Προς το περιεχόμενο

Xiaomi Mi A3 Review - Πολυτελές, οικονομικό και Android One


timk

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Το νέο Mi A3 έρχεται να επιβεβαιώσει τη γόνιμη συνεργασία της Google με την Xiaomi όλα αυτά τα χρόνια στο πρόγραμμα Android One, και βασιζόμενο στην ίδια πετυχημένη συνταγή να συνεχίσει την εμπορική επιτυχία των προκατόχων του, Mi A1 και Mi A2 (με το τελευταίο κυκλοφόρησε και το Mi A2 Lite). 

Η νέα Android One συσκευή της Xiaomi συνδυάζει τη λιτότητα με την πραγματική ουσία και την σβελτάδα της «καθαρής» έκδοσης του Android της Google («pure», «stock» ή «vanilla», όπως θέλετε πείτε το) προβάλλοντας ως πρόσθετο πλεονέκτημα το υψηλό επίπεδο του εξοπλισμού του, που περιλαμβάνει μία οθόνη 6,01 ιντσών τεχνολογίας AMOLED με in-display αισθητήρα δακτυλικών αποτυπωμάτων, τριπλή κύρια κάμερα με αισθητήρα 48 Megapixels, εμπρόσθια κάμερα 32 Megapixels, μπαταρία 4030mAh με γρήγορη φόρτιση 18W και το Qualcomm Snapdragon 665 SoC (με οκταπύρηνο επεξεργαστή). Και όλα τα παραπάνω σε ένα ποιοτικό προϊόν με όμορφη εμφάνιση που στοιχίζει €279 στη χώρα μας. 

Το νέο Mi A3 έρχεται με μία μεγάλη οθόνη 6,01 ιντσών τεχνολογίας Super AMOLED. Ενδεχομένως σε αυτές τις διαστάσεις, υπάρχουν περιθώρια βελτίωσης αφού υπάρχει αρκετός… χώρος μεταξύ της οθόνης και του μπλε, μεταλλικού πλαισίου της συσκευής– θα λέγαμε ότι ειδικά το «πηγούνι» που σχηματίζεται στο κάτω μέρος θα μπορούσε να είναι αρκετά μικρότερο. Η ελαφρώς «κυρτή» στις άκρες προστασία της οθόνης πάντως, που είναι τύπου Gorilla Glass 5, δημιουργεί την «ψευδαίσθηση» ότι τα περιθώρια (bezels) είναι μικρότερα. 

Διαβάστε ολόκληρο το review

 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ωραίο μέγεθος! Κάνει τίποτα ο 665? Με ποιόν παλαιότερο 8αρη είναι ίσος πάνω κάτω σε ταχύτητα?

Επεξ/σία από JcD
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν έβαζε 1080p ανάλυση και NFC θα το έπαιρνα .. 
Κρίμα ένα ολοκληρωμένο κινητό ποτέ δεν βγάζει η xiaomi πάντα κάτι θα λείπει που για κάποιον μπορεί να είναι σημαντικό 

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, JcD είπε

Ωραίο μέγεθος! Κάνει τίποτα ο 665? Με ποιόν παλαιότερο 8αρη είναι ίσος πάνω κάτω σε ταχύτητα?

Δεν γνωριζω με ποιον ειναι ισος...εγω το πηρα σε λευκο και ειναι πανεμορφο και στο χερι καθεται γαντι...Η οθονη του οκ δεν ειναι HD αλλα δεν με χαλαει.Η μπαταρια αν δεν παιζεις παιχνιδια κραταει 2 μερες

  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 λεπτά πριν, jack124 είπε

Αν έβαζε 1080p ανάλυση και NFC θα το έπαιρνα .. 
Κρίμα ένα ολοκληρωμένο κινητό ποτέ δεν βγάζει η xiaomi πάντα κάτι θα λείπει που για κάποιον μπορεί να είναι σημαντικό 

Ειλικρινά τι περιμένετε μερικοί να πάρετε σε αυτά τα λεφτά; Με 5% profit margin που έχει η Xiaomi πουλάει σχεδόν σε τιμή κόστους.

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδή το τσεκαρα από κοντά είναι τελείως ψυχολογίκο το θέμα του 720 p. Κάμερα σούπερ κ ο 665 δεν πρέπει να καίει τπτ.  Από επιδόσεις δεν ξέρω τι κάνει 

  • Like 2
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
16 λεπτά πριν, KostasKri είπε

Ειλικρινά τι περιμένετε μερικοί να πάρετε σε αυτά τα λεφτά; Με 5% profit margin που έχει η Xiaomi πουλάει σχεδόν σε τιμή κόστους.

Σε όλες τις κατηγορίες τιμής στα κινητά xiaomi πάντα κάτι λείπει που κάποιος μπορεί να το θέλει .. και εγώ fan της είμαι αλλά έχω δει όλα της τα κινητά και ισχύει αυτό που σου λέω. Θα λείπει NFC ή audio jack ή IR blaster ή radiofm ή υποδοχή microSD ...Δεν όλα τα κινητά της ΠΑΝΤΑ κάτι από αυτά θα λείπει , δεν βγάζει ποτέ ένα ολοκληρωμένο(για κάποιον που τα θέλει όλα αυτά) κινητό ... Δεν μίλησα για το συγκεκριμένο μοντέλο , αλλά θα μπορούσε έστω να έχει NFC.. Πες το 720p παλεύεται με την AMOLED δεν παύει όμως να είναι downgrade

Επεξ/σία από jack124
  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, vargas είπε

Επειδή το τσεκαρα από κοντά είναι τελείως ψυχολογίκο το θέμα του 720 p. Κάμερα σούπερ κ ο 665 δεν πρέπει να καίει τπτ.  Από επιδόσεις δεν ξέρω τι κάνει 

Έχει ois τίποτα? Τι εννοείς κάμερα σούπερ?

Ο από πάνω που το έχει τι έχει να πει για τις κάμερες.?

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολύ όμορφο από κοντά. Ήθελα πραγματικά να το πάρω και να αντικαταστήσω το mi a1 που ήταν πραγματικά πααααρα πολύ καλό. Περίμενα όμως όντως να έχει καλύτερη οθόνη (ως amoled) και να είναι πιο άνετο στη χρήση με το ένα χέρι. Δυστυχώς απογοητεύτηκα σε αυτά τα δυο σημεία και κατέληξα στο SAMSUNG a40 που είναι λιγότερο όμορφο ίσως εμφανισιακά και ίσως λίγο πιο αργό και δεν είναι Android One(Με λίγη παραμετροποίηση το φέρνεις αρκετά κοντά). Σε αυτό το κινητό η xiaomi κατά τη γνώμη μου έκανε ένα βήμα πίσω αντί για εμπρός... αλλά μάλλον καλύτερα από το mi a2 (χωρίς θύρα ακουστικών και πολύ μεγάλο/ δυσχρηστο στο χέρι). Νομίζω ότι πολλοί θα προτιμήσουν να περιμένουν το redmi note 8 ή το προγενέστερο note 7 λόγω χαμηλότερης τιμής και ας είναι και MIUI... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 λεπτά πριν, jack124 είπε

Σε όλες τις κατηγορίες τιμής στα κινητά xiaomi πάντα κάτι λείπει που κάποιος μπορεί να το θέλει .. και εγώ fan της είμαι αλλά έχω δει όλα της τα κινητά και ισχύει αυτό που σου λέω. Θα λείπει NFC ή audio jack ή IR blaster ή radiofm ή υποδοχή microSD ...Δεν όλα τα κινητά της ΠΑΝΤΑ κάτι από αυτά θα λείπει , δεν βγάζει ποτέ ένα ολοκληρωμένο(για κάποιον που τα θέλει όλα αυτά) κινητό ... Δεν μίλησα για το συγκεκριμένο μοντέλο , αλλά θα μπορούσε έστω να έχει NFC.. Πες το 720p παλεύεται με την AMOLED δεν παύει όμως να είναι downgrade 

Ναι γιατί αν τα είχε όλα αυτά σε ένα τηλέφωνο μετά ο κόσμος δεν θα αγόραζε. Ποιος θα αγόραζε Xiaomi με λεφτά που θα μπορούσε να πάρει το S10+ ή κάποιο iPhone

Επεξ/σία από KostasKri
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, KostasKri είπε

Ναι γιατί αν τα είχε όλα αυτά σε ένα τηλέφωνο μετά ο κόσμος δεν θα αγόραζε. Ποιος θα αγόραζε Xiaomi με λεφτά που θα μπορούσε να πάρει το S10+ ή κάποιο iPhone

Κοίταξε από τα πιο ολοκληρωμένα κινητά της είναι το Mi 9t το οποίο και θα αγοράσω , δεν θα αυξανόταν το κόστος αν έβαζε και υποδοχή microSD ή IR blaster έτσι ώστε να πεις τα έχει όλα.. Εντάξει με τον χώρο το σώζεις να είναι καλά το Google photos. Τέλος δεν νομίζω να είχε τέτοιο τεράστιο κόστος όπως λες γιατί το redmi note 8 pro αναμένετε να τα έχει όλα αυτά και μακάρι να γίνει..

Τέλος ο 665 κάποιοι λένε είναι κατώτερος του 660 σε επιδώσεις 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, jack124 είπε

Κοίταξε από τα πιο ολοκληρωμένα κινητά της είναι το Mi 9t το οποίο και θα αγοράσω , δεν θα αυξανόταν το κόστος αν έβαζε και υποδοχή microSD ή IR blaster έτσι ώστε να πεις τα έχει όλα.. Εντάξει με τον χώρο το σώζεις να είναι καλά το Google photos. Τέλος δεν νομίζω να είχε τέτοιο τεράστιο κόστος όπως λες γιατί το redmi note 8 pro αναμένετε να τα έχει όλα αυτά και μακάρι να γίνει..

Τέλος ο 665 κάποιοι λένε είναι κατώτερος του 660 σε επιδώσεις 

Η micro SD, χωρίς να ξέρω παρά μόνο εικάζω, πρέπει να χρειάζεται κάποιο license (δεδομένου ότι όταν γινόταν ο χαμός με Huawei, δεν την άφηναν να βάλουν SD cards επειδή τα permission τα έδινε προφανώς κάποια εταιρία στην Αμερική.) Δεν είναι όλα τόσο απλά στο να βάλει κάποιος κάτι σε κάποιο τηλέφωνο.

Για το παραπάνω παράδειγμα ίσως είμαι λάθος, αλλά πιάνεις τι θέλω να πω.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, JcD είπε

Έχει ois τίποτα? Τι εννοείς κάμερα σούπερ?

Ο από πάνω που το έχει τι έχει να πει για τις κάμερες.?

Έχει eis μόνο , αλλά από αυτά που είδα στο ίντερνετ έχει καλή απόδοση . Ίσως λίγο υπερβολικό το σούπερ αλλά ας μας πειο άνθρωπος που το πηρε

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...