Προς το περιεχόμενο

VEGA 64 CHALLENGE


akoinonitos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Stock clocks,P7/1100mV,+50% PL

 

Superposition_Benchmark_v1.1_15019_1568156459.png

Superposition_Benchmark_v1.1_4780_1568156687.png

1080.jpg

 Αυτο στα 720ρ.Το απο πανω στα 1080.

720.jpg

Θα εβαζα και firestrike/timespy αλλα για καποιο λογο δε ψηνεται να γινει εγκατασταση,βγαζει fatal error.

Δοκιμασα και 2 διαφορετικες εκδοσεις,παλι τιποτα.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 5 εβδομάδες αργότερα...
  • Απαντ. 140
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

καλησπερα αν και αυτο το θεμα ανοιχτηκε για να συγκρινουμε τις vega μας στο καθε ενα συστημα, παρολα αυτα μιας και τσιμπησα ενα καινουργιο θηριακι  θα ηθελα να αφησω ενα μικρο και προχειρο συγκριτικο μεταξυ vega 64 και 5700 xt και οι 2 nitro+.  both stock..

vs.png

vega.jpg

  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

24 λεπτά πριν, johnmt2 είπε

καλησπερα αν και αυτο το θεμα ανοιχτηκε για να συγκρινουμε τις vega μας στο καθε ενα συστημα, παρολα αυτα μιας και τσιμπησα ενα καινουργιο θηριακι  θα ηθελα να αφησω ενα μικρο και προχειρο συγκριτικο μεταξυ vega 64 και 5700 xt και οι 2 nitro+.  both stock..

vs.png

vega.jpg

Με γειες!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 ώρες πριν, johnmt2 είπε

καλησπερα αν και αυτο το θεμα ανοιχτηκε για να συγκρινουμε τις vega μας στο καθε ενα συστημα, παρολα αυτα μιας και τσιμπησα ενα καινουργιο θηριακι  θα ηθελα να αφησω ενα μικρο και προχειρο συγκριτικο μεταξυ vega 64 και 5700 xt και οι 2 nitro+.  both stock..

vs.png

vega.jpg

Πάλι εσύ με το "40% διαφορά;" 🤣

94fps στο Shadow of the Tom Raider?

Όλοι με Nitro+ Vega 64 βγάζουμε 100fps τελείως στοκ. Overclocked πάμε στα 112fps.

Στο πρώτο τυχαίο run του Metro Exodus βγάζω σχεδόν 58fps τελείως στοκ και όχι 55 που λες εσύ.

Να υποθέσω οι ίδιες "ανακρίβειες" υπάρχουν και στα άλλα παιχνίδια και εσύ είσαι τσακωμένος με την πραγματικότητα;

Επεξ/σία από mpokwsths
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, mpokwsths είπε

Πάλι εσύ με το "40% διαφορά;" 🤣

94fps στο Shadow of the Tom Raider?

Όλοι με Nitro+ Vega 64 βγάζουμε 100fps τελείως στοκ. Overclocked πάμε στα 112fps.

Στο πρώτο τυχαίο run του Metro Exodus βγάζω σχεδόν 58fps τελείως στοκ και όχι 55 που λες εσύ.

Να υποθέσω οι ίδιες "ανακρίβειες" υπάρχουν και στα άλλα παιχνίδια και εσύ είσαι τσακωμένος με την πραγματικότητα;

Δεν ξέρω για ποιο λόγο έχεις τέτοιο υφακι απέναντι μου.. Αλλά στο 40 % σου απάντησα με επιχειρήματα, στο time spy υπάρχει περίπου 38% διαφορά υπέρ της 5700 χτ δεν έχω λόγο να αλλοιώσω τα αποτελέσματα και οι 2 κάρτες μου αρέσουν.το ότι η vega 64 μου βγάζει ποιο χαμηλά σκορ από την δική σου ίσως να οφείλεται στο γεγονός πως εγώ παίζω μπάλα με σπασμένα παιχνιδια. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 ώρες πριν, johnmt2 είπε

Δεν ξέρω για ποιο λόγο έχεις τέτοιο υφακι απέναντι μου.. Αλλά στο 40 % σου απάντησα με επιχειρήματα, στο time spy υπάρχει περίπου 38% διαφορά υπέρ της 5700 χτ δεν έχω λόγο να αλλοιώσω τα αποτελέσματα και οι 2 κάρτες μου αρέσουν.το ότι η vega 64 μου βγάζει ποιο χαμηλά σκορ από την δική σου ίσως να οφείλεται στο γεγονός πως εγώ παίζω μπάλα με σπασμένα παιχνιδια. 

Δεν οφείλεται σε κανένα σπασμένο παιχνίδι. (Μόνο το AC Odyssey έχει διαφορα)

Δεν ξέρω τι πρόβλημα μπορεί να είχε η δική σου Vega και δεν έχει σημασία.

Η διαφορά μεταξύ οποιασδηποτε custom 5700XT και Vega 64 Nitro φαίνεται στο Tom's Hardware καθώς είναι το μόνο που έχει Nitro Vega στα διαγράμματα του.

Stock vs stock είναι περίπου 15% η διαφορά και κυμαίνεται ανάλογα το παιχνίδι. Σε κάποια φτάνει το 25% ενώ σε αλλα πέφτει στο 9%.

https://www.tomshardware.com/reviews/sapphire-pulse-radeon-rx-5700-xt-amd-navi-review,6276-2.html (η Pulse είναι αλλα δε θα έχει ούτε μισό frame διαφορά από τη Nitro)

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, johnmt2 είπε

 στο λινκ το results ειναι σε 1440p τα δικα μου ειναι σε 1080p 

Ποσοστιαία ίδιες είναι οι διαφορές σε 1080p και σε 1440p.

Ποσοστά μετράμε, όχι frames.

Πολύ το κουράσαμε, ο καθένας ας βγάλει τα συμπεράσματα του.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ας τρεξει οποιος ενδιαφερεται και εχει vega 64 σε στοκ να δουμε και απο αλλους αποτελεσματα.. προσωπικα οπως τις κουμπωσα ετσι τις ετρεξα  και στα benchmarks. μου αρεσει η ειλικρινεια.. απο εκει και περα οποιος θελει πιστευει 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, johnmt2 είπε

ας τρεξει οποιος ενδιαφερεται και εχει vega 64 σε στοκ να δουμε και απο αλλους αποτελεσματα

Δε χρειάζεται να γίνει αυτό.

Είχε πρόβλημα η κάρτα σου.

Τώρα θυμήθηκα ότι είχες πρόβλημα υπερθέρμανσης.

84 βαθμούς θερμοκρασία χτυπούσες μέσα στα 2-3 λεπτά του Superposition.

Πάνω από 75C δεν έχω δει ποτέ, ούτε μετά από ώρες gaming. Ούτε με καλοκαίρι με 30C βαθμούς και ρολόγια στα 1750 να έτρεχα την κάρτα (που λέει ο λόγος).

Άρα η κάρτα σου έκανε thermal throttling, σου έκοβε αβέρτα ρολόγια. Έτσι εξηγούνται οι κακές επιδόσεις σου. Ουσιαστικά είχες θερμοκρασίες όπως οι reference Vega, οι οποίες είναι γνωστές για το power/thermal throttling που κάνουν.

Case closed.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν και έχω αλλάξει κάποιους μήνες σε rtx 2080, ας παραθέσω και εγώ το σκοράκι μου που το έχω κρατημένο.

 

Η κάρτα ήταν ref vega 56 msi airboost, φλασαρισμένη με bios 64αρας.

Ρολόγια δε θυμάμαι ακριβώς, νομίζω hbm 1100 mhz, vcore 1,1v, power limit max, και gpu περίπου στα 1650 mhz.

Εξαιρετική κάρτα για 270 ευρώ καινούργια που την είχα πάρει!

Superposition_Benchmark_v1.1_4801_1559346196.png

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, ultraex2003 είπε

ερωτηση γενικη 

μονο  οι ref vega 56 με samsung μνημες μπορουν να φλασαριστουν σε vega 64 ;;

Όχι.

Οποιαδήποτε 56ρα με Samsung μνήμη (τρανό παράδειγμα εγώ, με Pulse...nanoPCB).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, Πέτρος είπε

Όχι.

Οποιαδήποτε 56ρα με Samsung μνήμη (τρανό παράδειγμα εγώ, με Pulse...nanoPCB).

οταν λες nano pcb ποια λες αυτη που εχει μεγαλη ψυκτρα και μικρο pcb ολες οι pulce 56 ετσι δε ειναι ;βλεπω μια pulse σε μεταχειρω και ψαχνομε λιγο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, ultraex2003 είπε

οταν λες nano pcb ποια λες αυτη που εχει μεγαλη ψυκτρα και μικρο pcb ολες οι pulce 56 ετσι δε ειναι ;βλεπω μια pulse σε μεταχειρω και ψαχνομε λιγο

Nαι, οι Pulse έτσι είναι γενικά.

Οι ref όμως, έχουν μεγαλύτερο pcb.

Το θέμα είναι πως από μια παρτίδα και μετά, όλες οι 56ρες έχουν Hynix μνήμες.

Οι ref, γενικά, πρέπει να έχουν Samsung, πάντως.

Επεξ/σία από Πέτρος
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...