Προς το περιεχόμενο

Λαστιχα κινεζικα vs known-brand?


bost7

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
19 ώρες πριν, nik0laus είπε

χωρις abs ,cvt ,gpd vhs asr και λοιπά αρκτικόλεξα , το μόνο που θα σε κρατήσει στο δρόμο είναι το ελαστικό

Όποιος δε πάει σαν ανόητος, δεν έχει πρόβλημα χωρίς πολλούς αυτοματισμούς. Το ατύχημα συνήθως θέλει 2 κακούς οδηγούς για να γίνει.

ΥΓ. Το ASR είναι μια παπαριά για όποιον δεν πάει σαν κάγκουρας. Είναι για εξωφρενικά υψηλές ροπές.

Επεξ/σία από tobindax
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 31
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

150 ευρώ για no-name τα θεωρώ πολλά λεφτά όταν 200 ευρώ έχουν τα επώνυμα.

Πολύ περισσότερο όταν μιλάμε για Κινέζικα. Ακριβά. Κάποιος θέλει να βγάλει καλά λεφτάκια αγοράζοντας με το κιλό και πουλώντας με τιμές παραπλήσιες του επώνυμου.

Το οτι έχουν σχήμα-χρώμα και μοιάζουν με ελαστικό αυτοκινήτου, δεν τα κάνει απαραίτητα τέτοιο. Υπάρχει πολλή σαβούρα εκεί έξω.

Να μην ξεχνάμε κιόλας ότι πρόκειται για θέμα ασφάλειας. Συν άλλες παραμέτρους λχ αντοχή, διάρκεια ζωής, απόδοση, δείκτες οικονομίας κλπ.

Seicento να το καταλάβω. Αλλά 150 ευρώ, στο τέλος τα βάζεις κάτω και βλέπεις ότι δε συμφέρει.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι διατάσεις έχει το αμάξι.

Εγώ επειδή τη πάτησα με θυγατρική εταιρεία και πιο συγκεκριμένα τα Kormran τα πέταξα στίς 20.000 δώσε κάτι παραπάνω και βάλε επώνυμο ελαστικό .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 ώρες πριν, tobindax είπε

Όποιος δε πάει σαν ανόητος, δεν έχει πρόβλημα χωρίς πολλούς αυτοματισμούς. Το ατύχημα συνήθως θέλει 2 κακούς οδηγούς για να γίνει.

ΥΓ. Το ASR είναι μια παπαριά για όποιον δεν πάει σαν κάγκουρας. Είναι για εξωφρενικά υψηλές ροπές.

Τα θέλετε και τα γράφετε?βγάλαμε δλδ όλα τα ηλεκτρονικά συστήματα άχρηστα σε μια πρόταση? Δεν χρειάζεται να τρέχεις για να πάθεις υδρολισθηση ή να κλατάρει ένα λάστιχο ή να γλιστρισει χωρίς λόγο. Βάλε φίλε μου ένα επώνυμο λάστιχο και άσε τα κινέζικα. 

Επεξ/σία από tsiro7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά ένα καλό λάστιχο για seicento κάνει γύρω στα 200 ευρώ όπως του είπαν του φίλου.Με 170-180 θα πάρει κάτι δεύτερο.

Πριν 1 χρόνο έβαλα στης συζύγου τα 165/65/13 τα hankook στα 200 ευρώ που δεν είναι και το πρώτο όνομα απλά ένα καλό λάστιχο για ήπια οδήγηση που  κάνει η σύζυγος. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Λοιπον παιδια, επειδη ειμαι με ρεζερβα και δεν ειχα ενεργεια για γυρω-γυρω, κατεληξα στον μαστορα οπου τελικα μου πηρε 190 και οχι 200, για λαστιχα.. Ricken! (+ ζυγοσταθμιση κλπ κλπ)

Δεν ξερω αν ειναι καλα η ασχημα, η οδηγηση ειχε μια αλφα βελτιωση απο τα προηγουμενα χρεπια που ειχα, αρα τελος καλο ολα καλα, τουλαχιστον για την ωρα.

Για την ιστορια αν καποιος δεν εχει ακουσει το brand: εκανα λιγο την ψακτικη μου τωρα στα ιντερνετς και βλεπω οτι η ricken ειναι θυγατρικη της michelin, οπου κανει focus σε low-tier ελαστικα για να 'χτυπησει΄ τα αντιστοιχα 'κινεζικα' ελαστικα.

Επεξ/σία από bost7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ που κοιτάω για το δικό μου που φοράει και κάμποσο μεγαλύτερα λάστιχο από seicento

βλέπω στο skroutz οι τιμές του ελαστικού σε michelin να ξεκινούν από 50+ ευρώ...

Απορώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
20 ώρες πριν, tobindax είπε

Όποιος δε πάει σαν ανόητος, δεν έχει πρόβλημα χωρίς πολλούς αυτοματισμούς. Το ατύχημα συνήθως θέλει 2 κακούς οδηγούς για να γίνει.

ΥΓ. Το ASR είναι μια παπαριά για όποιον δεν πάει σαν κάγκουρας. Είναι για εξωφρενικά υψηλές ροπές.

Παπάρια δεν το λες ούτε μπορείς να πεις ότι είναι άχρηστα όλα τα ηλεκτρονικά βοηθήματα. Καλά κάνουν και υπάρχουν.

Όταν νομίζουν ότι θα κάνουν θαύματα τα βοηθήματα η ότι επειδή έχουν asr ανοικτό θα μπουν με τα όσα στην στροφή χωρίς να κόψουν χωρίς να ανοιχτούν χωρίς τίποτε.. είναι απλά επικίνδυνοι οδηγοί . Ούτε η τύχη ούτε τα βοηθήματα σώζουν ζωές τόσα συστήματα υπάρχουν  και δυστυχώς τα ατυχήματα συνεχίζουν να υπάρχουν. Πρέπει να είσαι ανεύθυνος  για να πιστεύεις στην τύχη όταν οδηγάς.

Όπως είπες χρειάζεται ένας και περισσότεροι κακοί οδηγοί για να δημιουργηθεί ένα ατύχημα. 

Θυμάμαι ένας γνωστός μου όταν τουμπαρε το αυτοκίνητό του έλεγε ότι ήταν άτυχος και ότι το esp του αυτοκινήτου ήταν άχρηστο.. αντί να πει ότι έκανε μαλάκια που μπήκε με πολλά χιλιόμετρα με Κούβα αυτοκίνητο..

 

Επεξ/σία από christopher0016
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 ώρες πριν, bost7 είπε

Για την ιστορια αν καποιος δεν εχει ακουσει το brand: εκανα λιγο την ψακτικη μου τωρα στα ιντερνετς και βλεπω οτι η ricken ειναι θυγατρικη της michelin, οπου κανει focus σε low-tier ελαστικα για να 'χτυπησει΄ τα αντιστοιχα 'κινεζικα' ελαστικα.

Καλημέρα και καλορίζικα σου εύχομαι,αλλά αυτή η ''καραμέλα'' με τις θυγατρικές που μας εχουν πουλήσει  οι λαστιχάδες μέσα στην κρίση και έχουν κονομήσει(και καλά κάνουν αφού εμείς σαν κλασικοί τσίπηδες και ''έξυπνοι'' για να γλιτώσουμε τα 20-50 ευρώ στην τετραετία-πενταετία την μασάμε με πολύ χαρά) , είναι άνευ προηγουμένου.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, pano είπε

Καλημέρα και καλορίζικα σου εύχομαι,αλλά αυτή η ''καραμέλα'' με τις θυγατρικές που μας εχουν πουλήσει  οι λαστιχάδες μέσα στην κρίση και έχουν κονομήσει(και καλά κάνουν αφού εμείς σαν κλασικοί τσίπηδες και ''έξυπνοι'' για να γλιτώσουμε τα 20-50 ευρώ στην τετραετία-πενταετία την μασάμε με πολύ χαρά) , είναι άνευ προηγουμένου.

Καλημερα! Ισχυει, ο λαστιχας μου το πε, αλλα ειδα και στο ιντερνετ οτι την συγκεκριμενη την ειχε κανει acquire η μισελέν.

Δεν λεω, μπορει να'ναι καραμελα, αλλα αντικειμενικα στα χαρτια ειναι θυγατρικη 😛

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, pano είπε

Τι να σου φίλε bost7,τουλάχιστον εύχομαι να σου βγούνε καλά .

Εχεις ακουσει οτι δεν βγηκαν καλα; δεν εχω την ψευδαισθηση οτι εβαλα και ελαστικα top-notch απλα απο περιεργεια ρωταω 😁

Να σαι καλα οπως και να χει φιλε πάνο. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 ώρες πριν, bost7 είπε

Λοιπον παιδια, επειδη ειμαι με ρεζερβα και δεν ειχα ενεργεια για γυρω-γυρω, κατεληξα στον μαστορα οπου τελικα μου πηρε 190 και οχι 200, για λαστιχα.. Ricken! (+ ζυγοσταθμιση κλπ κλπ)

Δεν ξερω αν ειναι καλα η ασχημα, η οδηγηση ειχε μια αλφα βελτιωση απο τα προηγουμενα χρεπια που ειχα, αρα τελος καλο ολα καλα, τουλαχιστον για την ωρα.

Για την ιστορια αν καποιος δεν εχει ακουσει το brand: εκανα λιγο την ψακτικη μου τωρα στα ιντερνετς και βλεπω οτι η ricken ειναι θυγατρικη της michelin, οπου κανει focus σε low-tier ελαστικα για να 'χτυπησει΄ τα αντιστοιχα 'κινεζικα' ελαστικα.

Kαι αντίστοιχης ποιότητας υλικά βάζει.

Σίγουρα βελτίωση είδες αλλά σύντομα θα δεις και να την χάνει. 

Μου αρέσει που άνοιξες θέμα για κινέζικα και στο τέλος της ίδιας συνομοταξίας ελαστικά έβαλες.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...