Προς το περιεχόμενο

αγορα μεταχειρισμενου.yaris-fiesta-i20-mazda2


yannis1394

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπερα σας.Ψαχνω και εγω για μεταχειρισμενο και ειπα να μην ανοιξω αλλο θεμα διοτι ειμαι πανω κατω στο ιδιο μπατζετ μεχρι 4000 χιλ.Το αυτοκινητο θα κανει το πολυ 10χιλ χιλιομετρα το χρονο, μεσα σε πολη θα κινητ περισσοτερο το χειμωνα και λιγο λιγοτερο ανοιξη-καλοκαιρι.Ταξιδια αν κανει θα κανει σε αποστασεις 50-60 χιλιομετρων.Περισσοτερο αποστασεις που θα καλυπτει ειναι 20-30 βαρια.Κυβικα μεταξυ 1100-1400 αεριο δεν με ενδιαφερει.Απο μαρκες mitsubishi colt vw polo mazda 2 seat ibiza skoda fabia opel corsa και μου αρεσε και το μικρο μεσαιο σενταν hyndai accent.Σημερα ειδα ενα colt του 2009 (βασικα η spotmechanic) και απογοητευικα με την κατασταση του.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 34
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

12 ώρες πριν, SR20DET είπε

Ως χρηστης mazda 2 86ps για πάνω απο 7 χρονια, υπολογίζω καταναλώσεις:

- εντός πόλης γυρω στο 6.2lt/100km (καλοκαίρι με aircondition μέχρι 6.8lt/100km), μπορει να φτάσει και 7lt/100km με πολύ σταμάτα-ξεκίνα.

-εκτός πόλης γύρω στο 4.7lt/100km για ταχυτητες 70-110km/h

-εκτός πόλης γύρω στο 6.7lt/100km για ταχυτητες 120-130km/h. Πάνω από 140km/h ανεβαινει πολύ, στα 8.5lt/100km.

Συνοπτικά, το φυσικό του περιβάλλον ειναι ξεκάθαρα η πόλη και μικρές αποστάσεις. Σε ταξιδια με κουράζει οτι έχει σχετικά αδύναμα φρένα και αν ειναι ελαχιστα φορτωμενο δεν ανταποκρινονται οπως θα περιμενες και επισης ειναι φτερο στον άνεμο... Δε θα το πρότεινα. Για ταξίδια επιλέγω ενα corsa του 12' με 95ps που έχουμε και είναι αξιοπρεπέστατο (καταναλώσεις στα 100-120 κάτω από 5.5 με cruise control).

Καλημέρα φίλε μου, να ρωτήσω, τι ζάντα φοράς?
Γιατι εγω με 16ρα σε ταξίδι εχω απίστευτο πάτημα και δε καταλαβαίνει τίποτα απο αέρα (το συγκρίνω με elantra του 2001 που οδηγούσα πριν, βαρύ αμάξι με καλό πάτημα) 
Ο λόγος που το θεωρώ ψιλοάβολο στο ταξίδι είναι οι αναρτήσεις αλλα αναπληρώνουν με το πολύ καλό κράτημα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 30/8/2019 στις 1:21 ΠΜ, nodas_21greek είπε

Το ΚΙΑ το CEED το κοιτάς καθόλου ή δεν σου αρέσει σαν κόψιμο;

το εχω τσεκαρει φιλε και δε με χαλαει εμφανισιακα.
θα το προτεινες αντι για yaris/mazda 2?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν έχω προσωπική εμπειρία από κανένα από τα 3.

Το CEED το ξέρω από 2 γνωστούς που το έχουν και γενικά είναι πολύ ικανοποιημένοι από άποψη αξιοπιστίας. Επιπλέον είναι και μεγαλύτερη κατηγορία (χώροι). Να σημειώσω ότι και οι 2 κάνουν πολλά χιλιόμετρα (ταξίδια επαρχία) λόγω δουλειάς.

Μπορείς να δεις κάποια reviews μεταχειρισμένων

https://www.autotriti.gr/data/magazine/viewthema/39172.asp

https://www.autotriti.gr/data/magazine/viewthema/38847.asp

https://www.autotriti.gr/data/magazine/viewthema/38448.asp

ή να σου αναφέρει και κάποιος κάτοχος την δική του εμπειρία.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...