Προς το περιεχόμενο

9700k VS 3700x


Evolution9

Προτεινόμενες αναρτήσεις

2 ώρες πριν, pnick είπε

Εγώ με αυτές τις θερμοκρασίες θα έβαζα 100% aftermarket.

Υ/γ Και σε idle πολύ ψηλές είναι

Θερμοκρασία με την στοκ ψύκτρα μετά από 1 ώρα Blender rendering.

ryzen_temps.jpg.77f05f06e4d5c9272c90d6982bec0397.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 70
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

3 ώρες πριν, pnick είπε

Τώρα συγγνώμη, για το τεστ στο puget μιλάμε, ή για το σύστημα που θα πάρει ο άνθρωπος; Ρε παιδιά, είπαμε να προτείνουμε αυτό που ο καθένας σύμφωνα με την γνώμη του είναι το πιό συμφέρον για την χρήση, και συμφώνησα ότι μάλλον ο 3700x είναι η πιό καλή λύση. Αλλά εδώ δεν καταλαβαίνω αν τελικά παρακολουθείς το θέμα ή απλά μπήκες για να υποστηρίξεις κάτι που δεν βγάζει νόημα.

Έχω δεί αναφορές για υψηλές θερμοκρασίες σε load με την wraith. Τί να κάνω; Το είπα. Εγώ προτείνω και 3700Χ να πάρει να βάλει aftermarket. Αν διαφωνείς, καλά κάνεις και το λες. Το tdp απλά δεν είναι επιχείρημα. Στην πράξη φαίνεται πόσο ανεβάζει ο κάθε επεξεργαστής. 

Ωραία. Αν το τραβήξουμε κι άλλο από τα μαλλιά με μητρικές κ.λπ. μπορούμε να ανοίξουμε την διαφορά τιμής ή και να την μικρύνουμε, αν θεωρήσουμε (όπως εγώ) ότι ο 3700Χ χρειάζεται aftermarket ψύκτρα. Δεν έχει σημασία. Τί Γιάννης, τί Γιαννάκης. Αδιάφορο είναι. Είπαμε, η χρήση του δικαιολογεί άνετα τον 3700Χ έναντι του 9700Κ. Τέλος. Μη πωρώνεστε ρε παιδιά. Αυτό λέω...

Στο Puget αναφέρομαι, με τις 2666 μνήμες μια χαρά τον βλέπω τον 3700Χ να είναι κατά ελάχιστα πιο γρήγορος στο σύνολο από τον 9700Κ.

Μιλάμε για default clocks και μου λες ότι ο άλλος είδε αυξημένες θερμοκρασίες με OC ??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα παιδιά και σας ευχαριστώ όλους για το ενδιαφέρον και τις συμβουλές σας. Σήμερα έβαλα παραγγελία τον 3700x μαζί με X570 rog strix e gaming(επένδυση και για μελλοντικά τσιπάκια) και μνήμες 16GB στα 3200 με 16ρη Cas της G. Skill Trident z. Θα αγοράσω και άλλα 16 την επόμενη βδομάδα. Από τι βλέπω προτείνεται και μια ψυκτρα και λέω να πάρω καμιά aio water cool. Ποια θα προτεινατε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

29 λεπτά πριν, Evolution9 είπε

Καλημέρα παιδιά και σας ευχαριστώ όλους για το ενδιαφέρον και τις συμβουλές σας. Σήμερα έβαλα παραγγελία τον 3700x μαζί με X570 rog strix e gaming(επένδυση και για μελλοντικά τσιπάκια) και μνήμες 16GB στα 3200 με 16ρη Cas της G. Skill Trident z. Θα αγοράσω και άλλα 16 την επόμενη βδομάδα. Από τι βλέπω προτείνεται και μια ψυκτρα και λέω να πάρω καμιά aio water cool. Ποια θα προτεινατε

Στην θέση σου πιο πολύ θα πήγαινα σε R9 3900Χ και Χ470 μητρική, παρά σε 3700Χ και Χ570....

Θεωρώ σπατάλη χρημάτων την επιλογή Χ570 στα κοντά 350€ ...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, adtakhs είπε

Στην θέση σου πιο πολύ θα πήγαινα σε R9 3900Χ και Χ470 μητρική, παρά σε 3700Χ και Χ570....

Θεωρώ σπατάλη χρημάτων την επιλογή Χ570 στα κοντά 350€ ...

Συγκεκριμένα μου κόστισε 270ευρω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

38 λεπτά πριν, adtakhs είπε

Στην θέση σου πιο πολύ θα πήγαινα σε R9 3900Χ και Χ470 μητρική, παρά σε 3700Χ και Χ570....

Θεωρώ σπατάλη χρημάτων την επιλογή Χ570 στα κοντά 350€ ...

+100000000

Απλά λίγο προσοχή στις x470 να μην είναι τίποτα 3/4 phase της πλάκας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Evolution9 είπε

Καλημέρα παιδιά και σας ευχαριστώ όλους για το ενδιαφέρον και τις συμβουλές σας. Σήμερα έβαλα παραγγελία τον 3700x μαζί με X570 rog strix e gaming(επένδυση και για μελλοντικά τσιπάκια) και μνήμες 16GB στα 3200 με 16ρη Cas της G. Skill Trident z. Θα αγοράσω και άλλα 16 την επόμενη βδομάδα. Από τι βλέπω προτείνεται και μια ψυκτρα και λέω να πάρω καμιά aio water cool. Ποια θα προτεινατε

Ποια επένδυση φίλε μου? Άλλη μια σειρά θα βγει και μετά πάμε σε ddr5 μητρικες... Πάρε φθηνότερη μητρική και καλύτερο επεξεργαστή ή μια καλύτερη ψήκτρα. Τζάμπα λεφτά για 570 chipset 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
23 λεπτά πριν, leros2004 είπε

Ποια επένδυση φίλε μου? Άλλη μια σειρά θα βγει και μετά πάμε σε ddr5 μητρικες... Πάρε φθηνότερη μητρική και καλύτερο επεξεργαστή ή μια καλύτερη ψήκτρα. Τζάμπα λεφτά για 570 chipset 

Για μένα είναι επένδυση γιατί αναβάθμιση κάνω κάθε 7με8 χρόνια. Δε μπαίνω στη λογική να αλλάζω κάθε χρόνο μητρική και επεξεργαστή. Με τη λογική του θα βγει σε ένα χρόνο το ένα και σε 6 μήνες το άλλο θα πρέπει να είσαι πάντα στα πιο οικονομικά για να μη πέτας τα χρήματα σου. Εγώ σκοπεύω να το κρατήσω το σετ μ αυτό πάλι τουλάχιστον μια 5ετια. Και τότε του 2013 που πηρα πράματα τα είχα πληρωσει κάτι παραπάνω αλλά αν αυτά τα 200 ευρώ π έδωσα σε βάθος 7χρονων κάνανε απόσβεση και με το παραπανο

Επεξ/σία από Evolution9
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
57 λεπτά πριν, Evolution9 είπε

Για μένα είναι επένδυση γιατί αναβάθμιση κάνω κάθε 7με8 χρόνια. Δε μπαίνω στη λογική να αλλάζω κάθε χρόνο μητρική και επεξεργαστή. Με τη λογική του θα βγει σε ένα χρόνο το ένα και σε 6 μήνες το άλλο θα πρέπει να είσαι πάντα στα πιο οικονομικά για να μη πέτας τα χρήματα σου. Εγώ σκοπεύω να το κρατήσω το σετ μ αυτό πάλι τουλάχιστον μια 5ετια. Και τότε του 2013 που πηρα πράματα τα είχα πληρωσει κάτι παραπάνω αλλά αν αυτά τα 200 ευρώ π έδωσα σε βάθος 7χρονων κάνανε απόσβεση και με το παραπανο

Συγκεκριμένα είπες "Επενδυση για μελλοντικα τσιπάκια", όχι "επένδυση γιατί έχει καλύτερο quality και θα με κρατήσει περισσότερο". Κάλλιστα λοιπόν σου απάντησε ο φίλος ότι επένδυση για μελλοντικά τσιπάκια δεν έχει κανένα απολύτως νόημα γιατί μόνο άλλο ένα μελλοντικό τσιπάκι μέχρι τις ddr5. Εκτός αν σκοπεύεις ν' αλλάξεις επεξεργαστή σ' ένα χρόνο, που με τα λεγόμενα σου περί PC που κρατάει 5-8 χρόνια δεν νομίζω.

Οπότε περισσότερο μένει να απαντήσεις, τι είναι προτιμότερο για τα επόμενα 5-8 χρόνια; Το future proofing του 12c/24t CPU ή του ποιοτικότερου ΜΒ;

Επεξ/σία από Babis_allos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

26 λεπτά πριν, Babis_allos είπε

Συγκεκριμένα είπες "Επενδυση για μελλοντικα τσιπάκια", όχι "επένδυση γιατί έχει καλύτερο quality και θα με κρατήσει περισσότερο". Κάλλιστα λοιπόν σου απάντησε ο φίλος ότι επένδυση για μελλοντικά τσιπάκια δεν έχει κανένα απολύτως νόημα γιατί μόνο άλλο ένα μελλοντικό τσιπάκι μέχρι τις ddr5. Εκτός αν σκοπεύεις ν' αλλάξεις επεξεργαστή σ' ένα χρόνο, που με τα λεγόμενα σου περί PC που κρατάει 5-8 χρόνια δεν νομίζω.

Οπότε περισσότερο μένει να απαντήσεις, τι είναι προτιμότερο για τα επόμενα 5-8 χρόνια; Το future proofing του 12c/24t CPU ή του ποιοτικότερου ΜΒ;

Πιστεύεις δλδ ότι τα εξτρα 100 ευρώ δε αξιζουν για αυτή τη μητρική για τουλάχιστον μια 5ετια?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
15 λεπτά πριν, Evolution9 είπε

Πιστεύεις δλδ ότι τα εξτρα 100 ευρώ δε αξιζουν για αυτή τη μητρική για τουλάχιστον μια 5ετια?

Δεν παραθέτω άποψη περί της επιλογής και δεν είμαι ειδικός σε αυτά. Απλα θετω το ερωτημα που πρεπει να απαντησεις χωρις να ειμαι σιγουρος εγω για την απαντηση με βαση οτι ο γνωμονας σου ειναι το future proofing (και future proofing μπορεις να κανεις είτε πληρωνοντας για ποιοτικα κομμάτια είτε πληρωνοντας για πιο γρήγορα κομμάτια είτε και τα δύο).  Όλα τα κοστη πανε συγκριτικά. Τα 100 ευρώ παραπάνω μπορεί να αξίζουν, αλλά ίσως να αξίζουν περισσότερο σε κάποιο άλλο κομμάτι για μια 5ετία. 

Απλά λέω ότι συμφωνα με οσα ειπες καλα σου απαντησε ο φιλος γιατι δεν ειπες οτι θες να πληρωσεις τα παραπανω για την ποιοτητα κατασκευης κλπ αλλα για μελλοντικα τσιπακια.

Επεξ/σία από Babis_allos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σίγουρα όταν λέμε για άλλο ένα τσιπ και μετά ddr5 μιλάμε πάλι για 2χρονια τουλάχιστον. Σίγουρα και μια οικονομικό τερη θα έκανε τ δουλειά αλλά καμία φορά θέλουμε και το κάτι παραπάνω. Σίγουρα η συγκεκριμένη έχει και ποιότητα κατασκευής και ταχύτητες 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Evolution9 είπε

Για μένα είναι επένδυση γιατί αναβάθμιση κάνω κάθε 7με8 χρόνια. Δε μπαίνω στη λογική να αλλάζω κάθε χρόνο μητρική και επεξεργαστή. Με τη λογική του θα βγει σε ένα χρόνο το ένα και σε 6 μήνες το άλλο θα πρέπει να είσαι πάντα στα πιο οικονομικά για να μη πέτας τα χρήματα σου. Εγώ σκοπεύω να το κρατήσω το σετ μ αυτό πάλι τουλάχιστον μια 5ετια. Και τότε του 2013 που πηρα πράματα τα είχα πληρωσει κάτι παραπάνω αλλά αν αυτά τα 200 ευρώ π έδωσα σε βάθος 7χρονων κάνανε απόσβεση και με το παραπανο

Λάθος σκεπτικό. Άλλη μια γενιά θα βγει σε AM4 την οποία θα την υποστηρίξουν λογικά και οι b450/x470. Οι R5xxx θα είναι AM5/pcie5/DDR5.  Όσο αποδοτικό/futureproof είναι το x570, θα είναι και τα x470/b450. Δύο λόγοι υπάρχουν που δικαιολογούν την αγορά x570 αυτή τη στιγμή. Ή χρειάζεσαι pcie4 nvme ή για κάποιο λόγο σκέφτεσαι να κάνεις κανένα τρελό overclock σε 3900x/3950x που ελάχιστες x470 δε θα ζοριστούν και που οι συγκεκριμένες κοστίζουν όσο και οι x570. Αλλιώς πεταμένα λεφτά. Σε 5 χρόνια θα δώσεις πάλι λεφτά για αναβάθμιση, απλά θα έχεις πληρώσει τζάμπα και βερεσέ το καπέλο του x570.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, Evolution9 είπε

Πιστεύεις δλδ ότι τα εξτρα 100 ευρώ δε αξιζουν για αυτή τη μητρική για τουλάχιστον μια 5ετια?

Ίδια ποιότητα έχουν και οι X470.

Αυτό που πληρώνεις premium στις Χ570 είναι το PCI-E V4.0

Και η υποστήριξη για ΠΑΝΩ ΑΠΟ έναν NVME δίσκο.

Αν σε νοιάζουν αυτά, καλώς πας στην Χ570, αν όχι τότε και με μια μητρική των 100€ θα έκανες πολύ καλά τη δουλειά σου για χρόνια.

Φαντασου πως εγώ ψάχνω να βρω την Biostar X370GT7 (200€ αρχική τιμή 2017) που φοράει κορυφαιο VRM και παίζει στα 80-100€  για να βάλω επάνω Ryzen 3000 και να έχω την δυνατότητα να τοποθετήσω ακόμα και 16πυρηνο R9 3950Χ.

Επεξ/σία από adtakhs
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 λεπτά πριν, ilos είπε

Λάθος σκεπτικό. Άλλη μια γενιά θα βγει σε AM4 την οποία θα την υποστηρίξουν λογικά και οι b450/x470. Οι R5xxx θα είναι AM5/pcie5/DDR5.  Όσο αποδοτικό/futureproof είναι το x570, θα είναι και τα x470/b450. Δύο λόγοι υπάρχουν που δικαιολογούν την αγορά x570 αυτή τη στιγμή. Ή χρειάζεσαι pcie4 nvme ή για κάποιο λόγο σκέφτεσαι να κάνεις κανένα τρελό overclock σε 3900x/3950x που ελάχιστες x470 δε θα ζοριστούν και που οι συγκεκριμένες κοστίζουν όσο και οι x570. Αλλιώς πεταμένα λεφτά. Σε 5 χρόνια θα δώσεις πάλι λεφτά για αναβάθμιση, απλά θα έχεις πληρώσει τζάμπα και βερεσέ το καπέλο του x570.

Προσωπικά τα έξτρα 100 ευρώ που θα δώσω για τη συγκεκριμένη μητρική δε μου φαινονται πολλά. Το πεταμένα λεφτά το χρησιμοποιείται πάρα πολύ αλλά νομίζω δε έχει κάποια βάση. Με τη λογική αυτή πεταμένα θεωρούνται τα περισσότερα mid-high end range. Το ίδιο ισχύει π.χ και για τα κινητά και για πολλά άλλα αγαθά. Εξαρτάται από πια οπτική γωνία το βλέπει ο καθένας. Σε 5 χρόνια που συζητάμε τώρα μπορεί να έχει βγει υπολογιστής με ολόγραμμα. Πάλι δε θα πω ότι με μια πιο οικονομική Motherboard δε κάνεις τι δουλειά και με το παραπάνω. Και με ένα Fiat panda πας ταξιδι αλλά εγώ προτίμησα να πάρω ένα εβο. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...