Προς το περιεχόμενο

Φοιτητής στην Άρτα


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Σαν να βγήκαν τα αποτελέσματα των σχολών έτσι και εγώ βλέπω ότι έχω περάσει πληροφορική και τηλεπικοινωνίες στην Άρτα και σαν 20 χρόνων παιδί από Αθήνα τρελάθηκα καθώς δεν πιάνω πάνω από 4 μόρια μεταγραφής ......και για να μπαίνω στο ψητό για να αντιμετωπίσω όλο το άγχος που θα περάσω τα επόμενα χρόνια στην άρτα αναθέτω αυτό εδώ το κείμενο προκειμένου να μου απαντήσουν όσοι είναι φοιτητές στην Άρτα να μου απαντήσουν πως είναι εκεί σαν περιοχή η σχολή και γενικά τα άτομα εκεί .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όπως σε κάθε πόλη της Ελλάδας, και του κόσμου γενικότερα, θα έρθεις σε επαφή με αμέτρητους μαλάκες. Επίσης, θα βρεις και 3-4 άτομα που θα είναι και γαμώ τα παιδιά. Το ίδιο θα σου συνέβαινε και στην Αθήνα, μην έχεις αμφιβολία... Δεν έχω μείνει στην Άρτα αλλά ανάμεσα στα 3-4 άτομα που ανέφερα παραπάνω στη δική μου περίπτωση, το 1 είναι από Άρτα. Σαν πρωτεύουσα νομού έχει ό,τι χρειάζεται ο οργανισμός. Και οι αποστάσεις είναι σαφώς μικρότερες. Πήγαινε να γραφτείς και κάτσε και το πρώτο εξάμηνο, θα διαπιστώσεις ότι είναι καλό που έφυγες από το σπίτι σου... Αν υπάρχει η οικονομική δυνατότητα φυσικά. Συγχαρητήρια πάντως για την επιτυχία σου! 😎 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Lasombra είπε

Όπως σε κάθε πόλη της Ελλάδας, και του κόσμου γενικότερα, θα έρθεις σε επαφή με αμέτρητους μαλάκες. Επίσης, θα βρεις και 3-4 άτομα που θα είναι και γαμώ τα παιδιά. Το ίδιο θα σου συνέβαινε και στην Αθήνα, μην έχεις αμφιβολία... Δεν έχω μείνει στην Άρτα αλλά ανάμεσα στα 3-4 άτομα που ανέφερα παραπάνω στη δική μου περίπτωση, το 1 είναι από Άρτα. Σαν πρωτεύουσα νομού έχει ό,τι χρειάζεται ο οργανισμός. Και οι αποστάσεις είναι σαφώς μικρότερες. Πήγαινε να γραφτείς και κάτσε και το πρώτο εξάμηνο, θα διαπιστώσεις ότι είναι καλό που έφυγες από το σπίτι σου... Αν υπάρχει η οικονομική δυνατότητα φυσικά. Συγχαρητήρια πάντως για την επιτυχία σου! 😎 

Ευχαριστώ πολύ για την γνώμη σου και τα συγχαρητήρια όσο για το οικονομικό ελπίζω να με δεχτούν εστία αλλιώς θα δω απλά ο κύριος τρόμος μου είναι πως θα συνηθίσω στις συνθήκες χωριού ενώ έχω μάθει στην Αθήνα με όλες τις μπυραρίες και τα σχετικά .... Απλά ελπίζω να είναι ευχάριστα φοιτητικά χρόνια και να μην μετράω τα εξάμηνα για να φύγω 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@steliosgamer 

Μπυραρίες θα βρεις, πιο πολύ αγχώσου μην αναζητάς τσιπουράδικα όταν θα επιστρέψεις στην Αθήνα μετά το πέρας των σπουδών σου! 😁 Έχουν πάντως κι ένα τοπικό ουζάκι, του οποίου το όνομα μου διαφεύγει, πολύ μάχιμο!!! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Lasombra είπε

@steliosgamer 

Μπυραρίες θα βρεις, πιο πολύ αγχώσου μην αναζητάς τσιπουράδικα όταν θα επιστρέψεις στην Αθήνα μετά το πέρας των σπουδών σου! 😁 Έχουν πάντως κι ένα τοπικό ουζάκι, του οποίου το όνομα μου διαφεύγει, πολύ μάχιμο!!! 

Ωραία το μόνο που λείπει είναι να βρω 3-4 άτομα να ταιριάξουμε να έχω και παρέα 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν έχω υπάρξει φοιτητής στην Άρτα, ωστόσο είχα φίλο που σπούδασε στο τμήμα σου, έκανε διδακτορικό στο CERN και τώρα εργάζεται στις ΗΠΑ.

Anyway, εγώ για άλλο λόγο ήρθα. Επειδή είμαι από μικρή πόλη, σπούδασα σε μικρή πόλη πολλά χλμ μακριά και τώρα μένω στην Αττική, θα σου πρότεινα να πάρεις μια βαθειά ανάσα και να απολαύσεις όσο πιο πολύ μπορείς τα 4 χρόνια που έρχονται. Κι εγώ στην αρχή το 1ο εξάμηνο ήμουν σχεδόν κάθε δεύτερο σαββατοκύριακο σπίτι μου αλλά άλλαξα τελείως mentality. Εκμεταλλεύσου την τοποθεσία και πήγαινε σε όσα περισσότερα μέρη μπορείς εκεί γύρω, μέρη που από την Αθήνα δεν θα ξεκινούσες για να εξερευνήσεις. Στην αρχή όλοι στην αίθουσα φίλοι θα είναι, όντως θα καταλήξεις μετά από λίγο καιρό με 3-4 άτομα να κάνεις παρέα, σίγουρα θα βρεις κάποιους με κοινά ενδιαφέροντα κ.λπ. Αν έχεις ελεύθερο χρόνο εκμεταλλεύσου τον από τώρα για να αποκτήσεις επιπλέον skills, διάβασε για κάποια πιστοποίηση δηλαδή... όσο για το που θα πίνεις την μπίρα σου, σε κάθε μικρή επαρχειακή πόλη, αυτά τα μέρη θα τα ανακαλύψεις γρήγορα, μην αγχώνεσαι.

Γενικά αν πας με την φιλοσοφία "Παναγιά μου τι με βρήκε, που πάω;" δεν θα περάσεις καλά, αν πας με την φιλοσοφία του να make the most out of it που λέμε και στο χωριό μου θα το απολαύσεις και θα περάσεις καλά.

😀

  • Like 5
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, MiKe-Dee είπε

Δεν έχω υπάρξει φοιτητής στην Άρτα, ωστόσο είχα φίλο που σπούδασε στο τμήμα σου, έκανε διδακτορικό στο CERN και τώρα εργάζεται στις ΗΠΑ.

Anyway, εγώ για άλλο λόγο ήρθα. Επειδή είμαι από μικρή πόλη, σπούδασα σε μικρή πόλη πολλά χλμ μακριά και τώρα μένω στην Αττική, θα σου πρότεινα να πάρεις μια βαθειά ανάσα και να απολαύσεις όσο πιο πολύ μπορείς τα 4 χρόνια που έρχονται. Κι εγώ στην αρχή το 1ο εξάμηνο ήμουν σχεδόν κάθε δεύτερο σαββατοκύριακο σπίτι μου αλλά άλλαξα τελείως mentality. Εκμεταλλεύσου την τοποθεσία και πήγαινε σε όσα περισσότερα μέρη μπορείς εκεί γύρω, μέρη που από την Αθήνα δεν θα ξεκινούσες για να εξερευνήσεις. Στην αρχή όλοι στην αίθουσα φίλοι θα είναι, όντως θα καταλήξεις μετά από λίγο καιρό με 3-4 άτομα να κάνεις παρέα, σίγουρα θα βρεις κάποιους με κοινά ενδιαφέροντα κ.λπ. Αν έχεις ελεύθερο χρόνο εκμεταλλεύσου τον από τώρα για να αποκτήσεις επιπλέον skills, διάβασε για κάποια πιστοποίηση δηλαδή... όσο για το που θα πίνεις την μπίρα σου, σε κάθε μικρή επαρχειακή πόλη, αυτά τα μέρη θα τα ανακαλύψεις γρήγορα, μην αγχώνεσαι.

Γενικά αν πας με την φιλοσοφία "Παναγιά μου τι με βρήκε, που πάω;" δεν θα περάσεις καλά, αν πας με την φιλοσοφία του να make the most out of it που λέμε και στο χωριό μου θα το απολαύσεις και θα περάσεις καλά.

😀

Ευχαριστώ για την βοήθεια και για τον χρόνο σου😁

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ μιας που είμαι από Άρτα (οκ άλλη βαρύτητα έχει η γνώμη μου καθώς αν δεν παινέψεις το σπίτι σου... κλπ κλπ) θα σου πω μην αγχώνεσαι. Πολύ οικονομικά θα τη βγάζεις και στις καφετέριες/μπαράκια και σε τσιπουράδικα/μπυραρίες (δυο έχουμε παρακαλώ). Επίσης μεγαλύτερες πόλεις για εξορμήσεις/ξενύχτια όπως Γιάννενα, Πρέβεζα είναι κοντά όπως αναφέρθηκε όποτε κομπλέ. Επίσης καλοκαίρι αμέτρητες οι επιλογές με το πολύ 1-1.30 ώρα δρόμο για μπανάκι και χαλάρωση (Βλέπε παραλίες Πρέβεζας, Πάργα, Λευκάδα). 

Από φαγητό επίσης δεν θα προβληματιστείς θεωρώ. Αν η παρέα γουστάρει κοψίδια κλπ όλα τα ορεινά χωριά βρίσκονται επίσης σε απόσταση 1-1.30 ώρα αλλά και κεντρικά της πόλης υπάρχουν επιλογές για φαγητά της ώρας, μαγειρευτά και πίτσα. 

Εννοείται εκτός από μπύρες (εμείς εδώ δεν τις προτιμάμε ιδιαίτερα) θα δοκιμάσεις ούζο Γάτσιου και τσιπουράκι χύμα. 

Οι άνθρωποι είμαστε λίγο περίεργοι αλλά μη δίνεις σημασία. Είμαστε ένα μεγάλο χωριό και ζούμε σε χαλαρούς ρυθμούς. 

Κοιτα να περάσεις όμορφα και να βρεις άτομα να γουστάρουν χαβαλέ και μια χαρά θα είσαι. 

Καλές σπουδές εύχομαι. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

Καλησπέρα φίλε. Έχω ζήσει στην Άρτα 6 χρόνια λόγω μετάθεσης του πατέρα μου, αν και πάνε 7 χρόνια που γύρισα Αθήνα.

Πηγαίνω κάθε χρόνο Άρτα καθώς έχουμε πολλούς φίλους οπότε έχω μια ιδέα για το τι παίζει.

 

Η Άρτα είναι μικρή πόλη οπότε και οι αποστάσεις είναι του πεντάλεπτου. Υπάρχουν διάφορα μέρη για να πας, αρκετές καφετέριες, μπαράκια, καφετέριες που το γυρίζουν σε μπαρ, 1 καλοκαιρινό κλαμπ (Yap Yum) και 2 χειμερινά κλαμπάκια (νομίζω Doors και Gaspar) αν είσαι και εσύ για τέτοιες καταστάσεις. Φυσικά υπάρχουν γυμναστήρια, κινηματογράφοι και οτιδήποτε άλλο θα έβρισκες στην Αθήνα. Θα βρεις επίσης πολλά τσιπουράδικα/μεζεδοπωλεία που είναι πιο φοιτητικά μέρη και μαζεύουν νέο κόσμο. 

 

Γενικά ο κόσμος έχει την ιδιοτροπία του, αν και αυτό θα σε δυσκόλευε αν εργαζόσουν εκεί. Έχει αρκετούς νέους και από την φετινή μου "εμπειρία" είναι 10 φορές πιο πρόθυμοι να ξενυχτήσουν και να αλλάξουν 4 στέκια σε ένα βράδυ από τους φίλους μου στην Αθήνα.

 

Πιστεύω θα πέρασες τέλεια.. μην ξεχνάς ότι δίπλα από την Άρτα βρίσκονται και τα Γιάννενα, μια από τις καλύτερες φοιτητούπολεις.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 29/8/2019 στις 2:49 ΠΜ, steliosgamer είπε

Ευχαριστώ πολύ για την γνώμη σου και τα συγχαρητήρια όσο για το οικονομικό ελπίζω να με δεχτούν εστία αλλιώς θα δω απλά ο κύριος τρόμος μου είναι πως θα συνηθίσω στις συνθήκες χωριού ενώ έχω μάθει στην Αθήνα με όλες τις μπυραρίες και τα σχετικά .... Απλά ελπίζω να είναι ευχάριστα φοιτητικά χρόνια και να μην μετράω τα εξάμηνα για να φύγω 

Ελπίζω να μην πας με την νοοτροπία του πρωτευουσιάνου στο χωριό γιατι θα σου έρθει πολύ βαρύ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έζησα 2 μήνες Άρτα για τελείως διαφορετικό λόγο (στρατό). Όμορφη πόλη αλλά πολύ μικρή. Στο 1ο έτος θα τα έχεις δει όλα από πόσες φορές. Επίσης αρνητικό οι αναλογίες αντρών/γυναικών.  
Το καλό είναι τα Γιάννενα που είναι κοντά. Αν έχεις κάναν φίλο σου που πέρασε εκεί κράτα επαφές γιατί θα τον χρειαστείς trust me. Σίγουρα στη φοιτητική ζωή είναι η παρέα το πιο σημαντικό αλλά και η ποικιλία επιλογών είναι επίσης πολύ βασικό και η Άρτα έχει πολύ περιορισμένες. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...