Προς το περιεχόμενο

Στις 10 Σεπτεμβρίου η ανακοίνωση των νέων iPhone


polemikos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

περιμενω πως και πως το event ! μακαρι να γινει αυτη η μεγαλη αναβαθμιση στην καμερα και να εχουμε pixel like photos και επιτελους night sight,Αν γινουν ολα αυτα εχει να κλαψει πολυς κοσμος με πρασινα ρομποτακια στα χερια ! :D

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 191
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

23 λεπτά πριν, KostasKri είπε

Ρε μάγκες, σχόλια του στυλ δεν αξίζει την αναβάθμιση και τα σχετικά το καταλαβαίνετε ότι είναι τελείως χαζά;

Η Apple το έχει κάνει προφανές ότι δεν περιμένει ο καθένας να αλλάζει τηλέφωνο κάθε χρόνο (υπάρχουν και αυτοί που το κάνουν επειδή το γουστάρουν όμως). Δίνει updates σε συσκευές 4 και 5 χρόνων (σε αντίθεση με τα 2 άντε 3 του ανταγωνισμού) και δεν έχει την απαίτηση κανένας να αναβαθμίζει κάθε χρόνο, δεν είναι αυτό που στοχεύει. Για κάποιον ο οποίος είναι σε iPhone 7 και 8 και πίσω(και είναι πολύς κόσμος), το 11 θα είναι λουκουμάκι. Από την άλλη αυτός που έχει X και Xs/Xr ίσως να μην την χρειαστεί.

Καμία εταιρία δεν δίνει κάτι τρομερά πρωτοπόρο από χρόνο σε χρόνο. Πχ το note 10 και τα "νέα" features του spen που κανένας ποτέ δεν θα χρησιμοποιήσει αξίζουν αναβάθμιση από note 9; Ή από S9 σε S10; Τουλάχιστον η Apple δεν έχει την νοοτροπία του βγάζω 100 πράγματα που μισοδουλεύουν απλά για να λέω ότι τα έχω... Λίγα, καλά και να δουλεύουν προπάντως.

Σε καμία περίπτωση δεν αξίζει να αλλάζει τηλέφωνο κάθε χρόνο ειδικά στο price range αυτών των συσκευών.

Δηλαδή οι άλλοι που αγοράζουν κάθε 6μηνο και χρόνο τις Xiaomάρες και δίνουν 250-350 per device δίνουν λιγότερα σε ίδιο διάστημα που θα κρατούσαν ένα iPhone; Δεδομένου ότι θα έχεις τουλάχιστον 4-5 χρόνια support και software updates... Τα ίδια λεφτά είναι πάνω κάτω.

Δεν πάει έτσι . Και ανα εξάμηνο να αλλάζεις Xiaomi δεν φτάνεις το κόστος ενός κινητού  των 1500 -2000 ευρώ.  Αν τι κάνεις  είναι ξεκάθαρα από χόμπι όχι γτ δεν δουλεύει το κινητό σωστά.btw η xiaomi μια χαρά τα πάει σε updates κ δουλεύουν κ μια χαρά τα κινητά της 

30 λεπτά πριν, JcD είπε

Τουτέστιν έχει να κάνει με το επίπεδο χρήσης. Εγώ δεν μπορώ να κάνω την δουλειά μου με το σόνυ τώρα, μπορούσα να την κάνω με το note, και απ'ότι παρακολουθώ από το iphone 7+ της κοπέλας μου, η οποία διαχειρίζεται 6 γυμναστήρια και είναι όλη μέρα με το τηλέφωνο στο χέρι, με κάμερες ανοικτές για να βλέπει τι γίνεται, με παραγγελίες, με με με, με τα κέρατα τα τράγια ανοιχτά και το γ@μίδη το iphone του '16 δεν κάνει κίχ, πάει μπάλα, προχθές κόλλησε-πρώτη φορά που το είδα να κολλάει, και ήταν πιθανότατα από μαλακία του προγράμματος, έκλεισε το πρόγραμμα και συνέχισε την δουλειά της. Τουτέστιν ο επαγγελματίας που θέλει να κάνει τη δουλειά του σωστά και χωρίς προβλήματα/κολλήματα, μάλλον σε iphone θα πάει, ασχέτως της τιμής! Οι λοιποί πιτσιρικάδες τσάμπα πετάνε τα λεφτά τους, μπορούν όντως να κάνουν φθηνότερα την "δουλειά" τους.

Κάνει την δουλειά της με κινητό που θέλει 3 φορτίσεις την μέρα . Πρέπει να έχει πολύ υπομονή πράγματικα

  • Sad 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
18 λεπτά πριν, loukoumakos είπε

περιμενω πως και πως το event !

Καλα εννοειται πως θα το δουμε live  οπως  καθε χρονο .Ειναι απο τα μεγαλυτερα event στην βιομηχανια ετσι και αλλιως .

Επεξ/σία από Fotis13
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, blueakamah είπε

Κι ομως φιλε μου. Οι πωλήσεις τους πέφτουν κι αυτοί αναρωτιόνται αν θα πρέπει να έχουν επιπλέον χρώματα στις συσκευές τους και το χιλιάρικο , εκει σταθερή αξια!

Δε βαρεθήκατε ακόμα την καραμέλα "πτωχεύει η Apple", "πήρε την κάτω βόλτα" κλπ βλέπω. Εντάξει, πάνε μόνο 7-8 χρόνια που τα Android ξεπέρασαν σε "innovation" την Apple, δε βλέπω όμως κανέναν αναλυτή του φραπέ να μας εξηγεί πως προκύπτει ο συνεχώς αυξανόμενος κύκλος εργασιών της εταιρείας και η ανάλογη αύξηση της κερδοφορίας της.

Και για να το κάνω σύντομο: εξήγηση δεν έχετε, γιατί ούτε νιώθετε από business success, ούτε από marketing και brandname μιας εταιρείας, ούτε από usability και stability μιας συσκευής τεχνολογίας... Απλά πάτε να κάνετε κουμάντο στα λεφτά των άλλων και να κάνετε υποδείξεις που θα τα ξοδεύουν. 

 

  • Like 4
  • Thanks 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, HriStakos είπε

Αυτό που οφείλω να αναγνωρίσω στην μήλο εταιρία είναι ότι σε κάθε μοντέλο νέο που βγάζει σε κάνει να ελπίζεις ότι το επόμενο ίσως να είναι καλύτερο .....σε κάνει να ζεις με την ελπίδα και να λες που θα πάει τον επόμενο χρόνο θα βγάλουν επιτέλους ένα καλό τηλεφωνο. 

Λοιπόν το 2017 είχαμε το μπαμ με το Χ και το σεμεδακι στην οθόνη το 2018 ειχαμε πιο μεγάλο Χ με σεμεδακι επίσης για τους πρεσβιοπες το 2019 θα έχουμε μεγάλο Χ με σεμεδακι και με 3 μάτια κουζίνας για το καφεδάκι του παππού. Οντως είναι εξεληξη.....το καλύτερο τηλέφωνο ever Μήπως να τους πει κανείς ότι έχουμε 2019 ότι υπάρχουν τηλέφωνα με το 1/3 των χρημάτων που έχουν full screen pop up camera 48mp και 90hz; Τους λέει τίποτα η λέξη 5G; Dual sim πραγματική και όχι η δική τους παπαντζα; 

Pop-up κάμερες είναι μια μόδα που θα περάσει. Δυσκολεύει την αδιαβροχοποίηση, προσθέτει μηχανικά μέρη που δεν θέλουμε να έχουμε σε μια συσκευή που μπορεί να σου πέσει κάτω πολύ εύκολα και γενικά είναι κακό workaround για full screen τηλέφωνο.

Το "σεμεδάκι" περιέχει το καλύτερο biometric που κυκλοφορεί στην αγορά αυτή την στιγμή, οπότε προσωπικά δεν ενοχλούμαι καθόλου από την ύπαρξή του, τουλάχιστον μέχρι να βρεθεί κάτι εξίσου καλό να το αντικαταστήσει.

Για το 5G τι να πρωτοσχολιάσω; Το ότι δεν υπάρχει κάλυψη πουθενά; Το ότι στο σπίτι σου δεν θα πιάνει γιατί δυσκολεύεται να περάσει το σήμα μέσα από τοίχους; Το ότι τα 5G modems είναι πανάκριβα ακόμα εξού και οι τιμές στα αντίστοιχα κινητά; Το ότι οι μπαταρίες δεν κρατάνε με χρήση 5G; Επίσης δεν καταλαβαίνω γιατί το έχουν κάνει τόσο θέμα. Υπάρχει περίπτωση κανένας να χρειαστεί τέτοιες ταχύτητες στο κινητό; Το μόνο που ουσιαστικά θα είναι χρήσιμο είναι το zero latency για υλοποιήσεις όπως full automated δρόμοι όπου όλα τα αμάξια θα μιλάνε μεταξύ του αστραπιαία ή κάποιες εφαρμογές στην ιατρική.

Η υλοποίηση αυτή με την esim είναι πολύ καλύτερη γενικά καθώς μπορείς να έχεις όσες θες και να ενεργοποιείς/απενεργοποιείς on demand. Μπορείς να βάλεις ξένες sim για όταν ταξιδεύεις κτλ. Απλά δυστυχώς στην Ελλάδα υποστηρίζει μόνο η Cosmote, κάτι που δεν είναι πρόβλημα της Apple αλλά των παρόχων μας.

  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, vargas είπε

btw η xiaomi μια χαρά τα πάει σε updates κ δουλεύουν κ μια χαρά τα κινητά της 

Κάνει την δουλειά της με κινητό που θέλει 3 φορτίσεις την μέρα .

Μια χαρα σε updates τα παει η oneplus ή η Sony(περαν των pixel προφανως). Ολοι οι αλλοι ειναι μια απο τα ιδια.

Το iphone 7 plus σιγα μην θελει και 10φορτισεις την ημερα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, Fulgore είπε

Μια χαρα σε updates τα παει η oneplus ή η Sony(περαν των pixel προφανως). Ολοι οι αλλοι ειναι μια απο τα ιδια.

Το iphone 7 plus σιγα μην θελει και 10φορτισεις την ημερα.

https://www.ikream.com/2019/08/how-to-fix-your-iphone-7-plus-battery-that-drains-so-quickly-after-installing-an-update-to-ios-troubleshooting-guide-28883. Είναι που δεν κάνει κιχ 😂😂😂

  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
27 λεπτά πριν, vargas είπε

Δεν πάει έτσι . Και ανα εξάμηνο να αλλάζεις Xiaomi δεν φτάνεις το κόστος ενός κινητού  των 1500 -2000 ευρώ.  Αν τι κάνεις  είναι ξεκάθαρα από χόμπι όχι γτ δεν δουλεύει το κινητό σωστά.btw η xiaomi μια χαρά τα πάει σε updates κ δουλεύουν κ μια χαρά τα κινητά της 

Κάνει την δουλειά της με κινητό που θέλει 3 φορτίσεις την μέρα . Πρέπει να έχει πολύ υπομονή πράγματικα

Δεν ξέρω αν δουλεύουν ή όχι τα κινητά της και δεν θα με απασχολήσει και ποτέ να ψωνίσω. Αυτό που ξέρω είναι ότι στην μεριά των android, τα κινητά έχουν ημερομηνία λήξης με τα feature updates κυρίως λόγω της Qualcom που δεν δίνει drivers για νέες εκδόσεις android στου παλιούς επεξεργαστές. Μέχρι και η Google δίνει 3 χρόνια στα pixel.

Προτιμώ να πάρω iPhone 1500 ευρώ ανά 3 χρόνια και κάθε Σεπτέμβρη να ανανεώνεται το λειτουργικό με -τις περισσότερες φορές- ουσιαστικές αλλαγές που θα με κάνουν να νιώσω ότι έχω καινούριο τηλέφωνο. Έχω δώσει iPhone 6s/6s plus στον πατέρα και τον θείο μου και δουλεύουν σαν day one και θα πάρουν και ios13 σε 3 βδομάδες. Αν ψάξω, δεν νομίζω να βρω πολλά τηλέφωνα του 2015 που να μην κολλάνε και να είναι και up to date. Για να μην πάω και πιο πίσω σε 5s και 6 που με ios12 πετάνε ακόμα και σήμερα... 2013 και 2014 αντίστοιχα. Τέλος, να προσθέσω ότι με τα iPhone ξέρεις ότι δεν θα χάσει την αξία του σε 4 μήνες και σε περίπτωση που στα 3 χρόνια θελήσεις να το πουλήσεις για να πάρεις το καινούριο θα πάρεις πολλά λεφτά πίσω. Ενδεικτικά, μετά από ένα πρόχειρο search, iPhone 7 αγοράζεις μεταχειρισμένο το λιγότερο 200 ευρώ τα 32gb. Plus 128gb στα 450 ευρώ. Και μιλάμε για 3 χρονών τηλέφωνο που αγόρασες 1000-1100 ευρώ αλλά στα 3 χρόνια παίρνεις σχεδόν τα μισά λεφτά πίσω..

ΥΓ. Οι τιμές μπορεί να μην είναι σωστές, αλλά πιστεύω καταλαβαίνεις που το πάω

Επεξ/σία από KostasKri
  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 λεπτά πριν, vargas είπε

Θες να ψαξω να σου βρω θεματα με battery drain σε Android μερια?

Τι σχεση εχει το battery drain με την ιδια την αυτονομια μιας συσκευης?

Αυτο το πραγμα ομως με ορισμενους απο σας που μπαινετε σε θεματα της Apple για να προωθησετε..τα Xiaomi,πραγματικα με ξεπερνα.

Καλα για το κομματι των updates Που αναφερθηκες πιο πισω,το αφηνω ασχολιαστο.

Επεξ/σία από Fulgore
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κουραστηκαμε... Χωρις να θεωρουμαι αππλε φαν μποι το πρωτο κινητο μου ηταν το ιφον3 μετα το 4 μετα ενα LG αργοτερα γιατι εμεινα απο κινητο και λευτα και μετα πειρα το 6S εκτοτε δεν εχω σκεφτει καν για αναβαθμιση! Να πω πως δεν μπορω σε καμια περιπτωση να χειριστω android περαν του 4.4 τι στο καλο ειχα συνηθησει τοτε με το LG οπως τα εχουνε κανει τωρα σε σχεση με την λιτοτητα του iOS αλλα Ειλικρινα κουταστηκαμε...

 

Οσο αναφορα τις καινοτομιες απο το 3 στο 4 ειχε διαφορα... απο το 4 στο 4s ειχες απο μομοπυρινο σε διπυρινο το 5 στην αρχη μου κακοκαθοταν που ηταν πιο μακροστερο σε σχεση με το καλουπι των 3,4,4s αλλα οντως ηταν πιο γρηγορο πιο εξελιγμενο... το 5-6-6S το ιδιο.. εκτοτε πιστευω για καποιον που το κινητο δεν ειναι εργαλειο της δουλειας αλλα τηλεφωνο, ιντερνετ, μουσικη τα επομενα μοντελα ειναι περιτα εαν εχεις ενα 6S αντε 7 σε καλη κατασταση με σχετικα υγιη μπαταρια!! Λεω σχετικα γιατι ολοι οι αππλακηδες ξερουμε κατα βαθος πως η μπαταρια μας ειναι μειονεκτημα!!! Μπορει να κανει διαχηρηση το iOS καλη αλλα ειναι «λιγη»!

 

Αναγουλαλα apple!!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, KostasKri είπε

Δεν ξέρω αν δουλεύουν ή όχι τα κινητά της και δεν θα με απασχολήσει και ποτέ να ψωνίσω. Αυτό που ξέρω είναι ότι στην μεριά των android, τα κινητά έχουν ημερομηνία λήξης με τα feature updates κυρίως λόγω της Qualcom που δεν δίνει drivers για νέες εκδόσεις android στου παλιούς επεξεργαστές. Μέχρι και η Google δίνει 3 χρόνια στα pixel.

Προτιμώ να πάρω iPhone 1500 ευρώ ανά 3 χρόνια και κάθε Σεπτέμβρη να ανανεώνεται το λειτουργικό με -τις περισσότερες φορές- ουσιαστικές αλλαγές που θα με κάνουν να νιώσω ότι έχω καινούριο τηλέφωνο. Έχω δώσει iPhone 6s/6s plus στον πατέρα και τον θείο μου και δουλεύουν σαν day one και θα πάρουν και ios13 σε 3 βδομάδες. Αν ψάξω, δεν νομίζω να βρω πολλά τηλέφωνα του 2015 που να μην κολλάνε και να είναι και up to date. Για να μην πάω και πιο πίσω σε 5s και 6 που με ios12 πετάνε ακόμα και σήμερα... 2013 και 2014 αντίστοιχα. Τέλος, να προσθέσω ότι με τα iPhone ξέρεις ότι δεν θα χάσει την αξία του σε 4 μήνες και σε περίπτωση που στα 3 χρόνια θελήσεις να το πουλήσεις για να πάρεις το καινούριο θα πάρεις πολλά λεφτά πίσω. Ενδεικτικά, μετά από ένα πρόχειρο search, iPhone 7 αγοράζεις μεταχειρισμένο το λιγότερο 200 ευρώ τα 32gb. Plus 128gb στα 450 ευρώ. Και μιλάμε για 3 χρονών τηλέφωνο που αγόρασες 1000-1100 ευρώ αλλά στα 3 χρόνια παίρνεις σχεδόν τα μισά λεφτά πίσω..

Σ' έχασα εκεί που λες ότι τα 6 άρια πετάνε ακόμα κ τώρα . Τεσπά επιλογές του καθενός είναι τι θα πάρει . Δεν μπορώ να καταλάβω γτ πρέπει να πειστεί κάποιος να αγοράσει κάτι που δεν του κάνει.   Επειδή είχα 6s plus. K s έφυγαν κ τα δυο στο μηνα . Δεν άντεχα το ios  την τραγική αυτονομία του  κ τους απίστευτους περιορισμούς . Σε σας η σε κάποιους άλλους κάνει και παρακάνει δεν θα κρίνω εγώ γτ σας κάνει , δικαίωμα σας. 

1 λεπτό πριν, Fulgore είπε

Θες να ψαξω να σου βρω θεματα με battery drain σε Android μερια?

Αυτο το πραγμα ομως με ορισμενους απο σας που μπαινετε σε θεματα της Apple για να προωθησετε..τα Xiaomi,πραγματικα με ξεπερνα.

Καλα για το κομματι των updates Που αναφερθηκες πιο πισω,το αφηνω ασχολιαστο.

Με είδες πουθενά να μιλήσω εγώ για xiaomi ;;; Εγώ δεν ανέφερα καμία εταιρεία ,h ίδια η apple  δίνει 12 με 18 ώρες χρήσης  για το απλό 7 αρι  με γύρω στις 6   ώρες οθονη. Το plus δεν γνωρίζω 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

33 λεπτά πριν, vargas είπε

Κάνει την δουλειά της με κινητό που θέλει 3 φορτίσεις την μέρα . Πρέπει να έχει πολύ υπομονή πράγματικα

Ότι συσκευή και να έχεις, όταν είσαι στη γύρα όλη μέρα συνέχεια μπαταρία θες. Το δικό μου κινητάκι που γράφει 45 βαθμούς με πέντε λεπτά χρήσεως με τον 835 πάνω καλύτερα κάνει την δουλειά δλδ? Εδώ σηκώνει συγκριτικό με s8+ κανονικά αλλά δεν μου βρίσκεται κανένα τώρα!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, vargas είπε

Σ' έχασα εκεί που λες ότι τα 6 άρια πετάνε ακόμα κ τώρα . Τεσπά επιλογές του καθενός είναι τι θα πάρει . Δεν μπορώ να καταλάβω γτ πρέπει να πειστεί κάποιος να αγοράσει κάτι που δεν του κάνει.   Επειδή είχα 6s plus. K s έφυγαν κ τα δυο στο μηνα . Δεν άντεχα το ios  την τραγική αυτονομία του  κ τους απίστευτους περιορισμούς . Σε σας η σε κάποιους άλλους κάνει και παρακάνει δεν θα κρίνω εγώ γτ σας κάνει , δικαίωμα σας. 

Τα 6άρια είναι πολύ decent και γρήγορα ακόμα και σήμερα. Γεγονός. Προσωπικές προτιμήσεις εννοείται και θα υπάρχουν, αλλά υπάρχουν και κάποια αντικειμενικά δεδομένα. Επίσης, το αν αξίζει κάτι τα λεφτά του είναι καθαρά αντικειμενικό.

Προσωπικά δεν πάω ποτέ να αλλάξω την γνώμη κάποιου για το τι τηλέφωνο να πάρει. Το μόνο που μπορώ να κάνω είναι να παραθέσω την προσωπική μου εμπειρία και κάποια facts. Ναι αν θες να αλλάζει εικονίδια και να παίζεις με launchers, μην πάρεις iPhone.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, vargas είπε

Δεν άντεχα το ios  την τραγική αυτονομία του

6s plus εχω και γω, και γενικα με σχολιαζει οτι ειμαι στο κινητο συνεχεια ο περιγυρος μου, προβλημα αυτονομιας δεν εχω το φορτιζω καθε βραδυ ειτε εχει 3% ειτε 30%. Επισης και για μενα "πεταει" που λειτουργω social εφαρμογες, maps, καμποσο browser, και σπανια κανα παιχνιδακι. Δε καταλαβαινω την αγανακτηση σου, συμφωνω με το σε οποιον κανει του κανει και δε χρειαζονται μεταπεισεις.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, KostasKri είπε

Τα 6άρια είναι πολύ decent και γρήγορα ακόμα και σήμερα. Γεγονός. Προσωπικές προτιμήσεις εννοείται και θα υπάρχουν, αλλά υπάρχουν και κάποια αντικειμενικά δεδομένα. Επίσης, το αν αξίζει κάτι τα λεφτά του είναι καθαρά αντικειμενικό.

Προσωπικά δεν πάω ποτέ να αλλάξω την γνώμη κάποιου για το τι τηλέφωνο να πάρει. Το μόνο που μπορώ να κάνω είναι να παραθέσω την προσωπική μου εμπειρία και κάποια facts. Ναι αν θες να αλλάζει εικονίδια και να παίζεις με launchers, μην πάρεις iPhone.

Ενιοτε  θελω να ακούω μουσική χωρίς itunes κλπ όπως επίσης θελω κ δεύτερη sim και sd card.. κ να μην φορτίζει το κινητό σε 4 ώρες. Αλλά αυτά τα συνηθίζεις να μου πεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...