Προς το περιεχόμενο

SUV τρίλλημα


tutuyo

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μίλησα για πακέτο και όχι για επιμέρους χαρακτηριστικά.

Φανατικός του VAG group δεν είμαι, αλλά μην αναφέρουμε τη λέξη SUZUKI όταν μιλάμε και για εσωτερικό αυτοκινήτου, που τρίζουν όλα μετά από κάποια ταχύτητα και τα πλαστικά είναι φάση «πιο φθηνά πεθαίνεις». Τα 100 λίτρα λιγότερα στο χώρο αποσκεύων, δεν τα λες και «ίδια λύση». Τη μικρότερη καμπίνα για νάνους, δεν την λες και «ίδια λύση».

Οι λύσεις αποθήκευσης του Karoq είναι μίλια μπροστά στην κατηγορία.
To Karoq στο 1.0 TSI Ambition δεν έχει ανταγωνισμό σε αυτό το μέγεθος και ειδικά σε αυτή την τιμή. Από κανέναν. Και ξαναλέω, δεν είμαι φαν του VAG group.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 147
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Επιμένεις...ενώ σου είπα ότι όλα είναι σχετικά!

Μου λες για χώρους και λύσεις αποθήκευσης. Θα έρθει ο άλλος και θα σου πει για εξοπλισμό και για άλογα! Τι θα του πεις εκεί;

Μου λες για τριγμούς...θα σου πει ο άλλος για γερμανικές λαδιέρες!

Δε βγαίνει έτσι άκρη φίλε!

Δεν υπάρχει κανένα "πακέτο που δεν έχει ανταγωνισμό". Όλα είναι θέμα γούστου και προτεραιοτήτων.

Απλά εσένα προφανώς σου αρέσει πολύ το Κάροκ (δε διαφωνώ, το έχω βολτάρει και είναι εξαιρετικό!).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο αρχικός που έθεσε το ερώτημα μίλησε ξεκάθαρα για άνεση και χώρους, οπότε δεν μπορούμε να υποτιμήσουμε αυτά τα χαρακτηριστικά. Απαντάμε στο αρχικό ερώτημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, kostasgr78 είπε

Skoda Karoq 1.0 TSI βενζίνη, με κλειστά μάτια.
Στην τιμή που παίζει, ΚΑΝΕΝΑΣ δεν δίνει αυτό το πακέτο που δίνει αυτό.

Αν αλλάξουμε καύσιμο και κυβικά, αλλάζει η απάντηση.

21.800 με το κλειδι στο χερι (και ενα χρωμα μεταλλικο)

Ο εξοπλισμος του μετριος,δεν εχει διζωνικο κλιματισμο,δεν εχει αισθητηρες παρκαρισματος. Αλλα ας πουμε οτι στα κανει δωρο η αντιπροσωπεια.

Μεγαλο μειονεκτημα τα μολις 2 χρονια εγγυησης. Για το Θεο δλδ:o

Με 700 ευρω παραπανω πας στο υπερπληρες Grandland που ειναι αντιστοιχο σε χωρους η στο υπερπληρες Qashqai 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

300 ευρώ επέκταση εγγύησης στα 4 χρόνια.

Αν μιλήσουμε για άνεση και χώρους, όπως τέθηκε στο αρχικό ερώτημα, το Karoq δεν έχει αντίπαλο. Θα περίμενα τα σχόλια επί αυτών των χαρακτηριστικών που έθεσε ο topic starter και όχι γενικές αναλύσεις βάσει των προσωπικών γούστων του καθενός. Και εμένα το προσωπικό γούστο στην κατηγορία είναι σε άλλο μοντέλο, που όμως βάσει του αρχικού ερωτήματος, δεν είναι το κατάλληλο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

42 λεπτά πριν, kostasgr78 είπε

Θα περίμενα τα σχόλια επί αυτών των χαρακτηριστικών που έθεσε ο topic starter και όχι γενικές αναλύσεις βάσει των προσωπικών γούστων του καθενός.

Ξέρεις, στον topic starter απευθύνεσαι...😂

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τιμες με το κλειδι στο χερι οπως μου τις εδωσαν οι αντιπροσωπειες

Nissan Qashqai 1.3cc,140hp,εκδοση Accenta, οποιο χρωμα και να διαλεξεις,τελη 145 ευρω, 3 χρονια εγγυηση, τελικη τιμη 22.500

Skoda Karoq 1.0cc,116hp ,εκδοση Ambition, απλο χρωμα,τελη 115 ευρω,2 χρονια εγγυση,τελικη τιμη 21.800 (με μεταλλικο 22.400)

Opel Grandland 1.2cc,130hp,εκδοση Xcite, απλο χρωμα,τελη 145 ευρω, 5 χρονια εγγυηση,τελικη τιμη 21.000 (με μεταλλικο 22.800)

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
21 λεπτά πριν, tutuyo είπε

τιμες με το κλειδι στο χερι οπως μου τις εδωσαν οι αντιπροσωπειες

Nissan Qashqai 1.3cc,140hp,εκδοση Accenta, οποιο χρωμα και να διαλεξεις,τελη 145 ευρω, 3 χρονια εγγυηση, τελικη τιμη 22.500

Skoda Karoq 1.0cc,116hp ,εκδοση Ambition, απλο χρωμα,τελη 115 ευρω,2 χρονια εγγυση,τελικη τιμη 21.800 (με μεταλλικο 22.400)

Opel Grandland 1.2cc,130hp,εκδοση Xcite, απλο χρωμα,τελη 145 ευρω, 5 χρονια εγγυηση,τελικη τιμη 21.000 (με μεταλλικο 22.800)

εύκολα αποκλείεις το σκόντα. Χιλιάρι (?) και τα λιγότερα άλογα και τιμή παραπλήσια με τα άλλα και μόνο 2 χρόνια εγγύηση? από εμφάνιση και μόνο θα πήγαινα στο Opel (με μεταλλικό εκτός κι αν το πάρεις σε άσπρο που νομίζω δεν βγαίνει σε μεταλλικό, δεν είμαι σίγουρος) αλλά και επειδή έχει 5 χρόνια εγγύηση

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Από αυτά τα τρία (και μόνο) όπως τα παρουσιάζεις, θα πήγαινα και εγώ στο Όπελ. Το αμάξι δεν το έχω οδηγήσει, έχω ακούσει όμως τα καλύτερα από γνώστες όσον αφορά την άνεση και την ποιότητα κύλισης!

Εγώ έχω οδηγήσει τον κινητήρα αυτόν στο ομοσταυλο 3008 και έμεινα εντυυπωσιασμένος!

Οδήγησε τα!

 

Επεξ/σία από sargus
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, zio10 είπε

Η opel χρεώνει το χρώμα 1800€;! 

 

2 λεπτά πριν, Xacti είπε

εύκολα αποκλείεις το σκόντα. Χιλιάρι (?) και τα λιγότερα άλογα και τιμή παραπλήσια με τα άλλα? από εμφάνιση και μόνο θα πήγαινα στο Opel (με μεταλλικό εκτός κι αν το πάρεις σε άσπρο που νομίζω δεν βγαίνει σε μεταλλικό, δεν είμαι σίγουρος) αλλά και επειδή έχει 5 χρόνια εγγύηση

ναι ρε παιδια και εγω τρελλαθηκα οταν μου το ειπαν για το Οπελ.

Το απλο λευκο που δεν ειναι μεταλλικο δεν στο χρεωνει. Οταν πας σε καποιο μεταλλικο τους το κοστολογει 550 ευρω και για καποιο λογο ανεβαινει ενα σκαλοπατι στον φορο που αναλογει στο αυτοκινητο (προ φορων 16.900 ,με το μεταλλικο 17500) και σε ανεβαζει στα 22.800. Δεν εχω καταλαβει γιατι ακριβως γινεται αυτο αλλα μου το ειπαν σε 2 διαφορετικες αντιπροσωπειες

 

Βαζω εδω και το Tucson που πηγα και ειδα μετα απο παροτρυνση εδω

Huyndai Tucson,1.6cc.132hp,εκδοση style, τελη 405 ευρω, 7 χρονια εγγυηση,τελικη τιμη 22.600

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Huyndai και KIA, μακράν οι πιο αξιόπιστες αυτή τη στιγμή στον κόσμο, ακόμα και με ένα κλικ μπροστά από την Toyota.

Opel αρκετά πίσω σε αξιοπιστία, δεν θα την εμπιστευόμουν.

Skoda πιο μπροστά από την Opel και σίγουρα η πιο αξιόπιστη εντός του VAG group.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
10 minutes ago, kostasgr78 said:

Huyndai και KIA, μακράν οι πιο αξιόπιστες αυτή τη στιγμή στον κόσμο, ακόμα και με ένα κλικ μπροστά από την Toyota.

Opel αρκετά πίσω σε αξιοπιστία, δεν θα την εμπιστευόμουν.

Skoda πιο μπροστά από την Opel και σίγουρα η πιο αξιόπιστη εντός του VAG group.

είχα ποστάρει έρευνα που είχε τη Seat πιο αξιόπιστη του γκρουπ και πάνω από Skoda

slide1_58.jpg

στη μια χώρα βγάζουν τη μια στην άλλη την άλλη μάρκα, την επόμενη χρονιά την τρίτη

τί να ισχύει;...

εγώ λέω ότι δεν έχουν διαφορά αξιοπιστίας τα εξαρτηματα όταν στο καπώ φοράει το ένα σήμα ή το άλλο

ας μην πέφτουμε στις παγίδες του μάρκετινγκ

Επεξ/σία από KoreanW
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν μπορούμε να βασιστούμε σε μια έρευνα. Προς το παρόν, ο πιο αξιόπιστος τρόπος είναι να συγκεράσουμε όλες τις έρευνες, χωρίς πάλι αυτή η διαδικασία να είναι 100% αξιόπιστη.

Στο στατιστικό συγκερασμό όλων των ερευνών, KIA/Hyundai/Toyota παίζουν μπάλα μόνες τους στην πρώτη 3αδα και οι άλλοι μάχονται για τις υπόλοιπες.

Σε κάθε group, υπάρχουν διαφοροποιήσεις εντός, δεν ξέρουμε πού οφείλονται. H VW αν και πλασάρεται ως η premium της οικογένειας, έχει μεγαλύτερο rate βλαβών σε όλες τις έρευνες, από τα αδέρφια της.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...