Προς το περιεχόμενο

Αναζητώντας οικονομικότερο vintage τηλέφωνο


quelotic

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 ώρες πριν, poulinos είπε

τα θεματα ειναι δυο.α.το καλωδιο τους στις αυθεντικες ειναι χοντρο οποτε δεν μπαινει σε rj11 κλιπ και πρεπει να κανεις πατεντα για να μπει φιλτρο.

β.μπορει να μην μπορει να στειλει tone dialing.αυτο με τα αυθεντικα διοτι με τα Replica συνηθως δεν ισχυει.

γ.τραβανε πολυ απο την γραμμη για οποιον εχει adsl.το εχω δει αυτο ακομα και με συσκευες τυπου goofy.

Τα καλώδια από αυτά τα τηλέφωνα έχουν αυτούς τους διχαλωτούς ακροδέκτες που βιδώνουν επάνω σε κάτι μεταλλικές θέσεις οι οποίες βρίσκονται σε αυτά τα πλαστικά στρογγυλά που κλείνουν με ένα στρογγυλό καπάκι, δεν ξέρω πως τα ονομάζουν οι τεχνικοί, έχουμε και κάτι ακόμα παλαιότερες πρίζες τηλεφώνου στρογγυλές οι οποίες έχουν μια θέση σύνδεσης με βύσμα σαν κεραία τηλεόρασης, ήταν από τα πρώτα τηλέφωνα που ήρθαν Αθήνα, βέβαια δεν έχουμε τέτοια τηλέφωνα που να μπαίνουν εκεί, τα είχε πετάξει ο πατέρας μου, οι πρίζες διαρρεόντουσαν από ρεύμα μέχρι αρχές 2000 που φέραμε τεχνικό και τις παρέκαμψε, απλά τις αφήσαμε για "διακοσμητικούς λόγους.

Επεξ/σία από Βασίλης_29
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 hours ago, Βασίλης_29 said:

Τα καλώδια από αυτά τα τηλέφωνα έχουν αυτούς τους διχαλωτούς ακροδέκτες που βιδώνουν επάνω σε κάτι μεταλλικές θέσεις οι οποίες βρίσκονται σε αυτά τα πλαστικά στρογγυλά που κλείνουν με ένα στρογγυλό καπάκι, δεν ξέρω πως τα ονομάζουν οι τεχνικοί, έχουμε και κάτι ακόμα παλαιότερες πρίζες τηλεφώνου στρογγυλές οι οποίες έχουν μια θέση σύνδεσης με βύσμα σαν κεραία τηλεόρασης, ήταν από τα πρώτα τηλέφωνα που ήρθαν Αθήνα, βέβαια δεν έχουμε τέτοια τηλέφωνα που να μπαίνουν εκεί, τα είχε πετάξει ο πατέρας μου, οι πρίζες διαρρεόντουσαν από ρεύμα μέχρι αρχές 2000 που φέραμε τεχνικό και τις παρέκαμψε, απλά τις αφήσαμε για "διακοσμητικούς λόγους.

ροζετες αν θυμαμαι σωστα. αν καποιος θελει να συνδεσει τετοιο τηλεφωνο θα ενωσει γυμνα καλωδια ειτε με μονωτικη ειτε με scothlok για να βαλει και φιλτρακι.τροποι υπαρχουν απλα δεν ειναι οτι καλυτερο αυτες οι συσκευες.

συνηθως μπορεις να βγαλεις αυτες τις πριζες και να βαλεις εξωτερικα αυτοκολλητα πριζακια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ροζέτες λένε οι υδραυλικοί αυτά τα μεταλλικά καλύμματα που τοποθετούνται πίσω από τις βρύσες που στερεώνονται στον τοίχο για να μην φαίνονται από πίσω το ντουβάρι οι σκουριές και διάφορα άλλα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

33 minutes ago, Βασίλης_29 said:

Ροζέτες λένε οι υδραυλικοί αυτά τα μεταλλικά καλύμματα που τοποθετούνται πίσω από τις βρύσες που στερεώνονται στον τοίχο για να μην φαίνονται από πίσω το ντουβάρι οι σκουριές και διάφορα άλλα.

οσο ξερω τηλεφωνικες ροζετες λεγονται.

https://www.adslgr.com/forum/threads/927558-Κεντρική-πρίζα-τηλεφώνου-Help!

και γενικως ροζετα ειναι γενικη λεξη.ροζετα για κουρτινα ,ροζετα για μπανιο.και ολα ειναι το ιδιο στυλ.ενα στρογγυλο πραγμα. βρηκαι καιφωτογραφιαimageproxy.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως αυτό που φαίνεται στο link του ts δεν είναι σε καμιά περίπτωση vintage αλλά ρέπλικα σε vintage look.

Μου αρέσουν τα παλιά και μάλιστα το ένα από τα τηλέφωνα στο σπίτι μου (λειτουργικό πάντα) είναι βακελιτικό τοίχου με κρεμαστό ακουστικό και δύο μεταλλικά κουδούνια από πάνω. Παρ' όλα αυτά, για την δική μου αισθητική, το συγκεκριμένο που ψάχνει ο ts είναι αρκετά κακόγουστο. Βέβαια "περί ορέξεως..." οπότε το αφήνουμε.

Αυτά που αναφέρθηκαν σχετικά με το "βάρος" που ρίχνουν στη γραμμή τα παλιά σαφώς και ισχύουν αν και το δικό μου δουλεύει μια χαρά σε συμβατική γραμμή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 minutes ago, haris_216 said:

 

Αυτά που αναφέρθηκαν σχετικά με το "βάρος" που ρίχνουν στη γραμμή τα παλιά σαφώς και ισχύουν αν και το δικό μου δουλεύει μια χαρά σε συμβατική γραμμή.

να το εξηγησω και λιγο καλυτερα.μια γραμμη υπο νορμαλ συνθηκες προτείνεται να μην ξεπερασει τα 5 ren φορτου.μια σταθερη νεας τεχνολογιας καταναλωνει απο 1,5 στην πολυ καλη περιπτωση και συνηθως κοντα στα 2,5. ενα ασυρματο ειναι Max 1 και συνηθως  0,5. πανω απο τα 5 και αναλογως και την αλλη πλευρα μπορει να παρουσιαστουν προβληματα ειτε στο τηλεφωνο είτε και στο ιντερνετ. υπαρχουν voice cards που παιζουν στα 48 volt και καρτες στα 52.οι δευτερες συνηθως μπορει να ανταπεξελθουν καπως καλυτερα.μπορει επισης μια τετοια συσκευη να επηρεασει την αναγνωριση κλησεων σε αλλες συσκευες.σε χ περιπτωσεις μπορει το τηλεφωνο να χτυπαει μονο μια φορα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν θα διαφωνήσω (γι' αυτό και είπα ότι ισχύουν αυτά που ειπώθηκαν). Απλά στη δική μου την περίπτωση έτυχε να είμαι οκ. Βέβαια, να το πω και αυτό, όταν ένα φεγγάρι είχα συνδεδεμένα, εκτός από το ασύρματο και το βακελιτικό, κι ένα ericofon τότε η φάση μπερδευόταν λίγο :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 minutes ago, haris_216 said:

Δεν θα διαφωνήσω (γι' αυτό και είπα ότι ισχύουν αυτά που ειπώθηκαν). Απλά στη δική μου την περίπτωση έτυχε να είμαι οκ. Βέβαια, να το πω και αυτό, όταν ένα φεγγάρι είχα συνδεδεμένα, εκτός από το ασύρματο και το βακελιτικό, κι ένα ericofon τότε η φάση μπερδευόταν λίγο :)

εννοειται οτι δεν σημαινει υποχρεωτικο προβλημα.επισης  μπορει με ενα τηλεφωνο να μην περασει τα 5 ren αλλα αν εχεις και αλλη σταθερη συσκευη τοτε να κανει προβλημα.δηλαδη μονο του να μην σου κανει προβλημα.εχω δει και σταθερο τηλεφωνο να τρωει 3,5 Ren εχω δει να τρωει και 6!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, poulinos είπε

οσο ξερω τηλεφωνικες ροζετες λεγονται.

https://www.adslgr.com/forum/threads/927558-Κεντρική-πρίζα-τηλεφώνου-Help!

και γενικως ροζετα ειναι γενικη λεξη.ροζετα για κουρτινα ,ροζετα για μπανιο.και ολα ειναι το ιδιο στυλ.ενα στρογγυλο πραγμα. βρηκαι καιφωτογραφιαimageproxy.jpg

Ναι ακριβώς αυτό εννοούσα, φαίνεται η λέξη είναι κοινή και χρησιμοποιείται για διάφορα πράγματα/εξαρτήματα στον τεχνικό τομέα.

1 ώρα πριν, haris_216 είπε

Μου αρέσουν τα παλιά και μάλιστα το ένα από τα τηλέφωνα στο σπίτι μου (λειτουργικό πάντα) είναι βακελιτικό τοίχου με κρεμαστό ακουστικό και δύο μεταλλικά κουδούνια από πάνω. Παρ' όλα αυτά, για την δική μου αισθητική, το συγκεκριμένο που ψάχνει ο ts είναι αρκετά κακόγουστο. Βέβαια "περί ορέξεως..." οπότε το αφήνουμε.

Εμείς έχουμε δύο τέτοια θυροτηλέφωνα, αλλά δεν λειτουργούν.....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

46 minutes ago, Βασίλης_29 said:

Ναι ακριβώς αυτό εννοούσα, φαίνεται η λέξη είναι κοινή και χρησιμοποιείται για διάφορα πράγματα/εξαρτήματα στον τεχνικό τομέα.

Εμείς έχουμε δύο τέτοια θυροτηλέφωνα, αλλά δεν λειτουργούν.....

και εγω σημερα προσεξα οτι χρησιμοποιειται για πολλα πραγματα. εκτος τηλεπικοινωνιων την ειχα ακουσει τη συγκεκριμενη λεξη ελαχιστες φορες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
3 ώρες πριν, Βασίλης_29 είπε

λέξη είναι κοινή και χρησιμοποιείται για διάφορα πράγματα/εξαρτήματα στον τεχνικό τομέα.

 

2 ώρες πριν, poulinos είπε

και εγω σημερα προσεξα οτι χρησιμοποιειται για πολλα πραγματα. εκτος τηλεπικοινωνιων την ειχα ακουσει τη συγκεκριμενη λεξη ελαχιστες φορες.

Για οτιδηποτε μπορει να χρησιμοποιηθει βασικα. Ακομα και μια πιατελα με κατι στρογγυλο μεσα που εξεχει (συνηθως), πιατελα με ροζετα λεγεται κι αυτη.

Σορρυ για το οφφτοπικ :)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, stormrain said:

Για οτιδηποτε μπορει να χρησιμοποιηθει βασικα. Ακομα και μια πιατελα με κατι στρογγυλο μεσα που εξεχει (συνηθως), πιατελα με ροζετα λεγεται κι αυτη.

Σορρυ για το οφφτοπικ :)

οσο ζουμε μαθαινουμε.δεν ηξερα πριν διαβασω οτι ειχε γενικη εννοια

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...