Προς το περιεχόμενο

Η Intel λέει ότι έχει καλύτερους επεξεργαστές αλλά η AMD έκανε πολύ καλή δουλειά


voltmod

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 λεπτά πριν, Phoenix4 είπε

Μόνο 90% γρηγορότερος

Οκ φίλε δεν περίμενα ότι είσαι συμπεσιολόγος-winrarologos.  Η αλήθεια είναι ότι πλέον η πληροφορική έχει πολλές ειδικότητες , τόσες πολλές που δεν τις γνωρίζουμε όλες.

Επεξ/σία από jgeorgiou
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 171
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

5 λεπτά πριν, jgeorgiou είπε

Οκ φίλε δεν περίμενα ότι είσαι συμπεσιολόγος-winrarologos.  Η αλήθεια είναι ότι πλέον η πληροφορική έχει πολλές ειδικότητες , τόσες πολλές που δεν τις γνωρίζουμε όλες.

Πόσο τυφλά fanboys πραγματικά. Όλη η αλήθεια στην μούρη και πάλι εκεί στην άρνηση.

Το ξέρεις πολύ καλά πως η ταχύτητα που βγαίνει στο winrar δεν είναι μόνο για το winrar προφανώς, είναι η απόδειξη της δυνατότητας του CPU ενάντια στον αντίπαλο του τον 9400F. Ζήτησες μία εφαρμογή στην οποία έχει 'έως 40% διαφορά γιατί οι " AMD-fans κάνουν "rendering optimized for multiple cores" και έχουν ανάγκη για τουλάχιστον 32threads" σου δείχνω το Winrar που είναι το most used program στην Ελλάδα με διαφορά μετά από Chrome και Office και το παίζεις κινέζος.

Ξεπέρασετο, CPUs είναι. Τόσα χρόνια ήταν μπροστά η Intel, τώρα η AMD στα επόμενα χρόνια ένας Θεός ξέρει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

44 λεπτά πριν, Phoenix4 είπε

Άμα ακολουθήσουμε το Geekbench τότε ένας A12 της Apple είναι πιο δυνατός από 4ης γενιάς i7 άρα παίζει μέχρι και Crysis 3 που ούτε κατά διάνοια δεν γίνεται αυτό, το Geekbench είναι ότι νάναι γιατί είναι και cross platform benchmark.

Ένα καλό συγκριτικό είναι ένα benchmark που είναι εξ ολοκλήρου για PC όπως το Cinebench, δεν βρίσκω τώρα bench του 3600 όποτε θα σου βάλω του 1700 που είναι 2 γενιές παλαιότερος και χάνει το βελτιωμένο IPC της 3ης γενιάς κτλπ

VKnKk7u.png

138 single core 1002 multi core

eFXF8MA.png

170 single core 1848 multi core

OC'd και οι 2, χαόδης διαφορά άμα υπολογίσεις το κόστος και ότι είναι παλιά γενιά.

Ο 3930κ ήταν λιγάκι γρηγορότερος από τον 1600, τον 1700 δεν τον έφτανε, βέβαια λόγο του quad channel έφτανε τα dual channel ddr4 σε mem bandwidth. 
Θέλω να καταλήξω λοιπόν στο ότι οι επιδώσεις δεν δικαιολογούν τα χρόνια διαφοράς, αν συγκρίνεις μία cpu του 95 με του 2002 θα δεις 800% boost και όχι 40-100%.
 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
26 λεπτά πριν, orgixmh είπε

Ο 3930κ ήταν λιγάκι γρηγορότερος από τον 1600, τον 1700 δεν τον έφτανε, βέβαια λόγο του quad channel έφτανε τα dual channel ddr4 σε mem bandwidth. 
Θέλω να καταλήξω λοιπόν στο ότι οι επιδώσεις δεν δικαιολογούν τα χρόνια διαφοράς, αν συγκρίνεις μία cpu του 95 με του 2002 θα δεις 800% boost και όχι 40-100%.
 

Το ξέρω και συμφωνώ και η Intel φταίει σε αυτό καθώς από την 2η γενιά των i και μετά (sandy) χαλάρωσε και απλά έκανε refresh αφού η AMD είχε κλειδώσει τον ευατό της σε ένα κακό arch για +5 χρόνια και περίπου τόσα θες για να φτιάξεις ένα νέο, και τόσο της πήρε για να φτιάξει τον Zen.

Από την άλλη τότε οι CPU ήταν και στα αρχικά στάδια και υπήρχαν τεράστια περιθώρια για βελτιώσεις, ακόμα υπάρχουν αλλά όχι της τάξεως 800%

Η AMD πάντως από την 1η γενιά μέχρι την 3η έχει βελτιώσει αρκετά τους CPU της, ψάξε π.χ. 1700 vs 3700X έχουν αρκετή διαφορά, τουλάχιστον 30% και σε single και σε multi αν όχι παραπάνω. Και όλα αυτά μόνο μέσα σε 2 χρόνια, θυμίζει παλιές καλές εποχές καθώς εμείς θα κερδίσουμε οι καταναλωτές.

 

Edit :

 

85M5OBb.png

Γρηγορότερος από τον 3930Κ και σε single και σε multi με διαφορά, είναι benchmark βέβαια όχι real life scenario κακά τα ψέματα αλλά το CB κατά μέσο όρο πέφτει πάντα μέσα, δεν έχει γελοίες αποκλίσεις όπως το GB και κάνει ρεαλιστική δοκιμή.

Απλά οι Ryzen βελτιώθηκαν με τον καιρό μέσο BIOS/Chipset drivers/Windows updates/grades (στην αρχή ακόμα και τώρα δεν τρέχουν τόσο καλά οι Ryzen αλλά υποθετικά με τα 1909 θα βελτιώθει η κατάσταση)

Είναι λογικό καθώς είναι νέο arch, περνάει την εφηβεία του όπως πέρασε και ο sandy.

 

Edit2 : πηγή για να είμαι διαφανής - https://us.rebusfarm.net/en/tempbench?view=benchmark

Επεξ/σία από Phoenix4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

25 λεπτά πριν, Phoenix4 είπε

Ποιο 720p test ρε φίλε ποιο 720p, ούτε οι κονσόλες δεν παίζουν στα 720p πλέον που είμαστε εποχές PS3 που το metal gear 4 έτρεχε στα 1024 x 768 ;

Δηλαδή θα βάλεις 550 ευρώ CPU με 1200 ευρώ GPU για να παίξεις στα 720p ; Σε τι ;

Ποιος 2700Χ, είμαστε στο 2019 και παρολίγον 2020 ο αντίπαλος του 9900Κ είναι ο 3700Χ που κοστίζει 200 ευρώ λιγότερα ή άμα σε κάνει κέφι βάλε τον 3800Χ που είναι λίγο καλύτερος λόγο binning.

Το 720p σου δείχνει το χάσμα που θα δημιουργηθεί ανάμεσα σε τωρινούς intel και AMD όσο βαραίνουν τα games σε CPU απαιτήσεις. 

Να στο πω και διαφορετικά. Εξήγησέ μου γιατί ο 9900Κ που είναι 8/16 βγάζει 27% παραπάνω καρέ από τον 3700Χ που είναι επίσης 8/16. Μην ντρέπεσαι, πες το. Υπάρχει χάος σε STP και όχι ένα 5% που προπαγανδίζεται από τα AMD fanboys, με GPU μπουκάλες όσο της Τζούλιας Αλεξανδράτου.

Αυτό το STP κρατάει ακόμα τον 4/8 7700Κ μέσα στο παιχνίδι και τον 8700Κ πάνω από όλα τα AMD.

Νομίζεις ότι οι 3700Χ/3800X θα γεννήσουν και άλλα cores στο μέλλον; Νομίζεις ότι ο 3900X που είναι 12/24 θα αξιοποιηθεί από τα games σε εύλογο χρονικό διάστημα;

Μέχρι 8/16 το πολύ θα φτάσει η νέα γενιά. Τόσα θρεντς θα έχουν οι νέες κονσόλες. Άντε να βγει το 2026 κανα game της nubisoft που να θέλει τα 12/24 του 3900X.

spacer.png

Αναφορά σε κείμενο

 

Δεν καταλαβαίνω το βλέπω, το βίντεο του Intel είναι στα 720p/30fps του Ryzen στα 1080p/60fps , το βίντεο του ryzen είναι με το παιχνίδι να είναι fullscreen του Intel Borderless και στο ένα είσαι με 2080 και στο άλλο με 1080Ti, διαφορετικές γενιές και διαφορετικοί drivers επίσης.

Μόνο από την GPU έχεις την στεγνή διαφορά.

 

Το capture το έκανα στα 1080p με 30fps. Από λάθος crop στο handbrake μου το αναγνώρισε σαν 720p video το Youtube. Αν δεις όμως τα settings το λέει ξεκάθαρα ότι είναι 1080p @ ultra high. Αυτό το υποτιθέμενο σπάσιμο της κίνησης(stutter) που υποτίθεται ότι μαστίζει τα intel, γιατί δεν έχουν χίλια cores, δεν το βλέπω στην πράξη. Ούτε καν στην μπάρα frametime του afterburner. Το βλέπεις και εσύ άλλωστε. Ότι όλα είναι νορμάλ. Στο κανάλι μου έχω και δοκιμή από το Origins. Ούτε εκεί φαίνεται stuttering με την 1060 που είχα τότε, από τη μεριά της cpu.

Τέλος, 2080=1080Ti στο Odyssey. Οι ντρόπες που έχει αυτός κοντά στα 50 καρέ με τον 2700Χ οφείλονται στη cpu. Είμαστε και οι δύο cpu bound.

Σου είπα όμως και κάτι που φαίνεται ότι δεν το κατάλαβες. 

Τα 0,1% και 1% lows γιατί πιστεύεις ότι βγήκαν; Επειδή ένα και μόνο stutter έβγαζe παραπλανητικά χαμηλά  min fps. Το "40 καρέ 1% low" σημαίνει ότι τουλάχιστον για ένα δευτερόλεπτο υπάρχει πτώση κάτω από τα 40 καρέ. Γιατί το 1% low είναι ο μέσος όρος των χειρότερων 1% καρέ. Πρέπει να δεις αρκετά drops στα 40 καρέ και πιο κάτω για να πάρεις τέτοιο μέσο όρο.

Αν ασχολείσαι εσύ ο ίδιος με games, αντί να κοιτάς προβληματικά στατιστικά, ξέρεις ότι ο 8700Κ δεν χάνει τα 60 καρέ ούτε για μια στιγμή. Πόσω μάλλον για σερί δευτερολέπτων ώστε να βγει τόσο χαμηλό 1% low.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όση διαφήμιση και αν κάνει όσο και να την εκθειάζουν οι διάφορες σελίδες όσο καλή και αν είναι όντως όσο τίμια και φθηνή είναι όσο και να έχει κάνει την υπέρβαση και να έχει ξεπεράσει την Intel σε όλα, εγώ και πάλι Intel Θα επιλέξω. 

Το ρετσίνι όταν κολλήσει δεν βγαίνει με τίποτε. Και είναι μόνιμο κάπου πίσω στον εγκέφαλο κολλημένο με τα άπειρα προβλήματα ιδιοτροπίες δυστροπίες ασυμβατότητες προβλήματα από το πουθενά ενώ για ένα χρονικό διάστημα όλα έπαιζαν κανονικά κλπ κλπ (μπορώ να γεμίσω πολλές σελίδες) από παλιότερα.

Φυσικά όπως είπα πιο πάνω... ΕΥΠΡΟΣΔΕΚΤΗ είναι και μπράβο που υπάρχει και είναι καλύτερη με αποτέλεσμα να έχει ΚΑΙ η intel χαμηλές τιμές για εμάς που την προτιμούμε. 

Πόσο πιο απλά να το πω?

:) 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δηλαδη η ιντελ παραδεχτηκε οτι η κοκκινη ομαδα κανει εστω σχεδον,την ιδια δουλεια με αυτους με τα μισα λεφτα σε κοστος; Τους πληρωνουν αυτους στην Ιντελ για μαρκετινκ;;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αυτό που ποτέ δεν είπε είναι ότι η διαφορά μεταξύ amd intel στα συγκριτικά είναι τόσο μικρή που αν στην εξίσωση προσθέσουμε το παράγοντα τιμή τότε η intel πάει για ύπνο...επίσης όπως προ ειπώθηκε δε βλέπω λόγο να το συγκρίνει με το 3900x...τη συμφέρει τιμολογιακά για αυτό το κάνει... επιτέλους ανταγωνισμός... για να δω τώρα ποσό θα κοπανάει τους επεξεργαστές της... ειδικά όταν δει να χάνει μερίδιο αγοράς!!!

Επεξ/σία από La_MoRt
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, leonproniknidis είπε

? Δεν καταλαβαίνω την ερώτηση αλλά θα σου απαντήσω. 56 ετών είμαι και μου αρέσει να παίζω παιχνίδια γενικά. Κυρίως simulators και first person. 

Δεν δουλεύω με τον υπολογιστή και βρίσκομαι στο 80-90% των χρηστών που δεν τους ενδιαφέρει το rendering όπως είπα. Εσύ μαζί με τους "χιλιάδες" χρήστες που έχετε τέτοιες απαιτήσεις ίσως η AMD είναι το βάλσαμο. Οι υπόλοιποι όμως? 

Δεν πιάνεται. Ακριβώς όπως το λέω. Έχω ένα 4790s εδώ και 10 χρόνια και με έναν SSD Που του έβαλα (η μόνη αναβάθμιση μαζί με την 1050 ti low profile και έναν i7 4790s που αγόρασα από χρυσή ευκαιρία στα 100 ευρώ Γιατί πρόκειται για SFF μηχάνημα που μάζεψα από τα σκουπίδια εταιρίας) πετάει ακόμη και σήμερα. Και όταν λέω πετάει δεν εννοώ "πετάει" εννοώ ΠΕΤΑΕΙ.

Το apc μου στην οθόνη του 24/7 που το έχω ανοικτό με την πλάσμα κλειστή δείχνει 5-10 watt κατανάλωση είναι πάντα κρύο και σε πλήρη gaming με βαριά παιχνίδια κάτω από 150 watt και θερμοκρασίες με την ΑΡΧΑΙΑ ψύκτρα που έχει του "τότε" ποτέ πάνω από 40-50 βαθμούς ακόμη και δοκιμαστικά με prime64 ανοικτό για πολλές ώρες. Η δε καρτούλα των 150 ευρώ (nvidia εννοείται 1050 ti gigabyte ) δεν πάει πάνω από 60 βαθμούς... παίζει 8k 60 fps από την 50άρα γραμμή μου δίχως να χάνει το παραμικρό καρέ σκέτο βούτυρο... Από παιχνίδια? Παίζω farcry 5/6 με ultra ρυθμίσεις και ΑΑ σε 1080p και δεν βγάζει κιχ.

Τώρα οκ.. επαγγελματίας δεν είμαι αλλά μια χαρά μοντάζ κάνει στο premier pro  με την insta 360 one X Μου αρχεία 5.7k και το rednering το τελικό μια χαρά το κάνει αφήνοντας το την νύχτα... οκ.. το δικό μου θα τελειώσει στις 6 το πρωί ενώ με AMD θα τελειώσει στις ξημερώματα... Μα καλά πλάκα κάνουμε?

Και έχω στην ίδια πολυκατοικία φίλο που έχει επενδύσει 2000+ σε σύστημα AMD και όλο προβλήματα έχει ( μη με ρωτάτε τι προβλήματα δεν θα γράψω και έκθεση για να σας πείσω)... ένα άλλο μικρό htpc δίχως κάρτα γραφικών το δύσμοιρο ούτε 4κ δεν μπορεί να παίξει μέσα στον Browser. Οπότε ρε παιδιά να μου επιτρέψετε γιατί είναι κουραστικό συνέχεια να λέμε τα ίδια. ΣΚΟΤΩΝΕΙ στο rendering και σε δουλειά (αν και ΑΝ δεν δω με τα ίδια μου τα μάτια ούτε αυτό μπορώ να το πιστέψω 100% με τόσα προβλήματα που είχε παλιά η AMD) αλλά για καθημερινή χρήση δεν την προτιμώ την AMD. Δεν με πείθει ένα πράγμα πως να το εξηγήσω.

Ο καθένας επιλέγει αυτό που νομίζει καλύτερο. Τόση πώρωση δεν χρειάζεται να υπάρχει. Λες και είσαστε μέτοχοι ένα πράγμα :P

τα έχεις μπερδέψει πολύ. το 10% είναι επαγγελματίες και το 90% είναι για καθημερινή χρήση / ημιεπαγγελματικά / παιχνίδια. Και το 10% σιγά μην πάει σε AMD. Εκτός και αν πραγματικά η τεράστιες διαφορές οι χρηματικές σε μια εταιρία τζίρου 100άδων εκατομμυρίων το χρόνο θα σκεφτεί να εξοικονομίσει μερικές χιλιάδες ευρώ και θα πάει σε AMD. Πως το θες?

ΟΧΙ... και αν θέλει ταχύτητα θα στήσει σε δίκτυο ένα σύστημα να ρεντάρει με καμιά 20αριά Intel μηχανήματα ... δεν θα πάρει AMD.. και ας πληρώσει και 20κ ευρώ παραπάνω. Δεν έχουν ανάγκη οι ΣΟΒΑΡΟΙ επαγγελματίες ... και ΔΕΝ έχει να κάνει με επαγγελματίες αλλά με τον επιχειρηματία που βρίσκεται από πίσω...

Τι σας λέω τώρα...

Κάτσε ρε φίλε, πως παιζεις εσύ far cry 5 σε ultra με 1050 ti χωρίς να κολλάει, και εγώ με 1660 ti σε 1080p με ΑΑ ανοιχτό έχω ψηλοκολληματα, και αναγκάζομαι να τι κλείνω.. πραγματικά δεν μπορώ να καταλάβω.  

6 ώρες πριν, Paladin-}LoA{- είπε

Καταρχάς αν δεις στο signature μου από πλευράς επεξεργαστών δεν έχω κανένα AMD. Στο ερώτημά σου το CNET είναι τεχνολογικό site για τα πάντα, όχι μόνο για υπολογιστές.

Αυτό που λες ότι το 90% των home computers είναι για gaming, είναι τεράστια υπερβολή και πλήρως ουτοπικό και ανυπόστατο.

Το ποσοστό αλλάζει ανάλογα με την ηλικία. Εγώ μέχρι τα 33-34 έπαιζα παιχνιδάκια. Τώρα μόνο δουλειά. Εσύ π.χ. πιστεύεις ότι ο κάθε 40άρης, 50άρης ή 60άρης έχει PC στο σπίτι για gaming;

Οι ορέξεις και η διάθεση του καθενός για κάτι τέτοιο αλλάζει όσο περνάνε τα χρόνια. Σε κάποιους λίγους δεν φθίνει ποτέ, στους περισσότερους όμως φθίνει αναμφίβολα. Το PC όσο μεγαλώνεις είναι ένα εργαλείο περισότερο δουλειάς, ενημέρωσης και λιγότερο παιχνιδιού και διασκέδασης.

Αν εσύ λοιπόν θέλεις ένα επεξεργαστή που το 20% της χρήσης του είναι gaming και το 80% δουλειά, καθημερινές εφαρμογές κλπ, πας ΜΕ ΤΑ ΧΙΛΙΑ στον Ryzen. Χάνεις ένα 5% στα games και κερδίζεις ως και 40% στα υπόλοιπα. Τόσο απλά. Τώρα αν όπως λες θέλεις 80-90% gaming ε τότε πάρε Intel.

Και πάλι γτ να πάρει intel ; Για να έχει 5 με 9% παραπάνω fps ;; Έλεος

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 ώρες πριν, Paladin-}LoA{- είπε

Καταρχάς αν δεις στο signature μου από πλευράς επεξεργαστών δεν έχω κανένα AMD. Στο ερώτημά σου το CNET είναι τεχνολογικό site για τα πάντα, όχι μόνο για υπολογιστές.

Αυτό που λες ότι το 90% των home computers είναι για gaming, είναι τεράστια υπερβολή και πλήρως ουτοπικό και ανυπόστατο.

Το ποσοστό αλλάζει ανάλογα με την ηλικία. Εγώ μέχρι τα 33-34 έπαιζα παιχνιδάκια. Τώρα μόνο δουλειά. Εσύ π.χ. πιστεύεις ότι ο κάθε 40άρης, 50άρης ή 60άρης έχει PC στο σπίτι για gaming;

Οι ορέξεις και η διάθεση του καθενός για κάτι τέτοιο αλλάζει όσο περνάνε τα χρόνια. Σε κάποιους λίγους δεν φθίνει ποτέ, στους περισσότερους όμως φθίνει αναμφίβολα. Το PC όσο μεγαλώνεις είναι ένα εργαλείο περισότερο δουλειάς, ενημέρωσης και λιγότερο παιχνιδιού και διασκέδασης.

Αν εσύ λοιπόν θέλεις ένα επεξεργαστή που το 20% της χρήσης του είναι gaming και το 80% δουλειά, καθημερινές εφαρμογές κλπ, πας ΜΕ ΤΑ ΧΙΛΙΑ στον Ryzen. Χάνεις ένα 5% στα games και κερδίζεις ως και 40% στα υπόλοιπα. Τόσο απλά. Τώρα αν όπως λες θέλεις 80-90% gaming ε τότε πάρε Intel.

Όχι δεν είπα κάτι τέτοιο. Είπα ότι οι περισσότεροι άνθρωποι έχουν το pc για απλές εργασίες(π.χ. word, internet, emails, ελαφρύ excel και προγραμματισμός, περιστασιακό encoding κτλ.) και η μόνη δουλειά για την οποία θέλουν ισχυρό μηχάνημα είναι το gaming.

Ποιος ο λόγος να πάρει 6 πυρήνες και 12 θρεντς ο μέσος pc user; Για να έχει κάθε πυρήνας ξεχωριστή καρτέλα του Chrome; Μην τρελαθούμε κιόλας. Το 40% κέρδος των ryzen σε άλλα tasks είναι άχρηστο αν κάνεις ένα encoding το χρόνο, ως casual user. Δεν θα χαθεί το σύμπαν αν περιμένεις 5 ώρες αντί για 4 κάποια νύχτα ή σαβαττοκύριακο. Αν όμως παίζεις με 45 καρέ αντί για 60+ είναι πρόβλημα για την υγεία των ματιών σου.

Σχετικά με το παραμύθι του "μόνο 5% καλύτεροι οι τοπ ίντελ στο gaming" σε παραπέμπω σε δοκιμή χωρίς ίχνος GPU bottleneck. 27% πάνω ο 9900Κ από τον 3700Χ. Τώρα μεγάλη διαφορά σε 1440p και πάνω δεν φαίνεται, αλλά στο μέλλον θα πέφτουν φάπες. Ο 9900Κ δικαιολογεί πλήρως τα λεφτά του. Είναι cpu που σε καλύπτει σε βάθος 5ετίας και βάλε. Δεν σκας 500€ σε cpu για "να τη βγάλουμε και φέτος".

Αν όμως σε ενδιαφέρει αποκλειστικά η σημερινή gaming επίδοση πας σε oced 9600Κ που είναι πολύ φθηνότερος από 9900Κ και 3700Χ με παραπλήσιες επιδόσεις στα περισσότερα παιχνίδια.

 

 

Επεξ/σία από pirmen56
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

43 λεπτά πριν, pirmen56 είπε

Όχι δεν είπα κάτι τέτοιο. Είπα ότι οι περισσότεροι άνθρωποι έχουν το pc για απλές εργασίες(π.χ. word, internet, emails, ελαφρύ excel και προγραμματισμός, περιστασιακό encoding κτλ.) και η μόνη δουλειά για την οποία θέλουν ισχυρό μηχάνημα είναι το gaming.

Ποιος ο λόγος να πάρει 6 πυρήνες και 12 θρεντς ο μέσος pc user; Για να έχει κάθε πυρήνας ξεχωριστή καρτέλα του Chrome; Μην τρελαθούμε κιόλας. Το 40% κέρδος των ryzen σε άλλα tasks είναι άχρηστο αν κάνεις ένα encoding το χρόνο, ως casual user. Δεν θα χαθεί το σύμπαν αν περιμένεις 5 ώρες αντί για 4 κάποια νύχτα ή σαβαττοκύριακο. Αν όμως παίζεις με 45 καρέ αντί για 60+ είναι πρόβλημα για την υγεία των ματιών σου.

Σχετικά με το παραμύθι του "μόνο 5% καλύτεροι οι τοπ ίντελ στο gaming" σε παραπέμπω σε δοκιμή χωρίς ίχνος GPU bottleneck. 27% πάνω ο 9900Κ από τον 3700Χ. Τώρα μεγάλη διαφορά σε 1440p και πάνω δεν φαίνεται, αλλά στο μέλλον θα πέφτουν φάπες. Ο 9900Κ δικαιολογεί πλήρως τα λεφτά του. Είναι cpu που σε καλύπτει σε βάθος 5ετίας και βάλε. Δεν σκας 500€ σε cpu για "να τη βγάλουμε και φέτος".

Αν όμως σε ενδιαφέρει αποκλειστικά η σημερινή gaming επίδοση πας σε oced 9600Κ που είναι πολύ φθηνότερος από 9900Κ και 3700Χ με παραπλήσιες επιδόσεις στα περισσότερα παιχνίδια.

Ενώ ας πούμε το 5, άντε 8% μεσο όρο παραπάνω στα fps σε gaming ειναι χρήσιμο ενω το 35-40% σε productivity δεν είναι. 

Αυτό που λες θα ίσχυε αν ήθελες να παίξεις κάτι και ο ιντελ  σου έβγαζε πχ 25 fps ενώ ο Ryzen 21. Τέτοιο σενάριο δεν υπάρχει, οπότε για μένα είναι ΠΑΝΤΕΛΩΣ άχρηστο τα 120 fps να τα κανω 130. Οποτε ουσιαστικά αξιολογείς τι σου φαίνεται λιγότερο άχρηστο. Προσωπικά το 35-40% στο productivity μου φαίνεται πιο χρήσιμο, άσε που ο Ryzen έχει πολύ πιο καλή τεχνολογία στα 7 nm, τρώει λιγότερο ρεύμα,  έχει ξεκάθαρα καλύτερο lifespan, η AMD γενικά είναι πιο friendly  σε αναβαθμίσεις αφού κρατάει το ίδιο σοκετ χρόνια, οπότε γιατί να πας στον ιντελ. Όπως είπα και πριν, μόνο πάνω απο το 90% της χρήσης του υπολογιστή είναι για gaming , μόνο τότε θα πήγαινα σε Intel. 

Και έχω αλλάξει στρατόπεδο άπειρες φορές στο παρελθόν, δεν έχω κολλήματα όπως έχετε ορισμενοι εδώ. Καλό είναι να αναγνωρίζουμε αποιον όταν έχει κάνει φοβερή δουλειά και έχει ξεφύγει τεχνολογικά απο τον ανταγωνιστή του που χρόνια είχε βολευτεί στο να εισπράττει με αποτέλεσμα να βγάζει ακόμα εν ετει 2019 14 nm CPUs.

Για να μην αναφερθώ στα κολπάκια της Intel σε παρουσιάσεις και εκθέσεις τον τελευταίο χρόνο που παρουσίαζε αέρα κοπανιστό για να κλέψει το momentum της AMD. Πολύ μιζέρια....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, pirmen56 είπε

Το 720p σου δείχνει το χάσμα που θα δημιουργηθεί ανάμεσα σε τωρινούς intel και AMD όσο βαραίνουν τα games σε CPU απαιτήσεις.

Δηλαδή θες να πεις πως θες να μετρήσεις την απόδοση του επεξεργαστή και μόνο του επεξεργαστή αλλά το κάνεις μέσο παιχνιδιών τα οποία χρησιμοποιούν και επεξεργαστή και κάρτα γραφικών, και για να μειώσεις την χρήση της κάρτας γραφικών και να φανεί ο επεξεργαστής ρίχνεις τα settings όσο μπορείς.

Τότε γιατί δεν δοκιμάζεις τον επεξεργαστή σε... ένα benchmark που είναι καθαρά για τον επεξεργαστή και μόνο για τον επεξεργαστή όπως το CB εξ αρχής ; Γιατί δεν δοκιμάζεις το PCMark ;

Αυτό με το 720p benchmark που βγάζει ο ένας CPU 400 FPS και ο άλλος 440 και φαίνεται η "διαφορά" είναι τόσο ψεύτικο, πλασματικό και μη-ρεαλιστικό το αποτέλεσμα που θα έπρεπε να σε κάνει να πονηρευτείς το γεγονός ότι ΟΥΤΕ Η ΙΔΙΑ Η INTEL ΔΕΝ ΒΑΖΕΙ ΣΤΑ BENCHMARK ΤΗΣ ΤΕΤΟΙΕΣ ΔΟΚΙΜΕΣ !

Είναι flawed af, fake. Δημιουργημένες δοκιμές από διάφορες ιστοσελίδες καθώς σκέφτονται πως θα μπορούσαν να φτιάξουν ένα σενάριο που δείχνει "την πραγματική διαφορά" αλλά πάλι καλά που υπάρχουν και benchmarkers που δεν έχουν πέσει σε αυτό το χαμηλό επίπεδο για να τσιμπήσουν εύκολα κλικς από τους τεχνολογικά αναλφάβητους που ενθουσιάζονται με οποιοδήποτε powerpoint που βλέπουν χωρίς να φιλτράρουν την πληροφορία που απορροφάν.μή χωρίς ίχνος GPU bottleneck.

 

7 ώρες πριν, pirmen56 είπε

Υπάρχει χάος σε STP και όχι ένα 5% που προπαγανδίζεται από τα AMD fanboys, με GPU μπουκάλες όσο της Τζούλιας Αλεξανδράτου.

Αυτό το STP κρατάει ακόμα τον 4/8 7700Κ μέσα στο παιχνίδι και τον 8700Κ πάνω από όλα τα AMD.

Άφου έδειξα πριν και από το CB αλλά δεν καταλαβαίνεις ας πάμε στο Passmark, σε benchmark tool που είναι αποκλειστικά για CPUs κάτι που αρνήσε να χρησιμοποιήσεις ενώ μιλάμε καθαρά μόνο για CPU. Καλά τι λέω και εγώ, εδώ πριν μου σύγκρινεις 6700Κ+2080 vs 2700X+1080Ti και με διαφορετικές μνήμες, timings κτλπ.

GAs1QhX.png

pV4EnOB.png

hKe9qf6.png

Πηγή γιατί είμαι ξεκάθαρος και δεν στέλνω ότι νάναι και να βάζω τον αναγνώστη να ψάχνεται https://www.cpubenchmark.net/cpu_list.php

Αλλά ντάξει τουλάχιστον ο 7700Κ είναι ακόμα μέσα στο παιχνίδι και πάνω από όλα τα AMD, δεν έχεις μείνει 10 χρόνια πίσω στην εποχή του Bulldozer κατά βάθος.

Όλα τα CPU Benchmark Tools που υπάρχουν εδώ και +10 έτη κάνουν λάθος αλλά το cherrypicking με κάτι παιχνίδια και μη ρεαλιστικές αναλύσεις είναι κομπλέ.

Δηλαδή άμα πιάσω εγώ το Forza μπορώ να αρχίζω να λέω πως η 5700ΧΤ είναι ανώτερη από την 2080Ti αφού με λιγότερο από τα μισά χρήματα βγάζει τα ίδια FPS. Έξυπνο !

 

Focus στο STP btw όταν πλέον οι CPUs κάνουν boost τόσο απότομα και τόσο συχνά που δεν υπάρχει πρακτικά STP, όταν μέχρι και ο Mozilla δουλεύει 8 threads

xB7NjEE.png

Μίλα μου για STP αγνόησε το MTP που είναι αυτό που χρησιμοποιείτε μονίμως και είναι κατώτερό σαν αριθμός αφού όταν boostaroun όλοι οι πυρήνες τα mhz είναι λιγότερα σε σχέση με όταν boostarei ένας, και συνέχεια θα boostaroun πολλοί. Είναι αναπόφευκτο πραγματικά καθώς ότι κάνεις πλέον χρησιμοποιεί 3/4 πυρήνες για πλάκα, ακόμα και τα κινητά των 120 ευρώ έχουν πλέον 8 πυρήνες ! Γενικά πρέπει να ξεκολλήσεις από τα 720p και single core, που είμαστε στο 2009 ;

 

7 ώρες πριν, pirmen56 είπε

Το capture το έκανα στα 1080p με 30fps. Από λάθος crop στο handbrake μου το αναγνώρισε σαν 720p video το Youtube. Αν δεις όμως τα settings το λέει ξεκάθαρα ότι είναι 1080p @ ultra high. Αυτό το υποτιθέμενο σπάσιμο της κίνησης(stutter) που υποτίθεται ότι μαστίζει τα intel, γιατί δεν έχουν χίλια cores, δεν το βλέπω στην πράξη. Ούτε καν στην μπάρα frametime του afterburner. Το βλέπεις και εσύ άλλωστε. Ότι όλα είναι νορμάλ. Στο κανάλι μου έχω και δοκιμή από το Origins. Ούτε εκεί φαίνεται stuttering με την 1060 που είχα τότε, από τη μεριά της cpu.

Τέλος, 2080=1080Ti στο Odyssey. Οι ντρόπες που έχει αυτός κοντά στα 50 καρέ με τον 2700Χ οφείλονται στη cpu. Είμαστε και οι δύο cpu bound.

Πάμε πάλι

 

Εδώ στο 2:00 ακίνητος κάθεται και έχει 6 FPS διαφορά (στα 60, παίζει ρόλο μιλάμε για 10% όχι στα 150/200 που μου δείχνεις εσύ) αλλά 2080 = 1080Ti στο Odyssey

Και στο +20% core usage που έχει στους core  1-3 και +5 στους 4-6 είναι γιατί 2080 = 1080Ti όχι γιατί η GPU είναι ανώτερη και δίνει το περιθώριο να δουλέψει ο CPU.

Το shutter πως θα το δεις σε φίλε όταν το 0.1% low ήταν 37FPS στο βίντεο που ανέρτησα πριν και το βίντεο που ανέβασες είναι στα 30, πλάκα μας κάνεις ; Εγκεφαλικό θα πάθουμε βραδιάτικα.

Υπάρχουν τα βίντεο καταγεγραμένα υπάρχουν τα δεδομένα και παίζουμε τις κουμπάρες στην ερμήνευση τώρα μα τον Δία.

7 ώρες πριν, pirmen56 είπε

Σου είπα όμως και κάτι που φαίνεται ότι δεν το κατάλαβες. 

Τα 0,1% και 1% lows γιατί πιστεύεις ότι βγήκαν; Επειδή ένα και μόνο stutter έβγαζe παραπλανητικά χαμηλά  min fps. Το "40 καρέ 1% low" σημαίνει ότι τουλάχιστον για ένα δευτερόλεπτο υπάρχει πτώση κάτω από τα 40 καρέ. Γιατί το 1% low είναι ο μέσος όρος των χειρότερων 1% καρέ. Πρέπει να δεις αρκετά drops στα 40 καρέ και πιο κάτω για να πάρεις τέτοιο μέσο όρο.

Αν ασχολείσαι εσύ ο ίδιος με games, αντί να κοιτάς προβληματικά στατιστικά, ξέρεις ότι ο 8700Κ δεν χάνει τα 60 καρέ ούτε για μια στιγμή. Πόσω μάλλον για σερί δευτερολέπτων ώστε να βγει τόσο χαμηλό 1% low.

Κατάλαβες τι έγραψες ; Ότι ο Intel έχει συχνά frame drops απλά αντί να έχουν μεγάλη διάρκεια έχουν μικρή και δεν μπορεί να κάνει sustain τα fps του, δηλαδή είναι +10 average fps αλλά πέφτει πιο συχνά και το πέσιμο συνήθως προφανώς το κάνει και σε κακές φάσεις τύπου fights, loading zones (open world) κτλπ που φαίνεται άσχημα

"Πρέπει να δεις αρκετά drops στα 40 καρέ και πιο κάτω για να πάρεις τέτοιο μέσο όρο." και προφανώς για να καταγραφεί σε ένα benchmark έγινε συχνά. Δεν καταγράφηκε γιατί έγινε 1 φορά, λέγεται 0.1% LOWS όχι LOW.

Προβληματικά στατιστικά που είναι πλεόν ευρέως αποδεκτικό το 1% και 0.1% και όχι το 720p... εποχές 2009 ζούμε. Δεν χάνει τα 60 καρέ ο 8700Κ ούτε μία στιγμή αλλά στην δοκιμή τα χάνει.

Ντάξει ας πάρουμε τότε 550 ευρώ CPU και 1200 ευρώ GPU για να έχουμε spikes σα να παίζουμε Ocarina of Time στο N64 και είμαστε στο forest temple, μα τον Δία πραγματικά.

Σε 2 χρονάκια όπως θεοποιείς τον 9700Κ/9900Κ θα τον έχεις ξεχάσει και θα θεοποιείς κανένα 11900Κ όπως έκαναν 9 στους 10 χρήστες πριν από 3 χρόνια με τον 6700Κ/7700Κ.

Είναι θέμα χρόνου :)

15 λεπτά πριν, C.Steve είπε

🤔🤔

Ντάξει τι 2019 τι 2009 1 ψηφίο αλλάζει, κάποιοι νοσταλγούν το παρελθόν με 2mbps γραμμές και 40sec booting times. Πως λέμε the 80s, ε the 00s τώρα, μην ξεχάσουμε την αναλυσάρα το 720 που μας έβγαλε και από τις πιξελιασμένες τσόντες !

  • Like 1
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...