Προς το περιεχόμενο

9700k VS 3700x


Evolution9

Προτεινόμενες αναρτήσεις

20 λεπτά πριν, akoinonitos είπε

Ε με τετοια καρτα δεν προκειται να δεις διαφορα καμια. Με βαση και τα νουμερα στο solidworks  εγω θα προτιμουσα 3700x με μια φθηνη μητρικη οπως η msi b450 tomahawk  που ειναι καλυτερο value απο 9700k με z390.

σε χ570 πια μητρικη προτεινεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 70
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

9 λεπτά πριν, Evolution9 είπε

σε χ570 πια μητρικη προτεινεις

Πεταμενα λεφτα πραγματικα...  καλυτερα παρε η πιο γρηγορη ram η πιο πολλα gb ξερω γω. Παρόλα αυτα τι budget εχεις για μητρικη?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 λεπτά πριν, akoinonitos είπε

Πεταμενα λεφτα πραγματικα...  καλυτερα παρε η πιο γρηγορη ram η πιο πολλα gb ξερω γω. Παρόλα αυτα τι budget εχεις για μητρικη?

την asus rog strix e gaming x570 που κοιτουσα ειχε 275 ευρω . εκει γυρω ελεγα πανω κατω. σε ραμ 3200mhz 16GB 16cas. δε μπορεσα να βρω σε στοκ πιο γρηγορες

Επεξ/σία από Evolution9
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
34 λεπτά πριν, pnick είπε

Ναι, τί μνήμες να βάλει όμως; Οι διαφορά 40€ που έχει ο 3700Χ με τον 9700Κ δεν κλείνει με τις ακριβότερες μνήμες; Δεν θα χρειαστεί τουλάχιστον 3200MHz με κάπως σφιχτά timings για να αξίζει; Ρωτάω γιατί ξέρω ότι έχεις ασχοληθεί ενδελεχώς. 

Y/γ Επίσης, αν προσωπικά εγώ έκανα αναβάθμιση σε Ryzen τώρα θεωρώ ότι θα χρειαζόμουν μια καλή μητρική για το μέλλον, ίσως για την επόμενη γενιά που θα έχει και καλύτερες επιδόσεις και σε τέτοιου είδους εφαρμογές. 

δεν χρειαζεται ρε συ να βαλει ακριβες μνημες με ενα φθηνο 3200Mhz κιτ μια χαρα θα ειναι η μηπως πιστευεις ξερω γω οτι θα τον κραταει πισω ο 3700x με την 2060. 

17 λεπτά πριν, Evolution9 είπε

την asus rog strix e gaming x570 που κοιτουσα ειχε 275 ευρω . εκει γυρω ελεγα πανω κατω. σε ραμ 3200mhz 16GB 16cas. δε μπορεσα να βρω σε στοκ πιο γρηγορες

Tι ειναι αυτο που ζητας απο μια μητρικη γτ με 100 -150 ευρω λιγοτερα κανεις την ιδια δουλεια και παιρνεις και καλο κιτ 32Gb . Οverclock δεν παιρνουν οι συγκεκριμενοι οποτε τσαμπα λεφτα... Kαι στο λεω εγω που εσκασα 400 ευρω για χ570

Μητρικη : https://www.skroutz.gr/s/19600276/MSI-B450-Tomahawk-Max.html

Mνημες :https://www.skroutz.gr/s/8572901/G-Skill-RipjawsV-32GB-DDR4-3200MHz-F4-3200C15D-32GVK.html

Παρόλα αυτα οτι και να παρεις απο x570 πανω κατω το ιδιο ειναι. Κοιτα ποια σου αρεσει περισσοτερο η ποια σε ικανοποιει περισσοτερο απο θυρες και ψιψιψωνια

Επεξ/σία από akoinonitos
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
15 λεπτά πριν, Evolution9 είπε

μια ακόμα ερώτηση. με την 2060super ston i7 4770k θα εχω bottle neck ?

Φαντάζομαι πως ναι.

Επεξ/σία από akoinonitos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εδώ η ab350 με το τιμημένο 3 phase της έβγαζε καλύτερα boost clocks από x570 του 500ρικού.😂

Πραγματικά η όλη φάση είναι για γέλια.

9 ώρες πριν, Evolution9 είπε

μια ακόμα ερώτηση. με την 2060super ston i7 4770k θα εχω bottle neck ?

όπως πάντα εξαρτάται το game και την ανάλυση/settings, δεν υπάρχει ξεκάθαρη απάντηση.

Χοντρικά θα έλεγα από 1440p/high και πάνω πάρα πολύ δύσκολα να φας BN.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 ώρες πριν, pnick είπε

Ναι, τί μνήμες να βάλει όμως; Οι διαφορά 40€ που έχει ο 3700Χ με τον 9700Κ δεν κλείνει με τις ακριβότερες μνήμες; Δεν θα χρειαστεί τουλάχιστον 3200MHz με κάπως σφιχτά timings για να αξίζει; Ρωτάω γιατί ξέρω ότι έχεις ασχοληθεί ενδελεχώς. 

Y/γ Επίσης, αν προσωπικά εγώ έκανα αναβάθμιση σε Ryzen τώρα θεωρώ ότι θα χρειαζόμουν μια καλή μητρική για το μέλλον, ίσως για την επόμενη γενιά που θα έχει και καλύτερες επιδόσεις και σε τέτοιου είδους εφαρμογές. 

Αν βάλεις και cooler πας στα 80-100 ευρώ παραπάνω (δεν έχει ο 9700Κ). Η διαφορά ανεβαίνει ακόμα παραπάνω αν θέλεις να κάνεις OC οπότε πρέπει να πας σε Z390 στον Intel ενώ στο Ryzen 3700X μπορείς και με μια φτηνή B450.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, Aten-Ra είπε

Αν βάλεις και cooler πας στα 80-100 ευρώ παραπάνω (δεν έχει ο 9700Κ).

Ίσως λίγο υπερβολικό το κόστος που αναφέρεις. Μια καλή single tower Be Quiet! ή Noctua στα 50-60€ θα έκανε μια χαρά την δουλειά. 

Επίσης, από τα όσα διαβάζω, δεν θα άφηνα νέο Ryzen, ειδικά τα μεγάλα μοντέλα, χωρίς aftermarket ψύκτρα. Βλέπω ψηλές θερμοκρασίες ακόμα και σε στοκ ρυθμίσεις. Μπορεί και να σφάλω, αλλά αυτή την εντύπωση έχω. 

Επίσης, αν διαβάσεις παρακάτω, προτείνω και εγώ Ryzen σύστημα τελικά, βλέποντας την ελαφριά χρήση στα προγράμματα που ενδιαφέρουν τον TS. Δεν θα φαινόταν ουσιαστική διαφορά αυτή την στιγμή ό,τι και να έπαιρνε, οπότε με την λογική της πιό καινούργιας πλατφόρμας και την σιγουριά ότι στο μέλλον θα υποστηρίζει και τους επερχόμενους Ryzen 4000 που σίγουρα θα αποδίδουν καλύτερα και σε ST tasks, μου φάνηκε πιό λογική επιλογή τελικά. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 ώρες πριν, akoinonitos είπε

Πριν λιγο το εβγαλε το puget systems ολως τυχαιως :lol: ,οποτε διαλεγει και παιρνει ο φιλος.

Βεβαια εκει στο puget systems ειναι τοσο Intelαδες που εκαναν την συγκριση με 2666mhz μνημες  και μετα απο κατω εκαναν ξεχωριστη συγκριση μεταξυ 2666mhz και 3200mhz σε ryzen.

https://www.pugetsystems.com/labs/articles/SOLIDWORKS-2019-SP3-AMD-Ryzen-3-vs-Intel-9th-Gen-Core-1555/

ενω εσεις εδω ειστε αντικειμενικοι.:lol:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
24 λεπτά πριν, james rod είπε

ενω εσεις εδω ειστε αντικειμενικοι.:lol:

Δεν απαντάω σε λογαριασμούς trolls

Οπότε μην ξανακάνεις παράθεση δικό μου ποστ.

 

Επεξ/σία από akoinonitos
  • Like 3
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

50 λεπτά πριν, pnick είπε

Ίσως λίγο υπερβολικό το κόστος που αναφέρεις. Μια καλή single tower Be Quiet! ή Noctua στα 50-60€ θα έκανε μια χαρά την δουλειά. 

 

40 Ευρώ η διαφορά στην τιμή αγοράς των δυο επεξεργαστών + 40-60 Ευρώ για ένα Cooler πάμε στα 80-100 Ευρώ διαφορά ανάμεσα στον R7 3700X και τον Core i7 9700K.

59 λεπτά πριν, pnick είπε

 

Επίσης, από τα όσα διαβάζω, δεν θα άφηνα νέο Ryzen, ειδικά τα μεγάλα μοντέλα, χωρίς aftermarket ψύκτρα. Βλέπω ψηλές θερμοκρασίες ακόμα και σε στοκ ρυθμίσεις. Μπορεί και να σφάλω, αλλά αυτή την εντύπωση έχω. 

 

 O 3700X είναι μόλις 65W TDP, χρησιμοποιώντας το Wraith Prism που είναι για 125W TDP σε default clocks δεν έχει κανένα θέμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
18 λεπτά πριν, Aten-Ra είπε

40 Ευρώ η διαφορά στην τιμή αγοράς των δυο επεξεργαστών + 40-60 Ευρώ για ένα Cooler πάμε στα 80-100 Ευρώ διαφορά ανάμεσα στον R7 3700X και τον Core i7 9700K.

Πάλι ξεχνάς την διαφορά στις μνήμες, ή μου φαίνεται; 

 

18 λεπτά πριν, Aten-Ra είπε

O 3700X είναι μόλις 65W TDP, χρησιμοποιώντας το Wraith Prism που είναι για 125W TDP σε default clocks δεν έχει κανένα θέμα.

Αν το έχεις δοκιμάσει και το ξέρεις, πάω πάσο. Βλέπω εδώ και εκεί διάφορες αναφορές για ψηλές θερμοκρασίες σε load. Δεν ξέρω... Εγώ θα του πρότεινα aftermarket και για τις δύο περιπτώσεις. 

Νομίζω ότι δεν έχει νόημα η συζήτηση. Διυλίζουμε τον κώνωπα για κάτι που δεν έχει σημασία. 

Επεξ/σία από pnick
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...