Προς το περιεχόμενο

9700k VS 3700x


Evolution9

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 λεπτά πριν, pnick είπε

Πάλι ξεχνάς την διαφορά στις μνήμες, ή μου φαίνεται; 

Αν το έχεις δοκιμάσει και το ξέρεις, πάω πάσο. Βλέπω εδώ και εκεί διάφορες αναφορές για ψηλές θερμοκρασίες σε load. Δεν ξέρω...

Μνήμες μπορεί να βάλει τις Crucial 32gb ddr4 3200  με κόστος 149€. 

Νομίζω πως είναι +20€ από το πιο οικονομικό σετάκι μνημών στα 2400mhz.

Με αυτές τις μνήμες ο 3700Χ θα τραβά καλύτερα από το συγκριτικό του puget που τους τρέχει στα 2666.

Οι συγκεκριμένες με λίγο tweak παίζουν και σε χαμηλά timings.

 

Επεξ/σία από adtakhs
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 70
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Μόλις τώρα, pnick είπε

Πάλι ξεχνάς την διαφορά στις μνήμες, ή μου φαίνεται; 

Αν το έχεις δοκιμάσει και το ξέρεις, πάω πάσο. Βλέπω εδώ και εκεί διάφορες αναφορές για ψηλές θερμοκρασίες σε load. Δεν ξέρω...

Πια διαφορά στις μνήμες ??  Στο τεστ που είδα παραπάνω με μνήμες στα 2666 ήταν και οι δυο.

Για τον 3700Χ μιλάμε που είναι 65W TDP, τι υψηλές θερμοκρασίες ??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Aten-Ra είπε

Πια διαφορά στις μνήμες ??  Στο τεστ που είδα παραπάνω με μνήμες στα 2666 ήταν και οι δυο.

Τώρα συγγνώμη, για το τεστ στο puget μιλάμε, ή για το σύστημα που θα πάρει ο άνθρωπος; Ρε παιδιά, είπαμε να προτείνουμε αυτό που ο καθένας σύμφωνα με την γνώμη του είναι το πιό συμφέρον για την χρήση, και συμφώνησα ότι μάλλον ο 3700x είναι η πιό καλή λύση. Αλλά εδώ δεν καταλαβαίνω αν τελικά παρακολουθείς το θέμα ή απλά μπήκες για να υποστηρίξεις κάτι που δεν βγάζει νόημα.

5 λεπτά πριν, Aten-Ra είπε

Για τον 3700Χ μιλάμε που είναι 65W TDP, τι υψηλές θερμοκρασίες ??

Έχω δεί αναφορές για υψηλές θερμοκρασίες σε load με την wraith. Τί να κάνω; Το είπα. Εγώ προτείνω και 3700Χ να πάρει να βάλει aftermarket. Αν διαφωνείς, καλά κάνεις και το λες. Το tdp απλά δεν είναι επιχείρημα. Στην πράξη φαίνεται πόσο ανεβάζει ο κάθε επεξεργαστής. 

17 λεπτά πριν, adtakhs είπε

Μνήμες μπορεί να βάλει τις Crucial 32gb ddr4 3200  με κόστος 149€. 

Νομίζω πως είναι +20€ από το πιο οικονομικό σετάκι μνημών στα 2400mhz.

Με αυτές τις μνήμες ο 3700Χ θα τραβά καλύτερα από το συγκριτικό του puget που τους τρέχει στα 2666.

Οι συγκεκριμένες με λίγο tweak παίζουν και σε χαμηλά timings.

Ωραία. Αν το τραβήξουμε κι άλλο από τα μαλλιά με μητρικές κ.λπ. μπορούμε να ανοίξουμε την διαφορά τιμής ή και να την μικρύνουμε, αν θεωρήσουμε (όπως εγώ) ότι ο 3700Χ χρειάζεται aftermarket ψύκτρα. Δεν έχει σημασία. Τί Γιάννης, τί Γιαννάκης. Αδιάφορο είναι. Είπαμε, η χρήση του δικαιολογεί άνετα τον 3700Χ έναντι του 9700Κ. Τέλος. Μη πωρώνεστε ρε παιδιά. Αυτό λέω...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
22 λεπτά πριν, pnick είπε

Τώρα συγγνώμη, για το τεστ στο puget μιλάμε, ή για το σύστημα που θα πάρει ο άνθρωπος; Ρε παιδιά, είπαμε να προτείνουμε αυτό που ο καθένας σύμφωνα με την γνώμη του είναι το πιό συμφέρον για την χρήση, και συμφώνησα ότι μάλλον ο 3700x είναι η πιό καλή λύση. Αλλά εδώ δεν καταλαβαίνω αν τελικά παρακολουθείς το θέμα ή απλά μπήκες για να υποστηρίξεις κάτι που δεν βγάζει νόημα.

Έχω δεί αναφορές για υψηλές θερμοκρασίες σε load με την wraith. Τί να κάνω; Το είπα. Εγώ προτείνω και 3700Χ να πάρει να βάλει aftermarket. Αν διαφωνείς, καλά κάνεις και το λες. Το tdp απλά δεν είναι επιχείρημα. Στην πράξη φαίνεται πόσο ανεβάζει ο κάθε επεξεργαστής. 

Ωραία. Αν το τραβήξουμε κι άλλο από τα μαλλιά με μητρικές κ.λπ. μπορούμε να ανοίξουμε την διαφορά τιμής ή και να την μικρύνουμε, αν θεωρήσουμε (όπως εγώ) ότι ο 3700Χ χρειάζεται aftermarket ψύκτρα. Δεν έχει σημασία. Τί Γιάννης, τί Γιαννάκης. Αδιάφορο είναι. Είπαμε, η χρήση του δικαιολογεί άνετα τον 3700Χ έναντι του 9700Κ. Τέλος. Μη πωρώνεστε ρε παιδιά. Αυτό λέω...

Προσωπικά δεν ξέρω αν ο 3700Χ θέλει ψυκτρα.

Δεν έχω παίξει με Ryzen 3000.

Γενικά σε όλα μου τα συστήματα βάζω ψυκτρες γιατί τα πειεαζω.. Στο μονο που δεν έβαλα είναι σε ένα HTPC με 2400g  μιας και η ψυκτρα του ήταν πραγματικά αθόρυβη. 

Αυτό που ήθελα να δείξω παραπάνω είναι πως πλέον οι μνήμες με υψηλά XMP δεν απέχουν κιστολογικα από τις φτηνές των 2400. Δεν χρειάζονται b-dies οι Ryzen 3000 για να χρονισουν υψηλά, οπότε η διαφορά κόστους είναι ξεφτίλα.

 

Επεξ/σία από adtakhs
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, ilos είπε

Εδώ η ab350 με το τιμημένο 3 phase της έβγαζε καλύτερα boost clocks από x570 του 500ρικού.😂

Πραγματικά η όλη φάση είναι για γέλια.

όπως πάντα εξαρτάται το game και την ανάλυση/settings, δεν υπάρχει ξεκάθαρη απάντηση.

Χοντρικά θα έλεγα από 1440p/high και πάνω πάρα πολύ δύσκολα να φας BN.

Αυτά που έχουν βγει σε κάτι review για τα single core boost είναι λίγο άκυρα. Το να παίξει 1 δευτερόλεπτο στα 4425mhz ξέρω δεν λέει κάτι. Θα έπρεπε να έχουν και το single core score δίπλα για να δεις ποια έχει καλό boost η όχι. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
38 λεπτά πριν, adtakhs είπε

Προσωπικά δεν ξέρω αν ο 3700Χ θέλει ψυκτρα.

 

Εγώ με αυτές τις θερμοκρασίες θα έβαζα 100% aftermarket.

Υ/γ Και σε idle πολύ ψηλές είναι

Επεξ/σία από pnick
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, pnick είπε

Εγώ με αυτές τις θερμοκρασίες θα έβαζα 100% aftermarket.

Στοκ δεν χρειάζεται, αλλά αν θες να παίξεις με pbo σίγουρα θες ψύκτρα. Άν και να πω την μαύρη αλήθεια δεν βλέπω νόημα ούτε στο pbo,μια χαρά απόδοση έχει και στοκ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Gerasimos80 είπε

Σε καποια φάση θα βαλω μια καλη Noctua . Αλλα αν δεν κάνω manual OVerclock δεν χρειάζεται.

Αν πάρεις 3700x που έχει ούτως ή άλλως ψύκτρα, βλέπεις αν σε καλύπτει και πράττεις ανάλογα. Το manual overclock το ξεχνάς δεν έχει κανένα νόημα. Η θα παίξεις στοκ η με pbo. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 ώρες πριν, akoinonitos είπε

Πριν λιγο το εβγαλε το puget systems ολως τυχαιως :lol: ,οποτε διαλεγει και παιρνει ο φιλος.

Βεβαια εκει στο puget systems ειναι τοσο Intelαδες που εκαναν την συγκριση με 2666mhz μνημες  και μετα απο κατω εκαναν ξεχωριστη συγκριση μεταξυ 2666mhz και 3200mhz σε ryzen.

https://www.pugetsystems.com/labs/articles/SOLIDWORKS-2019-SP3-AMD-Ryzen-3-vs-Intel-9th-Gen-Core-1555/

Εχω βαρεθει να διαβαζω reviews που εχουν μεγαλη αποκλιση απο αυτο που βλεπω στο συστημα μου αλλα και σε αλλα με 3700x. Πρεπει να προσπαθουν πολυ να βγαλουν εστω οριακα καλυτερο τον 9900Κ απο τον 3700x, κυριως σε productivity με stock χρονισμους.

Επισης ολοι ζοριζονται να παιξουν με κατι αλλο εκτος απο xmp στις μνημες, αλλα παντα βρισκουν εναν 9900Κ που τρεχει στα 5.1GHz με avx load ως reference του τι μπορει να κανει ως cpu, βεβαια ξεχνανε να αναφερουν οτι ειναι gold sample δωρακι απο τον derbauer η καποιον χορηγο τους, οτι τρεχουν σε custom loop, μεχρι και οτι εχουν λαπαρει το die, κατι που ειναι πολυ πιο ευκολο απο το να αλλαξεις μερικους χρονισμους στις ram, μεχρι και μεσα απο τα windows πλεον με το ryzen master.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
18 λεπτά πριν, Razor333 είπε

Εχω βαρεθει να διαβαζω reviews που εχουν μεγαλη αποκλιση απο αυτο που βλεπω στο συστημα μου αλλα και σε αλλα με 3700x. Πρεπει να προσπαθουν πολυ να βγαλουν εστω οριακα καλυτερο τον 9900Κ απο τον 3700x, κυριως σε productivity με stock χρονισμους.

Επισης ολοι ζοριζονται να παιξουν με κατι αλλο εκτος απο xmp στις μνημες, αλλα παντα βρισκουν εναν 9900Κ που τρεχει στα 5.1GHz με avx load ως reference του τι μπορει να κανει ως cpu, βεβαια ξεχνανε να αναφερουν οτι ειναι gold sample δωρακι απο τον derbauer η καποιον χορηγο τους, οτι τρεχουν σε custom loop, μεχρι και οτι εχουν λαπαρει το die, κατι που ειναι πολυ πιο ευκολο απο το να αλλαξεις μερικους χρονισμους στις ram, μεχρι και μεσα απο τα windows πλεον με το ryzen master.

Κοίτα για τις συγκεκριμένες εφαρμογές θα πρέπει να ακολουθούν τα specs του κατασκευαστή όπως και οι ίδιοι λένε ότι είναι το σωστό ασχέτως που τους τρέχουν με μνήμες στα 2666mhz. Στην συγκεκριμένη περίπτωση έπρεπε να έχουν κάποιο κιτ στα 3200mhz στοκ. Βέβαια αφού τους έκραξαν έβαλαν και τις διαφορές μεταξύ 2666mhz και 3200mhz.

Εντωμεταξύ στο review του puget systems για το Photoshop αν δει κάποιος το παλιό review του Ps 2019 που δεν υπήρχαν οι ryzen 3xxx ο 9900k έβγαζε overall score  κάπου στους 970 πόντους ξαφνικά στο συγκριτικό με τους ryzen 3xxx πήρε βιαγκρα και έβγαλε πάνω από 1000 πόντους στο overall score :lol: 

Τα νούμερα του πάντως για τους ryzen φαίνονται σχετικα οκ μιας και έτρεξα και εγώ το Photoshop benchmark βέβαια με πιο αργό δίσκο και με πολυ χειρότερη κάρτα γραφικών και έβγαλα σχεδόν  το ίδιο σκορ στα 2666mhz και κάπου στους 1000 πόντους με τις μνήμες στα 3800mhz. Δεν ξέρω πόσο επηρεάζει η κάρτα το σκορ βέβαια.

Επεξ/σία από akoinonitos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, akoinonitos είπε

Κοίτα για τις συγκεκριμένες εφαρμογές θα πρέπει να ακολουθούν τα specs του κατασκευαστή όπως και οι ίδιοι λένε ότι είναι το σωστό ασχέτως που τους τρέχουν με μνήμες στα 2666mhz. Στην συγκεκριμένη περίπτωση έπρεπε να έχουν κάποιο κιτ στα 3200mhz στοκ. Βέβαια αφού τους έκραξαν έβαλαν και τις διαφορές μεταξύ 2666mhz και 3200mhz.

Εντωμεταξύ στο review του puget systems για το Photoshop αν δει κάποιος το παλιό review που δεν υπήρχαν οι ryzen 3xxx ο 9900k έβγαζε overall score  κάπου στους 970 πόντους ξαφνικά στο συγκριτικό με τους ryzen 3xxx πήρε βιαγκρα και έβγαλε πάνω από 1000 πόντους στο overall score :lol: 

Τα νούμερα του πάντως για τους ryzen φαίνονται σχετικα οκ μιας και έτρεξα και εγώ το Photoshop benchmark βέβαια με πιο αργό δίσκο και με πολυ χειρότερη κάρτα γραφικών και έβγαλα σχεδόν  το ίδιο σκορ στα 2666mhz και κάπου στους 1000 πόντους με τις μνήμες στα 3800mhz.

Αν παρατηρησεις οσοι εχουν κανει reviews για καλυτερες amd specific xmp μνημες η απλα καποιο tutorial πως να τις ανεβασεις μονος σου, ποτε δεν βαζουν και μια reference μετρηση με intel, ετσι να υπαρχει. Καλη ωρα και το puget, πεταξε απο κατω μετρησεις με 3200 μνημες, αλλα εβγαλε τα νουμερα απο τους intel, γιατι μαλλον το αποτελεσμα δεν ηταν τοσο επιθυμητο.

Για το κοστος που ρωτανε πολλοι, τα πλεον χαμηλα kit των 70€ με e-die micron, ανεβαινουν πολυ ψηλα με ryzen 3000.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...