Προς το περιεχόμενο

Xiaomi Mi A3 Review - Πολυτελές, οικονομικό και Android One


timk

Προτεινόμενες αναρτήσεις

31 λεπτά πριν, logistoulis είπε

θα μου πεις αυτά πουλάνε, εκεί δίνουν  βάρος ok..

 

Όπως καταλαβαίνεις, απαντάς μόνος σου. Το ότι για σένα είναι απαραίτητα κάποια features που δεν έχει το συγκεκριμένο, δεν σημαίνει ότι είναι και το μέτρο για μια συσκευή. Λες αυτοί δεν έχουν ομάδες που τα σκέφτονται αυτά πριν βγάλουν μια συσκευή;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
59 λεπτά πριν, logistoulis είπε

φίλε τα σκορ στο κινητο και το πόσο ωραία χρώματα έχει η οθόνη τα κοιτάνε οι αηφονάδες

εδώ μιλάμε για κινητό με γυμνό-android εργαλείο που πρέπει να κάνει κάποια βασικά πράγματα, όχι να είναι αστεία γρήγορο για να μπαίνεις στο fb ή να βγάζει φοβερές φωτό για το insta , δουλίτσα, απλά πραγματάκια, αξιόπιστα και πάνω από όλα με όσο πιο σωστή υποστήριξη γίνεται σε αυτά τα χρήματα (λόγω one)

τα ppi δεν είναι μόνο στο τεχνικό κομμάτι θέμα, γενικά όταν διαβάζεις κείμενο ενοχλεί

είχα και κινητό με 1440p και καταλαβαίνω τη διαφορά ακόμα και εκεί, μέχρι 1080 είμαι οκ δεν έχω θέμα , αλλά το 720 μου χτυπάει άσχημα

δεν ζήτησα κάποια σούπερ ντούπερ οθόνη, μια απλή 1080 ζήτησα σαν αυτή που είχαν τα 2 προηγούμενα, τίποτα το ιδιαίτερο, τι με νοιάζουν τα χρώματα και τα amoled εμένα

sd/ir blaster/ nfc/jack είναι απαραίτητα αν θες να λέγεσαι smartphone (ακόμα και η αφαιρούμενη μπαταρία που την έχουμε ξεχάσει πλέον). πολύ καλά και χρήσιμα είναι και άλλα πράγματα (αποτύπωμα στην οθόνη πχ γουστάρω με τα χίλια, φοβερά πρακτικό), αλλά πράγματα όπως ωραία χρωματάκια, "πολυτελή  κατασκευή" και καλή κάμερα για σέλφι είναι βλακειούλες

θα μου πεις αυτά πουλάνε, εκεί δίνουν  βάρος ok.. ψάχνουμε ό,τι έχει απομείνει πλέον όσοι θέλουμε smart για να κάνουμε πράγματα και όχι να τρέχουμε συνθετικά bench ή να πουλάμε μούρη στις καφετέριες 

υπάρχει και μια "ενδιάμεση" κατηγορία χρηστών που βλέπει το κινητό ως αναλώσιμο και προσιτό εργαλείο

δεν είναι ούτε και καλά "power users" του γλυκού νερού, αλλά ούτε και βούρλα που θα πάνε να πάρουν το πιο ακριβό για να εκμεταλλευτούν το 5% των δυνατοτήτων του

Κανένας αηφονάς που λες κι εσύ δεν κοιτάει νούμερα. Η Apple σαν εταιρία δεν διαφημίζει πουθενά νούμερα. Ούτε ppi ούτε χωρητικότητα μπαταρίας ούτε τίποτα από αυτά. Αυτά τα κάνουν εταιρίες που δεν έχουν κάτι άλλο να πουλήσουν πέρα από αυτά (και πάρε megapixels και πάρε GHz στην CPU και πάρε 17 κάμερες και πάρε και 12GB Ram να μην τα χρησιμοποιήσεις ποτέ). Άποψή μου πάντα...

Από κει και πέρα και εγώ επαγγελματίας θεωρούμαι και δεν χρησιμοποιώ ούτε sd ούτε ir blaster ούτε jack (έχω iPhone όπως καταλαβαίνεις). Γενικά οι εναλλακτικές τους είναι πολύ ανώτερες (cloud, smart appliances, bluetooth).

Ίσως για το jack να έχω έναν ενδοιασμό μόνο όταν μιλάμε για τόσο φτηνά κινητά γιατί αυτός που θα πάρει 250 ευρώ τηλέφωνο δεν θα δώσει άλλα 100 για ακουστικά ασύρματα (υπάρχουν και φθηνότερα βέβαια, όπως και USB-C και πολλές φορές δεν καταλαβαίνω το hate που τρώνε τα τηλέφωνα που δεν έχουν jack. Είμαστε σε μεταβατική περίοδο όπως και με τις δισκέτες kai τα CD). Αλλά αν έχεις δώσει 1000+ για Samsung/Apple και παραπονιέσαι τότε απλά γελάω. Δεν θα σε πάω σε airpods ή αντίστοιχα που είναι ακριβά, αλλά 100 ευρώ θα μπορείς να τα διαθέσεις για ένα αξιόλογο ζευγάρι. Όταν έχεις "πολυτελή" συσκευή, πρέπει να περιμένεις να είναι ακριβά και τα γύρω γύρω. Όπως ακριβώς και στα αμάξια. Δεν παίρνεις mercedes και αναρωτιέσαι γιατί το service δεν είναι τα ίδια λεφτά με ένα skoda...

Προσωπική μου άποψη είναι ότι πρέπει να αρχίσουν όλοι σιγά σιγά να κοιτάνε τις εναλλακτικές και να ξεκολλάνε από τεχνολογίες δεκαετιών που έχουν συνηθίσει (καλώς ή κακώς) και να ανοίξουν τον ορίζοντά τους σε νέες. Ωραία η SD κάρτα αλλά ούτε σε πολλές συσκευές μπορείς να την έχεις, ούτε άμα σου χαλάσει θα βρεις τα αρχεία σου (και άντε ότι έχεις back up, άντε να αγοράζεις νέα κτλ κτλ). Πλέον έχουμε για φώτο free στο Google Photos, για αρχεία υπάρχει το google drive, το icloud, το dropbox, το onedrive και ένα σωρό άλλα services. Για 200GB στο iCloud δίνω 3 ευρώ τον μήνα και το μοιράζομαι με την οικογένειά μου. Για το convenience που παρέχει η επιλογή αυτή, ούτε καν σκέφτομαι την SD.

Η κάθε εταιρία κάνει focus εκεί που θέλει, η Samsung θέλει να βάζει όσα παραπάνω πράγματα μπορεί, είτε λειτουργούν σωστά είτε όχι και να δίνει επιλογές, η Apple ότι βάζει θέλει να δουλεύει σωστά και να έχει σωστό user experience, άλλες θέλουν τα specs. 

Επεξ/σία από KostasKri
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, vargas είπε

Νομίζω λίγο υπερβολικά τα σχόλια.  720 p είναι κ το iphone xr  κ μια χαρά  πουλάει κ ας είναι πανάκριβα κ μάλιστα χωρίς ούτε καν amoled

Σε ips χτυπάει λιγότερο η χαμηλότερη ανάλυση. Όχι ότι την υπερασπίζομαι. Βασικά δεν το γνώριζα καν ότι είχε 720p

17 λεπτά πριν, xaralas είπε

Προσωπικά δεν καταλαβα διαφορα στην οθόνη οταν το ειδα απο κοντα. Το εχω βαλει στους πιθανους αντικαταστατες του RN 5 αν ποτέ αυτό χαλάσει :D 

Αμα δεν καταλαβαίνεις τσιμπα το. Ειδικά Κίνα 170 είναι εξαιρετικό ;)

Επεξ/σία από Antretng
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, Antretng είπε

Σε ips χτυπάει λιγότερο η χαμηλότερη ανάλυση. Όχι ότι την υπερασπίζομαι. Βασικά δεν το γνώριζα καν ότι είχε 720p

Αμα δεν καταλαβαίνεις τσιμπα το. Ειδικά Κίνα 170 είναι εξαιρετικό ;)

Κ 720 p και 720 ευρώ 😁😁

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
23 λεπτά πριν, KostasKri είπε

Κανένας αηφονάς που λες κι εσύ δεν κοιτάει νούμερα. Η Apple σαν εταιρία δεν διαφημίζει πουθενά νούμερα.

ας γελάσω.. με κάθε νέο iphone τα benchmark παίρνουν φωτιά, το βρίσκεις τυχαίο; γιατί πιθανολογώ ότι θέλει κάποιο optimization για να γίνει αυτό

 

το ότι δεν το κάνει η apple αλλά αφήνει να το κάνουν οι όποιοι reviewers δεν αναιρεί το γεγονός ότι στον κόσμο αυτό που τελικά μένει είναι ότι έχει τους πιο γρήγορους επεξεργαστές ή gpu (όχι ότι το αμφισβητώ) , επιχείρημα που χρησιμοποιείται μαζικά από φίλους της εταιρείας 

 

 

Επεξ/σία από logistoulis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, KostasKri είπε

Απόδειξη είναι το iPhone Xr που παρόλο την "κακή" οθόνη που χει (according to some junkies) πούλησε σαν ζεστό ψωμί

Ας κανουν τον κοπο να ψαξουν αυτοι που τα λενε αυτα οτι περαν της χαμηλοτερης αναλυσης και ppi που εχει οντως το Iphone xr,φοραει ενα απο τα κορυφαια ips panel της αγορας,κατι που δεν μπορω να πω οτι ισχυει για το Mi A3,μιας και μιλαμε για αλλης κατηγοριας κινητα ουτως ή αλλως.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, logistoulis είπε

φίλε τα σκορ στο κινητο και το πόσο ωραία χρώματα έχει η οθόνη τα κοιτάνε οι αηφονάδες

 

Τι είναι αυτά που πετάτε μερικοί εδώ μέσα μωρέ???????????

 

 

1 ώρα πριν, logistoulis είπε

ας γελάσω.. με κάθε νέο iphone τα benchmark παίρνουν φωτιά, το βρίσκεις τυχαίο; γιατί πιθανολογώ ότι θέλει κάποιο optimization για να γίνει αυτό

το ότι δεν το κάνει η apple αλλά αφήνει να το κάνουν οι όποιοι reviewers δεν αναιρεί το γεγονός ότι στον κόσμο αυτό που τελικά μένει είναι ότι έχει τους πιο γρήγορους επεξεργαστές ή gpu (όχι ότι το αμφισβητώ) , επιχείρημα που χρησιμοποιείται μαζικά από φίλους της εταιρείας 

Ενώ σε όλες τις άλλες μπράντες αυτό δε συμβαίνει στο γιουτιουμπ από του ριβιουερς έτσι??? Δλδ θέλεις να μας πεις ότι εσύ benchmark tests βλέπεις μόνο για iphone στο διαδίκτυο έτσι???? 

Eδώ άλλοι είχαν φτάσει στο σημείο να τα "πειράζουν" και συ μας λες για τα benchmark tests που μόνο στα iphones σκίζονται να κάνουν???

 

https://www.androidauthority.com/oneplus-5-manipulates-benchmarks-781518/

 

Γέλα όσο θέλεις αλλά άλλαξε πάροχο internet γιατί προφανώς σου κόβει πράγματα από τον διεθνή ιστό!

 

 

Επεξ/σία από crossmo
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για τα ακουστικά που αναφέρει κάποιος για μένα είναι το πρώτο που κοιτάω, χωρίς jack απλά προσπερνάω, γιατί να με αναγκάσουν να αγοράσω Bluetooth και να έχω την έννοια να φορτίζω, με φτάνουν τα βάσανα που έχω καθημερινά. Άσε που αν το τηλέφωνο έχει καλό dac  την ποιότητα ήχου δεν την πιάνουν τα Bluetooth. Όσο για την sd μπορώ να ζήσω και χωρίς, αν υπάρχει καλοδεχουμενη όπως και το ράδιο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, logistoulis είπε

ας γελάσω.. με κάθε νέο iphone τα benchmark παίρνουν φωτιά, το βρίσκεις τυχαίο; γιατί πιθανολογώ ότι θέλει κάποιο optimization για να γίνει αυτό

το ότι δεν το κάνει η apple αλλά αφήνει να το κάνουν οι όποιοι reviewers δεν αναιρεί το γεγονός ότι στον κόσμο αυτό που τελικά μένει είναι ότι έχει τους πιο γρήγορους επεξεργαστές ή gpu (όχι ότι το αμφισβητώ) , επιχείρημα που χρησιμοποιείται μαζικά από φίλους της εταιρείας 

Φωτιά παίρνουν με κάθε νέο τηλέφωνο γενικά, διότι οι reviewers για κάποιο λόγω θεωρούν ότι ο κόσμος πρέπει να το ξέρει.

Η apple το μόνο που λέει είναι σε κάθε γενιά ότι είναι πχ 40% faster και αυτό μένει στον μέσο καταναλωτή που δεν πρόκειται να δει benchmark και ούτε ξέρει τι είναι.

Ελάχιστες φορές έχω δει κάποιον να λέει για τα  benchmarks πάντως, περισσότερο το κάνουν στην android κοινότητα για να αποδεικνύουν (γελάμε εδώ) ότι ένα τηλέφωνο είναι καλύτερο και πιο γρήγορο από το άλλο.

1 ώρα πριν, Fulgore είπε

Ας κανουν τον κοπο να ψαξουν αυτοι που τα λενε αυτα οτι περαν της χαμηλοτερης αναλυσης και ppi που εχει οντως το Iphone xr,φοραει ενα απο τα κορυφαια ips panel της αγορας,κατι που δεν μπορω να πω οτι ισχυει για το Mi A3,μιας και μιλαμε για αλλης κατηγοριας κινητα ουτως ή αλλως.

Δυστυχώς μας κυριαρχούν νούμερα. Και το πόσο καλό είναι ένα πάνελ δύσκολα το μεταφράζεις σε αριθμό. Το ppi από την άλλη είναι εύκολο να το συγκρίνει κάποιος και να βγάλει δικό του αποτέλεσμα. Όπως ακριβώς με τα megapixels.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...