Προς το περιεχόμενο

Βραχυπροθεσμη και μακροχρονια μισθωση ταυτοχρονα


Dimitris Kara

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημέρα σε όλους!!!!!

Πρώτη φορά συμμετέχω σε forum και η απορία μου έχει να κάνει με τον τρόπο σύνταξης μισθωτηρίου συμβολαίου στην εξής περίπτωση.

Φοιτητής θέλει να μισθώσει το διαμέρισμα για τέσσερα έτη.

Εγώ μισθώνω το διαμέρισμα μέσω πλατφόρμας AIRBNB για τρείς μήνες.

Ο φοιτητής δέχεται να νοικιάζει ετησίως μόνο τους εννέα μήνες για τέσσερα συνεχόμενα χρόνια για να γλυτώνει τρία ενοίκια με κοινόχρηστα κλπ. κάθε χρόνο.

Με ποιό τρόπο θα συντάξω το συμβόλαιο στο TAXIS για να μην έχω πρόβλημα?

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν απαντάω ακριβώς στο ερώτημά σου, αλλά αν ο φοιτητής έχει σκοπό να πατάει στα μαθήματα τότε 9 μήνες είναι οριακά. Εκτός αν σκοπεύει να περνάει όλα τα μαθήματα με την πρώτη και δεν πατάει στην εξεταστική του Σεπτεμβρίου. Αν έρχεται και την εξεταστική του Σεπτεμβρίου τότε υπάρχει πιθανότητα να έρχεται οριακά και πάνω από 9 μήνες. Επίσης, με τα πράγματά του; Θα τα παίρνει όλα και θα φεύγει το καλοκαίρι; Δηλαδή κάθε φορά θα έχει μετακόμιση;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, Dimitris Kara είπε

Καλημέρα σε όλους!!!!!

Πρώτη φορά συμμετέχω σε forum και η απορία μου έχει να κάνει με τον τρόπο σύνταξης μισθωτηρίου συμβολαίου στην εξής περίπτωση.

Φοιτητής θέλει να μισθώσει το διαμέρισμα για τέσσερα έτη.

Εγώ μισθώνω το διαμέρισμα μέσω πλατφόρμας AIRBNB για τρείς μήνες.

Ο φοιτητής δέχεται να νοικιάζει ετησίως μόνο τους εννέα μήνες για τέσσερα συνεχόμενα χρόνια για να γλυτώνει τρία ενοίκια με κοινόχρηστα κλπ. κάθε χρόνο.

Με ποιό τρόπο θα συντάξω το συμβόλαιο στο TAXIS για να μην έχω πρόβλημα?

Μήπως να ρωτούσες στο TAXIS?

Πάντως στις τουριστικές περιοχές αυτό είναι πολύ συνηθισμένο και μάλιστα πριν τις βραχυχρόνιες μισθώσεις!

Εσύ μάλλον είσαι καινούργιος στις μισθώσεις ακινήτων.

Στην Κρήτη π.χ., όταν ψάχναμε σπίτι πριν 10 χρόνια, σε περιοχές που να είναι κοντά σε συγκοινωνία, βρίσκαμε κάτι ποντικότρυπες και κάτι τρισάθλια δωμάτια, που μας ζητούσαν εξωφρενικά ενοίκια και 3 μήνες το καλοκαίρι να φεύγουμε!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 μήνες μετά...
Στις 29/8/2019 στις 11:24 ΜΜ, christakos07 είπε

Μέχρι να σε στείλει σε αστικό δικαστήριο, γιατί ο ελάχιστος χρόνος μίσθωσης ειναι η 3ετια.

Ναι σιγά....ότι χρονικό διάστημα θες βάζεις. Ό,τι συμφωνήσεις. Έχω μπει σε σπίτι και για ένα έτος και για δύο έτη αλλά και για τρία ετη, δεν λέει κάτι. 
Ασε που σε περιπτωση που παω εγω πχ Αθήνα για αναληψη νεας δουλειας σε εταιρια καλό είναι για κάνα 6μηνο πρωτα να κανω συμβολαιο διοτι μπορει πχ να μην παει καλα η δουλειά ή να μου κανουν 6μηνη ή μόνο ετησια σύμβαση. Δεν γίνεται εσυ ναχεις παρει σπιτι σπίτι για τόσα πολλά έτη. Να πχ εγω το σκεφτομαι τωρα να παω και φυσικά θα κανω μικρο συμβολαιο. Μη σου πω στην αρχη και σε κανα χοτελ ή συναφες να εμενα. Γενικα δεν τηρειται αυτη η 3ετια που λες απο κανέναν.

  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Neoss είπε

Ναι σιγά....ότι χρονικό διάστημα θες βάζεις. Ό,τι συμφωνήσεις. Έχω μπει σε σπίτι και για ένα έτος και για δύο έτη αλλά και για τρία ετη, δεν λέει κάτι. 
Ασε που σε περιπτωση που παω εγω πχ Αθήνα για αναληψη νεας δουλειας σε εταιρια καλό είναι για κάνα 6μηνο πρωτα να κανω συμβολαιο διοτι μπορει πχ να μην παει καλα η δουλειά ή να μου κανουν 6μηνη ή μόνο ετησια σύμβαση. Δεν γίνεται εσυ ναχεις παρει σπιτι σπίτι για τόσα πολλά έτη. Να πχ εγω το σκεφτομαι τωρα να παω και φυσικά θα κανω μικρο συμβολαιο. Μη σου πω στην αρχη και σε κανα χοτελ ή συναφες να εμενα. Γενικα δεν τηρειται αυτη η 3ετια που λες απο κανέναν.

Μια χαρά γίνεται. Ασχέτως του τι θέλεις/τι χρειάζεσαι εσύ, οι περισσότεροι ιδιοκτήτες που νοικιάζουν για μακροχρόνια μίσθωση το δίνουν για τρία χρόνια, και όχι πως δεν θα βρεις και κάποιους που θα δεχτούν 6 μήνες 1 έτος κτλ, αλλά δεν θα βρεις εύκολα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καταρχήν να ξεκαθαρίσουμε ότι αυτό που θες να κάνεις δε προβλέπεται από το νόμο, οπότε δεν υπάρχει "νόμιμος" τρόπος να το κάνεις και σε περίπτωση ελέγχου είσαι εκτεθειμένος. Δε μπορείς να έχεις δύο μισθώματα για το ίδιο ακίνητο. Αυτό που μπορείς να κάνεις είναι μισθωτήριο εννέα μηνών κάθε χρόνο για το φοιτητή και βραχυχρόνιες μισθώσεις το καλοκαίρι για τους τουρίστες. Δεν υπάρχει άλλη λύση. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 ώρες πριν, Βασίλης_29 είπε

Μια χαρά γίνεται. Ασχέτως του τι θέλεις/τι χρειάζεσαι εσύ, οι περισσότεροι ιδιοκτήτες που νοικιάζουν για μακροχρόνια μίσθωση το δίνουν για τρία χρόνια, και όχι πως δεν θα βρεις και κάποιους που θα δεχτούν 6 μήνες 1 έτος κτλ, αλλά δεν θα βρεις εύκολα. 

Δεν ειπα οτι δεν γινεται αλλα τι να πω αμα ηταν ετσι...η μιση Ελλαδα θα ηταν στα δικαστηρια. Πολυς κοσμος καθεται λιγοτερο φευγει και δεν τρεχει τιποτα. Ξερω αρκετους που εχουν κατσει για λιγοτερο διαστημα, δεν θα σε κρατησουν και δα με το ζορι...πλεον κοιτανε και τον καθε μηνα και 1 ετος να τους πεις αρκςτοι θα το προτιμησουν απ το ναναι ανοικιαστο. Πολλοι συμβασιουχοι εργαζομενοι ορισμενοι χρονου σε αλλη πολη ή φοιτητες ετσι νοικιαζουν και βρισκουν. Σιγουρα βεβαια υπάρχουν και αρκετοι οι κολλημένοι που δεν δεχονται για λιγο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
33 λεπτά πριν, Neoss είπε

Δεν ειπα οτι δεν γινεται αλλα τι να πω αμα ηταν ετσι...η μιση Ελλαδα θα ηταν στα δικαστηρια. Πολυς κοσμος καθεται λιγοτερο φευγει και δεν τρεχει τιποτα. Ξερω αρκετους που εχουν κατσει για λιγοτερο διαστημα, δεν θα σε κρατησουν και δα με το ζορι...πλεον κοιτανε και τον καθε μηνα και 1 ετος να τους πεις αρκςτοι θα το προτιμησουν απ το ναναι ανοικιαστο. Πολλοι συμβασιουχοι εργαζομενοι ορισμενοι χρονου σε αλλη πολη ή φοιτητες ετσι νοικιαζουν και βρισκουν. Σιγουρα βεβαια υπάρχουν και αρκετοι οι κολλημένοι που δεν δεχονται για λιγο.

Οτι γινεται στην πραξη πολλες φορες αυτο που λες, δεν σημαινει πως αυτο ισχυει συμφωνα με τον νομο, ουτε φυσικα πως εισαι καλυμμενος.

Ο ελαχιστος χρονος μισθωσης ειναι 3 χρονια, ακομα και αν το συμβολαιο γραφει μικροτερο χρονικο διαστημα και δεσμευει και τις 2 πλευρες.

Επομενως αν ο νοικιαρης αποφασισει να μην φυγει απο το σπιτι ο ιδιοκτητης οσο και να χτυπιεται δεν μπορει να τον βγαλει πριν την τριετια (εφοσον ειναι τυπκος στις υποχρεωσεις του ο νοικιαρης)

Οπως επισης απο την αλλη πλευρα, αν ο νοικιαρης φυγει πριν την τριετια ο ιδιοκτητης μπορει να διεκδικησει δικαστικα ολα τα ενοικια της τριετιας.

Επεξ/σία από crom251
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, crom251 είπε

Οτι γινεται στην πραξη πολλες φορες αυτο που λες, δεν σημαινει πως αυτο ισχυει συμφωνα με τον νομο, ουτε φυσικα πως εισαι καλυμμενος.

Ο ελαχιστος χρονος μισθωσης ειναι 3 χρονια, ακομα και αν το συμβολαιο γραφει μικροτερο χρονικο διαστημα και δεσμευει και τις 2 πλευρες.

Επομενως αν ο νοικιαρης αποφασισει να μην φυγει απο το σπιτι ο ιδιοκτητης οσο και να χτυπιεται δεν μπορει να τον βγαλει πριν την τριετια (εφοσον ειναι τυπκος στις υποχρεωσεις του ο νοικιαρης)

Οπως επισης απο την αλλη πλευρα, αν ο νοικιαρης φυγει πριν την τριετια ο ιδιοκτητης μπορει να διεκδικησει δικαστικα ολα τα ενοικια της τριετιας.

Καλα αυτο ναι με σενα συμφωνω. Ο νομος το λεει. Απλα ελεγα στην πραξη τι γινεται διοτι οι αλλοι παραπανω τα λεγανε οτι συμβαινει ετσι πηγαινοντας με τον Νομο...τον οποιο οι περισσοτεροι τον εχουν γραμμενο θα ελεγα. Πολλοι δεν ξερουν καν αυτο με την τριετια. Παντως και σε μενα στα δικα μου συμβολαια (προ ηλεκτρονικης υποβολης) με εκεινα τα ετοιμα εντυπα που απλα βαζαν οι δυο μεριες τα προσωπικα στοιχεια και υπογραφες τυπικα καπου σε καποιο σημειο εγραφε τριετια αλλά εν τελει μια φορα για 1 ετος και μια φορα για 2 ετη ειχα μπει σε σπιτι, σε διαφορετικους ιδιοκτητες κιολας. 

Ισχυει παντως το οτι αμα φυγεις νωριτερα γινεται να τα διεκδικησει ο ιδιοκτητες ολα τα ενοικια ωστοσο ειναι αρκετα σπάνιο αυτο. Οι περισσοτεροι δεν ασχολουνται και πολυ καθως ειναι και χρονοβορο και μπορει να μην παρεις και λεφτά ειδικα αν ο αλλος εφυγε μη εχοντας αφησει χρέος πισω του και εφοσον τους ειχε πει ξερω γω ενα μηνα νωριτερα οτι θα φυγει προωρα επειδη πχ μεταναστευει ξαφνικα ή εχασε την δουλειά του. Σε τετοιες περιπτωσεις δεν σε κυνηγανε συνηθως. Τωρα αυτοι που δεν πληρωνουν ή εχουν κακη σχεση με τον ιδιοκτητη εχουν περισσοτερες πιθανοτητες να τους πανε δικαστικώς.

Σχετικά με το οτι ο ιδιοκτητης δεν μπορει να σε βγαλει πριν την τριετια εξω δεν ξερω αλλα ακουω διαφορα. Καταρχας αμα εχεις κανει γραπτως να αναγραφγεται πχ διαρκεια 2 ετη ή 6 μηνες προφανως και υπερισχυει αυτο. Μερικους ομως τους πετανε ετσι απλα εξω και ας ηταν συνεπης ο νοικιαρης. 

Κατι ασχετο επειδη ισως παω Αθηνα για δουλεια, ισως. Επειδη δεν μπορεις να ξερεις αμα μεινεις στη δουλεια ή πως για ποση διαρκεια θα εξελιχθει η συμβαση ωστε να πεις θα κανω συμβολαιο για 6μηνο ή 12μηνο (παραπανω δεν πιστευω ναναι) σκεφτομουν ωσπου να δω τι θα γινει αλλα και για ναχω χρονο να βρω σπιτι καθως τα περισσοτερα δεν ειναι καλα Αθηνα, στηναρχη για κανα 2-3 μηνες να έμενα σε κανα airbnb. Μεχρι ποσους μηνες μπορεις σε τετοιο, τρεις? Επισης υπαρχουν ξενοδοχεια ή ενοικιαζωμενα δωματια με τον μηνα με όλα μεσα στην τιμη?

Επεξ/σία από Neoss
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
15 ώρες πριν, Neoss είπε

Δεν ειπα οτι δεν γινεται αλλα τι να πω αμα ηταν ετσι...η μιση Ελλαδα θα ηταν στα δικαστηρια. Πολυς κοσμος καθεται λιγοτερο φευγει και δεν τρεχει τιποτα. Ξερω αρκετους που εχουν κατσει για λιγοτερο διαστημα, δεν θα σε κρατησουν και δα με το ζορι...πλεον κοιτανε και τον καθε μηνα και 1 ετος να τους πεις αρκςτοι θα το προτιμησουν απ το ναναι ανοικιαστο. Πολλοι συμβασιουχοι εργαζομενοι ορισμενοι χρονου σε αλλη πολη ή φοιτητες ετσι νοικιαζουν και βρισκουν. Σιγουρα βεβαια υπάρχουν και αρκετοι οι κολλημένοι που δεν δεχονται για λιγο.

Μάλιστα, κολλημένος όποιος δεν επιθυμεί να τρέχει κάθε εξάμηνο ή κάθε έτος για να βρει νέο ενοικιαστή όταν θα αποχωρήσει ο προηγούμενος και για να να κάνει πάλι βαψίματα και τυχόν επισκευές. Όταν θα χρειαστεί να νοικιάσεις δικό σου ακίνητο έλα να τα ξαναπούμε.

Όσο για τα δικαστήρια και το αν σε κρατάει με το ζόρι, προφανώς αν έχεις συμφωνήσει να μείνεις 6 μήνες και 1 έτος δεν υπάρχει θέμα, αν όμως έχεις υπογράψει και φύγεις νωρίτερα άνετα μπορεί να σε τρέχει δικαστικώς ο ιδιοκτήτης για οφειλές, το ίδιο μπορεί να γίνει απ' την αντίθετη δηλαδή να θέλει να σε πετάξει έξω ο ιδιοκτήτης ενώ ο άλλος πληρώνει ενοίκιο κανονικά, δεν μπορεί αν δεν περάσει η τριετία.

Επεξ/σία από Βασίλης_29
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...