορια. Κάτι Pentium και I3 πήγαν στα αζητητα.

Η απάντηση της Intel ήταν υψηλά χρονισμένα πολύ-πυρήνα στην μεσαία κατηγορία, με έμφαση στο gaming και πανάκριβα Hedt για Workstation. Άρχισαν τα Intel να θέλουν ψυκτρες του 150€, να καινε σαν μπουρια από το πουσαρισμα, αλλά τέλος πάντων το marketing της Intel μπορούσε να δουλέψει.

Η AMD συνέχισε να πιέζει με την πιο ώριμη σειρά των Ryzen 2000 και Ripper 2000, αφήνοντας την Intel να παίζει σε ένα πολύ συγκεκριμένο κοινό, αυτό των High-end gamer. 

Όλο το άλλο κοινό το κατέκτησε η AMD. Από την μια έβγαλε ένα φοβερό Hedt CPU σε λογική τιμή , τον 2950Χ, και από την άλλη πίεσε στην μεσαία κατηγορία με τους 2600/Χ και 2700Χ που κάλυψαν μέρος της διαφοράς στο gaming από τα αντίστοιχα της intel ενώ ήταν πιο πλήρεις επεξεργαστές για κάθε τασκ.

Τώρα όμως είναι τα δύσκολα .

Η AMD με την έλευση των Ryzen 3000 :

- πήρε κεφάλι στο IPC ,

-είχε και διατήρησε το κεφάλι στο SMT/Hyperth,

-πήρε σαφές κεφαλή στο efficiency 

-διατήρησετον VFM χαρακτήρα των επεξεργαστών της

- έκανε την μεσαία πλατφόρμα της πιο ολοκληρωμένη με νέα features.

- συνέχισε να προσφέρει ψυκτρες με τα CPU

- αύξησε την FPU στο X2 οπότε και σε AVX πήρε μεγάλο boost.

- συνεχίζει να κρατά την αναβαθμισιμοτητα του Socket της και για την επόμενη γενιά.

Το πουλόβερ λοιπόν της Intel αυτή την στιγμή ξηλώνεται, όχι ομωε γιατί οι Ryzen 3000 είναι καλύτεροι.

Η AMD με παράλληλη κυκλοφορία των Ryzen 1000, των Threadripper 1000, των Ryzen 2000 και Threadripper 2000, με τους Ryzen 3000 και Threadripper 3000 ( αναμένονται), μπορεί να πιέσει τις τιμές σε τέτοιο βαθμό, που να δημιουργήσει ασφυξία στο κωδικολογιο της Intel.

Πχ.

Ο Threadripper 1920X (12/24) κοστίζει 235€ ...

Ο Threadripper 2920X (12/24) κοστίζει 350€ ....

αντίστοιχοι 12 πυρηνοι στο Hedt της Intel παίζουν πάνω από 1000€.

Από την άλλη στην μεσαία κατηγορία ο 2600 έχει τιμή χώμα και επιδόσεις φωτιά, το ίδιο και ο 2600Χ, το ίδιο και ο 2700.

Στον τομέα των ενσωματωμένων γραφικών 2200g και 2400g  θα κάνουν την ίδια δουλειά, την ίδια στιγμή η AMD θα διαφημίζει 3200G και 3400G.

Το ξηλωμα λοιπόν της Intel είναι αναπόφευκτο και έχει ξεκινήσει από κάτω. 

Αναμένω επίσης οι προηγούμενες σειρές Ryzen λόγω μείωσης του κόστους παραγωγής , οπότε και της τελικής τιμής διάθεσης τους στην αγορά, να υιοθετηθούν από τους OEMs , οπότε θα αρχίσουμε να βλέπουμε ετοιματζιδικα Ryzen με 1000/2000 series CPUs.

Άλλο ένα πεδίο πίεσης από την AMD.

Η Intel το γνωρίζει πλέον πως αν δεν φέρει νέα αρχιτεκτονική άμεσα, θα πέφτουν οι φαπες με το τσουβαλι.

Επεξ/σία από adtakhs
  • Like 13
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μου εδωσαν μια μιτρικη MSI X399 SLI PLUS για ενα 50ευρω(ειχε καμμενους πυκνωτές) και την συνδύασα με εναν 1920χ με 235 απο σκρουτζ ο οποιος ζεστενοταν χωρις λογο και εσβηνε μετα απο ενα 5λεπτο ε του κουμπωσα καλυτερη ψυξη και του εβαλα τον ssd απο την προηγουμενο υπολογιστη καιι μπουμ απο 12/24 σε 32/64 τωρα πως ακριβως γινεται αυτο δεν ξερω (του εχω απενεργοποιησει τους 16 πυρηνες γιατι παει πολυ καυτα και τα vrms τις μιτρικης μου φτανουν στα ακρα)

 

για gaming τον ειχα λόγω χαμηλης τιμης 

 

το συγκεκριμενο socket tr4/am4 θα παρουν μεχρι και 5ης γενιας επεξεργαστες αμδ 

 

ξερω ειναι λιγο off topic αλλα αγοραζοντας μονο intel την τελευτεα 10 ετια πραγματικα νιωθω ωραια για αυτο το comeback της amd

επισης κατοχος ακομη του ι9 7940χ,του 2695v3&2695v2 εχω χορτασει intel σιγουρα θα κανει comeback το 21 αλλα μεχρι τοτε ξεροντας οτι η amd θα εχει την επομενη γενια (4gen ryzen) στα 7nm+ και την (5gen ryzen) στα 5nm και θα συνεχισει στις πλατφορμες AM4 & TR4 εγω θα γλενταω αφου χαλασα μολις 500 ευρω για 32 πυρηνες(ετυχε ξερω, αλλα μου ετυχε οπως και να το κανουμε)

paint.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

35 λεπτά πριν, weros είπε

Μου εδωσαν μια μιτρικη MSI X399 SLI PLUS για ενα 50ευρω(ειχε καμμενους πυκνωτές) και την συνδύασα με εναν 1920χ με 235 απο σκρουτζ ο οποιος ζεστενοταν χωρις λογο και εσβηνε μετα απο ενα 5λεπτο ε του κουμπωσα καλυτερη ψυξη και του εβαλα τον ssd απο την προηγουμενο υπολογιστη καιι μπουμ απο 12/24 σε 32/64 τωρα πως ακριβως γινεται αυτο δεν ξερω (του εχω απενεργοποιησει τους 16 πυρηνες γιατι παει πολυ καυτα και τα vrms τις μιτρικης μου φτανουν στα ακρα)

για gaming τον ειχα λόγω χαμηλης τιμης 

το συγκεκριμενο socket tr4/am4 θα παρουν μεχρι και 5ης γενιας επεξεργαστες αμδ 

ξερω ειναι λιγο off topic αλλα αγοραζοντας μονο intel την τελευτεα 10 ετια πραγματικα νιωθω ωραια για αυτο το comeback της amd

επισης κατοχος ακομη του ι9 7940χ,του 2695v3&2695v2 εχω χορτασει intel σιγουρα θα κανει comeback το 21 αλλα μεχρι τοτε ξεροντας οτι η amd θα εχει την επομενη γενια (4gen ryzen) στα 7nm+ και την (5gen ryzen) στα 5nm και θα συνεχισει στις πλατφορμες AM4 & TR4 εγω θα γλενταω αφου χαλασα μολις 500 ευρω για 32 πυρηνες(ετυχε ξερω, αλλα μου ετυχε οπως και να το κανουμε)

paint.jpg

1920X με 32/64cores δεν μπορεί να υπάρξει.

Οι Ripper 1000 φορούσαν 2chiplets με 8 πυρήνες ο κάθε ένας.

Κάνε ένα bios update να δεις μήπως το bios λέει αλλά αντί άλλων.

Αν δεν λέει, άλλαξε μητρική. Η MSI X399 SLI PLUS έχει καλά VRM αλλά για να της μειώσουν το κόστος (είναι στην budget κατηγορία) της αφαίρεσαν την ψυκτρα με αποτέλεσμα να ζεσταίνεται.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 ώρες πριν, chris_g92 είπε

Με τι κάρτα γραφικών είσαι ? Ο μέσος gamer δεν παίρνει 2080 ti για να τερματίσει έναν high end cpu. Άρα με mid range κάρτα όλοι οι ίδιοι είναι .  Ιντελ έπαιρνα όλα τα χρόνια αλλά ένας 3600 είναι ότι καλύτερο για all around.

Επίσης ο μέσος Gamer (τουλάχιστον στην Ελλάδα), παίζει σε οθόνη 1080p ή πιο σπάνια (στην καλύτερη περίπτωση) 2K.  Οπότε και 2080ti να έχει πάλι δεν τερματίζει τίποτα λόγω fps bottleneck.... Γενικά Intel και AMD έχουν πάνω κάτω την ίδια απόδοση για τον μέσο χρήστη, απλά στην AMD πληρώνεις 1/2-1/3 της τιμής σε σχέση με την Intel για την ίδια απόδοση

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
15 ώρες πριν, tamis είπε

Συγνώμη αυτό κατάλαβες από αυτά που είπα? Μιλάμε για 9 ώρες διαφορά σε μια και μόνο εργασία σκέψου πόσες εργατο ώρες χασουρα θα είχα μέσα σε ένα έτος. Το κανείς δεν ασχολείται με renderering είναι τουλάχιστον αστείο να το λες. Εγώ και χιλιάδες άλλοι επαγγελματίες ασχολούμαστε παγκόσμιος... Από μηχανικούς σε φωτογράφους σε βιντεοληπτες σε μελετητες και επιστήμονες....εμείς είμαστε που σκαμε κάθε χρόνο μερικά χιλιάδες ευρώ για να έχουμε state of the art εξοπλισμό οχι τα παιδάκια που θα παίξουν fortnite.... Αλλά για να έχουμε το ερώτημα... Εσυ τι δουλειά κάνεις και πόσο χρονών είσαι? Δε το ρωτάω με ειρωνεία ούτε να σε υποτιμησω σε καμια περίπτωση κάθε άποψη δεκτή άλλωστε, απλά για να μου φύγει η απορία 

? Δεν καταλαβαίνω την ερώτηση αλλά θα σου απαντήσω. 56 ετών είμαι και μου αρέσει να παίζω παιχνίδια γενικά. Κυρίως simulators και first person. 

Δεν δουλεύω με τον υπολογιστή και βρίσκομαι στο 80-90% των χρηστών που δεν τους ενδιαφέρει το rendering όπως είπα. Εσύ μαζί με τους "χιλιάδες" χρήστες που έχετε τέτοιες απαιτήσεις ίσως η AMD είναι το βάλσαμο. Οι υπόλοιποι όμως? 

15 ώρες πριν, Bspus είπε

Τι δεν πιανεται? Η διαφορα συμφωνα με την ιδια την Intel ειναι μεταξυ 3% και 9%. Αν ειχαν συγκρινει με τον πιο φθηνο 3800Χ η διαφορα μπορει να ηταν 0 λογω της υψηλοτερης βασικης συχνοτητας, και αυτο παροτι ο 9900K εχει υψηλοτερο turbo. Ειναι και πιο φθηνος και οι εξτρα πυρηνες του 3900Χ δεν μετρανε καθολου στα παιχνιδια.

Θα ηθελα επισης να ξερω, αυτες οι επιδοσεις ειναι με ολα τα vulnerabilities των τελευταιων 2 ετων πατσαρισμενα η χωρις? Να ξερω αν θα αφαιρεσω ενα 15-20% ακομα

Δεν πιάνεται. Ακριβώς όπως το λέω. Έχω ένα 4790s εδώ και 10 χρόνια και με έναν SSD Που του έβαλα (η μόνη αναβάθμιση μαζί με την 1050 ti low profile και έναν i7 4790s που αγόρασα από χρυσή ευκαιρία στα 100 ευρώ Γιατί πρόκειται για SFF μηχάνημα που μάζεψα από τα σκουπίδια εταιρίας) πετάει ακόμη και σήμερα. Και όταν λέω πετάει δεν εννοώ "πετάει" εννοώ ΠΕΤΑΕΙ.

Το apc μου στην οθόνη του 24/7 που το έχω ανοικτό με την πλάσμα κλειστή δείχνει 5-10 watt κατανάλωση είναι πάντα κρύο και σε πλήρη gaming με βαριά παιχνίδια κάτω από 150 watt και θερμοκρασίες με την ΑΡΧΑΙΑ ψύκτρα που έχει του "τότε" ποτέ πάνω από 40-50 βαθμούς ακόμη και δοκιμαστικά με prime64 ανοικτό για πολλές ώρες. Η δε καρτούλα των 150 ευρώ (nvidia εννοείται 1050 ti gigabyte ) δεν πάει πάνω από 60 βαθμούς... παίζει 8k 60 fps από την 50άρα γραμμή μου δίχως να χάνει το παραμικρό καρέ σκέτο βούτυρο... Από παιχνίδια? Παίζω farcry 5/6 με ultra ρυθμίσεις και ΑΑ σε 1080p και δεν βγάζει κιχ.

Τώρα οκ.. επαγγελματίας δεν είμαι αλλά μια χαρά μοντάζ κάνει στο premier pro  με την insta 360 one X Μου αρχεία 5.7k και το rednering το τελικό μια χαρά το κάνει αφήνοντας το την νύχτα... οκ.. το δικό μου θα τελειώσει στις 6 το πρωί ενώ με AMD θα τελειώσει στις ξημερώματα... Μα καλά πλάκα κάνουμε?

Και έχω στην ίδια πολυκατοικία φίλο που έχει επενδύσει 2000+ σε σύστημα AMD και όλο προβλήματα έχει ( μη με ρωτάτε τι προβλήματα δεν θα γράψω και έκθεση για να σας πείσω)... ένα άλλο μικρό htpc δίχως κάρτα γραφικών το δύσμοιρο ούτε 4κ δεν μπορεί να παίξει μέσα στον Browser. Οπότε ρε παιδιά να μου επιτρέψετε γιατί είναι κουραστικό συνέχεια να λέμε τα ίδια. ΣΚΟΤΩΝΕΙ στο rendering και σε δουλειά (αν και ΑΝ δεν δω με τα ίδια μου τα μάτια ούτε αυτό μπορώ να το πιστέψω 100% με τόσα προβλήματα που είχε παλιά η AMD) αλλά για καθημερινή χρήση δεν την προτιμώ την AMD. Δεν με πείθει ένα πράγμα πως να το εξηγήσω.

Ο καθένας επιλέγει αυτό που νομίζει καλύτερο. Τόση πώρωση δεν χρειάζεται να υπάρχει. Λες και είσαστε μέτοχοι ένα πράγμα :P

16 ώρες πριν, StigmaX είπε

Κατανοείς νομίζω πως το 90% των υπολογιστών είναι για χρήση διαφορετική από gaming έτσι; Εργαλείο είναι το PC , για παιχνιδάκια υπάρχει και το πλειστεισο.

τα έχεις μπερδέψει πολύ. το 10% είναι επαγγελματίες και το 90% είναι για καθημερινή χρήση / ημιεπαγγελματικά / παιχνίδια. Και το 10% σιγά μην πάει σε AMD. Εκτός και αν πραγματικά η τεράστιες διαφορές οι χρηματικές σε μια εταιρία τζίρου 100άδων εκατομμυρίων το χρόνο θα σκεφτεί να εξοικονομίσει μερικές χιλιάδες ευρώ και θα πάει σε AMD. Πως το θες?

ΟΧΙ... και αν θέλει ταχύτητα θα στήσει σε δίκτυο ένα σύστημα να ρεντάρει με καμιά 20αριά Intel μηχανήματα ... δεν θα πάρει AMD.. και ας πληρώσει και 20κ ευρώ παραπάνω. Δεν έχουν ανάγκη οι ΣΟΒΑΡΟΙ επαγγελματίες ... και ΔΕΝ έχει να κάνει με επαγγελματίες αλλά με τον επιχειρηματία που βρίσκεται από πίσω...

Τι σας λέω τώρα...

Επεξ/σία από leonproniknidis
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
46 λεπτά πριν, leonproniknidis είπε

? Δεν καταλαβαίνω την ερώτηση αλλά θα σου απαντήσω. 56 ετών είμαι και μου αρέσει να παίζω παιχνίδια γενικά. Κυρίως simulators και first person. 

Δεν δουλεύω με τον υπολογιστή και βρίσκομαι στο 80-90% των χρηστών που δεν τους ενδιαφέρει το rendering όπως είπα. Εσύ μαζί με τους "χιλιάδες" χρήστες που έχετε τέτοιες απαιτήσεις ίσως η AMD είναι το βάλσαμο. Οι υπόλοιποι όμως? 

Και οι υπόλοιποι καλύπτονται πλέον καλύτερα από έναν AMD αντί ενός Intel.

Πάει ο άλλος με 1000€ και αγοράζει 

AMD 3600 (210€ με ψυκτρα)

Biostar X370GT7 (από τα καλύτερα VRM) (81€)

https://www.tweaktown.com/reviews/8137/biostar-x370gt7-motherboard-review/index3.html

Crucial 16GB 3200Mhz (77€ )

CugarMX330-G (39€)

Corsair RX 550M (64€)

Adata NVME 8200 PRO 512gb (75€)

Και βάζεις πάνω ότι κάρτα θέλει με τα υπόλοιπα χρήματα που μενουν δηλαδή 480€ κασέρι για κάρτα ... 

Πας μετά στην intel και για να πάρεις κάτι ανάλογο σε gaming θες:

I5 9600K (240€)

Z390 Gaming X (130€)

Deepcool Gamaxx GT (32€)

Crucial 16Gb DDR4 3200 (77€)

CugarMX330-G (39€)

Corsair RX 550M (64€)

Adata NVME 8200 PRO 512gb (75€)

Οπότε σου μένουν 350€ για κάρτα γραφικών ....

 

Προφανώς και ο 3600 με κάρτα γραφικών των 480€  πχ RTX02070 ή RX 5700XT

Θα παίζει συντριπτικά καλύτερα από τον 9600Κ με την κάρτα γραφικών των 350€ ... πχ. RTX2060 την απλή ...

Επίσης το σύστημα με 3600 θα κάνει το οτιδήποτε άλλο καλύτερα και ταχύτερα, θα καταναλώνει λιγότερο  ... ενώ θα μπορεί του χρόνου αν θέλει να βάλει ZEN 3.

spacer.png

Screenshot_20190827-133815.png.59533082cf6bf9bf09c525a9519e839e.png

 

 

 

CB20-2.png

Screenshot_20190827-133833.png

κ.λ.π.

Οπότε Game over ..... σε όλα τα τασκ ...

Επεξ/σία από adtakhs
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, adtakhs είπε

Και οι υπόλοιποι καλύπτονται πλέον καλύτερα από έναν AMD αντί ενός Intel.

Πάει ο άλλος με 1000€ και αγοράζει 

AMD 3600 (210€ με ψυκτρα)

Biostar X370GT7 (από τα καλύτερα VRM) (81€)

Crucial 16GB 3200Mhz (77€ )

CugarMX330-G (39€)

Corsair RX 550M (64€)

Adata NVME 8200 PRO 512gb (75€)

Και βάζεις πάνω ότι κάρτα θέλει με τα υπόλοιπα χρήματα που μενουν δηλαδή 480€ κασέρι για κάρτα ... 

Πας μετά στην intel και για να πάρεις κάτι ανάλογο σε gaming θες:

I5 9600K (240€)

Z390 Gaming X (130€)

Deepcool Gamaxx X400 (30€)

Crucial 16Gb DDR4 3200 (77€)

CugarMX330-G (39€)

Corsair RX 550M (64€)

Adata NVME 8200 PRO 512gb (75€)

Οπότε σου μένουν 350€ για κάρτα γραφικών ....

Προφανώς και ο 3600 με κάρτα γραφικών των 480€  πχ RTX02070 ή RX 5700XT

Θα παίζει συντριπτικά καλύτερα από τον 9600Κ με την κάρτα γραφικών των 350€ ... πχ. RTX2060 την απλή ...

Επίσης το σύστημα με 3600 θα κάνει το οτιδήποτε άλλο καλύτερα και ταχύτερα ... 

Οπότε Game over .....

Καλοί οι υπολογισμοί και οι θεωρίες αλλά οσότου να τα έχει κάποιος και τα 2 μαζί μηχανήματα δίπλα δίπλα για ένα εύλογο χρονικό διάστημα (1-2 χρόνια) και να βγει ένα ΣΩΣΤΟ και αντικειμενικό αποτέλεσμα δεν ισχύει τίποτε.

Ρίξε μέσα κέρμα πάλι και πάμε από την αρχή. Κάποια στιγμή είμαι σίγουρος ότι θα την περάσεις την πίστα!!!

:D

αστειεύομαι φυσικά.

  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 ώρες πριν, Deadpool 1 είπε

Το patch για spectre και Meltdown σου κόβει καθόλου η όχι? 

Η σειρά 9 δεν επηρεάζεται από αυτά.μεχρι και τους 8 πιάνει.αλλα και τον 8700k που χα δεν είδα ούτε την παραμικρή μείωση επιδόσεων.να τα λέμε κι αυτα

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

44 λεπτά πριν, leonproniknidis είπε

? Δεν καταλαβαίνω την ερώτηση αλλά θα σου απαντήσω. 56 ετών είμαι και μου αρέσει να παίζω παιχνίδια γενικά. Κυρίως simulators και first person. 

Δεν δουλεύω με τον υπολογιστή και βρίσκομαι στο 80-90% των χρηστών που δεν τους ενδιαφέρει το rendering όπως είπα. Εσύ μαζί με τους "χιλιάδες" χρήστες που έχετε τέτοιες απαιτήσεις ίσως η AMD είναι το βάλσαμο. Οι υπόλοιποι όμως? 

Δεν πιάνεται. Ακριβώς όπως το λέω. Έχω ένα 4790s εδώ και 10 χρόνια και με έναν SSD Που του έβαλα (η μόνη αναβάθμιση μαζί με την 1050 ti low profile και έναν i7 4790s που αγόρασα από χρυσή ευκαιρία στα 100 ευρώ Γιατί πρόκειται για SFF μηχάνημα που μάζεψα από τα σκουπίδια εταιρίας) πετάει ακόμη και σήμερα. Και όταν λέω πετάει δεν εννοώ "πετάει" εννοώ ΠΕΤΑΕΙ.

Το apc μου στην οθόνη του 24/7 που το έχω ανοικτό με την πλάσμα κλειστή δείχνει 5-10 watt κατανάλωση είναι πάντα κρύο και σε πλήρη gaming με βαριά παιχνίδια κάτω από 150 watt και θερμοκρασίες με την ΑΡΧΑΙΑ ψύκτρα που έχει του "τότε" ποτέ πάνω από 40-50 βαθμούς ακόμη και δοκιμαστικά με prime64 ανοικτό για πολλές ώρες. Η δε καρτούλα των 150 ευρώ (nvidia εννοείται 1050 ti gigabyte ) δεν πάει πάνω από 60 βαθμούς... παίζει 8k 60 fps από την 50άρα γραμμή μου δίχως να χάνει το παραμικρό καρέ σκέτο βούτυρο... Από παιχνίδια? Παίζω farcry 5/6 με ultra ρυθμίσεις και ΑΑ σε 1080p και δεν βγάζει κιχ.

Τώρα οκ.. επαγγελματίας δεν είμαι αλλά μια χαρά μοντάζ κάνει στο premier pro  με την insta 360 one X Μου αρχεία 5.7k και το rednering το τελικό μια χαρά το κάνει αφήνοντας το την νύχτα... οκ.. το δικό μου θα τελειώσει στις 6 το πρωί ενώ με AMD θα τελειώσει στις ξημερώματα... Μα καλά πλάκα κάνουμε?

Και έχω στην ίδια πολυκατοικία φίλο που έχει επενδύσει 2000+ σε σύστημα AMD και όλο προβλήματα έχει ( μη με ρωτάτε τι προβλήματα δεν θα γράψω και έκθεση για να σας πείσω)... ένα άλλο μικρό htpc δίχως κάρτα γραφικών το δύσμοιρο ούτε 4κ δεν μπορεί να παίξει μέσα στον Browser. Οπότε ρε παιδιά να μου επιτρέψετε γιατί είναι κουραστικό συνέχεια να λέμε τα ίδια. ΣΚΟΤΩΝΕΙ στο rendering και σε δουλειά (αν και ΑΝ δεν δω με τα ίδια μου τα μάτια ούτε αυτό μπορώ να το πιστέψω 100% με τόσα προβλήματα που είχε παλιά η AMD) αλλά για καθημερινή χρήση δεν την προτιμώ την AMD. Δεν με πείθει ένα πράγμα πως να το εξηγήσω.

Ο καθένας επιλέγει αυτό που νομίζει καλύτερο. Τόση πώρωση δεν χρειάζεται να υπάρχει. Λες και είσαστε μέτοχοι ένα πράγμα :P

τα έχεις μπερδέψει πολύ. το 10% είναι επαγγελματίες και το 90% είναι για καθημερινή χρήση / ημιεπαγγελματικά / παιχνίδια. Και το 10% σιγά μην πάει σε AMD. Εκτός και αν πραγματικά η τεράστιες διαφορές οι χρηματικές σε μια εταιρία τζίρου 100άδων εκατομμυρίων το χρόνο θα σκεφτεί να εξοικονομίσει μερικές χιλιάδες ευρώ και θα πάει σε AMD. Πως το θες?

ΟΧΙ... και αν θέλει ταχύτητα θα στήσει σε δίκτυο ένα σύστημα να ρεντάρει με καμιά 20αριά Intel μηχανήματα ... δεν θα πάρει AMD.. και ας πληρώσει και 20κ ευρώ παραπάνω. Δεν έχουν ανάγκη οι ΣΟΒΑΡΟΙ επαγγελματίες ... και ΔΕΝ έχει να κάνει με επαγγελματίες αλλά με τον επιχειρηματία που βρίσκεται από πίσω...

Τι σας λέω τώρα...

E πεστο μας ρε φιλε τοσο καιρο οτι εχει 4790 και 1050ti και μιλας βγαζοντας συμπερασματα λες και εχεις κανα τερας και εχεις ριξει 50000 χιλιαρικα σε επεξεργαστες για να βγαλεις συμπερασματα. Ελεος δηλαδη. Μου θυμιζεις κατι μπαρμπαδες που εβλεπαν παλια τις bmw απο τους τουριστες και αγοραζαν τις 316 με τα 90 αλογακια και νομιζαν οτι γ@μ@ν οτι κινητε. Ξεστραβωσου, καλοι χρησοι οι Intel αλλα ακομα και στο gaming θες την καλυτερη καρτα για να δεις απειροελαχιστη διαφορα με δυσαναλογη διαφορα τιμης.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 λεπτά πριν, leonproniknidis είπε

Καλοί οι υπολογισμοί και οι θεωρίες αλλά οσότου να τα έχει κάποιος και τα 2 μαζί μηχανήματα δίπλα δίπλα για ένα εύλογο χρονικό διάστημα (1-2 χρόνια) και να βγει ένα ΣΩΣΤΟ και αντικειμενικό αποτέλεσμα δεν ισχύει τίποτε.

Ρίξε μέσα κέρμα πάλι και πάμε από την αρχή. Κάποια στιγμή είμαι σίγουρος ότι θα την περάσεις την πίστα!!!

:D

αστειεύομαι φυσικά.

Θεωρία η διαφορά της απλής 2060 με σχεδόν 2070 super ή 5700ΧΤ; Αλήθεια τώρα; 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...