Προς το περιεχόμενο

Γαμος και φωτογραφος


mchrisober

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, BritGreek είπε

Με μια καταγγελία, θα δεις για πότε τις κατεβάζει. Εκτός αν έχουν υπογράψει έντυπο συναίνεσης όλοι οι καλεσμένοι στον γάμο που φαίνονται στις φωτογραφίες του. Δεν είναι μόνο ο γαμπρός και η νύφη στις φωτογραφίες. Αυτά δεν υπάρχουν πια. Ισχύει νομοθεσία που κόβει .....

Στο δικό μου γάμο αλλα και στις βαπτίσεις των παιδιών μου, εννοείται ότι απαίτησα και συμφωνήσαμε από την αρχή να μου παραδώσει το σύνολο των αρχείων (φωτο και βίντεο) σε ψηφιακή μορφή και έτσι έκανε, ενώ είναι από τους πολύ γνωστούς φωτογράφους της Αθήνας. Και μάλιστα μας ζήτησε και άδεια σε μερικές για να τις βάλει στο μαγαζί του και στους καταλόγους του.

Στο θέμα απάντησε ο @godfather0991. Η αρχή προστασίας δεδομένων έχει αποφανθεί για το συγκεριμένο σενάριο και απορώ που πρέπει να εξηγήσει τα αυτονόητα αλλά τελοσπάντων. Όποιος πηγαίνει σε γάμο γνωρίζει απο πριν πως θα φωτογραφηθεί άρα ο φωτογράφος δεν χρειάζεται να πάρει εξουσιοδότηση απο έναν έναν για να τον φωτογραφήσει (ναι το διαβάσαμε κι αυτό εδω μέσα). Επίσης στις φωτογραφίες δεν αναφέρονται τα ονοματεπώνυμα των προσώπων άρα και δεν υπάρχουν προσωπικά δεδομένα.

Τώρα στην περίπτωση που ο φωτογράφος θέλει να χρησιμοποιήσει κάποια φωτογραφία για επιχειρησιακούς λόγους, ναι θα πρέπει να έχει την συγκατάθεση του ζευγαριού. Και για αυτό πλέον υπογράφουν και οι δύο μεριές για να καλύπτονται όλοι σε τέτοιες περιπτώσεις. Τέλος και να κλείσει.

Επεξ/σία από zx1234r
  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 65
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Οσοι εχετε ορεξη διαβαστε την παρακατω δικαστικη διαμαχη για την selfie της μαιμους για να παρετε μια ιδεα περι copyright.

https://en.wikipedia.org/wiki/Monkey_selfie_copyright_dispute

 

Επεξ/σία από panosk1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, zx1234r είπε

Στο θέμα απάντησε ο @godfather0991. Η αρχή προστασίας δεδομένων έχει αποφανθεί για το συγκεριμένο σενάριο και απορώ που πρέπει να εξηγήσει τα αυτονόητα αλλά τελοσπάντων. Όποιος πηγαίνει σε γάμο γνωρίζει απο πριν πως θα φωτογραφηθεί άρα ο φωτογράφος δεν χρειάζεται να πάρει εξουσιοδότηση απο έναν έναν για να τον φωτογραφήσει (ναι το διαβάσαμε κι αυτό εδω μέσα). Επίσης στις φωτογραφίες δεν αναφέρονται τα ονοματεπώνυμα των προσώπων άρα και δεν υπάρχουν προσωπικά δεδομένα.

Τώρα στην περίπτωση που ο φωτογράφος θέλει να χρησιμοποιήσει κάποια φωτογραφία για επιχειρησιακούς λόγους, ναι θα πρέπει να έχει την συγκατάθεση του ζευγαριού. Και για αυτό πλέον υπογράφουν και οι δύο μεριές για να καλύπτονται όλοι σε τέτοιες περιπτώσεις. Τέλος και να κλείσει.

Είσαι σίγουρος για αυτό που λες για τους καλεσμένους ; 

Δε το ξέρω, απλά ρωτάω !

Αν δηλαδή το ζευγάρι πει ΟΚ, και ο φωτογράφος βγάλει εμένα στο internet που είχα πάει ως καλεσμένος, εγώ δε μπορώ να του ζητήσω να τις αφαιρέσει ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, AristidisZ είπε

Είσαι σίγουρος για αυτό που λες για τους καλεσμένους ; 

Δε το ξέρω, απλά ρωτάω !

Αν δηλαδή το ζευγάρι πει ΟΚ, και ο φωτογράφος βγάλει εμένα στο internet που είχα πάει ως καλεσμένος, εγώ δε μπορώ να του ζητήσω να τις αφαιρέσει ;

Όταν ο φωτογράφος ρωτήσει το ζευγάρι θα πρέπει το ζευγάρι στη συνέχεια να ρωτήσει το υπο συζήτηση άτομο.

Εκτός απο μία θεία μου που είχε κάνει μήνυση στο ίδιο το ζευγάρι επειδή τα μπράτσα της φαινόντουσαν κρεμασμένα σαν κουρτίνες απο την ηλικία, γενικά δεν έχω ακούσει ποτέ τέτοια σκηνικά. Συνήθως οι γάμοι είναι ένα ευχάριστο γεγονός που ο κόσμος πάει για να διασκεδάσει και να περάσει καλά. Λίγοι θα ασχοληθούν με τα τυπικά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, zx1234r είπε

Ένας φωτογράφος είναι καλλιτέχνης. Έτσι όπως μία ταινία ενός σκηνοθέτη ανήκει σε εκείνον ως πνευματική ιδιοκτησία έτσι ανήκει και σε έναν ζωγράφο ο πίνακας του και σε έναν φωτογράφο οι φωτογραφίες του. Υπογράψτε συγκεκριμένους όρους για να μην έχετε τρεξίματα.

 
Θα έπρεπε να γνωρίζετε ότι ένα έργο, όταν φεύγει από τα χέρια του δημιουργού του, αποκτά δική του προσωπικότητα, δική του ταυτότητα, σύμφωνα με τα οποία χαράσσεται η πορεία του κι είναι αναφαίρετο δικαίωμα του έργου να ακολουθεί αυτόνομη καριέρα την οποία, εν ονόματι οποιασδήποτε πατρότητος, δεν έχετε δικαίωμα να σταματήσετε, ειδάλλως το ίδιο δικαίωμα έχει και το κράτος εν είδει λογοκρισίας
 
Παύλος Σιδηρόπουλος 1992
 
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, AristidisZ είπε

Είσαι σίγουρος για αυτό που λες για τους καλεσμένους ; 

Δε το ξέρω, απλά ρωτάω !

Αν δηλαδή το ζευγάρι πει ΟΚ, και ο φωτογράφος βγάλει εμένα στο internet που είχα πάει ως καλεσμένος, εγώ δε μπορώ να του ζητήσω να τις αφαιρέσει ;

Συνήθως οι καλεσμένοι βγαίνουν σπάνια φωτογραφίες. Κυρίως βγαίνουν οι κουμπάροι κτλ. Εφόσον είσαι κουμπάρος σε ένα γάμο εμμέσως δέχεσαι ότι θα βγεις φωτογραφία μιας και δεν νομίζω εκείνη την ώρα να πεις στον γαμπρό ή στην νύφη στον γάμο τους ότι δεν σας κάνω την χάρη. Εξάλλου όταν πας σε ένα γάμο γνωρίζεις εξαρχής ότι θα σε φωτογραφίσουν.

Σπάνια οι φωτογράφοι ανεβάζουν φωτογραφίες με άλλα άτομα μέσα πέρα του ζευγαριού για να μην δημιουργηθεί αυτό το πρόβλημα, εξάλλου έχει νόημα να διαφημίσεις το πως έβγαλες τον γαμπρό και την νύφη και όχι όλους τους άλλους.

Φυσικά αν εντοπίσεις μια φωτογραφία σου που εσύ φαίνεσαι μέσα και δεν θες, μπορείς να ζητήσεις να την κατεβάσουν ή να προσθέσουν blur ώστε να μην φαίνεσαι.

Για το ζευγάρι και τον φωτογράφο έχει αποφασίσει ο νόμος ποια δικαιώματα έχουν.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με τν καμμια μν συμβιβαστεις να μην παρεις πληρη αναλυση ολες τις φωτο και υπαρχουν φωτογράφοι που το κανουν. Οσο για τα αλμπουμ νομιζω οτι ειναι ευκολη υποθεση να τα κανεις μονος σου οποτε μη πληρώνεις εκει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν και συμφωνώ ότι ίσως είναι χρήσιμο να πάρεις τα raw (ή έστω τις φώτο σε πλήρη ανάλυση), δεν υπάρχουν πολλοί ΚΑΛΟΙ φωτογράφοι που θα δεχτούν κάτι τέτοιο. Οι φωτογράφοι "της σειράς" το δέχονται πιο εύκολα. 

Ο σωστός φωτογράφος θέλει να σου δώσει μία ολοκληρωμένη και επαγγελματική δουλειά, όχι την κάθε αηδία που μπορεί να βγήκε απ' τη μηχανή του. Με το να σου δώσει τα raw κινδυνεύνει να φανεί ως 'ερασιτέχνης'. Όχι στα δικά σου μάτια, αλλά στα μάτια αυτού που θα δει τις φωτογραφίες...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ετυχε μια συγγενης μου να μου ζητησει να βγαλω κατι φωτος απ τη βαφτιση του μωρου της.Βεβαια ειχε επαγ φωτογραφους ,ηδη εγω δεν ειμαι επαγ αλλα βλεπει πως ασχολουμαι με φωτογραφια και μου το προτεινε.Αν και ο φακος που ειχα δεν ηταν πολυ δυνατος σιγμα 17 50 παρολα αυτα τις αρεσε αρκετα οι φωτογραφιες μου και μαλιστα ηθελε και να με δωσουν κατι για τον κοπο.Εστω και αν με αρεσει να ανεβαζω φωτος στο δυκτιο,αυτες ποτε δεν θα τις ανεβαζα παρα θα τις εδειχνα καπου ιδιωτικα ετσι για να δειξω κατι.
Αρα θα πρεπει να ειπαρχει ενα οριο στο τι επιτρεπεται να κανει ενας φωτογραφος οταν τραβαει ενα τετιο προσωπικο  event.Αν δεν αισθανεσαι καλα με αυτο να τις χρης οπως αυτος θελει,τοτε ΒΡΕΣ ΑΛΛΟΝ η ζητα τον οτι ναι θα τραβηξεις θα σε πληρωσω αλλα δεν θελω να τις δουν τις φωτο δημοσια αλλοι ανθρωποι.
αν δεν δεχτει αντιος αμιγκος.
Μου ρχεται να γελασω οταν μπαινω σε σαιτ φωτογραφιας που μερικα σαιτ δινουν και δωρα ακριβα δηλ φακους καμερες, αν ψηφιστει η φωτο σε καπιο theme, μπου βαζουνε και βλεπω φωτος επαγγελματικες απο γαμους κυριως και αναρωτιεμαι αν το ζευγαρι γνωριζει πως ο φωτογραφος χρης τις φωτος για τετιου ειδους προβολη.
Αρα ΟΧΙ ξεκαθαρα και τελιωσε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συμφωνα με τις αποφασεις των δικαστηριων, ενας ξενος που του δίνεις ένα σκασμό λεφτά, σε βγαζει φωτο και του ανήκουν τα πνευματικά δικαιώματα. Οπότε αν εγώ πάω να δημοσιεύσω τη φωτο γαμου μου σε ενα περιοδικο, επειδή είναι κι η πρωτη μουρη, θαμε τρεχει σε δικες ο τυπας που τον πληρωσα να με βγαλει φωτο. 

Ε λογικο.

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ειναι ολα θεμα οπτικης του ποσα θες να ξοδεψεις και τι αποτελεσμα θες ΑΛΛΑ μη λεμε τωρα οτι ο καλλιτεχνης δν μπορει να σου δωσει τις φωτο!!!!!Να τις χρησιμοποιησει ΚΑΙ αυτος ειναι η μεγιστη παραχωρηση που θα εκανα και την τεχνη την εχω κατι παραπανω απο το να τραβηξει φωτο σε γαμο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα σε όλους!

Διάβασα όλες τις σελίδες και τα μηνύματα σας και θα ήθελα να παραθέσω και εγώ την άποψη μου. Είμαι επαγγελματίας φωτογράφος - με ειδίκευση στον γάμο - αρκετά χρόνια. 

Αυτό που παρατηρώ τόσο από τα μηνύματα εδώ όσο κυρίως από τα ζευγάρια με τα οποία κάνω ραντεβού είναι η άγνοια που επικρατεί και η έλλειψη εκπαίδευσης του κόσμου γύρω από το επάγγελμα μας. Σε αυτό φταίμε 100% εμείς ως επαγγελματίες. Είναι δικός μας ρόλος να εκπαιδεύσουμε σωστά τον κόσμο σχετικά με το επάγγελμα μας. 

Μια γενική παραδοχή από μεριάς μου είναι ότι ο κλάδος μας είναι από τους πιο προβληματικούς στην Ελλάδα. Δυστυχώς και κακώς το επίπεδο είναι πολύ χαμηλό. Η πλειοψηφία των αυτοαποκαλούμενων φωτογράφων έχει πλήρη άγνοια του τι εστί διαχείριση επιχείρησης, πελατοκεντρική στρατηγική κλπ κλπ. Πολύς κόσμος μυρίστηκε "εύκολο" χρήμα και έπεσε με τα μούτρα για να κάνει αρπαχτές. Αυτό έχει ως αποτέλεσμα την συνολική υποβάθμιση της δουλειάς μας αλλά και του κλάδου συνολικά. 

Όσον αφορά τα συμφωνητικά : Υπογράφουμε ΠΑΝΤΑ συμφωνητικό με τον πελάτη/φωτογράφο μας. Είναι αυτό που επισφραγίζει την συμφωνία μας και οριοθετεί τα δικαιώματα και τις υποχρεώσεις του μεν προς τον δε. Με όλους τους πελάτες μου αφού οριστικοποιηθεί η συμφωνία μας υπογράφεται το συμφωνητικό. Στο συμφωνητικό αναγράφονται οι όροι από μεριάς μου και οι υποχρεώσεις μου. Η γυναίκα μου είναι δικηγόρος και όσον αφορά το νομοθετικό πλαίσιο αναφέρεται ξεκάθαρα πως οι φωτογραφίες είναι ιδιοκτησία του φωτογράφου. 

Αυτό αναγράφω στους όρους μου ως προς την πνευματική ιδιοκτησία καθώς και το γεγονός πως έχω το δικαίωμα να χρησιμοποιήσω τις φωτογραφίες για διαφημιστικούς σκοπούς - συμμετοχή σε διαγωνισμούς κλπ. Προτού όμως υπογραφεί το συμφωνητικό, ξεκαθαρίζεται στο ζευγάρι το εάν συμφωνεί με τους όρους αυτούς. Εάν κάποιος διαφωνεί τροποποιώ τους όρους και οι φωτογραφίες τους δε θα δημοσιευθούν πουθενά. Όποτε συμβαίνει κάτι τέτοιο οι πελάτες εκπλήσσονται και αναφέρουν πως είμαι ο μόνος που συμφωνεί σε κάτι τέτοιο.

Κάτι πιο γενικό. Ως επαγγελματίες φωτογράφοι οφείλουμε να σεβόμαστε τον κάθε ένα και να προσαρμοζόμαστε εμείς στις ανάγκες του καθενός. Κάθε γάμος είναι μοναδικός και ως εκ τούτου χρειάζεται την απαραίτητη διαχείριση. Δεν υπάρχουν καλοί και κακοί γάμοι. Αντιθέτως υπάρχουν κακοί φωτογράφοι. Σε κάθε γάμο εγώ θα διατηρήσω το στυλ μου - ούτως ή άλλως ο πελάτης θα με επιλέξει με βάση τη δουλειά που θα δει αλλά και την προσωπική μας επαφή - όμως θα φροντίσω να καλύψω στο έπακρο τις προσωπικές του στιγμές και να διαχειριστώ τον εκάστοτε γάμο διαφορετικά. 

Τα τελευταία χρόνια παρατηρείται μια προσπάθεια αναβάθμισης του κλάδου με ανοίγματα προς όλους από ομάδες όπως το PWS όπου είμαι μέλος τόσο με διαγωνισμούς, σεμινάρια κλπ όσο και επιμορφωτικές δράσεις. Η συμμετοχή είναι σταδιακά αυξανόμενη αλλά υπάρχει πολύς δρόμος μέχρι να αλλάξουμε την άσχημη εικόνα που έχει ο κόσμος για τους φωτογράφους. Η αλήθεια είναι ότι ακούγοντας τον τίτλο σε πολύ κόσμο του έρχεται στο μυαλό κάποιος απεριποίητος/κακοντυμένος άντρας. Ακόμη και σε θέμα εμφάνισης υπάρχουν προβλήματα. Και αυτή είναι μια διαπίστωση που κάνω κάθε Σαββατοκύριακο πετυχαίνοντας "συναδέλφους" σε εκκλησίες. 

Ελπίζω η κατάσταση προοδευτικά να αλλάξει. Είμαι στη διάθεση σας για οποιαδήποτε απορία!

Κώστας Γιαννακόπουλος

  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Να ρωτήσω κάτι λίγο άσχετο, λίγο σχετικό να μην ανοίγω άλλο θέμα. 

Δεν ξέρω για άλλα μέρη αλλά στην Κρήτη απ' όπου κατάγομαι στο γλέντι που ακολουθεί συνήθως τον γάμο υπάρχει πάντα φωτογράφος (και νομίζω πάντα γυναίκα) που περνάει από τα τραπέζια για να βγάζει φωτογραφίες τους καλεσμένους, άλλοτε με επιμονή άλλοτε όχι. Φαντάζομαι το ίδιο θα γίνεται και στα υπόλοιπα μέρη της Ελλάδας.

Αυτές πως πληρώνονται ακριβώς και από ποιους; Είναι υπάλληλοι του μαγαζιού; Έχουν υπογράψει κάποια σύμβαση μαζί του και το πληρώνουν φιξ και ότι βγάλουν; Κάτι άλλο;

Και αναλόγως την περίπτωση τι πρέπει να κάνουμε; Να βγάζουμε φωτογραφίες ακόμα και αν σκοπεύουμε να μην τις αγοράσουμε για να τις στηρίξουμε ή το ακριβώς αντίθετο;

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
4 ώρες πριν, Conan2046 είπε

Να ρωτήσω κάτι λίγο άσχετο, λίγο σχετικό να μην ανοίγω άλλο θέμα. 

Δεν ξέρω για άλλα μέρη αλλά στην Κρήτη απ' όπου κατάγομαι στο γλέντι που ακολουθεί συνήθως τον γάμο υπάρχει πάντα φωτογράφος (και νομίζω πάντα γυναίκα) που περνάει από τα τραπέζια για να βγάζει φωτογραφίες τους καλεσμένους, άλλοτε με επιμονή άλλοτε όχι. Φαντάζομαι το ίδιο θα γίνεται και στα υπόλοιπα μέρη της Ελλάδας.

Αυτές πως πληρώνονται ακριβώς και από ποιους; Είναι υπάλληλοι του μαγαζιού; Έχουν υπογράψει κάποια σύμβαση μαζί του και το πληρώνουν φιξ και ότι βγάλουν; Κάτι άλλο;

Και αναλόγως την περίπτωση τι πρέπει να κάνουμε; Να βγάζουμε φωτογραφίες ακόμα και αν σκοπεύουμε να μην τις αγοράσουμε για να τις στηρίξουμε ή το ακριβώς αντίθετο;

Εδώ Θεσσαλονίκη πχ ζητάνε 5 ευρώ την φωτογραφία, αυτοί έχουν συνεργασία με το εκάστοτε κέντρο που γίνεται το γλέντι

είναι ανάλογα την συμφωνία που κάνει ο καθένας ξέρω είτε ότι πχ δίνουν το 10% στο κέντρο είτε άλλοι πάνε και λένε ότι ξες θέλω 50 ευρώ για να σε αφήσω να βγάζεις φωτογραφίες εδώ μέσα τι θα βγάλεις εσύ δεν με ενδιαφέρει

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...