Προς το περιεχόμενο

Γαμος και φωτογραφος


mchrisober

Προτεινόμενες αναρτήσεις

2 ώρες πριν, Inuyasha είπε

Εδώ Θεσσαλονίκη πχ ζητάνε 5 ευρώ την φωτογραφία, αυτοί έχουν συνεργασία με το εκάστοτε κέντρο που γίνεται το γλέντι

είναι ανάλογα την συμφωνία που κάνει ο καθένας ξέρω είτε ότι πχ δίνουν το 10% στο κέντρο είτε άλλοι πάνε και λένε ότι ξες θέλω 50 ευρώ για να σε αφήσω να βγάζεις φωτογραφίες εδώ μέσα τι θα βγάλεις εσύ δεν με ενδιαφέρει

Ωραία σ' ευχαριστώ, αλλά αυτοί που βγάζουν τις φωτογραφίες είναι οι ίδιοι ή υπάλληλοι τους; Και αν ισχύει το δεύτερο αυτοί πως πληρώνονται, με τις φωτογραφίες που τραβούν ή με αυτές που πουλούν ή με κάποιον άλλο τρόπο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 65
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • Moderators
29 λεπτά πριν, Conan2046 είπε

Ωραία σ' ευχαριστώ, αλλά αυτοί που βγάζουν τις φωτογραφίες είναι οι ίδιοι ή υπάλληλοι τους; Και αν ισχύει το δεύτερο αυτοί πως πληρώνονται, με τις φωτογραφίες που τραβούν ή με αυτές που πουλούν ή με κάποιον άλλο τρόπο;

Ανάλογα την συνφωνια που κάνουν με το κάθε μαγαζί

Το 90%απο αυτούς είναι ερασιτέχνες που πάνε για να βγάλουν ότι μπορούν

 

Από φίλο ξέρω ότι παίζουν 2 περιπτώσεις (τα έγραψα και πάνω)

α) το μαγαζί ζητάει συγκεκριμένο ποσοστό (ειδικά σε εκδηλώσεις με πολύ κόσμο)

Β) έχει και άλλα; το μαγαζια που λένε ξες εγώ θέλω πχ 100 ευρώ και από εκεί και πέρα δεν με αποσχολει πόσα και αν βγάλεις εσύ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άρα αν δεν σκοπεύεις να αγοράσεις το καλύτερο είναι να μην την αφήσεις να σε τραβήξει και καθόλου και να εκτυπώνει τζάμπα τις φωτογραφίες.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, Conan2046 είπε

Άρα αν δεν σκοπεύεις να αγοράσεις το καλύτερο είναι να μην την αφήσεις να σε τραβήξει και καθόλου και να εκτυπώνει τζάμπα τις φωτογραφίες.

Συνήθως η ζαλάδα που θα φάς είναι τόσο μεγάλη που καλύτερα να ρίξεις ενα χαμόγελο και μετά απλά δεν αγοράζεις.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 28/8/2019 στις 1:32 ΜΜ, valkon είπε

Εγώ δεν έχω καταλάβει γιατί δίνουν λεφτά σε φωτογράφους. Πολύ μέτριες και αδιάφορες έως και cringe.

 

Στις 28/8/2019 στις 1:42 ΜΜ, aspirini είπε

1800 ευρω για φωτογραφιες που θα δεις μια οταν τις παραλαβεις κ μετα απο χρονια να δειξεις σε καμια θειτσα σου που εχασε τον γαμο και θα με κανει και κουμαντο?

Μπα.

Στον επομενο , ο οποιος θα ειναι συμφωνος με τις απαιτησεις σου.

Εγω δε μπορω να καταλαβω γιατι δινουν λεφτα σε catering, τραπεζια, κτλ

αντι να πανε να φανε σουβλακια η mcdonalds στο γαμο

Η πρωτη μου δουλεια ως φωτογραφος γαμου ηταν της ξαδερφης μου ο γαμος, και αν και δεν την παλεψα μια μιας και ημουν και μονος και απειρος και με μετριο εξοπλισμο, το αποτελεσμα ηταν πολυ καλο, και η ξαδερφη εφτιαξε ψηφιακο αλμπουμ με τις φωτογραφιες το οποιο κοσμει το τζακι.

Φανταζομαι δεν το εχει δει μια φορα.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

για την μη παράδοση των ψηφιακών αρχείων, αυτό τους καλύπτει ο νόμος. στην πόλη μου, κανένας φωτογράφος δεν δεχόταν με το τέλος της δουλειάς να μου παραδώσει ξεκλείδωτα τις φωτογραφίες. ή θα αγόραζες άλμπουμ από αυτούς ή εάν ήθελες θα πήγαινες να εκτυπώσεις από αυτούς. μόνο ένας μου έβαζε έξτρα χρέωση αλλά και πάλι, έδινε τα αρχεία με υδατογράφημα.

στην ερώτησή μου τι θα γίνει εάν χαθεί το δικό τους το back up για οποιονδήποτε λόγο (είτε κλείσουν, είτε λόγω αστοχίας υλικού τους, είτε φυσικών φαινομένων) δεν μου έδωσε κανένας σαφή απάντηση, μόνο μου τα μάσαγαν. μόνο ένας μου ζήτησε έξτρα χρέωση για να μου παραδώσει τις φωτογραφίες. ο ένας μάλιστα από αυτούς είχε πάθει ζημιά λόγω πλημμυρών, το αρχείο του δεν το είχε χάσει, και πάλι όμως δεν μπορώ να εμπιστευτώ κάτι τέτοιο στα χέρια άλλων.

οπότε και βρήκα φωτογράφο που θα έβγαζε τις φωτογραφίες και μου παρέδωσε και τις φωτογραφίες (όχι τα RAW όμως) μετά την επεξεργασία τους. 

σχετικά αυτό που λέτε με τα πνευματικά δικαιώματα, δεν εμπίπτουν στην κατηγορία ταινιών, τραγουδιών. δεν πρόκειται για πρωτότυπο περιεχόμενο, δεν σκηνοθετούν αυτοί, δεν πληρώνουν ηθοποιούς. αυτοί οι νόμοι είναι του 1920 και δείχνουν αποκλειστικά στο πόσο πίσω είμαστε ως χώρα στα δικαιώματα συντεχνιών. δεν είναι δυνατόν φωτογραφίες από τον γάμο, την βάπτιση, που το περιεχόμενο είναι ΔΙΚΟ ΜΟΥ, γιατί πρόκειται για μια εκδήλωση που διοργανώνω εγώ και ο φωτογράφος δεν θα είχε δουλειά εάν η εκδήλωση αυτή δεν υπήρχε, να μου κρατά τα αρχεία ή να μου τα παραδίδει κλειδωμένα. εγώ δεν το δέχτηκα αυτό και ούτε πρόκειται ποτέ μου να το δεχτώ. όποιος το δέχεται απλά κακό κάνει στους υπόλοιπους.

  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...