Προς το περιεχόμενο

Η Sony ανακοίνωσε τις φωτογραφικές μηχανές Alpha 6600 και 6100


voltmod

Προτεινόμενες αναρτήσεις

41 λεπτά πριν, nickolas είπε

Το χρήμα πλέον είναι στα κινητά που συνεχίζουν να κάνουν άλματα..
καποια στιγμή θα δούμε τις τεχνολογίες τους να μεταφέρονται και στις κλασικές μηχανές.... (συμβαίνει ήδη σε περιορισμένο βαθμό)

Εάν όμως μεταφερθούν οι software "μαγκίτσες" των κινητών και στις φωτογραφικές μηχανές, η ψαλίδα μπορεί ν' ανοίξει πάάάρα πολύ. Διότι η φυσική (γυαλιά, αισθητήρες) είναι κατά πάρα πολύ με το μέρος των φωτογραφικών. 

Εμένα θα μου άρεσε μία φωτογραφική με data SIM που ν' ανεβάζει κατευθείαν στο Adobe Cloud ότι βγάζω... 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

 

1 ώρα πριν, nickolas είπε

Το χρήμα πλέον είναι στα κινητά που συνεχίζουν να κάνουν άλματα..

καποια στιγμή θα δούμε τις τεχνολογίες τους να μεταφέρονται και στις κλασικές μηχανές.... (συμβαίνει ήδη σε περιορισμένο βαθμό)

Tα αλματα ποια είναι ακριβως για να 'εχουμε και το ερώτημα?
Επίσης δεν υπάρχει κάποια ουσιαστική τεχνολογία που δεν έχουν οι καμερες και έχουν τα κινητα...

1 ώρα πριν, Haldol είπε

Εάν όμως μεταφερθούν οι software "μαγκίτσες" των κινητών και στις φωτογραφικές μηχανές, η ψαλίδα μπορεί ν' ανοίξει πάάάρα πολύ. Διότι η φυσική (γυαλιά, αισθητήρες) είναι κατά πάρα πολύ με το μέρος των φωτογραφικών. 

Εμένα θα μου άρεσε μία φωτογραφική με data SIM που ν' ανεβάζει κατευθείαν στο Adobe Cloud ότι βγάζω... 

Ναι αλήθεια? Με τι data plan και τι αυτονομια απο τη μηχανη οταν με το ζόρι βγάζει μια μερα χρησης χωρις wifi...
Aυτες ειναι ευκολίες για αυτους που θέλουν να τραβάνε snapshots με το κινητο, αυτοι που αγοραζουν τετοιες καμερες δε τους νοιαζει αν θα γινεται ή οχι αυτοματο upload στο cloud..

 

Επίσης για να τραβάει 4Κ HDR σημαινει οτι τραβάει και 10μπιτ στο βίντεο? Γιατι δεν αναφέρεται πουθενα...

Επεξ/σία από cpgr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Haldol είπε

Εμένα θα μου άρεσε μία φωτογραφική με data SIM που ν' ανεβάζει κατευθείαν στο Adobe Cloud ότι βγάζω... 

Αυτό ακριβώς σκέφτομαι όταν βλέπω άρθρα του τύπου "Οι πωλήσεις entry-level DSLR έπεσαν γιατί τα smartphones καλύπτουν το μέσο χρήστη".

Ναι, τα smartphones έχουν πλέον ικανοποιητική απόδοση εικόνας για πολλούς, αλλά ένα πολύ βασικό εμπόδιο στην εποχή μας είναι ότι οι κάμερες από μόνες τους δεν έχουν δυνατότητες για άμεσο sharing σε κοινωνικά δίκτυα (κυρίως). Ακόμα και σε αυτές με το WiFi χρειάζεται πρώτα να μεταφέρεις τις φωτογραφίες στο κινητό και μετά από εκεί να ανέβουν. Αυτό το αχρείαστο βήμα δεν υπάρχει όταν τραβάς με το κινητό και κάνει τη διαδικασία γρήγορη και άμεση.

Θεωρώ πως όταν και αν γίνει αυτό, δηλαδή να κυκλοφορήσει κάμερα που να δέχεται data sim και να υποστηρίζει απευθείας upload σε κοινωνικά δίκτυα (και άλλα μέσα), θα είναι πρωτοποριακό και θα το ακολουθήσουν πολλοί κατασκευαστές. Φαντάσου να βγάζεις τη φωτογραφία, να κάνεις ένα πολύ βασικό editing εντός κάμερας και να φεύγει για upload. Το θεωρώ πάντως αρκετά απίθανο να δούμε ποτέ κάτι τέτοιο σε σοβαρό μοντέλο, κυρίως λόγω της αυτονομίας της μπαταρίας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, cpgr είπε

Ναι αλήθεια? Με τι data plan και τι αυτονομια απο τη μηχανη οταν με το ζόρι βγάζει μια μερα χρησης χωρις wifi...
Aυτες ειναι ευκολίες για αυτους που θέλουν να τραβάνε snapshots με το κινητο, αυτοι που αγοραζουν τετοιες καμερες δε τους νοιαζει αν θα γινεται ή οχι αυτοματο upload στο cloud..

Το data plan δεν είναι κάτι που απασχολεί τον κατασκευαστή. Στην τελική, μπορεί να χρησιμοποιηθεί και το WiFi. Σε εκδηλώσεις πιθανώς να υπάρχει και internet. Στην εξοχή (για τους αγαπητούς φωτογράφους τοπίων) ναι, θα χρειαστεί data plan. Από 'κει κι έπειτα ο καθένας ζυγίζει τις ανάγκες του και κάνει τις παραχωρήσεις του. Την αυτονομία αν θες την παρατείνεις μ' ένα grip, ή 2- 3 μπαταρίες. Εάν σου χρειάζεται (ή έστω, σε διευκολύνει) ένα τέτοιο feature, βγάζεις την άκρη. Αλλιώς, απλά δε το χρησιμοποιείς.

Όσο για το άλλο, ας μιλάει ο καθένας για τον εαυτό του. :) 

Πολλοί θα ήθελαν αυτόματο backup των λήψεών τους. Ή έστω και την ευκολία όταν πας να κάνεις pick - edit τις φωτογραφίες, να μην τις περνάς με κάρτες, αλλά να 'ναι ήδη φορτωμένες στο λογισμικό σου. Προσωπικά θα προτιμούσα αυτοματοποιημένο cloud backup & sync παρά μία δεύτερη κάρτα στη μηχανή μου. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ως κάτοχος α6500 δηλώνω απογοητευμένος από την νέα ναυαρχίδα και γενικά έχει κάνει όλο το lineup της σειράς α6ΧΧΧ ένα μπάχαλο.

 

Όποιος έχει α6500 δεν υπάρχει λόγος να αναβαθμιστεί.

 

4Κ @ 60 fps πότε μωρή SONY; 

10 bit raw video recording πότε;

Ποτέ!

Και το πρόβλημα δεν ειναι ότι δεν μπορούν, μια χαρά μπορούν, δεν θέλουν γιατί θα κόψει η πελατεία στις FF.

Για επόμενη κάμερα σχέφτομαι να κρατήσω την α6500 σαν all around camera και να τσιμπήσω μια Black Magic Pocket Cinema 4K / 6K να ηρεμήσω με τα βίντεο features.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 ώρες πριν, cpgr είπε

Tα αλματα ποια είναι ακριβως για να 'εχουμε και το ερώτημα?
Επίσης δεν υπάρχει κάποια ουσιαστική τεχνολογία που δεν έχουν οι καμερες και έχουν τα κινητα...

Άλμα θεωρούν , το ότι σήμερα τα κινητά των 1000 ευρώ , έχουν φτάσει την ποιότητα που είχαν οι κάμερες των 800 ευρώ το 2005. Με προσδόκιμο επιβίωσης το πολύ 3 χρόνια τα σημερινά κινητά, όταν οι κάμερες του 2005 δουλεύουν ακόμη. 

Επεξ/σία από Dr_73
  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 ώρες πριν, keysmith είπε

αν και θα είναι εξαιρετικά κομμάτια και αυτές.. επειδή οι βελτιώσεις είναι στα σημεία σε σχέση με τον ανταγωνισμό βρίσκονται πλέον ένα βήμα πίσω (χρόνια είχε να συμβεί αυτό καθώς συνήθως ήταν ένα κλικ καλύτερες!).

Και αναφέρομαι βέβαια στην νέα canon m6 mark II που μόλις ανακοινώθηκε με καλύτερο αισθητήρα  32.5mp (τουλάχιστον στα mp) και μικρότερο rolling shutter read out (δλδ λογικά καλύτερη συμπεριφορά σε rolling shutter σε silent shutter λήψεις και 4k). Και βέβαια πολύ ανώτερο χειρισμό (full touch αντί των sony που στο μενού ΔΕΝ είναι touch και πραγματικά δεν το καταλαβαίνω). Σίγουρα θα έχουν και αυτές τις αρετές τους (καλύτερες λογικά των canon) κυρίως στο θέμα εστίασης (αυτό το eye tracking, subject tracking δείχνει να μην το έχει η canon ακόμα) αλλά πιθανόν και σε άλλα (ίσως ριπές κτλ που δεν το έψαξα). Αλλά νομίζω σημαντικότερος είναι ο αισθητήρας και η sony δεν τον βελτίωσε ουσιαστικά από το 2016 (?) που τον παρουσίασε πρώτη φορά (τότε η canon είχε 18άρη αισθητήρα, πήγε 24 με παραπλήσιο DR και τώρα 32.5 που βέβαια μένει να δούμε στην πράξη τι κάνει) 

Ο φουλ χειρισμός σε οθόνη αφής είναι μαιμουδια και τσιγκουνιά σε οποιαδήποτε φωτογραφική μηχανή. Πάλι καλά που υπάρχουν ακόμα κατασκευαστές που σέβονται τον πελάτη τους κατά κάποιο τρόπο. 

Δεν είναι μόνο αριθμοί και megapixel μια φωτογραφική μηχανή. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, panoskatos είπε

Ο φουλ χειρισμός σε οθόνη αφής είναι μαιμουδια και τσιγκουνιά σε οποιαδήποτε φωτογραφική μηχανή. Πάλι καλά που υπάρχουν ακόμα κατασκευαστές που σέβονται τον πελάτη τους κατά κάποιο τρόπο. 

Δεν είναι μόνο αριθμοί και megapixel μια φωτογραφική μηχανή. 

Στο θέμα χειρισμού εδώ έχεις λάθος.

Προφανώς και τα πλήκτρα έχουν την δικιά τους δυναμική.. όπως όμως έχει και οθόνη αφής. άλλα κάνεις με το ένα καλύτερα άλλα με το άλλο. Και μάντεψε ποιος κερδίζει.. Ο συνδιασμός τους.. 

spacer.png

Και τέτοιος είναι ο χειρισμός των νέων canon! Πλήκτρα με συντομεύσεις, διπλά jogs και.. αφή σε σπαστή οθόνη. Αν η sony αλλάξει το firmaware της και κάνει touch το μενού, προλαβαίνει να την φτάσει μόνο με αναβάθμιση λογισμικού. Δόξα τω θεώ έχει οθόνη αφής και πλήκτρα απλά ηλιθιωδώς δεν είναι touch το μενού.. Γιατί; Κανείς λογικός άνθρωπος δεν μπορεί να το απαντήσει.

 

Για τον αισθητήρα δεν διαφωνούμε αλλά πάλι κερδίζει (έστω στις εντυπώσεις και όχι στην ουσία η canon). Η olympus παλαιότερα έλεγε τα 12 mp είναι αρκετά για όλους (γιατί τόσο έδειναν τότε οι αισθητήρες της). Προσωπικά δεν διαφωνώ και τόσο αλλά η ιστορία άλλα απέδειξε τελικά και τα (πολλά) mp κερδίζουν. Όταν μια μηχανή απευθύνεται σε ενθουσιώδεις δεν μπορεί το κινητό τους από 1/1.5'' αισθητήρα να δείνει (όποια) 48 και 64mp (redmi note 8 pro) και ο αισθητήρας της APS-C (ή FF) όσο καλά και να είναι να δείνει 18 και 24.. Έχει αρχίσει να χτυπάει άσχημα. Και προφανώς μην αρχίσεις  λες σε εμένα "ναι αλλά τι πιξελ" (καλά καθαρά χωρίς θόρυβο). Τα ξέρω, μιλάμε για τον κόσμο που θέλει να αφήσει το κινητό να μπει στις φωτογραφικές. Άσε που αργά η γρήγορα η (πετυχημένη νομίζω σε θέμα οξύτητας τουλάχιστον και λιγότερο σε θόρυβο) τεχνική του pixel binding πρέπει να περάσει και στις DSLR/ML. Υπό αυτές τις ανάγκες είναι λίγο άκομψο να ζητάει 1400$ για μηχανή με αισθητήρα πρακτικά του 2016 όσο καλός και να είναι. Που είναι αλλά με αυτή τη λογική πρέπει να μείνουμε στους παλαιότερους του 2008 στα 10mp γιατί και αυτά καλά ήταν τότε.

Τα κινητά έχουν αρχίσει και κάνουν παπάδες με το ΑΙ και σε αυτό οι επαγγελματίες (DSLR/ML) έχουν μείνει εμφανώς πίσω. Δεν μπορεί να έχει το θράσος ένας με καλό κινητό να λέει τραβάω καλύτερες φωτογραφίες με ένα κλικ (και σε καλό φως να έχει και περίπου "δίκαιο" για διάφορους λόγους). Κοιτάς την φωτογραφία από κινητό (πχ σε έντονο κοντραστ φύση) και κοιτάς και από την DSLR και για να την "φέρεις" να την κάνει περίπου ίδια με το κλικ του κινητού πρέπει να αρχίσεις τον διαφορικό λογισμό με τις ρυθμίσεις.. :( 

Εγώ δεν αλλάζω αυτήν την εποχή τον εξοπλισμό μου (2009, 2013) γιατί δεν βλέπω συγκλονιστικό λόγο να το κάνω ακόμα. Νομίζω θέλει άλλη μία γενιά να προχωρήσει το θέμα (με είσοδο πιο καλού ΑΙ στην λήψη και νεότερες πρακτικές όπως το pixel binding). 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
20 ώρες πριν, Haldol είπε

Το data plan δεν είναι κάτι που απασχολεί τον κατασκευαστή. Στην τελική, μπορεί να χρησιμοποιηθεί και το WiFi. Σε εκδηλώσεις πιθανώς να υπάρχει και internet. Στην εξοχή (για τους αγαπητούς φωτογράφους τοπίων) ναι, θα χρειαστεί data plan. Από 'κει κι έπειτα ο καθένας ζυγίζει τις ανάγκες του και κάνει τις παραχωρήσεις του. Την αυτονομία αν θες την παρατείνεις μ' ένα grip, ή 2- 3 μπαταρίες. Εάν σου χρειάζεται (ή έστω, σε διευκολύνει) ένα τέτοιο feature, βγάζεις την άκρη. Αλλιώς, απλά δε το χρησιμοποιείς.

Όσο για το άλλο, ας μιλάει ο καθένας για τον εαυτό του. :) 

Πολλοί θα ήθελαν αυτόματο backup των λήψεών τους. Ή έστω και την ευκολία όταν πας να κάνεις pick - edit τις φωτογραφίες, να μην τις περνάς με κάρτες, αλλά να 'ναι ήδη φορτωμένες στο λογισμικό σου. Προσωπικά θα προτιμούσα αυτοματοποιημένο cloud backup & sync παρά μία δεύτερη κάρτα στη μηχανή μου. 

Ναι αυτο που σου διαφευγει ομως ειναι οτι μιλαμε για περιπου 20mb ανα φωτο (24-25mb σε raw) γιατι μιλαμε για backup και οχι upload σε χαμηλη αναλυση .. ακομη και το θεμα της αυτονομιας να λυσεις, δεν υπαρχει περιπτωση να ανεβαζεις σαν minimum πχ 100 φωτο (2gb) για τη πλακα σου στο cloud...και ακομη να μπορεις και να σου είναι ευκολο, με τα βιντεο τι γινεται οπου θες για μόλις 10λεπτα στα 50mbit (ουτε καν 100mbit) 4GB ?? 


Με μια μεση upload ταχυτητα 25mbps απο 4G θες 10λεπτα/2GB (αν υποθεσουμε οτι πιανεις καλο σημα), τι γινεται οταν γεμισεις μια 16GB/32GB/64GB sd card ? -->θες 80/160/320 λεπτα upload 

 

Kαι το θεμα δεν ειναι απλα να υπαρχει η δυνατοτητα για να γινεται κατι τετοιο, για να το βαλει αυτο ο κατασκευαστης σαν feature σημαινει οτι θα μπορει να καλυπτει τις αναγκες του μεγαλυτερου ποσοστου απο το αγοραστικου κοινου..οποτε οπως βλεπεις τα νουμερα δε βγαινουν...Θα εβγαιναν αρκετα ευκολα αν επεφτες στα εππιπεδα συμπιεσης των κινητων... αλλα δε δινεις 500-1000-1500ε για καμερα και να εχεις φωτο στα εππιπεδα ποιοτητας ενος κινητου....αν ψαχνεις χαμηλότερη ποιοτητα και ευκολια απλα περνεις κινητο ..

6 ώρες πριν, keysmith είπε

...

Τα κινητά έχουν αρχίσει και κάνουν παπάδες με το ΑΙ και σε αυτό οι επαγγελματίες (DSLR/ML) έχουν μείνει εμφανώς πίσω. Δεν μπορεί να έχει το θράσος ένας με καλό κινητό να λέει τραβάω καλύτερες φωτογραφίες με ένα κλικ (και σε καλό φως να έχει και περίπου "δίκαιο" για διάφορους λόγους). Κοιτάς την φωτογραφία από κινητό (πχ σε έντονο κοντραστ φύση) και κοιτάς και από την DSLR και για να την "φέρεις" να την κάνει περίπου ίδια με το κλικ του κινητού πρέπει να αρχίσεις τον διαφορικό λογισμό με τις ρυθμίσεις.. :( 

Εγώ δεν αλλάζω αυτήν την εποχή τον εξοπλισμό μου (2009, 2013) γιατί δεν βλέπω συγκλονιστικό λόγο να το κάνω ακόμα. Νομίζω θέλει άλλη μία γενιά να προχωρήσει το θέμα (με είσοδο πιο καλού ΑΙ στην λήψη και νεότερες πρακτικές όπως το pixel binding). 

Ναι αυτο το τραβαω σε 1δευτερ. "σουπερ" φωτο ενω ο αλλος με τη 1000ε+ μηχανή του θελει για πλακα 10πλασιο χρονο μεχρι να βρει τις σωστες ρυθμισεις ισχυει και ειναι εν μερη προβλημα.. απλα η διαφορα ειναι οτι αυτος με το κινητο θα εχει 10 στις 100 usable φωτο και αυτος με τη καμερα θα εχει 90 στις 100 usable φωτο .. (και παντα με καλυτερη ποιοτητα).. 

Το ΑΙ μπορει να βοηθησει τα jpeg οκ, αλλα ποιος  φωτογραφος τραβαει σοβαρες φωτο σε jpeg ?

Επισης, το Pixel Binning αν εννοεις αυτο, υπαρχει ηδη απο την Α6300 σε ποιο απλοικη μορφή (ενωνοντας απλα πολλες φωτο για μειωση θορυβου) και δουλευει αριστα. Προφανως οταν γινεται σε εππιπεδο hardware θα ειναι ακομη καλυτερο ... αλλα γενικα ολα αυτα δουλευουν μονο σε jpegs...  ποιος τραβαει jpeg ?  :P

Προσωπικα οταν τραβαω κατι γρηγορο ναι θελω ευκολια και ποιοτητα αλλα δε πηρα μηχανη για αυτο μια χαρα θα μου εκανε και το κινητο...Οταν θελω να τραβηξω κατι καλο ομως δε με ενδιαφερει ο χρονος μονο η ποιοτητα, οποτε εκει τραβαω μονο raw και αφιερωνω και οσο χρονο χρειαστει στο edit...ουτε οι αυτοματισμοι ουτε το ΑΙ  μπορουν να μου δωσουν το αποτελεσμα που ψαχνω... πιστευω καπως ετσι κινουνται και οι περισσοτεροι...

Επεξ/σία από cpgr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...