Προς το περιεχόμενο

Η νέα χορηγία της Adidas δεν αφορά παραδοσιακό αθλητή αλλά επαγγελματία...gamer


polemikos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
11 ώρες πριν, kkailas είπε

Θα είναι ο πιο δημοφιλής steamer/gamer για καμιά 10αρια χρόνια ακόμα μετά θα σταματήσει ενώ θα έχει στην άκρη πολλά εκατομμύρια και θα κάνει ζωάρα. Μάγκας. Τώρα το γεγονός ότι υπάρχουν κάποιοι που τον κράζουν χωρίς κάποιον ιδιαίτερο λόγο, δείχνει πραγματικά μόνο ζήλια και κακία. 

Μπα. Το μονο που βλεπω εγω ειναι οτι καποιοι εδω μεσα δεν μπορουν να καταλαβουν τα αυτονοητα....

Μπορει εμεις να μην εχουμε την δυνατοτητα να ξερουμε τα νουμερα θεασης καθε μιντιουμ/ αθληματος/ τεχνης, αλλα οι εταιριες που ασχολουνται με το θεαμα-αποβλακωση τα εχουν κ με το παραπανω. Εχουν κ τα νουμερα που δειχνουν ποσες κ τι ειδους συσκευες ειναι στο συνολικο δυκτιο ανα πασα στιγμη ανα τον κοσμο. Ξερουν πολυ καλα προς τα που μας "πηγαινουν" τσουβαλατους κ πως να δημιουργουν μοδες στις ασχετες ζωαρες που δεν εχουν την οποιαδηποτε κριτικη ικανοτητα να πεταξουν στα σκουπιδια τα σκουπιδια που μας ταιζουν εδω κ δεκαετιες.

Αυτα τα ξερεις ομως, θα μου πεις. Ναι, αλλα δεν σε βλεπω να κανεις τους υπολογισμους οπως πρεπει... Με βαση τα ανω, υπαρχουν Α συσκευες που εστιαζουν σε καποιο μιντιουμ τις Β ωρες καθημερινα. Αυτο μας βγαζει ενα ΠΕΠΕΡΑΣΜΕΝΟ συνολο Γ χρονου καταναλωσης κουτοχορτου !!! Μιλαμε για ενα ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΟ νουμερο.

Τοσα εκατομμυρια τουβλα  Χ  τοσες ωρες την ημερα  =  τοση καταναλωση πολτου.

Κ περα απο τα ευκολως εννοουμενα περι προπαγανδας, βλακοποιησης, κλπ κλπ, υπαρχει εδω ενα φανερο ζητημα---> οτι ο χρονος που υπαρχει για να "ενημερωθουμε" (καλη μας χωνεψη), ειναι ενα ακομα νουμερο!!! ΔΕΝ ειναι τυχαιο ποσο, ΟΥΤΕ ειναι μη-υπολογισημο. Αλλαξε τις μεταβλητες με αριθμους απ την φαντασια σου- 100 συσκευες παρακολουθουν 8 ωρες την ημερα, μας κανει 800 ωρες που τα ατομα αυτα βλεπουν τι ειναι στον "αερα". Τοσο απλα. 800 ωρες που θα μπορουσαν να μας δειχνουν πως να γινουμε καλυτεροι στις ζωες μας. Η να προβαλουν κατι που να προαγει το ηθος, την αληθεια κ την εργατικοτητα. Κατι για την φιλοπατρια, η την οικογενεια, ρε παιδι μου.... Οτιδηποτε με πραγματικη αξια δλδ (βαλε εσυ οτι θες).

Ομως φιλε, εχουν αγορασει ολες τις συχνοτητες εκπομπης ακριβως γι αυτο τον λογο. Εχουν νομοθετησει αδειες για να μεταδιδεις, τις οποιες μοιραζονται μεταξυ τους μονο για να κανουν οτι κανουν. Κ τις λιγες αυτες ωρες που γνωριζουν οτι εμεις θα διαθεσουμε με τα ματια ανοιχτα μπροστα στα πλυντηρια εγκεφαλων σαν παθητικοι ηλιθιοι, εχουν υπολογισει να δειχνουν οτι χειροτερο υπαρχει για να γινουμε ακομα πιο αδυναμοι να αντισταθουμε στα κελευσματα τους, αβουλοι ως προς αυτα τα σημαντικα που πραγματικα μας αφορουν κ απροθυμοι να συμμετασχουμε στην πραγματικη ζωη...... Υπαρχει ενας αριθμος χρονου που πρεπει να γεμισουν με σκ@τ@ για εμας. Κ αυτο κανουν με στρατιωτικη πειθαρχια κ αξιοζηλευτη επιμονη εδω κ χρονια. Εσυ νομιζεις οτι ολα ειναι ετσι στην τυχη κ ετσι απλα "εκατσε" κ καποιοι gamers κονομησαν περαν των ονειρων τους. Αυτοι ομως ξερουν πολυ καλα που δωσαν τα λεφτα τους κ γιατι. Κ δεν ειναι για να "προβληθουν" μεσω του καθε μικρου βλακακου στυλ Ninja. Αυτο θα μπορουσαν να το κανουν με ενα εκατομμυριο αλλες οδους- οι τροποι να διαφημιστεις ειναι τρομαχτικα πολλοι αν διαθετεις τετοια ποσα. 

Αρα, αυτο που πρεπει να ρωτας ειναι "γιατι για αυτες τις (συγκεκριμενες) ωρες θεασης διαλεξαν τον ταδε (με συγκεκριμενη ασχολια) να παρει τα (συγκεκριμενα) λεφτα τους?" Κ ισως τοτε αρχισεις να απαντας οπως πρεπει. Δλδ συγκεκριμενα κ οχι με υποθετικες γενικοτητες.

Αν νομιζεις οτι ζηλευω τον καθε Ninja γιατι εκανε λεφτα, εισαι λαθος. Τα ψωμια μου εχω αρχισει να τα τρωω σιγα-σιγα. Δεν τρελαινομαι να ειχα τα μυρια τα πολλα. Τον ξερω τον εαυτο μου αρκετα. Την κορη μου σκεφτομαι που θα χρειαστει να ζησει σε εναν κοσμο χωρις αξιες κ με ατομα σαν εσενα, που αδυνατουν να καταλαβουν τοσο απλα πραγματα, οπως οτι αυτοι που δινουν χρημα, δεν το δινουν για πλακα (μια χαζοδιαφημιση), αλλα για να εξουσιαζουν. Κ καθε κινηση τους εχει μονο εναν σκοπο- την διαιωνιση της δυναμης τους. Κ μη με παιρνεις στραβα φιλε. Απλα μου καθεται καπως περιεργα να βλεπω ατομα να προσπαθουν παντα να εξηγησουν οτι βλεπουν γυρω τους με χαρακτηρισμους αλλων ατομων, αντι να κοιταν την -ασχημη ειναι η αληθεια- πραγματικοτητα στα ματια. 

Τι σημασια θα ειχε αν ζηλευα τον καθε PewDiePie? Θα αλλαζε τιποτα? Θα γινοταν αυτο που κανουν κατι σπουδαιο για την ανθρωποτητα αν εμεις νοιωθαμε αλλοιως? Θα λυνονταν η ανεργια κ η φτωχεια αν αυτοι παιζαν περισσοτερα παιχνιδια? Θα σταματαγε η Αμερικη να κανει εναν καινουργιο πολεμο καθε χρονο αν υπηρχαν περισσοτεροι streamers? Θα εξαφανιζονταν τα πυρηνικα αν βλεπαμε ολοι κ αλλο YouTube? Αν ενοιωθα ευχαριστηση για τον Ninja θα αλλαζε κατι? Θα βρισκαμε την θεραπια του καρκινου μηπως? Αν μαζευομασταν ολοι εδω μεσα κ στελναμε ενα ομαδικο ευχαριστηριο μυνημα στην microsoft που τον πηρε στο mixer, θα γινοταν κατι στις ζωες μας? Θα γινοταν η παιδεια στην Ελλαδα σωστη, η θα ειχαμε καλη ιατροφαρμακευτικη καλυψη? Μηπως αν βγω κ αρχιζω να φωναζω "ζητω ο Ninja κ το παγκοσμιο γκειμερατο !!!"  κ "gamers ολου του κοσμου εννωθειτε!!" θα επαιρνε η χηρα η μανα μου συνταξη μετα απο τρια χρονια που η ελληνικη κυβερνηση δεν της δινει? Τι σημασια εχει το πως νοιωθω εγω (η ο οποιος αλλος εν προκειμενω) φιλε σε σχεση με το πως λειτουργει η ζουγκλα γυρω μας? Βλεπεις το ποσο λαθος εισαι, να εξηγεις τα παντα ετσι απλοικα "το κανουν γιατι ζηλευουν"?

Ο Ninja ειναι ενα μηδενικο. Ενας καποιος τυχαρπαστος, απο αυτους που περναν διπλα σου κ κλανεις. Κ αυτο που κανει ειναι αλλο ενα μηδενικο. Ενα τιποτα κυριολεκτικο, που οι μονοι που θα διναν σημασια ειναι τιποτα παιδακια του δημοτικου, που δεν μπορουν να σκεφτουν παραπανω. Κ η καλυψη απο τα μιντια που του δινεται ειναι αλλο ενα τεραστιο μηδενικο, για τους λογους που σου εγραψα. Οσα μηδενικα κ αν δωσει η καθε adidas απο πισω τους.... μηδενικα θα μεινουν κ αυτος κ αυτο που κανει, κ η γελοιες εταιριες που τον κραταν στα φωτα να φαινεται. Κ στο ρεζουμε τι μενει σε εμας? Ενα απολυτο μηδενικο φιλε. Αερας κοπανιστος κ τσαμπα λογια ν αγαπιομαστε, ενω το σπιτι μας καιγεται...  ΑΥΤΗ ΕΙΝΑΙ Η ΤΡΑΓΙΚΗ ΑΛΗΘΕΙΑ ΦΙΛΕ. 

Επεξ/σία από SilverMachine
  • Like 7
  • Thanks 6
  • Confused 1
  • Sad 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 75
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

10 ώρες πριν, leonproniknidis είπε

Αναρωτιέμαι τι κέρδος έχουν οι "επαγγελματίες" gamers. Και όταν λέω τι κέρδος έχουν σίγουρα δεν αναφέρομαι στον νίντζα και σε άλλους 100 σε όλο τον κόσμο αλλά στους εκατομμύρια πιτσιρικάδες που έχουν κάνει επάγγελμα το παιχνίδι. Πραγματικά απορώ.

Όσο για τον νίντζα καλά κάνει και βγάζει χρήματα. Και οι υπόλοιποι 100 (τυχαίο είναι το νούμερο). Και εμείς αν μπορούσαμε θα το κάναμε και θα κοκορευόμασταν μια χαρά. 

Το πόσο γελοίο είναι τώρα το fortnite η το κάθε δικτυακό παιχνίδι αυτό είναι μια άλλη ιστορία. Και εμένα για παράδειγμα θεωρώ το ποδόσφαιρο ότι είναι η πιο γελοία ανακάλυψη που υπήρξε ποτέ. Αλλά αυτό δεν σημαίνει ότι δεν είναι το σπουδαιότερο και σημαντικότερο άθλημα όλων των αιώνων στον πλανήτη μας.

Στο θέμα μας τώρα. Κάποιος να ξέρει να απαντήσει στην πρώτη μου παράγραφο? Θα το εκτιμήσω πολύ!

 

Ο αριθμός που αναφέρεις είναι μίκρος, αν αναλογιστείς πόσα παιχνίδια υπάρχουν και πόσοι streamers σε κάθε παιχνίδι. Δεν χρειάζεται κανείς να έχει χορηγίες, ούτε καν να κερδίζει tournaments για να βγάζει τα εκατομμύρια του ninja, αφού στα streams αρκετοί κάνουν δωρεές. Σε αρκετά streams έχω πετύχει σχεδόν 6ψήφιους θεατές...Πέραν των μεμονωμένων παικτών υπάρχουν και ομάδες/clans ενώ και πραγματικοί αθλητικοί σύλλογοι πλέον εκπροσωπούνται σε e-sports. Δες τα παρακάτω:

 

https://www.esportsearnings.com/

https://www.premierleague.com/epl

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εντάξει λατρεύουμε Νίντζα, αγαπάμε Νίντζα. 

Εμείς στο σπίτι κόψαμε και το Νετφλιξ αφού έτσι και αλλιώς πιο πολύ Νίντζα βλέπαμε και βγήκαμε και κερδισμένοι. 

Βρίσκω την κίνηση της Αντιντας πανέξυπνη αφού και εμείς όποτε καθόμαστε στον καναπέ να δούμε τον αγαπημένο μας Νίντζα πάντα αθλητικά ρούχα και παπούτσια φοράμε. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μήν τον δείξετε σε ανθρώπους που δούλεψαν ή δουλεύουν απο το αξημέρωτο και όλη την ημέρα για να βγάλουν λεφτά να ζήσουν οι ίδιοι και οι οικογένειές τους γιατί δεν θα το πάρουν καθόλου καλά. Βέβαια  για να λέμε και του στραβού το δίκιο δεν είναι εύκολο να παίζεις και να streamάρεις 8-9 ώρες την ημέρα κάθε μέρα για χρόνια χωρίς να έχεις το περιθώριο για διακοπές γτ έτσι θα χάσεις λεφτά. Ούτε γίνεται με τέτοιο πρόγραμμα να αποδίδεις όπως ο κόσμος θέλει να αποδίδεις και να έχεις την έμπνευση και την ευχάριστη διάθεση που ο κόσμος θέλει , γτ για να λέμε και την σκληρή αλήθεια, το gaming πληθυσμός είναι πολύ απαιτητικός και πολύ σκληρός κριτής. Μπορεί οι streamers να έχουν την άνεση του σπιτιού τους αλλά έχουν άλλα προβλήματα να διαχειριστούν. 

Εγώ προσωπικά ασχολούμαι με βιντετοπαιχίδια όσο θυμάμε τον εαυτό μου και το ότι βλέπω να έχουν πάρει τέτοια διάσταση ώστε να φτάσουν και σε e-sport  είναι ευχάριστο για εμένα. Γιατί και το e-sport χρειάζεται να έχεις ικανότητες, συγκέντρωση, ομαδικό πνεύμα, ψυχολογική σταθερότητα και αυτοδιαχείριση. Απο την άλλη φυσικά και οι εταιρίες πως θα αποκτήσουν πελάτες και πως θα βγάλουν χρήμα με κάθε κόστος τις νοιάζει. Ακόμα και άν αυτό σημαίνει να καταστρέψουν κόσμο. Δεν είναι καθόλου τυχαίο ότι πρόσφατα ο Παγκόσμιος Οργανισμός Υγείας αναγνώρισε και ταξινόμησε στα εγχειρίδια τα ψυχιατρικά την "διαταραχή βιντεοπαιχνιδιών"  σαν εθισμό-εξάρτηση (και ορίστηκαν κάποια κριτήρια για να θεωρήσουμε κάποιον διαταραγμένο, δεν είναι οποιοσδήποτε παίζει όπως τα γελοία κανάλια θέλουν να φοβερίσουν, πρέπει κάποτε να βγεί κάποιος ειδικός και να ξεκαθαρίσει αυτά τα πράγματα).

 

Επεξ/σία από efkar
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 hours ago, SilverMachine said:

Μπα. Το μονο που βλεπω εγω ειναι οτι καποιοι εδω μεσα δεν μπορουν να καταλαβουν τα αυτονοητα....

Μπορει εμεις να μην εχουμε την δυνατοτητα να ξερουμε τα νουμερα θεασης καθε μιντιουμ/ αθληματος/ τεχνης, αλλα οι εταιριες που ασχολουνται με το θεαμα-αποβλακωση τα εχουν κ με το παραπανω. Εχουν κ τα νουμερα που δειχνουν ποσες κ τι ειδους συσκευες ειναι στο συνολικο δυκτιο ανα πασα στιγμη ανα τον κοσμο. Ξερουν πολυ καλα προς τα που μας "πηγαινουν" τσουβαλατους κ πως να δημιουργουν μοδες στις ασχετες ζωαρες που δεν εχουν την οποιαδηποτε κριτικη ικανοτητα να πεταξουν στα σκουπιδια τα σκουπιδια που μας ταιζουν εδω κ δεκαετιες.

Αυτα τα ξερεις ομως, θα μου πεις. Ναι, αλλα δεν σε βλεπω να κανεις τους υπολογισμους οπως πρεπει... Με βαση τα ανω, υπαρχουν Α συσκευες που εστιαζουν σε καποιο μιντιουμ τις Β ωρες καθημερινα. Αυτο μας βγαζει ενα ΠΕΠΕΡΑΣΜΕΝΟ συνολο Γ χρονου καταναλωσης κουτοχορτου !!! Μιλαμε για ενα ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΟ νουμερο.

Τοσα εκατομμυρια τουβλα  Χ  τοσες ωρες την ημερα  =  τοση καταναλωση πολτου.

Κ περα απο τα ευκολως εννοουμενα περι προπαγανδας, βλακοποιησης, κλπ κλπ, υπαρχει εδω ενα φανερο ζητημα---> οτι ο χρονος που υπαρχει για να "ενημερωθουμε" (καλη μας χωνεψη), ειναι ενα ακομα νουμερο!!! ΔΕΝ ειναι τυχαιο ποσο, ΟΥΤΕ ειναι μη-υπολογισημο. Αλλαξε τις μεταβλητες με αριθμους απ την φαντασια σου- 100 συσκευες παρακολουθουν 8 ωρες την ημερα, μας κανει 800 ωρες που τα ατομα αυτα βλεπουν τι ειναι στον "αερα". Τοσο απλα. 800 ωρες που θα μπορουσαν να μας δειχνουν πως να γινουμε καλυτεροι στις ζωες μας. Η να προβαλουν κατι που να προαγει το ηθος, την αληθεια κ την εργατικοτητα. Κατι για την φιλοπατρια, η την οικογενεια, ρε παιδι μου.... Οτιδηποτε με πραγματικη αξια δλδ (βαλε εσυ οτι θες).

Ομως φιλε, εχουν αγορασει ολες τις συχνοτητες εκπομπης ακριβως γι αυτο τον λογο. Εχουν νομοθετησει αδειες για να μεταδιδεις, τις οποιες μοιραζονται μεταξυ τους μονο για να κανουν οτι κανουν. Κ τις λιγες αυτες ωρες που γνωριζουν οτι εμεις θα διαθεσουμε με τα ματια ανοιχτα μπροστα στα πλυντηρια εγκεφαλων σαν παθητικοι ηλιθιοι, εχουν υπολογισει να δειχνουν οτι χειροτερο υπαρχει για να γινουμε ακομα πιο αδυναμοι να αντισταθουμε στα κελευσματα τους, αβουλοι ως προς αυτα τα σημαντικα που πραγματικα μας αφορουν κ απροθυμοι να συμμετασχουμε στην πραγματικη ζωη...... Υπαρχει ενας αριθμος χρονου που πρεπει να γεμισουν με σκ@τ@ για εμας. Κ αυτο κανουν με στρατιωτικη πειθαρχια κ αξιοζηλευτη επιμονη εδω κ χρονια. Εσυ νομιζεις οτι ολα ειναι ετσι στην τυχη κ ετσι απλα "εκατσε" κ καποιοι gamers κονομησαν περαν των ονειρων τους. Αυτοι ομως ξερουν πολυ καλα που δωσαν τα λεφτα τους κ γιατι. Κ δεν ειναι για να "προβληθουν" μεσω του καθε μικρου βλακακου στυλ Ninja. Αυτο θα μπορουσαν να το κανουν με ενα εκατομμυριο αλλες οδους- οι τροποι να διαφημιστεις ειναι τρομαχτικα πολλοι αν διαθετεις τετοια ποσα. 

Αρα, αυτο που πρεπει να ρωτας ειναι "γιατι για αυτες τις (συγκεκριμενες) ωρες θεασης διαλεξαν τον ταδε (με συγκεκριμενη ασχολια) να παρει τα (συγκεκριμενα) λεφτα τους?" Κ ισως τοτε αρχισεις να απαντας οπως πρεπει. Δλδ συγκεκριμενα κ οχι με υποθετικες γενικοτητες.

Αν νομιζεις οτι ζηλευω τον καθε Ninja γιατι εκανε λεφτα, εισαι λαθος. Τα ψωμια μου εχω αρχισει να τα τρωω σιγα-σιγα. Δεν τρελαινομαι να ειχα τα μυρια τα πολλα. Τον ξερω τον εαυτο μου αρκετα. Την κορη μου σκεφτομαι που θα χρειαστει να ζησει σε εναν κοσμο χωρις αξιες κ με ατομα σαν εσενα, που αδυνατουν να καταλαβουν τοσο απλα πραγματα, οπως οτι αυτοι που δινουν χρημα, δεν το δινουν για πλακα (μια χαζοδιαφημιση), αλλα για να εξουσιαζουν. Κ καθε κινηση τους εχει μονο εναν σκοπο- την διαιωνιση της δυναμης τους. Κ μη με παιρνεις στραβα φιλε. Απλα μου καθεται καπως περιεργα να βλεπω ατομα να προσπαθουν παντα να εξηγησουν οτι βλεπουν γυρω τους με χαρακτηρισμους αλλων ατομων, αντι να κοιταν την -ασχημη ειναι η αληθεια- πραγματικοτητα στα ματια. 

Τι σημασια θα ειχε αν ζηλευα τον καθε PewDiePie? Θα αλλαζε τιποτα? Θα γινοταν αυτο που κανουν κατι σπουδαιο για την ανθρωποτητα αν εμεις νοιωθαμε αλλοιως? Θα λυνονταν η ανεργια κ η φτωχεια αν αυτοι παιζαν περισσοτερα παιχνιδια? Θα σταματαγε η Αμερικη να κανει εναν καινουργιο πολεμο καθε χρονο αν υπηρχαν περισσοτεροι streamers? Θα εξαφανιζονταν τα πυρηνικα αν βλεπαμε ολοι κ αλλο YouTube? Αν ενοιωθα ευχαριστηση για τον Ninja θα αλλαζε κατι? Θα βρισκαμε την θεραπια του καρκινου μηπως? Αν μαζευομασταν ολοι εδω μεσα κ στελναμε ενα ομαδικο ευχαριστηριο μυνημα στην microsoft που τον πηρε στο mixer, θα γινοταν κατι στις ζωες μας? Θα γινοταν η παιδεια στην Ελλαδα σωστη, η θα ειχαμε καλη ιατροφαρμακευτικη καλυψη? Μηπως αν βγω κ αρχιζω να φωναζω "ζητω ο Ninja κ το παγκοσμιο γκειμερατο !!!"  κ "gamers ολου του κοσμου εννωθειτε!!" θα επαιρνε η χηρα η μανα μου συνταξη μετα απο τρια χρονια που η ελληνικη κυβερνηση δεν της δινει? Τι σημασια εχει το πως νοιωθω εγω (η ο οποιος αλλος εν προκειμενω) φιλε σε σχεση με το πως λειτουργει η ζουγκλα γυρω μας? Βλεπεις το ποσο λαθος εισαι, να εξηγεις τα παντα ετσι απλοικα "το κανουν γιατι ζηλευουν"?

Ο Ninja ειναι ενα μηδενικο. Ενας καποιος τυχαρπαστος, απο αυτους που περναν διπλα σου κ κλανεις. Κ αυτο που κανει ειναι αλλο ενα μηδενικο. Ενα τιποτα κυριολεκτικο, που οι μονοι που θα διναν σημασια ειναι τιποτα παιδακια του δημοτικου, που δεν μπορουν να σκεφτουν παραπανω. Κ η καλυψη απο τα μιντια που του δινεται ειναι αλλο ενα τεραστιο μηδενικο, για τους λογους που σου εγραψα. Οσα μηδενικα κ αν δωσει η καθε adidas απο πισω τους.... μηδενικα θα μεινουν κ αυτος κ αυτο που κανει, κ η γελοιες εταιριες που τον κραταν στα φωτα να φαινεται. Κ στο ρεζουμε τι μενει σε εμας? Ενα απολυτο μηδενικο φιλε. Αερας κοπανιστος κ τσαμπα λογια ν αγαπιομαστε, ενω το σπιτι μας καιγεται...  ΑΥΤΗ ΕΙΝΑΙ Η ΤΡΑΓΙΚΗ ΑΛΗΘΕΙΑ ΦΙΛΕ. 

Aπίστευτο rant.

Δεν διαφωνώ στα περισσότερα απ' όσα λες φίλε μου, τουλάχιστον όχι σε κάποια κεντρικά ζητήματα που θέτεις.

Το βασικότερο σημείο που συμφωνούμε, είναι πως υπάρχει μεγάλο πρόβλημα ιεράρχισης των αξιών για τους ανθρώπους. Μια εύλογη σειρά, στο τι είναι σημαντικό, με βαρύτητα και τι όχι.

Ομως διαφωνούμε σε ένα άλλο σκέλος: είναι διαχρονικό το πρόβλημα αυτό, όχι του παρόντος. Από τη χαραυγή του πολιτισμού οι διασκεδάσεις, το ελαφρύ, το εύκολο ήταν πάντα η μαζική επιλογή. Στην αρχαία Ρώμη ο ήρωας δεν ήταν ο Σενέκας, αλλά οι μονομάχοι. Δεν είναι σημερινό το πρόβλημα (όπως αφήνεις να εννοηθεί), αλλά απολύτως διαχρονικό και απαράλλακτο. Για μένα βέβαια που είμαι σκληρός ντετερμινιστής έχουν και λίγο διαφορετική σημασία όλα αυτά, όμως πρόκειται για άλλο θέμα συζήτησης, εντελώς off topic.

To δεύτερο σημείο στο οποίο θα διαφωνήσω, είναι πως δείχνεις να πιστεύεις ότι υπάρχει κεντρική ενορχήστρωση με σκοπό την αποβλάκωση του κόσμου. Δεν θα εκανα τέτοιο λογικό άλμα. Οι επιχειρήσεις είναι simple beasts - επιδιώκουν το μέγιστο κέρδος. Αν κάνεις τον κόπο και δεις τις κινήσεις τους υπό αυτό το πρίσμα κι όχι κάποιο ιδεολόγημα περί αποβλάκωσης, τότε θα αρχίσει να βγαίνει νόημα από τις κινήσεις αυτές. Πρόκειται για καθαρά οικονομοτεχνικές κινήσεις κι όχι ιδεολογικές. Θεωρώ συνωμοσιολογική θεωρία την αναγωγή της υποθετικής βούλησης για αποχαύνωση του κοινού σε μια αόρατη αρχή.

Και καταλήγουμε πάλι πως το πρόβλημα είναι διαχρονικά μία πλήρης αναθεώρηση όλων των αξιών. Πρέπει να γίνει; Σίγουρα. Τα πράγματα όμως δείχνουν πως δεν επίκειται άμεσα.

 

Επεξ/σία από DrFreeman
typos
  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όπως ο αθλητισμός έτσι και το gaming είναι απόλυτα προσωπική υπόθεση. Όπως οι αθλητές και ο gamer πρέπει να στριμαρει 13 ώρες τη μέρα την ίδια βλακεία παιχνίδι αλλιώς η πελατεία του θα εξαφανιστεί. Τα χρήματα που κερδίζει είναι συνέπεια της απήχησης σε ιδιαίτερα δυναμικό κοινό (όπως οι αθλητές), το ίδιο παράλογα είναι τα ποσά όπως για τους αθλητές. Τουλάχιστον αυτός δεν τυλίγεται με τη σημαία του για να πουλήσει για εθνικό ζήτημα ένα απολύτως προσωπικό ζήτημα που είναι η αφοσίωση του στο "σπορ" .

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, SilverMachine είπε

Μπα. Το μονο που βλεπω εγω ειναι οτι καποιοι εδω μεσα δεν μπορουν να καταλαβουν τα αυτονοητα....

Μπορει εμεις να μην εχουμε την δυνατοτητα να ξερουμε τα νουμερα θεασης καθε μιντιουμ/ αθληματος/ τεχνης, αλλα οι εταιριες που ασχολουνται με το θεαμα-αποβλακωση τα εχουν κ με το παραπανω. Εχουν κ τα νουμερα που δειχνουν ποσες κ τι ειδους συσκευες ειναι στο συνολικο δυκτιο ανα πασα στιγμη ανα τον κοσμο. Ξερουν πολυ καλα προς τα που μας "πηγαινουν" τσουβαλατους κ πως να δημιουργουν μοδες στις ασχετες ζωαρες που δεν εχουν την οποιαδηποτε κριτικη ικανοτητα να πεταξουν στα σκουπιδια τα σκουπιδια που μας ταιζουν εδω κ δεκαετιες.

Αυτα τα ξερεις ομως, θα μου πεις. Ναι, αλλα δεν σε βλεπω να κανεις τους υπολογισμους οπως πρεπει... Με βαση τα ανω, υπαρχουν Α συσκευες που εστιαζουν σε καποιο μιντιουμ τις Β ωρες καθημερινα. Αυτο μας βγαζει ενα ΠΕΠΕΡΑΣΜΕΝΟ συνολο Γ χρονου καταναλωσης κουτοχορτου !!! Μιλαμε για ενα ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΟ νουμερο.

Τοσα εκατομμυρια τουβλα  Χ  τοσες ωρες την ημερα  =  τοση καταναλωση πολτου.

Κ περα απο τα ευκολως εννοουμενα περι προπαγανδας, βλακοποιησης, κλπ κλπ, υπαρχει εδω ενα φανερο ζητημα---> οτι ο χρονος που υπαρχει για να "ενημερωθουμε" (καλη μας χωνεψη), ειναι ενα ακομα νουμερο!!! ΔΕΝ ειναι τυχαιο ποσο, ΟΥΤΕ ειναι μη-υπολογισημο. Αλλαξε τις μεταβλητες με αριθμους απ την φαντασια σου- 100 συσκευες παρακολουθουν 8 ωρες την ημερα, μας κανει 800 ωρες που τα ατομα αυτα βλεπουν τι ειναι στον "αερα". Τοσο απλα. 800 ωρες που θα μπορουσαν να μας δειχνουν πως να γινουμε καλυτεροι στις ζωες μας. Η να προβαλουν κατι που να προαγει το ηθος, την αληθεια κ την εργατικοτητα. Κατι για την φιλοπατρια, η την οικογενεια, ρε παιδι μου.... Οτιδηποτε με πραγματικη αξια δλδ (βαλε εσυ οτι θες).

Ομως φιλε, εχουν αγορασει ολες τις συχνοτητες εκπομπης ακριβως γι αυτο τον λογο. Εχουν νομοθετησει αδειες για να μεταδιδεις, τις οποιες μοιραζονται μεταξυ τους μονο για να κανουν οτι κανουν. Κ τις λιγες αυτες ωρες που γνωριζουν οτι εμεις θα διαθεσουμε με τα ματια ανοιχτα μπροστα στα πλυντηρια εγκεφαλων σαν παθητικοι ηλιθιοι, εχουν υπολογισει να δειχνουν οτι χειροτερο υπαρχει για να γινουμε ακομα πιο αδυναμοι να αντισταθουμε στα κελευσματα τους, αβουλοι ως προς αυτα τα σημαντικα που πραγματικα μας αφορουν κ απροθυμοι να συμμετασχουμε στην πραγματικη ζωη...... Υπαρχει ενας αριθμος χρονου που πρεπει να γεμισουν με σκ@τ@ για εμας. Κ αυτο κανουν με στρατιωτικη πειθαρχια κ αξιοζηλευτη επιμονη εδω κ χρονια. Εσυ νομιζεις οτι ολα ειναι ετσι στην τυχη κ ετσι απλα "εκατσε" κ καποιοι gamers κονομησαν περαν των ονειρων τους. Αυτοι ομως ξερουν πολυ καλα που δωσαν τα λεφτα τους κ γιατι. Κ δεν ειναι για να "προβληθουν" μεσω του καθε μικρου βλακακου στυλ Ninja. Αυτο θα μπορουσαν να το κανουν με ενα εκατομμυριο αλλες οδους- οι τροποι να διαφημιστεις ειναι τρομαχτικα πολλοι αν διαθετεις τετοια ποσα. 

Αρα, αυτο που πρεπει να ρωτας ειναι "γιατι για αυτες τις (συγκεκριμενες) ωρες θεασης διαλεξαν τον ταδε (με συγκεκριμενη ασχολια) να παρει τα (συγκεκριμενα) λεφτα τους?" Κ ισως τοτε αρχισεις να απαντας οπως πρεπει. Δλδ συγκεκριμενα κ οχι με υποθετικες γενικοτητες.

Αν νομιζεις οτι ζηλευω τον καθε Ninja γιατι εκανε λεφτα, εισαι λαθος. Τα ψωμια μου εχω αρχισει να τα τρωω σιγα-σιγα. Δεν τρελαινομαι να ειχα τα μυρια τα πολλα. Τον ξερω τον εαυτο μου αρκετα. Την κορη μου σκεφτομαι που θα χρειαστει να ζησει σε εναν κοσμο χωρις αξιες κ με ατομα σαν εσενα, που αδυνατουν να καταλαβουν τοσο απλα πραγματα, οπως οτι αυτοι που δινουν χρημα, δεν το δινουν για πλακα (μια χαζοδιαφημιση), αλλα για να εξουσιαζουν. Κ καθε κινηση τους εχει μονο εναν σκοπο- την διαιωνιση της δυναμης τους. Κ μη με παιρνεις στραβα φιλε. Απλα μου καθεται καπως περιεργα να βλεπω ατομα να προσπαθουν παντα να εξηγησουν οτι βλεπουν γυρω τους με χαρακτηρισμους αλλων ατομων, αντι να κοιταν την -ασχημη ειναι η αληθεια- πραγματικοτητα στα ματια. 

Τι σημασια θα ειχε αν ζηλευα τον καθε PewDiePie? Θα αλλαζε τιποτα? Θα γινοταν αυτο που κανουν κατι σπουδαιο για την ανθρωποτητα αν εμεις νοιωθαμε αλλοιως? Θα λυνονταν η ανεργια κ η φτωχεια αν αυτοι παιζαν περισσοτερα παιχνιδια? Θα σταματαγε η Αμερικη να κανει εναν καινουργιο πολεμο καθε χρονο αν υπηρχαν περισσοτεροι streamers? Θα εξαφανιζονταν τα πυρηνικα αν βλεπαμε ολοι κ αλλο YouTube? Αν ενοιωθα ευχαριστηση για τον Ninja θα αλλαζε κατι? Θα βρισκαμε την θεραπια του καρκινου μηπως? Αν μαζευομασταν ολοι εδω μεσα κ στελναμε ενα ομαδικο ευχαριστηριο μυνημα στην microsoft που τον πηρε στο mixer, θα γινοταν κατι στις ζωες μας? Θα γινοταν η παιδεια στην Ελλαδα σωστη, η θα ειχαμε καλη ιατροφαρμακευτικη καλυψη? Μηπως αν βγω κ αρχιζω να φωναζω "ζητω ο Ninja κ το παγκοσμιο γκειμερατο !!!"  κ "gamers ολου του κοσμου εννωθειτε!!" θα επαιρνε η χηρα η μανα μου συνταξη μετα απο τρια χρονια που η ελληνικη κυβερνηση δεν της δινει? Τι σημασια εχει το πως νοιωθω εγω (η ο οποιος αλλος εν προκειμενω) φιλε σε σχεση με το πως λειτουργει η ζουγκλα γυρω μας? Βλεπεις το ποσο λαθος εισαι, να εξηγεις τα παντα ετσι απλοικα "το κανουν γιατι ζηλευουν"?

Ο Ninja ειναι ενα μηδενικο. Ενας καποιος τυχαρπαστος, απο αυτους που περναν διπλα σου κ κλανεις. Κ αυτο που κανει ειναι αλλο ενα μηδενικο. Ενα τιποτα κυριολεκτικο, που οι μονοι που θα διναν σημασια ειναι τιποτα παιδακια του δημοτικου, που δεν μπορουν να σκεφτουν παραπανω. Κ η καλυψη απο τα μιντια που του δινεται ειναι αλλο ενα τεραστιο μηδενικο, για τους λογους που σου εγραψα. Οσα μηδενικα κ αν δωσει η καθε adidas απο πισω τους.... μηδενικα θα μεινουν κ αυτος κ αυτο που κανει, κ η γελοιες εταιριες που τον κραταν στα φωτα να φαινεται. Κ στο ρεζουμε τι μενει σε εμας? Ενα απολυτο μηδενικο φιλε. Αερας κοπανιστος κ τσαμπα λογια ν αγαπιομαστε, ενω το σπιτι μας καιγεται...  ΑΥΤΗ ΕΙΝΑΙ Η ΤΡΑΓΙΚΗ ΑΛΗΘΕΙΑ ΦΙΛΕ. 

Δεν θα άλλαζα ούτε τελεία. Εκπληκτική ανάλυση.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προσωπική άποψη πολύ καλά κάνει ο συγκεκριμένος και τα λεφτά του τα αξίζει,δεν βλέπω ούτε twitch ούτε καμία αντίστοιχη πλατφόρμα εκτός από κανένα τουρνουά Rocketleague δύο φόρές το χρόνο,τον συγκεκριμένο είχα βάλει να τον δω όταν είχα διαβάσει ένα άλλο άρθρο πρόσφατα που τον αφορούσε και τον βρήκα από γελοίο έως τραγικό αλλά είναι απλά η δική μου άποψη και δεν έχει όλος ο κόσμος την ίδια,μην συγκρίνετε την τηλεόραση με μία ελεύθερη πλατφόρμα στο ίντερνετ που ξεκινάς από το μηδέν.Κάτι κάνει πολύ καλά ο συγκεκριμένος,αρέσει στον κόσμο και προσφέρει διασκέδαση και όποιος προσφέρει διασκέδαση από τον ποδοσφαιριστή,ηθοποιό,τραγουδιστή ή ότι άλλο πληρώνεται πολύ,και με βρίσκει απόλυτα σύμφωνο.Μπορεί να θεωρούμε ότι αδικούμαστε γιατί δουλεύουμε ως επί το πλέιστον 10-12 ώρες για να βγάλουμε τα βασικά και ο κάθε Ninja αράζει στην καρεκλάρα του και βγάζει όσα θα βγάλουμε όλοι μαζί εδώ μέσα σε 5 ζωές αλλά δεν είναι έτσι.Στα 7 δισεκατομμύρια κόσμου 10-12 ώρες μπορούν να δουλέψουν τα 5.Να βάζεις 50 γκολ το χρόνο και να δίνεις χαρά κάθε κυριακή,να τραγουδάς και να σηκώνεις την τρίχα του άλλου ή να τον αναγκάζεις να σηκωθεί από την καρέκλα για να χορέψει,να ερμηνεύεις ένα ρόλο και να δημιουργείς συναισθήματα ακόμα και να παίζεις ένα παιχνίδι και με τον τρόπο σου να διασκεδάζεις τον θεατή και να μπαίνεις μέσα στο σπίτι του μπορούν να το κάνουν 5-10 χιλιάδες το πολύ σε όλο τον κόσμο.Θέλει μεγάλο ταλέντο και πολλή δουλειά επίσης.Οπότε είναι λογικό να μην παίρνουν αυτά που παίρνουμε εμείς.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Με την ανάπτυξη των social media ο Ninja μπήκε στον χώρο του θεάματος και της ψυχαγωγίας και άρα είναι ένας επαγγελματίας ψυχαγωγος και δημιουργός ψηφιακού περιεχομένου και σε καμία περίπτωση επαγγελματίας gamer. Ο παγκόσμιος πρωταθλητής fortnite του 2019 πήρε λιγότερα λεφτά από όσα βγάζει ο Ninja τον μήνα. Ο Ninja κάνει κάτι πολύ καλό για να ψυχαγωγεί τον κόσμο και μπράβο του. Μην μπερδεύουμε Steamers/YouTubers με esports players. Ο ένας παίζει χωρίς θέματα (πέρα από την δημοφιλια) από το σπίτι του για να ψυχαγωγησει κόσμο και ο άλλος κάνει συνήθως ακόμα και διατροφή για να μπορεί να αποδώσει σε ένα τουρνουά. 

Επεξ/σία από Realakias
  • Like 2
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδία απλά τώρα τα ποσά έχουν ξεφύγει ή γιγαντωθεί κατά πολύ στην εποχή των σόσιαλ μίντια, τελικά το μάρκετινγκ αποδίδει καρπούς.
Στο παρελθόν δεν υπήρχαν τόσο μεγάλα ποσά γιατί το youtube δεν ήταν τόσο διαδεδομένο για στρίμερς και τα σόσιαλ μίντια της εποχής ήταν το mIRC και το msn.

Ποιός 30+ χρονών δεν θυμάται πρίν 10-15 χρόνια και τα ποσά που δίνονταν για τουρνουά Counter Strike 1,5 & 1,6 όπου οι σκανδιναβικές clan που ήταν οι τοπ πέρνανε πάρα πολύ καλές χορηγίες και εξωφρενικά ποσά που δεν μπορούσε να συλλάβει το ανθρώπινο μυαλό; 

ΥΓ και ελεγες τοτε γιατί να παίρνουν τόσα επειδή είναι skilled και εγώ είμαι τόσο noob ή μήπως φταιεί το απλό mouse pad γιατί αυτοί παίζουν σε steel pad ή ice pad

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 ώρες πριν, turbat0s είπε

Και φυσικά όσο το ίντερνετ αναπαράγει τέτοιες ειδήσεις, τόσο η κίνηση της Adidas (να διαφημίσει έναν gamer παρά να στηρίξει έναν σωστό αθλητή που μοχθεί για να αναδειχθεί) μοιάζει φυσιολογική.

Δεν διαφημιζει εναν gamer,διαφημιζεται η ίδια μεσω ενος gamer.
Κnow the difference.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καταντια ολο αυτο γιατι προωθει λαθος πραγματα, οπως επισης και οτιδηποτε εχει να κανει με αμοιβες πολυ πανω απο το μεσο ορο για ανθρωπους που ασχολουνται με αρτον και θεαματα.

  • Thanks 1
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Οταν η Beyonce διαφημισε αθλητικα παπουτσια δεν μιλησα
Oταν ο Beckham διαφημισε ξυραφακια δεν εκανα κιχ
Οταν ο Federer διαφημισε ρολοϊ, παρεμεινα αμιλητος
Οταν ο Kasparov διαφημισε αναψυκτικο, εκανα οτι δεν εβλεπα

Τελικα ολα εδω πληρωνονται. Ενας διασημος gamer να διαφημιζει παπουτσια.
Αυτο ηταν. Ομως ειναι πια αργα. Την πατησα. Η ζημια εγινε. Και ειναι ανυπολογιστη.

Ομως, με αισιοδοξια βλεπω κοσμο να αντιδρα. Ισως κατι σωθει. Υπαρχει ελπιδα.
Ninja, μην ξαναδιαφημισεις adidas. Σε ψαχνουμε

Επεξ/σία από tsifotis
  • Like 1
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα σχολια ανω των 40 δεν ξεκινανε απο την ζηλια. Ο silver machine το γραφει καθαρα. Για την κορη του. Για το καθε παιδι που μεγαλωνει σημερα. Νουμπας μπορει να ειναι ο καθενας μας σε οτι δεν του εχει τυχει η δεν εχει ερθει η ωρα του να το ζησει ακομα. Αναμεσα σε αυτα ειναι και η συνειδητοποιηση οτι ο χρονος μας εδω εναι περιορισμενος.

Φιλικα προς ολους :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...