Προς το περιεχόμενο

Στις 10 Σεπτεμβρίου η ανακοίνωση των νέων iPhone


polemikos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
23 λεπτά πριν, HriStakos είπε

τι μπορώ να κάνω παραπάνω με ένα iphone xs max που να δικαιολογεί τα +400€ από το oneplus 7 pro που έχω τώρα; μπορεί κάποιος χρήστης iphone  να μου πει; 

Σοβαρά μιλώντας πάντα, είναι τι ανάγκες έχεις. Quality of life improvements
Ενδεικτικά:

- FaceID

- Πολύ καλύτερο navigation στο λειτουργικό με gestures σε σχέση με τις αηδίες του android

- Πολύ πιο ποιοτικές εφαρμογές στο App Store και περισσότερα exclusives

- Apple Pay

- Family sharing

- Περισσότερο security και Privacy από κάθε άλλη εταιρία

- Accessories (apple watch - ECG και Fall Detection απίστευτα χρήσιμα ειδικά το δεύτερο -, airpods που είναι τα καλύτερα στο τομέα τους και από 3rd party ότι θες. Από power banks, θήκες, ζελατίνες τα πάντα. Καμία άλλη εταιρία δεν έχει τέτοια γκάμα από αξεσουάρ)

- 3D touch

- Το καλύτερο taptic engine κατά πολύ

- Health App (είναι το κεντρικό app που ότι άλλο health application έχεις, μπορείς να τα μαζέψεις εκεί)

- Homekit (πολύ ανώτερο του google home και τώρα που θα μπορείς να βάζεις routers και κάμερες γίνεται ακόμα καλύτερο

- Carplay (πολύ ανώτερο από android auto)

- iOS (αν σου αρέσει είναι μονόδρομος)

- Περισσότερα χρόνια updates

- Τους καλύτερους επεξεργαστές

- Το πιο smooth λειτουργικό

- Intergration με άλλα Apple products (airdrop)

- Airplay

- iMessage

Επίσης, δεν έχεις 2 εταιρίες να τσακώνονται για το ποια εφαρμογή θα χρησιμοποιείς. Ανοίγεις το samsung σου, θες να ανοίγεις calculator και βλέπεις ένα google ένα samsung.... Πας μια φώτο, πετάει το pop up ποια εφαρμογή θέλετε; το google photos ή το samsung photos"

Επεξ/σία από KostasKri
  • Like 6
  • Thanks 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 191
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • Super Moderators

Όποια μέλη 'αναγκάζονται' να ρίξουν το (όποιο) επίπεδό τους για να συμμετάσχουν σε συζήτηση, καλό είναι να ψάξουν να βρουν άλλο forum να συμμετέχουν.

Δεν θα υπάρξει άλλη (προ)ειδοποίηση, θα ληφθούν αυστηρά μέτρα σε όσους εκούσια θέλουν να ισοπεδώσουν το forum στο "επίπεδό" τους.

  • Like 1
  • Thanks 13
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
12 λεπτά πριν, KostasKri είπε

Σοβαρά μιλώντας πάντα, είναι τι ανάγκες έχεις. Quality of life improvements
Ενδεικτικά:

- FaceID

- Πολύ καλύτερο navigation στο λειτουργικό με gestures σε σχέση με τις αηδίες του android

- Πολύ πιο ποιοτικές εφαρμογές στο App Store και περισσότερα exclusives

- Apple Pay

- Family sharing

- Περισσότερο security και Privacy από κάθε άλλη εταιρία

- Accessories (apple watch - ECG και Fall Detection απίστευτα χρήσιμα ειδικά το δεύτερο -, airpods που είναι τα καλύτερα στο τομέα τους και από 3rd party ότι θες. Από power banks, θήκες, ζελατίνες τα πάντα. Καμία άλλη εταιρία δεν έχει τέτοια γκάμα από αξεσουάρ)

- 3D touch

- Το καλύτερο taptic engine κατά πολύ

- Health App (είναι το κεντρικό app που ότι άλλο health application έχεις, μπορείς να τα μαζέψεις εκεί)

- Homekit (πολύ ανώτερο του google home και τώρα που θα μπορείς να βάζεις routers και κάμερες γίνεται ακόμα καλύτερο

- Carplay (πολύ ανώτερο από android auto)

- iOS (αν σου αρέσει είναι μονόδρομος)

- Περισσότερα χρόνια updates

- Τους καλύτερους επεξεργαστές

- Το πιο smooth λειτουργικό

- Intergration με άλλα Apple products (airdrop)

- Airplay

- iMessage

Επίσης, δεν έχεις 2 εταιρίες να τσακώνονται για το ποια εφαρμογή θα χρησιμοποιείς. Ανοίγεις το samsung σου, θες να ανοίγεις calculator και βλέπεις ένα google ένα samsung.... Πας μια φώτο, πετάει το pop up ποια εφαρμογή θέλετε; το google photos ή το samsung photos"

Επειδή εκτός από κάτοχος Android έχω και iPad θα συμφωνήσω.μονο σε δύο από όσα γράφεις στις διαφιμησεις στις εφαρμογές και ότι το play store με ευθύνη της google είναι να μην πω την λέξη που μου έρχεται αλλά επιοικως απαράδεκτο. Σε όλα τα άλλα κατά την γνωμη μου με καλύπτει το τηλέφωνό μου 

Επεξ/σία από HriStakos
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

36 λεπτά πριν, HriStakos είπε

οκ να κάνω μια ερώτηση χωρίς ίχνος πλάκας σαρκασμού ειρωνείας ή ότι άλλο...

ένα iphone XS max 256gb κάνει σήμερα 1.107€ τι παραπάνω μου προσφέρει ως τηλέφωνο στην καθημερινή χρήση από ένα αντίστοιχο android των 700€;

Ως τηλέφωνο, το android των €700 είναι πανάκριβο σε σχέση με το τηλέφωνο των €70 που χρησιμοποιεί ο πατέρας μου.

Ως φορητός υπολογιστής, το iphone είναι μακράν προτιμότερο για μια μερίδα κόσμου που βρίσκει αξία σε διαφορετικά πράγματα από έναν χρήστη android. Κι η διαφορά λέγεται iOS.

Για παράδειγμα, σε μοναχικό ταξίδι 5.000 χιλιομέτρων επάνω σε on/off μοτοσυκλέτα, το iphone 6 μου δεν χαμπάριασε τίποτα ως gps συσκευή.

Ούτε reset χρειάστηκε ποτέ, ούτε έπαθε λόξυγκα προσπαθώντας να κάνει μια απλή επαναδρομολόγηση. Ούτε είχα καμία ανασφάλεια πως θα βρεθώ σε καμιά εσχατιά της Τουρκίας χωρίς χάρτη και τηλέφωνο. 

Και μετά το ταξίδι, ήταν εξίσου αξιόπιστο κι ατσαλάκωτο στο board room ως εργαλείο δουλειάς. 

 

Ομολογουμένως παρά την προτίμηση που έχω στο προϊόν, προφανώς και με ενοχλεί το πόσο έχει ξεφύγει το κόστος απόκτησης. Αυτό βέβαια σε ένα βαθμό έχει να κάνει και με το πόσο πίσω έχει μείνει το μέσο διαθέσιμο εισόδημα μας σε σχέση με τον υπόλοιπο πλανήτη.

 

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, HriStakos είπε

Επειδή εκτός από κάτοχος Android έχω και iPad θα συμφωνήσω.μονο σε δύο από όσα γράφεις στις διαφιμησεις στις εφαρμογές και ότι το play store με ευθύνη της google είναι να μην πω την λέξη που μου έρχεται αλλά επιοικως απαράδεκτο. Σε όλα τα άλλα κατά την γνωμη μου με καλύπτει το τηλέφωνό μου 

Αυτά που ανέφερα, θεωρώ (προσωπικά τουλάχιστον) ότι η Apple τα κάνει καλύτερα εως πολύ καλύτερα. και αν γυρνούσα σε android θα εκνευριζόμουν γιατί το επίπεδο δεν θα ήταν το ίδιο. Γιατί άλλο τα κάνω, άλλο όντως τα κάνω καλά και δεν είναι προχειροδουλειά.

Για να σου δώσω ένα παράδειγμα, όταν βγήκαν τα health app, homekit, carplay κτλ, η google απλά έβγαλε τα αντίστοιχα απλά για να τα έχει. Δεν ασχολήθηκε να τα τελειοποιήσει. Ήταν ότι προλάβει για να μην μείνει πίσω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, punky είπε

Ως τηλέφωνο, το android των €700 είναι πανάκριβο σε σχέση με το τηλέφωνο των €70 που χρησιμοποιεί ο πατέρας μου.

Ως φορητός υπολογιστής, το iphone είναι μακράν προτιμότερο για μια μερίδα κόσμου που βρίσκει αξία σε διαφορετικά πράγματα από έναν χρήστη android. Κι η διαφορά λέγεται iOS.

Για παράδειγμα, σε μοναχικό ταξίδι 5.000 χιλιομέτρων επάνω σε on/off μοτοσυκλέτα, το iphone 6 μου δεν χαμπάριασε τίποτα ως gps συσκευή.

Ούτε reset χρειάστηκε ποτέ, ούτε έπαθε λόξυγκα προσπαθώντας να κάνει μια απλή επαναδρομολόγηση. Ούτε είχα καμία ανασφάλεια πως θα βρεθώ σε καμιά εσχατιά της Τουρκίας χωρίς χάρτη και τηλέφωνο. 

Και μετά το ταξίδι, ήταν εξίσου αξιόπιστο κι ατσαλάκωτο στο board room ως εργαλείο δουλειάς. 

Ομολογουμένως παρά την προτίμηση που έχω στο προϊόν, προφανώς και με ενοχλεί το πόσο έχει ξεφύγει το κόστος απόκτησης. Αυτό βέβαια σε ένα βαθμό έχει να κάνει και με το πόσο πίσω έχει μείνει το μέσο διαθέσιμο εισόδημα μας σε σχέση με τον υπόλοιπο πλανήτη.

Με ενοχλεί το κόστος επίσης σε σχέση με όσα προσφέρει και ιδιαίτερα η πολιτική της εταιρίας όσο αφορά την υποστηριξη μετά την αγορά σε οποιοδήποτε πρόβλημα τύχει. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, HriStakos είπε

Με ενοχλεί το κόστος επίσης σε σχέση με όσα προσφέρει και ιδιαίτερα η πολιτική της εταιρίας όσο αφορά την υποστηριξη μετά την αγορά σε οποιοδήποτε πρόβλημα τύχει. 

Γενικά η Apple έχει από τα καλύτερα aftersale support... Προχθές πήγα στο iStorm γιατί το δεξί μου airpod χάλασε και σε 3 ώρες μου χαν δώσει καινούριο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, techon1 είπε

Ακριβώς. 2 και 3 δουλειές θα δουλεύουν για να τα αποκτήσουνε Μακρίδη, μην τους κοιτάς τί λένε τώρα.

Για 2 και 3 δουλειές δεν ξέρω, ούτε και αν θα το αγοράσουν. Αλλά σίγουρα κατ' ελάχιστον θα σταματήσουν να ποστάρουν για το πόσο μπακατέλα και σαπάκι είναι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Το support των Apple Stores είναι κάτι βασικό που δυστυχώς δεν μπορεί να εκτιμηθεί κατάλληλα στην Ελλάδα παρά μόνο στο εξωτερικό. 

Όσες φορές είχα κάποιο θέμα με iPhone, ήμουν ήσυχος γιατί ήξερα ότι όταν θα πάω στο επίσημο Store θα βρω εκπαιδευμένο προσωπικό το οποίο θα αναγνώριζε αμέσως που είναι το πρόβλημα και θα μου έδινε λύση πολλές φορές επί τόπου μέσα σε 1 ώρα. Και το ωραίο είναι ότι δεν χρειάζεται καν να έχεις αγοράσει το τηλέφωνο από αυτούς.

Σε αντίθεση με όλα τα Android που είχα με τα οποία οι πωλητές των γνωστών Αγγλικών αλυσίδων με κοίταζαν σαν χαζοί, πολλές φορές δεν αναγνώριζαν το πρόβλημα και στην περίπτωση που δέχονταν να βοηθήσουν η συσκευή έπρεπε να πάει στον επίσημο κατασκευαστή, να λάβουν απάντηση από κει, να το ξαναφέρουν πίσω (μπορεί να έτρωγες άκυρο και από κει) και γενικώς τρέχα γύρευε. Όλα αυτά λόγω έλλειψης επίσημου in-store support.

Παράδειγμα, μου πήρε 1 μήνα μέχρι να αλλάξω δύο συσκευές Google Pixel λόγω ομοιομορφίας οθόνης. Και στα iPhones είχα παρόμοια θέματα με αυτό αλλά εκεί η υποστήριξη μου άλλαζε συσκευή επί τόπου χωρίς πολλά πολλά.

Επεξ/σία από D.Luffy
  • Like 1
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Dinos1973 είπε

γιατί να παρω BMW μια χαρα είναι το Datsun!!!!!

Δεν μιλάμε για απλό Datsun μιλάμε για Gtr. Αν αναφερθούμε στην ποιότητα κατασκευής τα ακριβά Android είναι εφάμιλλα ή και ανώτερα των iPhone.

 

1 ώρα πριν, KostasKri είπε

Σοβαρά μιλώντας πάντα, είναι τι ανάγκες έχεις. Quality of life improvements

Quality of life improvements αποτελούν και οι καλές οθόνες που άργησε να υιοθετήσει η  Apple, το nfc, οι διπλές Sim και πάει λέγοντας. Όπως λες κι εσύ, είναι τι ανάγκες έχεις, για παράδειγμα το Face Id θα ήταν λόγος για να μην πάρω iPhone. Κατά τα λοιπά η διαφορά τιμής με τις καλές Android συσκευές είναι απολύτως αδικαιολογιτη για την πλειοψηφία των χρηστών, αυτή την απάντηση έψαχνε ο χρήστης που ρωτάει περί 700 Android vs 1000 iPhone.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, HriStakos είπε

Με ενοχλεί το κόστος επίσης σε σχέση με όσα προσφέρει. 

Ναι αλλά αυτή είναι η δική σου αποτίμηση της αξίας που εισπράττεις για τα λεφτά που σου ζητάει.

Για παράδειγμα στο "όσα" προσφέρει μια συσκευή για εσένα μπορεί να είναι να κατεβάζεις torrents ή να βγάζεις καλές selfie ή όλο το customization που φημολογείται πως σηκώνει το android.

Εμένα αυτά μου είναι παντελώς αδιάφορα. Η αξιοπιστία και το πιο σφιχτοδεμένο περιβάλλον του iOS όπου ειδικοί στη διεπαφή ανθρώπου-μηχανής το έχουν σχεδιάσει καλύτερα για το 80% της χρήσης που κάνω, είναι πολύ ψηλά στη λίστα μου, οπότε το να δώσω €700 και να μην τα έχω είναι σαν να πετάω τα λεφτά μου. 

  • Like 6
  • Thanks 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, punky είπε

Ναι αλλά αυτή είναι η δική σου αποτίμηση της αξίας που εισπράττεις για τα λεφτά που σου ζητάει.

Για παράδειγμα στο "όσα" προσφέρει μια συσκευή για εσένα μπορεί να είναι να κατεβάζεις torrents ή να βγάζεις καλές selfie ή όλο το customization που φημολογείται πως σηκώνει το android.

Εμένα αυτά μου είναι παντελώς αδιάφορα. Η αξιοπιστία και το πιο σφιχτοδεμένο περιβάλλον του iOS όπου ειδικοί στη διεπαφή ανθρώπου-μηχανής το έχουν σχεδιάσει καλύτερα για το 80% της χρήσης που κάνω, είναι πολύ ψηλά στη λίστα μου, οπότε το να δώσω €700 και να μην τα έχω είναι σαν να πετάω τα λεφτά μου. 

Τα είπες όλα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, punky είπε

Ναι αλλά αυτή είναι η δική σου αποτίμηση της αξίας που εισπράττεις για τα λεφτά που σου ζητάει.

Για παράδειγμα στο "όσα" προσφέρει μια συσκευή για εσένα μπορεί να είναι να κατεβάζεις torrents ή να βγάζεις καλές selfie ή όλο το customization που φημολογείται πως σηκώνει το android.

Εμένα αυτά μου είναι παντελώς αδιάφορα. Η αξιοπιστία και το πιο σφιχτοδεμένο περιβάλλον του iOS όπου ειδικοί στη διεπαφή ανθρώπου-μηχανής το έχουν σχεδιάσει καλύτερα για το 80% της χρήσης που κάνω, είναι πολύ ψηλά στη λίστα μου, οπότε το να δώσω €700 και να μην τα έχω είναι σαν να πετάω τα λεφτά μου. 

Φίλε εξαιρετικό και περιεκτικό σχόλιο, αντανακλά νομίζω αυτό που αισθανόμαστε χρησιμοποιώντας τις συσκευές της Apple εδώ και χρόνια.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, JcD είπε

για παράδειγμα το Face Id θα ήταν λόγος για να μην πάρω iPhone. 

Κάτι μου λέει ότι θα άλλαζες γνώμη αν το χρησιμοποιούσες. Όχι μια και δυο φορές, αλλά σε καθημερινή χρήση. Είναι πολύ πιο άμεσο και βολικό απ' ότι νομίζεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

36 λεπτά πριν, D.Luffy είπε

Κάτι μου λέει ότι θα άλλαζες γνώμη αν το χρησιμοποιούσες. Όχι μια και δυο φορές, αλλά σε καθημερινή χρήση. Είναι πολύ πιο άμεσο και βολικό απ' ότι νομίζεις.

Πρέπει να πάρω κάνα iPhone ρε γαμωτ, ψηνόμουν πολύ για το xs τώρα αλλά με λιγότερα λεφτά πήρα s10 που είναι φετινό 🤔

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...