Προς το περιεχόμενο

SUV τρίλλημα


tutuyo

Προτεινόμενες αναρτήσεις

4 ώρες πριν, chill είπε

Την shine πήρες;

Αμαξάρα τιτανια. Το ερωτεύτηκα από την πρώτη στιγμή που το γνώρισα στην παρουσίαση της citroen τον περασμένο Μάρτη. Είναι το αυτοκίνητο που με έχει κάνει να σκέφτομαι σοβαρά να αναβάλω την αγορά αμαξιού που σκεφτόμουν μέχρι τέλος του έτους να κάνω για να το χτυπήσω 

H citroen καμία 10αρια χρόνια πριν είχε βγάλει και το c-crosser.... δεν είναι πρωτάρα στην κατηγορία. Το έχει ο κουμπάρος μου, το χει κυριολεκτικά λιώσει και το αυτοκίνητο είναι καινούργιο. 

Ναι, είναι το shine. Και εμένα μου είχε αρέσει από τις ευρωπαϊκές παρουσιάσεις, αλλά όταν το έκανα test drive ψήθηκα ολοκληρωτικά. Η τιμή δεν είναι και άσχημη αν μείνει κανείς σε χαμηλές / μέτριες εκδόσεις και εξετάσει το value for money (καθώς ο εξοπλισμός είναι πραγματικά πολύ καλός).

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 147
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Επειδή το βλέπω κι εγώ για αγορά νέου αυτοκινήτου και κατά 90% θα πάω σε SUV στο μπάτζετ των 25.000€-28.000€ το tiguan και αναφέρομαι στον diesel κινητήρα να ξέρεις είναι ότι πιο vfm υπάρχει γενικά στο σύνολο. Πρόσφατα το συζητούσα και με τον γιατρό μου που το πήρε στην advance έκδοση σε γκρι ανθρακί και έμεινε απόλυτα ικανοποιημένος. Για τους βενζινοκινητήρες έχω ακούσει θέματα (σχετικά είναι όμως όλα, στο καινούργιο θα έχεις εγγύηση, στο μεταχειρισμένο είναι καθαρά ο χειρισμός) αν και θα βρεις την R-Line έκδοση στα 25.000€ και στα 27.500€ σε diesel μπορεί να είναι πανέμορφο άλλα θεωρώ ακραίο την 19άρα ζάντα στους δρόμους μας και για το αυτοκίνητο όμως διότι μιλάμε για ένα 16άρι με 115-150 άλογα (έλεος δηλαδή).

Το t-roc 3-4 χιλιάρικα φθηνότερο άλλα είναι αρκετά μικρό, το cross τρομερά αδιάφορο σε οτιδήποτε άλλο από τα 28.000€ θα πήγαινα αλλού δεν χρειάζεται να πω σε τι, είσαι ήδη οut of budget. Σε μετρητά  στο tiguan θα έβαζα ταβάνι τα 25.000€ άλλα τέλος πάντων. 

 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, d4mage είπε

άλλα θεωρώ ακραίο την 19άρα ζάντα στους δρόμους μας

Στο touareg έχω 20αρα 275/45. Έχει διαφορά με 60αρι προφίλ αλλά όχι τόσο τραγική. Μια χαρά πάει στους δρόμους μας εάν αποφεύγεις τις μεγάλες λακκούβες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

36 λεπτά πριν, d4mage είπε

Επειδή το βλέπω κι εγώ για αγορά νέου αυτοκινήτου και κατά 90% θα πάω σε SUV στο μπάτζετ των 25.000€-28.000€ το tiguan και αναφέρομαι στον diesel κινητήρα να ξέρεις είναι ότι πιο vfm υπάρχει γενικά στο σύνολο. Πρόσφατα το συζητούσα και με τον γιατρό μου που το πήρε στην advance έκδοση σε γκρι ανθρακί και έμεινε απόλυτα ικανοποιημένος. Για τους βενζινοκινητήρες έχω ακούσει θέματα (σχετικά είναι όμως όλα, στο καινούργιο θα έχεις εγγύηση, στο μεταχειρισμένο είναι καθαρά ο χειρισμός) αν και θα βρεις την R-Line έκδοση στα 25.000€ και στα 27.500€ σε diesel μπορεί να είναι πανέμορφο άλλα θεωρώ ακραίο την 19άρα ζάντα στους δρόμους μας και για το αυτοκίνητο όμως διότι μιλάμε για ένα 16άρι με 115-150 άλογα (έλεος δηλαδή).

Το t-roc 3-4 χιλιάρικα φθηνότερο άλλα είναι αρκετά μικρό, το cross τρομερά αδιάφορο σε οτιδήποτε άλλο από τα 28.000€ θα πήγαινα αλλού δεν χρειάζεται να πω σε τι, είσαι ήδη οut of budget. Σε μετρητά  στο tiguan θα έβαζα ταβάνι τα 25.000€ άλλα τέλος πάντων. 

Ναι εισαι αρκετα πιο πανω απο εμενα,που ηδη ξυνω το ταβανι μου με τα 22-23 χιλιαρικα

Στα λεφτα ομως που σκεφτεσαι να δωσεις, γιατι δεν κοιτας και το Peugeot 3008?

Ειναι αμαξαρα,πανεμορφο,το εχει παρει ενας φιλος μου με διχρωμια ασπρο αμαξωμα με μαυρη οροφη και ειναι μουρλια. Πολυ ποιοτικο μεσα. Βεβαια δεν ξερω ποσο βγαινει το ντιζελ,η βενζινη οταν ρωτησα εβγαινε στο 25αρι με το κλειδι στο χερι

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 minutes ago, ciyo said:

σε χωριο μενεις και κοιτας τετοιες γκουμουτσες; ακου εκει μικρο το t-roc...

 

Πες τα. 

Μικρό το τέρας των 4.23 μέτρων!? 

Προφανώς και μόνο σε χωριό κυκλοφορούν άνετα τα άλλα κτήνη των 4.5 μέτρων. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

31 minutes ago, ciyo said:

στην αμερικη μενεις? και εχεις και το προσωπικο σου παρκινγκ στο γκαραζ σου?

Τα suv πιανουν πολυ χωρο μεσα στις πολεις μας και πανω στα πεζοδρομια, για εμας που ζουμε ελλαδα

 

Έχω δικό μου πάρκινγκ, χωρίς να μένω Αμερική, χωρίς να μένω σε χωριό. 

Επίσης δεν χρειάζεται να μένεις ΗΠΑ για να είναι μικρό το T-Roc. Είναι μικρότερο από όλα της κατηγορίας C και ελάχιστα μεγαλύτερο από τα B. 

Στα πεζοδρόμια δεν θα έπρεπε να είναι τίποτα ότι μέγεθος και να έχει. Αυτό είναι άσχετο με το κατηγορία είναι το αμάξι. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ψήφο στο 3008 με τα μπούνια. Αν μπορείς να ανεβάσεις το budget σου ειναι πραγματικά χάρμα οφθαλμών. 

Προσωπικά δεν θα ασχολούμουν με άλλο suv εκτός αυτού. Θεωρώ τα Sedan πολύ πιο όμορφα αυτοκίνητα. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, Black Demis είπε

τωρα που θυμήθηκα το καινούργιο κονα? 1.6 177 αλογα?

Πολυ ομορφο αμαξι και λειτουργικοτατο. Ειναι ομως στην πιο κατω κατηγορια απο αυτο που ψαχνω καθως το πορτ μπαγκαζ ειναι ιδιο με αυτο που εχω (360λτ). Εκει χρειαζομαι σιγουρα ανβαθμιση. Επισης αυτη η εκδοση που λες εχει τελη 300 ευρω 

7 ώρες πριν, kourtembeu είπε

Ψήφο στο 3008 με τα μπούνια. Αν μπορείς να ανεβάσεις το budget σου ειναι πραγματικά χάρμα οφθαλμών. 

Προσωπικά δεν θα ασχολούμουν με άλλο suv εκτός αυτού. Θεωρώ τα Sedan πολύ πιο όμορφα αυτοκίνητα. 

δεν το πιανω οτι και να κανω. Γι'αυτο προσανατολιζομαι στο Grandland που ειναι το γερμανικο αδερφακι του 

https://auto-internet.gr/?auto7/3889/συγκριτικες-δοκιμες/το-άλλο-του-μισό

 

Πηγα χτες στην VW (για να δω το T-roc) αλλα ειδα το Tiguan, δεν το εκανα τεστ ντραιβ απλα το ειδα στην εκθεση. Ειλικρινα δεν μπορω να καταλαβω την υπερκοστολογηση του. Καλη ποιοτητα κατασκευης και ανετοι χωροι για τους επιβατες. Αλλα παλι,σχετικα μικρο πορτ μπαγκαζ (ιδιο με του Qashqai,420lt), καμια φαντασια στην καμπινα αν και με καλη εργονομια και επισης εξωτερικα ειναι απλα το σχεδιο του προηγουμενου μοντελου με περισσοτερες γωνιες. Δλδ δεν βρισκω κανενα λογο να μην επιλεξεις Karoq και να πας στο Tiguan.

Και πιο βαρυ το Tiguan και με μεγαλυτερη καταναλωση. 

Υπαρχει κατι που υπερτερει εναντι του Grandland και του Karoq,που να δικαιολογει τα εξτρα χρηματα και το χανω?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

45 λεπτά πριν, tutuyo είπε

Υπαρχει κατι που υπερτερει εναντι του Grandland και του Karoq,που να δικαιολογει τα εξτρα χρηματα και το χανω?

Λογικά είναι ανώτερο σαν συνολική κατασκευή. Σαν ποιότητα μέσα, ποιότητα κύλισης, ηχομονωσης καθώς κ.α. που δε βλέπει το μάτι. Ότι διαφορά ας πούμε έχει το passat από το Octavia. 

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 ώρες πριν, ciyo είπε

σε χωριο μενεις και κοιτας τετοιες γκουμουτσες; ακου εκει μικρο το t-roc...

Και το seat ibiza μοιάζει κτήνος μπροστά σε ένα smart.

Εξαρτάται τι ψάχνεις, ναι μένω σε επαρχία. Κάποιος που ποντάρει στους χώρους σε ένα τέτοιο μπάτζετ προφανώς και το t-roc δεν θα τον ικανοποιήσει μπροστά στο tiguan.

15 ώρες πριν, omitziz είπε

Στο touareg έχω 20αρα 275/45. Έχει διαφορά με 60αρι προφίλ αλλά όχι τόσο τραγική. Μια χαρά πάει στους δρόμους μας εάν αποφεύγεις τις μεγάλες λακκούβες.

Τύπος της περιοχής μου με GLS 350 φοράει την εργοστασιακή του 20"+ άλλα μιλάμε για GLS, όχι GLA!

Φιλαράκι μου με e-class 350 coupe 2010 φοράει 17άρα και ξέρεις τι του είπαν στην αντιπροσωπεία όταν πήγε να το αγοράσει; Είναι κρίμα να φορέσεις 19άρα, τζάμπα θα το τινάξεις (btw αυτοί να πουλήσουν ήθελαν άλλα στα 70.000€ κάπου σκέφτηκαν να δώσουν μια λογική συμβουλή).

Πάντως δεν είναι καθόλου τυχαίο που στα μεγάλα - σοβαρά αυτοκίνητα βλέπω 17άρες  ζάντες και σε κάτι golf, mini,scirocco κάτι 19άρια.

 

Anyway ο καθένας όπως γουστάρει άλλα εγώ το θεωρώ σφάλμα και στο δικό μου αμάξι δεν θα το επέτρεπα!😃

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Skoda Karoq 1.0 TSI βενζίνη, με κλειστά μάτια.
Στην τιμή που παίζει, ΚΑΝΕΝΑΣ δεν δίνει αυτό το πακέτο που δίνει αυτό.

Αν αλλάξουμε καύσιμο και κυβικά, αλλάζει η απάντηση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι εννοείς κανένας δε δίνει αυτό το πακέτο σε αυτήν την τιμή; Ποιο πακέτο; 116 άλογα με το φτωχό ambition στα 21.000 ή το ακόμα πιο φτωχό comfort στα 19.500;

Στα ίδια λεφτά παίρνεις Suzuki SX-4 1.4 140 ps (πύραυλος) στην πολύ πλούσια έκδοση GL+.

Όλα είναι σχετικά!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...