Προς το περιεχόμενο

Γαμος και φωτογραφος


mchrisober

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

^Ακριβώς.

Θα πας και σε άλλους και θα πεις "ζητώ εκ των προτέρων να μου δωθούν τα RAW αρχεία και το λέω από τώρα για να είμαι ξεκάθαρος."

Αν θέλει, τότε να δώσει προσφορά. Αν όχι, στον επόμενο.

Το ίδιο θα πεις και σε αυτόν. "Θέλω να αλλάξει αυτός ο όρος πριν κάνουμε τη συμφωνία. Αν δεν αλλάξει, θα συνεχίσω την αναζήτηση στην αγορά."

Βρίσκεις, γιατί πλεον τελείωσαν οι εποχές που από τα αρνητικά και τα αντίγραφα έβγαζε άλλες 3 φορές ό,τι σου πήρε εξ αρχής. Τώρα βάζει ένα μικρό επιπλέον κόστος (που δεν σου το λέει αλλά το βάζει) και σου τα δίνει, για να μη χάσει τη δουλειά.

Αλλά κι εσύ θα είσαι διατεθημένος να πας αλλού αν δεν συμφωνείτε. Αν δει ότι είσαι αποφασισμένος να μείνεις, χάνεις το διαπραγματευτικό σου χαρτί.

Επεξ/σία από dtzgr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, dtzgr είπε

^Ακριβώς.

Θα πας και σε άλλους και θα πεις "ζητώ εκ των προτέρων να μου δωθούν τα RAW αρχεία και το λέω από τώρα για να είμαι ξεκάθαρος."

Αν θέλει, τότε να δώσει προσφορά. Αν όχι, στον επόμενο.

Το ίδιο θα πεις και σε αυτόν. "Θέλω να αλλάξει αυτός ο όρος πριν κάνουμε τη συμφωνία. Αν δεν αλλάξει, θα συνεχίσω την αναζήτηση στην αγορά."

Αυτό εξαρτάται. Κανείς σε υψηλό επίπεδο δεν θα παραδώσει όλο το raw υλικό έτσι. Μην είστε επιθετικοί θα σας το ξαναπώ είναι πιο σημαντικό να τα λύσετε πολιτισμένα και ήρεμα αν λύνονται παρά να πείτε κάνε αυτό αλλιώς πάω σε άλλον. Φερθείτε πιο διπλωματικά, ξεκάθαρα αλλά διπλωματικά. Ζητήστε του να σας εξηγήσει τους λόγους της άρνησής του και αν πειστείτε πειστήκατε αν όχι προχωράτε σε άλλον. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
42 λεπτά πριν, duende είπε

καλα, ο δικος μας ειχε ανεβασει στο σαιτ του πριν καλα καλα παρουμε εμεις τα αλμπουμ, τις μισες φωτο μας, αναμεσα και μικρα παιδια και βρεφη. και οταν ζητησαμε να τις κατεβασει (αυτες με τα παιδια) ζηταγε 3 χιλιαρικα γιατι λεει ειναι δικες του και κανει ο,τι θελει. με τα πολλα, τις κατεβασε. αλητεια μεγαλη. βρες αλλον, η αλλαξε τους ορους ποιες φωτο θα χρησιμοποιησει και που

Με μια καταγγελία, θα δεις για πότε τις κατεβάζει. Εκτός αν έχουν υπογράψει έντυπο συναίνεσης όλοι οι καλεσμένοι στον γάμο που φαίνονται στις φωτογραφίες του. Δεν είναι μόνο ο γαμπρός και η νύφη στις φωτογραφίες. Αυτά δεν υπάρχουν πια. Ισχύει νομοθεσία που κόβει .....

 

Στο δικό μου γάμο αλλα και στις βαπτίσεις των παιδιών μου, εννοείται ότι απαίτησα και συμφωνήσαμε από την αρχή να μου παραδώσει το σύνολο των αρχείων (φωτο και βίντεο) σε ψηφιακή μορφή και έτσι έκανε, ενώ είναι από τους πολύ γνωστούς φωτογράφους της Αθήνας. Και μάλιστα μας ζήτησε και άδεια σε μερικές για να τις βάλει στο μαγαζί του και στους καταλόγους του.

Επεξ/σία από BritGreek
  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 λεπτά πριν, sosaid είπε

Αυτό εξαρτάται. Κανείς σε υψηλό επίπεδο δεν θα παραδώσει όλο το raw υλικό έτσι.

Μια χαρά μου το παρέδωσαν, ελάχιστοι αρνήθηκαν όταν έπαιρνα προσφορές.

Μιλάω για το RAW, όχι για αυτές που ενδεχομένως δημιούργησε μέσω επεξεργασίας ή για το δημιουργικό του Album. Για τις γνήσιες που βγήκαν από τη μηχανή του όταν έκανε κλικ.

5 λεπτά πριν, sosaid είπε

Μην είστε επιθετικοί θα σας το ξαναπώ είναι πιο σημαντικό να τα λύσετε πολιτισμένα και ήρεμα αν λύνονται παρά να πείτε κάνε αυτό αλλιώς πάω σε άλλον.

Είναι επιθετικό το να πείς "ο όρος αυτός είναι πολύ σημαντικός για μένα και θα συνεργαστώ μόνο με κάποιον που θα τον δεχτεί"; Δεν είπαμε να τον σπάσει στο ξύλο ή να τον βρίσει, να του πει ξεκάθαρα τι θέλει. Σε τέτοιες συμφωνίες δεν χωράνε ευγένειες, υποθέσεις ή ντροπές.

Μόνο ξεκάθαρες συμφωνίες που δεν χωρούν παρερμηνείες.

 

Επεξ/σία από dtzgr
  • Like 1
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 λεπτά πριν, kirileman είπε

Σοβαρά τώρα;

Την προηγούμενη φράση μου τη διάβασες; Μιλάω για αυτούς που θεωρούν αγένεια να πεις αν δεν συμφωνήσουμε θα πάω σε άλλον...

Επεξ/σία από dtzgr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ο φωτογράφος είναι καλλιτέχνης. Τα πνευματικά δικαιώματα του ανήκουν όντως. Σιγά το κακό όμως. Τι θα τις κάνει?

  • Θα βάλει μερικές σε site του να διαφημίσει τη δουλειά του
  • Θα ζητάει πιθανότητα εξτρά χρήματα αν θέλετε επιπλέον εκτυπώσεις
  • Ίσως δεν σας δώσει τις φωτογραφίες σε πλήρη ανάλυση 

Σε κάθε περίπτωση ποια είναι η αλήθεια? ΧΕΣΤΗΚΕ για τις φωτογραφίες σας. Μπορεί να έχει 100 δουλειές το χρονο που είναι 200.000 φωτογραφίες. Τι θα κάνει το δικό σας γάμο μοναδικό για αυτόν? Μια δουλειά είναι και βάζει τον όρο για να είναι καλυμμένος αν εσείς είσαστε περίεργοι, επειδή θα δείτε τη φωτό σας στο site του.

Περισσότερη σημασία θα έδινα, στο αν σας δώσει τις φωτογραφίες που έβγαλε σε πλήρη ανάλυση χωρίς υδατογράφημα. 

Επεξ/σία από sphinxgr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είπα πως αν του πειτε του άλλου κάνε αυτό αλλιώς πάω στον άλλον ναι είναι αγένεια. Εγώ δεν θα ήθελα και δεν θα εμπιστευόμουν φωτογράφο στον γάμο μου που θα συμφωνούσε έτσι ο τύπος δεν θα με σεβόταν καν αλλά αυτή είναι μόνο η εκτίμησή μου μετά από τόσα χρόνια συνεργαζόμενος με αυτόν τον κλάδο . Άλλο αν τον ρωτήσεις γιατί δεν μπορεί να γίνει αυτό και να το συζητήσεις αν λύνεται. Αυτό είπα με τον όρο διπλωματικά. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Inuyasha είπε

Εννοεί ότι αν θέλει πχ μπορεί να της βάλει στου μαγαζί για διακόσμηση αν βγει καμία πολύ πετυχημένη, ότι μπορεί να την βάλει πχ σε άλμπουμ στο μαγαζί του και να το δείχνει σε πιθανούς μελλοντικούς πελάτες που θέλουν να δούνε προηγούμενες δουλειές

Εννοείται ότι δεν έχει το παραμικρό δικαίωμα να το κάνει αυτό, εκτός αν έχεις συμφωνήσει εσύ εκ των προτέρων

Εμάς μας ρώτησαν, και υπογράψαμε ότι δε μπορούν να τις κάνουν τίποτα

  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
12 λεπτά πριν, sosaid είπε

Είπα πως αν του πειτε του άλλου κάνε αυτό αλλιώς πάω στον άλλον ναι είναι αγένεια

Δηλαδή εσύ πας σινεμά και μπαίνεις σε όποια ταινία έχει γιατί είναι αγένεια να πας στον παρακάτω που έχει την ταινία που θες;

Θεωρείς ότι είναι αγένεια πριν προσλαμβάνεις κάποιον να του πεις τι ακριβώς θέλεις να κάνει;

Φυσικά και ΔΕΝ θα του πεις κάνε αυτό αλλιώς πάω σε άλλον, αλλά θα του πείς ότι ζητάς αυτό και τον ρωτάς αν το προσφέρει. Αν δεν το προσφέρει, φυσικά και θα πεις ότι για σένα αυτό είναι σημαντικό και για αυτό το λόγο δεν θα συνεργαστείτε. Ύστερα θα βγεις από το μαγαζί και θα πας σε άλλον. Όπως θα κάνεις και με το σινεμά που μπήκες, ρώτησες αν έχει την ταινία που θες, δεν την έχει και έτσι πας στον επόμενο ή όπως αλλάζεις το κανάλι στην τηλεόραση αν αυτό που δείχνει δεν το θέλεις.

Επεξ/σία από dtzgr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παλια αυτο γινοταν για εναν και μοναδικο λογο,υπηρχαν τα αρνητικα και αν ηθελες να κοπιαρης καποια φωτο επρεπε να πας σε αυτον να στην βγαλει με μια τιμη ακριβοτερη απο οτι αν πηγαινες σε αλλον φωτογραφο για να εμφανησεις.Τωρα μπηκαμε στην ψηφιακη εποχη ,εξαρχης του ζητας ποσο θελει για την δουλεια του και για το αρχειο και τελος ,αμα θελει αλλιως εκεινη την στιγμη τον χαιρετας και φευγεις.Ιδια ανωμαλια συμβαινει και με το γραφιστες ,εγω κανω εξηγηση απο την αρχη (βασικο ) και 9 στους 10 δεχονται (ξερουν οτι αλλιως δεν παιρνουν την δουλεια)

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, AristidisZ είπε

Εννοείται ότι δεν έχει το παραμικρό δικαίωμα να το κάνει αυτό, εκτός αν έχεις συμφωνήσει εσύ εκ των προτέρων

Εμάς μας ρώτησαν, και υπογράψαμε ότι δε μπορούν να τις κάνουν τίποτα

Ακριβώς, όπως και πολλοί άλλοι που ξέρω. Ο γάμος είναι απαθανάτιση μιας σημαντικής προσωπικής στιγμής. Ο φωτογράφος αμοίβεται για τις υπηρεσίες του, γιατί του αναθέτεις εσύ ένα έργο. Κάτι έχουμε παρεξηγήσει μου φαίνεται. 

3 λεπτά πριν, slk200gr είπε

παλια αυτο γινοταν για εναν και μοναδικο λογο,υπηρχαν τα αρνητικα και αν ηθελες να κοπιαρης καποια φωτο επρεπε να πας σε αυτον να στην βγαλει με μια τιμη ακριβοτερη απο οτι αν πηγαινες σε αλλον φωτογραφο για να εμφανησεις.Τωρα μπηκαμε στην ψηφιακη εποχη ,εξαρχης του ζητας ποσο θελει για την δουλεια του και για το αρχειο και τελος ,αμα θελει αλλιως εκεινη την στιγμη τον χαιρετας και φευγεις.Ιδια ανωμαλια συμβαινει και με το γραφιστες ,εγω κανω εξηγηση απο την αρχη (βασικο ) και 9 στους 10 δεχονται (ξερουν οτι αλλιως δεν παιρνουν την δουλεια)

Συμφωνώ απόλυτα.

  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Aν θεωρείς το σινεμά το ίδιο τότε έχεις δίκιο. Αν σου αρέσει πάρα πολύ η δουλειά του δεν θα το συζητήσεις μαζί του; Δεν θα τον ρωτήσεις γιατί δεν γίνετε? Αυτό εννοώ. Αν τα επιχειρήματα που σου πει στέκουν και συνεχίζει να σου αρέσει πάρα πολύ η δουλειά του και ο ίδιος σαν άνθρωπος δεν θα προβληματιστείς; Δεν είναι ταινία στο σινεμά είναι ο γάμος σου. Εδώ πρέπει να είσαι διπλωματικός και ξεκάθαρος με τον συνεργιατζή μη σου ..μησει το αυτοκίνητο στον γάμο σου δεν θα είσαι; 

Αν εγώ τραβάω raw video και ο πελάτης θα χρειαστεί έναν επιπλέον σκληρό αυτό το κόστος να το μετακυλίσω; Αν χρειαστώ χ εργατομέρες ώστε να τσεκάρω το υλικό μην υπάρχουν κουνημένα πλάνα και φύρα λόγια που δεν θα έπρεπε να υπάρχουν αυτό δεν θα το πω; Θα συμφωνήσω έτσι; Εσύ ως πελάτης είσαι υποχρεωμένος να τα γνωρίζεις αυτά; Όχι. Για αυτό ρωτάς και το συζητάς. Ο γάμος είναι ένα τόσο ευρύ πεδίο που πααααρα πολύ διαφορετικός κόσμος δουλεύει .Αν είσαι απόλυτος πρέπει να ξέρεις πραγματικά τι θέλεις και αυτό ισχύει σε ελάχιστες περιπτώσεις. Και για αυτό καταλήγει η τιμή και τα παραδοτέα να είναι το κυρίαρχο θέμα.   Σε όλα μπορείς να πεις ναι όλα μπορείς να απαντήσεις οτι γίνονται. Και γίνονται αλλά θα είναι ωραία; Εδώ μπαίνει το οτι πρέπει να έχεις εμπιστοσύνη σε αυτόν που θα συνεργαστείς, πολύ υποκειμενικό το ξέρω αλλά εκεί καταλήγει.Όσον αφορά τα raw δεν υπάρχει περίπτωση ο ασφής πχ να δεχτεί. Κάνει άλλη δουλειά και αν δεν σεβαστείς τη δουλειά του και δεν πας σε αυτόν για τη δουλειά του ναι το να του πεις εγώ αν δεν το κάνεις αυτόν πάω σε άλλον ναι είναι αγένεια. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...