Προς το περιεχόμενο

Xiaomi Mi A3 Review - Πολυτελές, οικονομικό και Android One


timk

Προτεινόμενες αναρτήσεις

160€ έχει το αδελφάκι του mi cc9e στην Κίνα τόσο θα πάει και αυτό.

Λογικά θα βγει και κάποια pro έκδοση που θα βασίζεται στον άλλο αδελφό mi cc9

https://m.gsmarena.com/xiaomi_mi_cc9-9749.php

Αυτό θα είναι η κανονική έκδοση του A3.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οποιος δεν εχει προβλημα με το MIUI εννοειται πως δεν το κοιταει καν αυτο το τηλεφωνο. Το προβλημα το εχουμε εμεις που βγαζουμε σπυρακια με το εμετικο UI της xiaomi. Ειδικα εγω που θελω και δακτυλικο μπροστα και "ανεκτο" μεγεθος (τα 72mm πλατος ειναι υποχωριση που κανω) δεν εχω καμια αλλη επιλογη. Αλλα οταν πεσει στα 150€, μη μας νομιζουν και μ@λ@κες...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 ώρες πριν, KostasKri είπε

Ειλικρινά τι περιμένετε μερικοί να πάρετε σε αυτά τα λεφτά; Με 5% profit margin που έχει η Xiaomi πουλάει σχεδόν σε τιμή κόστους.

ας το χρέωνε και παραπάνω, έλεος 

που και πάλι σε αυτά τα χρήματα δεν υπάρχει δικαιολογία να μην έχει 1080 και ας έβαζε ένα απλό ips, ποιος ζήτησε amoled? κανείς 

 

μας πήδηξε η xiaomi και με την οθόνη και με το nfc και από τη στιγμή που είναι η μόνη της android one συσκευή θα έπρεπε να τη προσέξει

 

υποχρεωτικά θα πρέπει να κοιτάξω σε nokia πλέον για να αλλάξω το a1 μου 

 

στο a4 θα βάλουν μυαλό πλέον ή αν βγάλουν πιο καλή έκδοση, αυτό άπατο ή στα 150 θα πουλάει 

Επεξ/σία από logistoulis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αξίζει λέτε να αλλάξω το mi5s (3gb) για δαυτο?

Δεν έχω ιδιαίτερο πρόβλημα απλά νοιωθω ότι "βαραίνει" με τον καιρό λόγο αναβαθμίσεων(πιστεύω στοχευμένα) και για να είμαι ειλικρινής έχω σιχαθεί πια και το "παρεμβατικοτατο" bloatwarισμενο miuiiuiuiu.

Υ.γ Εάν κάνεις cast με το mi a3 σε TV να υποθέσω πως θα είναι στην κουλη ανάλυση του κ όχι σε fhd σωστά?

Επεξ/σία από @topos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 ώρες πριν, paraske είπε

γεια σας! επειδη ψαχνω κινητο για βασικη χρηση, λετε να παρω αυτο το κινητο? 

για βασικη χρηση πας σε πολυ φτηνοτερα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

A3 vs RN8pro vs A50s ?

https://www.gsmarena.com/compare.php3?idPhone1=9769&idPhone2=9812&idPhone3=9806#diff-

Έρχονται 2 δυνατοί ανταγωνιστές ... περιμένω τιμές 🤔

Επεξ/σία από Ringo106
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, vargas είπε

Νομίζω λίγο υπερβολικά τα σχόλια.  720 p είναι κ το iphone xr  κ μια χαρά  πουλάει κ ας είναι πανάκριβα κ μάλιστα χωρίς ούτε καν amoled

καλά το τι αγοράζει ο χρήστης apple δεν έχει καμία σχέση με το τι θέλει κάποιος που αγοράζει γυμνό android

 

η διαφορά στη χρήση και στη φιλοσοφία είναι γιγάντια και ξαναλέω δεν έχω θέμα με τη συγκεκριμένη συσκευή, ας υπάρχει και ας τη πάρει όποιος θέλει

 

έχω θέμα που η συγκεκριμένη είναι η ΜΟΝΗ one της xiaomi για φέτος και για μένα που δε μπόρω να δουλέψω καθόλου το miui (ειλικρινά δε μπορώ) είναι σα να με διώχνει από πελάτη 

 

επίσης καλό το αστείο με το να μην υπάρχει nfc, αλλά πλέον δεν γίνεται να συνεχιστεί έτσι

θέλουμε smartphone με δυνατότητες, όχι άχρηστα πράγματα όπως amoled, διαφορετικά αν θέλουμε να πετάμε τα λεφτά μας υπάρχουν πάμπολες επιλογές 

 

επίσης εγώ που θέλω και υπέρυθρες με οδηγεί στο miui αν πρόκειται να μείνω σε αυτή.. και όλα αυτά για ποιο ακριβώς λόγο; 

τελοσπάντων θα φάει σφαλιάρα να έρθει στα ίσα της 

 

 

εδιτ

 

αυτό το !@!$#!$ κινητό δεν μπορούσαν να το κάνουν one? 

 

https://www.gsmarena.com/xiaomi_mi_9_se-9583.php

 

που δεν είναι καν ακριβό;

https://www.skroutz.gr/s/18199161/Xiaomi-Mi-9-SE-64GB.html

 

γιατί έπρεπε να θάψουν έτσι την one σειρά τους, ειδικά από τη στιγμή που έχει κάνει φοβερή επιτυχία με το a1 και a2? 

 

το παραπάνω είναι κλάσεις ανώτερο, αλλά έχει το ενοχλητικό λογισμικό και φυσικά δεν έχει τις δεσμεύσεις για αναβαθμίσεις που έχει το a3.

το a1 μου αυτή τη στιγμή τρέχει με τελευταίο android και τελευταίο security patch (αυγούστου), οποιοδήποτε άλλο xiaomi δεν ξέρω τι διάλο τρέχει 

Επεξ/σία από logistoulis
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 λεπτά πριν, logistoulis είπε

καλά το τι αγοράζει ο χρήστης apple δεν έχει καμία σχέση με το τι θέλει κάποιος που αγοράζει γυμνό android

η διαφορά στη χρήση και στη φιλοσοφία είναι γιγάντια και ξαναλέω δεν έχω θέμα με τη συγκεκριμένη συσκευή, ας υπάρχει και ας τη πάρει όποιος θέλει

έχω θέμα που η συγκεκριμένη είναι η ΜΟΝΗ one της xiaomi για φέτος και για μένα που δε μπόρω να δουλέψω καθόλου το miui (ειλικρινά δε μπορώ) είναι σα να με διώχνει από πελάτη 

επίσης καλό το αστείο με το να μην υπάρχει nfc, αλλά πλέον δεν γίνεται να συνεχιστεί έτσι

θέλουμε smartphone με δυνατότητες, όχι άχρηστα πράγματα όπως amoled, διαφορετικά αν θέλουμε να πετάμε τα λεφτά μας υπάρχουν πάμπολες επιλογές 

επίσης εγώ που θέλω και υπέρυθρες με οδηγεί στο miui αν πρόκειται να μείνω σε αυτή.. και όλα αυτά για ποιο ακριβώς λόγο; 

τελοσπάντων θα φάει σφαλιάρα να έρθει στα ίσα της 

εδιτ

αυτό το !@!$#!$ κινητό δεν μπορούσαν να το κάνουν one? 

https://www.gsmarena.com/xiaomi_mi_9_se-9583.php

που δεν είναι καν ακριβό;

https://www.skroutz.gr/s/18199161/Xiaomi-Mi-9-SE-64GB.html

γιατί έπρεπε να θάψουν έτσι την one σειρά τους, ειδικά από τη στιγμή που έχει κάνει φοβερή επιτυχία με το a1 και a2? 

το παραπάνω είναι κλάσεις ανώτερο, αλλά έχει το ενοχλητικό λογισμικό και φυσικά δεν έχει τις δεσμεύσεις για αναβαθμίσεις που έχει το a3.

το a1 μου αυτή τη στιγμή τρέχει με τελευταίο android και τελευταίο security patch (αυγούστου), οποιοδήποτε άλλο xiaomi δεν ξέρω τι διάλο τρέχει 

Υπέρυθρες εχει

32 λεπτά πριν, Ringo106 είπε

A3 vs RN8 vs A50s ?
Έρχονται 2 δυνατοί ανταγωνιστές ... περιμένω τιμές 🤔

Για το rn8 δε γνωρίζω για την σειρά Α γνωρίζω ότι η κάμερα τους απλά δεν..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 λεπτά πριν, vargas είπε

Υπέρυθρες εχει

 

ναι αλλά δεν έχουν οι άλλες εταιρείες (ώστε να φύγω και πιο άνετα) , γενικά εγώ είμαι αρκετά θετικός να μείνω στην xiaomi η xiaomi μου το κάνει δύσκολο με την πατάτα που έβγαλε 

 

τι να κάνω να κάτσω κι άλλο με το a1 μπας και βγει το a4 όπως πρέπει? 

Επεξ/σία από logistoulis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 λεπτά πριν, logistoulis είπε

ναι αλλά δεν έχουν οι άλλες εταιρείες (ώστε να φύγω και πιο άνετα) , γενικά εγώ είμαι αρκετά θετικός να μείνω στην xiaomi η xiaomi μου το κάνει δύσκολο με την πατάτα που έβγαλε 

τι να κάνω να κάτσω κι άλλο με το a1 μπας και βγει το a4 όπως πρέπει? 

Αν αντέχεις τις 3000 mah κάτσε . Αλλιώς ότι κ να δεις πάντα κάτι θα σου λείπει 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
18 λεπτά πριν, vargas είπε

Αν αντέχεις τις 3000 mah κάτσε . Αλλιώς ότι κ να δεις πάντα κάτι θα σου λείπει 

μέσα στη μέρα πολύ δύσκολα να μη μου φτάσει το 2χιλιαρο, θα ήθελα βέβαια καλύτερη μπαταρία εννοείται, αλλά δεν είναι επικίνδυνα μικρή όπως σε άλλες συσκευές η συγκεκριμένη

 

δεν είναι κάποιο δυνατό χαρτί του, αλλά δεν προβληματίζει κιόλας , δύο μέρες δε βγάζει με τίποτα βέβαια εκτός αν απλά το έχεις το να παίρνεις τηλ, αλλά μες στη μέρα δεν παίζει (γενικά είναι κινητό της 1.5 μέρας, μπορεί να σε πάει και το επόμενο πρωί στη δουλειά αν ξεχάσεις να φορτίσεις το βράδυ)

 

τελοσπάντων το nfc είναι η μεγαλύτερη πληγή για εμένα, την οθόνη θα την αντέχα 

Επεξ/σία από logistoulis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 ώρες πριν, logistoulis είπε

ας το χρέωνε και παραπάνω, έλεος 

που και πάλι σε αυτά τα χρήματα δεν υπάρχει δικαιολογία να μην έχει 1080 και ας έβαζε ένα απλό ips, ποιος ζήτησε amoled? κανείς 

μας πήδηξε η xiaomi και με την οθόνη και με το nfc και από τη στιγμή που είναι η μόνη της android one συσκευή θα έπρεπε να τη προσέξει

υποχρεωτικά θα πρέπει να κοιτάξω σε nokia πλέον για να αλλάξω το a1 μου 

στο a4 θα βάλουν μυαλό πλέον ή αν βγάλουν πιο καλή έκδοση, αυτό άπατο ή στα 150 θα πουλάει 

Δεν νομίζω να νοιάζει κανέναν πέρα από tech junkies πόσα ppi έχει το κινητό τους. Βλέπουν την οθόνη, τους αρέσουν τα χρώματα, αγοράζουν το τηλέφωνο. 

Απόδειξη είναι το iPhone Xr που παρόλο την "κακή" οθόνη που χει (according to some junkies) πούλησε σαν ζεστό ψωμί και κανείς ποτέ δεν παραπονέθηκε σε σημείο που βγήκαν και άτομα που έκραζαν και είπαν ότι δεν είναι τόσο κακό τελικά.

Όταν καταλάβουμε ότι δεν είμαστε το target group των εταιριών τότε ίσως πολλοί εδώ μέσα μπορέσουν να καταλάβουν γιατί κάνουν αυτά που κάνουν. Δεν θα κάτσει κανένας να κοιτάξει πόσο score έχει στο geekbench και το antutu ένα κινητό αλλά πράγματα όπως εμφάνιση(όλα αυτά τα περίεργα χρώματα και σχέδια), megapixels (δεν είναι τυχαίο που εταιρίες που έχουν καλό όνομα δεν ενδιαφέρονται να βάλουν 40MP στα κινητά τους αλλά τέτοιες κινήσεις κάνουν μόνο εταιρίες που κυνηγάνε τους πελάτες με το τουφέκι), μπαταρία (εξού και δεν βάζουν τεράστιες αναλύσεις - μέχρι και η Samsung, out of the box 1080p σου δίνει γιατί ξέρουν ότι κανένας δεν θα το παρατηρήσει παρά μόνο άτομα που συχνάζουν σε τέτοια forum και έχουν κόλλημα με τα νούμερα).

Αν μια εταιρία, με τα δεδομένα που έχει ξέρει ότι το 5% των χρηστών της χρησιμοποιεί SD για παράδειγμα, γιατί να μπει στην διαδικασία να το συμπεριλάβει στην συσκευή. Στην θέση αυτού θα βάλει κάτι άλλο που είναι πιο χρήσιμο για περισσότερο κόσμο.

Επίσης όταν φτιάχνει budget τηλέφωνο, δεν λες ας βάλω όσα μπορώ να βάλω και όσα λεφτά βγει. Θέτουν ένα budget και βάζουν όσα θεωρούν σημαντικά σε αυτά τα λεφτά. Οπότε δεν τίθεται θέμα σε αυτά τα λεφτά δεν γίνεται να μην μπορούν να βάλουν, ειδικά όταν μιλάμε για Xiaomi που έχει 5% κέρδος μόνο από τις συσκευές.

Επεξ/σία από KostasKri
  • Like 3
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
10 λεπτά πριν, KostasKri είπε

Δεν νομίζω να νοιάζει κανέναν πέρα από tech junkies πόσα ppi έχει το κινητό τους. Βλέπουν την οθόνη, τους αρέσουν τα χρώματα, αγοράζουν το τηλέφωνο. 

Απόδειξη είναι το iPhone Xr που παρόλο την "κακή" οθόνη που χει (according to some junkies) πούλησε σαν ζεστό ψωμί και κανείς ποτέ δεν παραπονέθηκε σε σημείο που βγήκαν και άτομα που έκραζαν και είπαν ότι δεν είναι τόσο κακό τελικά.

Όταν καταλάβουμε ότι δεν είμαστε το target group των εταιριών τότε ίσως πολλοί εδώ μέσα μπορέσουν να καταλάβουν γιατί κάνουν αυτά που κάνουν. Δεν θα κάτσει κανένας να κοιτάξει πόσο score έχει στο geekbench και το antutu ένα κινητό αλλά πράγματα όπως εμφάνιση(όλα αυτά τα περίεργα χρώματα και σχέδια), megapixels (δεν είναι τυχαίο που εταιρίες που έχουν καλό όνομα δεν ενδιαφέρονται να βάλουν 40MP στα κινητά τους αλλά τέτοιες κινήσεις κάνουν μόνο εταιρίες που κυνηγάνε τους πελάτες με το τουφέκι), μπαταρία (εξού και δεν βάζουν τεράστιες αναλύσεις - μέχρι και η Samsung, out of the box 1080p σου δίνει γιατί ξέρουν ότι κανένας δεν θα το παρατηρήσει παρά μόνο άτομα που συχνάζουν σε τέτοια forum και έχουν κόλλημα με τα νούμερα).

Αν μια εταιρία, με τα δεδομένα που έχει ξέρει ότι το 5% των χρηστών της χρησιμοποιεί SD για παράδειγμα, γιατί να μπει στην διαδικασία να το συμπεριλάβει στην συσκευή. Στην θέση αυτού θα βάλει κάτι άλλο που είναι πιο χρήσιμο για περισσότερο κόσμο.

φίλε τα σκορ στο κινητο και το πόσο ωραία χρώματα έχει η οθόνη τα κοιτάνε οι αηφονάδες

 

εδώ μιλάμε για κινητό με γυμνό-android εργαλείο που πρέπει να κάνει κάποια βασικά πράγματα, όχι να είναι αστεία γρήγορο για να μπαίνεις στο fb ή να βγάζει φοβερές φωτό για το insta , δουλίτσα, απλά πραγματάκια, αξιόπιστα και πάνω από όλα με όσο πιο σωστή υποστήριξη γίνεται σε αυτά τα χρήματα (λόγω one)

 

τα ppi δεν είναι μόνο στο τεχνικό κομμάτι θέμα, γενικά όταν διαβάζεις κείμενο ενοχλεί

 

είχα και κινητό με 1440p και καταλαβαίνω τη διαφορά ακόμα και εκεί, μέχρι 1080 είμαι οκ δεν έχω θέμα , αλλά το 720 μου χτυπάει άσχημα

 

δεν ζήτησα κάποια σούπερ ντούπερ οθόνη, μια απλή 1080 ζήτησα σαν αυτή που είχαν τα 2 προηγούμενα, τίποτα το ιδιαίτερο, τι με νοιάζουν τα χρώματα και τα amoled εμένα

sd/ir blaster/ nfc/jack είναι απαραίτητα αν θες να λέγεσαι smartphone (ακόμα και η αφαιρούμενη μπαταρία που την έχουμε ξεχάσει πλέον). πολύ καλά και χρήσιμα είναι και άλλα πράγματα (αποτύπωμα στην οθόνη πχ γουστάρω με τα χίλια, φοβερά πρακτικό), αλλά πράγματα όπως ωραία χρωματάκια, "πολυτελή  κατασκευή" και καλή κάμερα για σέλφι είναι βλακειούλες

θα μου πεις αυτά πουλάνε, εκεί δίνουν  βάρος ok.. ψάχνουμε ό,τι έχει απομείνει πλέον όσοι θέλουμε smart για να κάνουμε πράγματα και όχι να τρέχουμε συνθετικά bench ή να πουλάμε μούρη στις καφετέριες 

υπάρχει και μια "ενδιάμεση" κατηγορία χρηστών που βλέπει το κινητό ως αναλώσιμο και προσιτό εργαλείο

δεν είναι ούτε και καλά "power users" του γλυκού νερού, αλλά ούτε και βούρλα που θα πάνε να πάρουν το πιο ακριβό για να εκμεταλλευτούν το 5% των δυνατοτήτων του

Επεξ/σία από logistoulis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...