Προς το περιεχόμενο

Αξίζει το e-shop.gr;


HerculesGl

Προτεινόμενες αναρτήσεις

17 λεπτά πριν, mechpanos είπε

Περί eshop και σέρβις...Να είστε σίγουροι ότι (μάλλον επειδή κάνουν δικές τους εισαγωγές) αν είναι βλάβη που δεν είναι προφανής, θα κάνουν ο,τι μπορούν για να βγάλουν ότι το κομμάτι δουλεύει μια χαρά ή ότι ευθύνεται η τοποθέτηση, η χρήση κλπ.

Το μόνο που εξυπηρετεί είναι η διαθεσιμότητα και η ευκολία παραλαβής από τα πολλά eshop points.

Ψωνίζω πολλά πράγματα αλλά σε θέμα pc build που πολλά μπορεί να στραβώσουν δεν θα τους εμπιστευομουν.

Γι'αυτό θα προσπαθήσω να το συναρμολογήσω μόνος μου, με την βοήθεια ίσως και κάποιου φίλου έμπειρου, για να μην υπάρξουν τέτοια θέματα. Τώρα, ελπίζω, τα κομμάτια απο μόνα τους στις συσκευασίες να είναι εντάξει. 

 

Επίσης, έχετε κανένα καλό αλλά σχετικά φθηνό tower να μου προτείνετε; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 41
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Το eshop είναι πάρα πολύ καλό κατάστημα, τα έχω γυρίσει όλα τα μεγάλα και δυστυχώς βλέπουμε τις συνέπειες, το eshop οτι πειρα  απο εκει και χαλασε αμεσως τα παιδια το αλλαξαν χωρις δευτερη σκεψη 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, HerculesGl είπε

Γι'αυτό θα προσπαθήσω να το συναρμολογήσω μόνος μου, με την βοήθεια ίσως και κάποιου φίλου έμπειρου, για να μην υπάρξουν τέτοια θέματα. Τώρα, ελπίζω, τα κομμάτια απο μόνα τους στις συσκευασίες να είναι εντάξει. 

Επίσης, έχετε κανένα καλό αλλά σχετικά φθηνό tower να μου προτείνετε; 

Aerocool QS240...αλλά χωρίς optical drive :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Όλα μου τα build τα έχω ψωνίσει από e-shop. Νομίζω πως το τελευταίο διάστημα έχουν ανεβάσει λίγο τιμές (στις κάρτες γραφικών αρκετά θα έλεγα) ΑΛΛΑ οι άνθρωποι ήταν κύριοι σε 2-3 περιπτώσεις που ζήτησα αντικατάσταση λόγω βλάβης, DOA κτλ. Αν σου πω ιστορίες φίλων που αγόρασαν από τυχαία σκρουτζομάγαζα και πήγαν κομμάτια πίσω για βλάβη θα τραβάς τα μαλλιά σου. Στα κομμάτια να πάνε τα 40-50 ευρώ που γλίτωσαν. Η ταλαιπωρία, τα νεύρα και η κοροϊδία που έφαγαν άξιζε πολύ περισσότερα.

Για μένα καλύτερα να συνεργαστείς με ένα κατάστημα που είναι σωστό σε περιπτώσεις βλαβών...έστω στα vital parts που χαλάνε. Ας σου κοστίσει και κάτι παραπάνω. Αν έχεις και άλλο κατάστημα της εμπιστοσύνης σου για να βρεις κάρτα γραφικών φθηνότερα ακόμα καλύτερα. Αυτήν την βάζεις και μόνος σου αν σου έχουν συναρμολογήσει το βασικό build στα e-shop.

Γενικά πάντως προσοχή μεγάλη στο skroutz. Δεν είδαμε μια χαμηλή τιμή και άιντε αγοράσαμε. Αν δεν γνωρίζουμε το κατάστημα κοιτάμε που βρίσκεται (μην μπλέξεις με αποστολές στην άλλη άκρη της Ελλάδας) και ΠΑΝΩ απ' όλα κριτικές καταστήματος σε ότι αφορά βλάβες. Κριτικές του στυλ "τα έφεραν γρήγορα" απλά περνάνε απαρατήρητες. Όλα τα καταστήματα μπορούν να φέρουν κάποιο κομμάτι αργά ή γρήγορα, δεν θα κολλήσουμε για μερικές μέρες διαφορά. Το θέμα είναι τι κάνουν στη βλάβη...όταν δουλεύει το pc όλα τα μαγαζιά καλά είναι!

Επεξ/σία από akiz90
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, akiz90 είπε

Όλα μου τα build τα έχω ψωνίσει από e-shop. Νομίζω πως το τελευταίο διάστημα έχουν ανεβάσει λίγο τιμές (στις κάρτες γραφικών αρκετά θα έλεγα) ΑΛΛΑ οι άνθρωποι ήταν κύριοι σε 2-3 περιπτώσεις που ζήτησα αντικατάσταση λόγω βλάβης, DOA κτλ. Αν σου πω ιστορίες φίλων που αγόρασαν από τυχαία σκρουτζομάγαζα και πήγαν κομμάτια πίσω για βλάβη θα τραβάς τα μαλλιά σου. Στα κομμάτια να πάνε τα 40-50 ευρώ που γλίτωσαν. Η ταλαιπωρία, τα νεύρα και η κοροϊδία που έφαγαν άξιζε πολύ περισσότερα.

Για μένα καλύτερα να συνεργαστείς με ένα κατάστημα που είναι σωστό σε περιπτώσεις βλαβών...έστω στα vital parts που χαλάνε. Ας σου κοστίσει και κάτι παραπάνω. Αν έχεις και άλλο κατάστημα της εμπιστοσύνης σου για να βρεις κάρτα γραφικών φθηνότερα ακόμα καλύτερα. Αυτήν την βάζεις και μόνος σου αν σου έχουν συναρμολογήσει το βασικό build στα e-shop.

Γενικά πάντως προσοχή μεγάλη στο skroutz. Δεν είδαμε μια χαμηλή τιμή και άιντε αγοράσαμε. Αν δεν γνωρίζουμε το κατάστημα κοιτάμε που βρίσκεται (μην μπλέξεις με αποστολές στην άλλη άκρη της Ελλάδας) και ΠΑΝΩ απ' όλα κριτικές καταστήματος σε ότι αφορά βλάβες. Κριτικές του στυλ "τα έφεραν γρήγορα" απλά περνάνε απαρατήρητες. Όλα τα καταστήματα μπορούν να φέρουν κάποιο κομμάτι αργά ή γρήγορα, δεν θα κολλήσουμε για μερικές μέρες διαφορά. Το θέμα είναι τι κάνουν στη βλάβη...όταν δουλεύει το pc όλα τα μαγαζιά καλά είναι!

Αυτό σκέφτηκα και εγώ, γιαυτό και e-shop. Γρήγορο, είναι και στην πόλη μου. Σε λίγο θα σιγουρέψω και το build που θα κάνω (κοιτάω ακόμα λίγο, έτσι μήπως βρω τπτ άλλο) και θα το ανεβάσω και εδώ να μου πείτε γνώμη. Είναι πρώτο build, δεν έχω ξανά πάρει υπολογιστή σταθερό για παιχνίδια. Είμαι με ένα, 8 χρόνων πλέον, turbo-x laptop οπότε το χρειάζομαι. Μία άλλη ερώτηση που ήθελα είναι αν γίνεται να κάνω 2 διαφορετικές παραγγελίες. Είδα ότι για αγορές πάνω απο 500 ευρώ, πρέπει να πληρώσω με τράπεζα, αλλά θέλω να πληρώσω με αντικαταβολή. Τώρα όλο το build, χωρίς την GPU είναι κάτω ων 500. Μπορώ λες να στείλω πρώτα αυτά τα κομμάτια και μετά την κάρτα γραφικών; Και αν ναι, μπορούν να το συναρμολογήσουν; Υπάρχει θεμα αν φτιάξουν όλο τον υπολογιστή και μετά τοποθετήσω εγώ την GPU; 
BUILD:RAM G.SKILL F4-3200C16D-16GVKB 16GB (2X8GB) DDR4 3200MHZ RIPJAWS V DUAL CHANNEL KIT

            PSU SEASONIC S12II-620 BRONZE 620W

          ΜΗΤΡΙΚΗ ASUS PRIME B450M-A RETAIL

          CPU AMD RYZEN 5 1600 3.60GHZ 6-CORE WITH WRAITH SPIRE BOX

           CASE INNOVATOR PROMETHEUS 2 BLACK

            VGA MSI GEFORCE RTX2060 VENTUS 6G OC 6GB GDDR6 PCI-E RETAIL

            HDD TOSHIBA HDWD110UZSVA P300 1TB SATA3

Τα περισσότερα τα έχω επιλέξει και με βάση σχολιασμών από το eshop

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δίσκο αν μπορείς να αποφύγεις τον Toshiba και να πας σε seagate ή WD νομίζω θα ήταν καλύτερα. Δούλευα και με τις 3 εταιρίες στη δουλειά και οι Toshiba είχαν τα μεγαλύτερα ποσοστά αποτυχίας οπότε τους σταμάτησα. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

28 λεπτά πριν, akiz90 είπε

Δίσκο αν μπορείς να αποφύγεις τον Toshiba και να πας σε seagate ή WD νομίζω θα ήταν καλύτερα. Δούλευα και με τις 3 εταιρίες στη δουλειά και οι Toshiba είχαν τα μεγαλύτερα ποσοστά αποτυχίας οπότε τους σταμάτησα. 

Βασικά δεν βλέπω να έχει βάλει και ssd...Αν υπάρχει καλώς, αλλιώς οπωσδήποτε ssd και προσθέτεις hdd αργότερα! Samsung Evo m2 κατά προτίμηση...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είπε θέλει υπολογιστή για παιχνίδια οπότε ίσως για αυτό να έβαλε 1ΤΒ HDD. Και εγώ για ssd θα πήγαινα με τέτοιο μηχάνημα και ας έκανα εκπτώσεις στο πόσα games θα βάλω τον πρώτο καιρό μέχρι να πάρω HDD. Έχω καλομάθει τόσα χρόνια με SSD και μου φαίνεται μεγάλο "πλήγμα" στο βασικό pc μου να μην υπάρχει. Βέβαια για παιχνίδια δεν είναι και λάθος ο HDD. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
34 λεπτά πριν, akiz90 είπε

Είπε θέλει υπολογιστή για παιχνίδια οπότε ίσως για αυτό να έβαλε 1ΤΒ HDD. Και εγώ για ssd θα πήγαινα με τέτοιο μηχάνημα και ας έκανα εκπτώσεις στο πόσα games θα βάλω τον πρώτο καιρό μέχρι να πάρω HDD. Έχω καλομάθει τόσα χρόνια με SSD και μου φαίνεται μεγάλο "πλήγμα" στο βασικό pc μου να μην υπάρχει. Βέβαια για παιχνίδια δεν είναι και λάθος ο HDD. 

Δυστυχώς, δεν μπορώ να βάλω ακόμα ssd γιατί πήγα για λίγο καλύτερη cpu. Είναι κακό αν προσθέσω μετά τον ssd;

Επίσης, πιστεύετε αξίζει να πάρω την rtx 2060; Θα παίζω κυρίως σε 1080 και τα περισσότερα παιχνίδια δεν έχουν ακόμη optimized Ray tracing, αλλά αξίζει την παραπάνω 10-15% απόδοση από την GTX 1660 ti;

Επεξ/σία από HerculesGl
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Δεν είναι κακό... Απλά θα ηταν ευκολότερο να προσθέσεις τον hdd μετά. Δεν θα χρειαζόσουν ούτε format...άντε να μεταφέρεις κάνα παιχνίδι μόνο στον hdd αν δεν θες να σου τρώει χώρο στον ssd. Εξαρτάται τι σκοπεύεις να κάνεις και πόσα παιχνίδια σκοπεύεις να φορτώσεις. Αν θες να βάλεις 10 παιχνίδια μαζί τότε πήγαινε για hdd. Αν βάλεις 2-3 πήγαινε για ssd και στο ενδιάμεσο που θα πάρεις και hdd φορτώνεις κι άλλα εκεί μετα. 

Επεξ/σία από akiz90
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δυστυχώς, δεν έχω χρήματα για μια καλύτερη cpu. Εδωσα μεγαλύτερη βάση στην gpu καθώς θα παίζω παιχνίδια ΑΑΑ. Θα επηρεαστεί αρνητικά ένα σύστημα με ryzen 5 1600 και μια rtx 2060; Μπορώ να αρχίσω έτσι και όταν μαζέψω χρήματα απλά να αλλάξω την cpu και να πάρω μια καλύτερη;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 29/8/2019 στις 7:26 ΜΜ, bluesattack είπε

Mια χαρα για μενα το e-shop , εχω αγορασει ενα καρο πραγματα.

Καμμια σχεση το αμολαω το πραγμα για σερβις στο γραφειο του eshop point με το στελνω ταχυδρομεια και ιστοριες για αγριους.

Καλυτερα να το κανουν αυτοι.Αλλα δεν ξερω τι παιζει αν χαλασει κατι, πχ δισκος η καρτα γραφικων,Κουβαλας ολο το κουτι η πας μονο το part ? Aν κουβαλας ολο το pc καλυτερα καντο μονος σου

Εχεις το ινσομνια με αξιολογησεις και θα τρεχεις στο facebook ? :P

αλλου τρωει αλλου πινει αλλου παει και τα δινει… ;) 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 ώρες πριν, HerculesGl είπε

Δυστυχώς, δεν έχω χρήματα για μια καλύτερη cpu. Εδωσα μεγαλύτερη βάση στην gpu καθώς θα παίζω παιχνίδια ΑΑΑ. Θα επηρεαστεί αρνητικά ένα σύστημα με ryzen 5 1600 και μια rtx 2060; Μπορώ να αρχίσω έτσι και όταν μαζέψω χρήματα απλά να αλλάξω την cpu και να πάρω μια καλύτερη;

Μια χαρά είσαι από cpu...δεν θα χρειαστεί να αλλάξεις. Μπορείς να πας στον 3600 κάποια στιγμή αλλά δεν νομίζω πως είναι απαραίτητο. ΑΝ σου μείνουν χρήματα κάποια στιγμή και ΑΝ θες κάνε ανταλλαγή με κάποιον σε αγγελίες και δώσε τη διαφορά...Όπως και να χει ο 1600 είναι υπεραρκετός για games...τρελό VFM και η τιμή πλέον ξεφτίλα.

Επεξ/σία από akiz90
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

σχετικα με το eshop 

20 ώρες πριν, panos0100 είπε

Το eshop είναι πάρα πολύ καλό κατάστημα, τα έχω γυρίσει όλα τα μεγάλα και δυστυχώς βλέπουμε τις συνέπειες, το eshop οτι πειρα  απο εκει και χαλασε αμεσως τα παιδια το αλλαξαν χωρις δευτερη σκεψη 

μια απ τα ίδια......  πχ παρέλαβα τηλεόραση με σπασμένο panel και μου την αντικατεστησαν με καινούρια. άντε να αποδίξεις ότι δεν την έσπασα εγώ . Άσε που ότι πάρω μου βγαίνει με 17% φπα. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...