Προς το περιεχόμενο

Στις 10 Σεπτεμβρίου η ανακοίνωση των νέων iPhone


polemikos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

29 λεπτά πριν, KostasKri είπε

 

Για το 5G τι να πρωτοσχολιάσω; Το ότι δεν υπάρχει κάλυψη πουθενά; Το ότι στο σπίτι σου δεν θα πιάνει γιατί δυσκολεύεται να περάσει το σήμα μέσα από τοίχους; Το ότι τα 5G modems είναι πανάκριβα ακόμα εξού και οι τιμές στα αντίστοιχα κινητά; Το ότι οι μπαταρίες δεν κρατάνε με χρήση 5G; Επίσης δεν καταλαβαίνω γιατί το έχουν κάνει τόσο θέμα. Υπάρχει περίπτωση κανένας να χρειαστεί τέτοιες ταχύτητες στο κινητό; Το μόνο που ουσιαστικά θα είναι χρήσιμο είναι το zero latency για υλοποιήσεις όπως full automated δρόμοι όπου όλα τα αμάξια θα μιλάνε μεταξύ του αστραπιαία ή κάποιες εφαρμογές στην ιατρική.

 

Απλά για να'χαμε να λέγαμε φίλε μου... λες και αυτοί που σχολιάζουν περί 5G ξέρουν για τι πράγμα μιλάνε

Απλά βρήκαμε μια νέα καραμέλα τώρα και την αναμασάμε...

  • Like 1
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 191
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

15 λεπτά πριν, vargas είπε

Συγνώμη τώρα αλλά το καλύτερο που μπορούσες να βρεις για το χαζό επιχείρημα "το 7άρι θέλει 3 φορές φόρτιση την ημέρα" είναι το battery drain αμέσως μετά την αναβάθμιση ολόκληρου λογισμικού? Είσαι σοβαρός?

Οι περισσότερες συσκευές του εμπορίου (καινούργιες και μη) ανεξαρτήτως εταιρίας έχουν θέμα με την μπαταρία μετά από ένα major update. Το οποίο λύνεται συνήθως εύκολα είτε με ένα απλό restart ή 1-2 μέρες μέχρι να "στρώσει" από μόνο του το software. 

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, vargas είπε

Ενιοτε  θελω να ακούω μουσική χωρίς itunes κλπ όπως επίσης θελω κ δεύτερη sim και sd card.. κ να μην φορτίζει το κινητό σε 4 ώρες. Αλλά αυτά τα συνηθίζεις να μου πεις

Από τότε που βγήκε το spotify και τώρα πια Apple Music, δεν έχω ασχοληθεί με το να βάζω τραγούδια στο κινητό μου. SD Card ποτέ δεν χρειάστηκα ούτε όταν δούλευα android (με δική μου χρήση). Πλέον απλά αγοράζω 256GB μοντέλα, έχω και 200gb cloud και δεν ασχολούμαι. Δεύτερη SIM παίρνει το iphone... Τα παράπονά σου στους Έλληνες παρόχους...! Με την cosmote που υποστηρίζει, ένα QR διάβασα και ήμουν good to go!

5 λεπτά πριν, crossmo είπε

Απλά για να'χαμε να λέγαμε φίλε μου... λες και αυτοί που σχολιάζουν περί 5G ξέρουν για τι πράγμα μιλάνε

Απλά βρήκαμε μια νέα καραμέλα τώρα και την αναμασάμε...

Εγώ προσωπικά το μόνο που θέλω από το 5G είναι αντί για vdsl που δεν πιάνω ούτε 50 στο σπίτι μου, να βγάλω στο μπαλκόνι είναι 5g modem, να ρίξω καλώδιο και να χω unlimited data. Δεν παίζει να γίνει αλλά έχω όνειρα κι εγώ!

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, KostasKri είπε

Από τότε που βγήκε το spotify και τώρα πια Apple Music, δεν έχω ασχοληθεί με το να βάζω τραγούδια στο κινητό μου. SD Card ποτέ δεν χρειάστηκα ούτε όταν δούλευα android (με δική μου χρήση). Πλέον απλά αγοράζω 256GB μοντέλα, έχω και 200gb cloud και δεν ασχολούμαι. Δεύτερη SIM παίρνει το iphone... Τα παράπονά σου στους Έλληνες παρόχους...! Με την cosmote που υποστηρίζει, ένα QR διάβασα και ήμουν good to go!

Μα αυτό ακριβώς λέω τα συνηθίζεις αυτά . Και οι 4 ώρες φόρτιση είναι μάλλον πλεονεκτήμα για την εύρυθμη λειτουργία της μπαταρίας

3 λεπτά πριν, D.Luffy είπε

Συγνώμη τώρα αλλά το καλύτερο που μπορούσες να βρεις για το χαζό επιχείρημα "το 7άρι θέλει 3 φορές φόρτιση την ημέρα" είναι το battery drain αμέσως μετά την αναβάθμιση ολόκληρου λογισμικού? Είσαι σοβαρός?

Οι περισσότερες συσκευές του εμπορίου (καινούργιες και μη) ανεξαρτήτως εταιρίας έχουν θέμα με την μπαταρία μετά από ένα major update. Το οποίο λύνεται συνήθως εύκολα είτε με ένα απλό restart ή 1-2 μέρες μέχρι να "στρώσει" από μόνο του το soft

Όταν η ίδια η apple δίνει 12-18 ώρες χρήσης ολοκαίνουργιο μάλλον δεν είναι χαζό το επιχείρημα μου 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, vargas είπε

Ενιοτε  θελω να ακούω μουσική χωρίς itunes κλπ όπως επίσης θελω κ δεύτερη sim και sd card.. κ να μην φορτίζει το κινητό σε 4 ώρες. Αλλά αυτά τα συνηθίζεις να μου πεις

Στην εποχή του  spotify , του deezer και άλλων online streaming υπηρεσιών μπορείς να ακούσεις μουσική χωρίς το itunes... εγώ στριμάρω μουσική από το nas μου,υπάρχουν και άλλοι τρόποι να αποθηκεύσεις μουσική... προφανώς δεν τους ξέρεις όπως επίσης και άλλες λειτουργίες γιαυτό και πούλησες το κακόμοιρο το 6 σου.

Επίσης παίζε με όσους launchers θέλεις για να αλλάζεις και να παραμετροποιείς το interface, η ουσία παραμένει... και πάλι θα το βαριέσαι και πάλι θα το αλλάζεις και πάλι δεν θα σου αρέσει τίποτε

 

Και δεν θέλει 4 ώρες να φορτίσει... έλα υπερβολές...

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, vargas είπε

Μα αυτό ακριβώς λέω τα συνηθίζεις αυτά . Και οι 4 ώρες φόρτιση είναι μάλλον πλεονεκτήμα για την εύρυθμη λειτουργία της μπαταρίας

Ναι, όλα συνήθεια είναι!

Για την μπαταρία, αν είσαι επί πολλά χρόνια σε iPhone, κάποια στιγμή απλά το αποδέχεσαι και αγοράζεις έναν fast charger! Αλλά αν σου κρατάει όλη μέρα δεν χρειάζεται καν... απλά το βάζεις το βράδυ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 λεπτά πριν, vargas είπε

Όταν η ίδια η apple δίνει 12-18 ώρες χρήσης ολοκαίνουργιο μάλλον δεν είναι χαζό το επιχείρημα μου 

Τότε το quote που έβαλες για drain μετά από software update που κολλάει? Αν οι 12-18 ώρες χρήσης χωρίς φόρτιση για σένα δεν είναι αρκετές, δεκτό. Άσχετο όμως με αυτό που έγραψες για να ειρωνευτείς.

Επεξ/σία από D.Luffy
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, KostasKri είπε

Ναι, όλα συνήθεια είναι!

Για την μπαταρία, αν είσαι επί πολλά χρόνια σε iPhone, κάποια στιγμή απλά το αποδέχεσαι και αγοράζεις έναν fast charger! Αλλά αν σου κρατάει όλη μέρα δεν χρειάζεται καν... απλά το βάζεις το βράδυ.

Μα τώρα μιλάμε για θέματα μπαταριών την εποχή που έχουμε διαθέσιμα ένα κάρο μέσα για τη φόρτιση τους.... λες και ζούμε στα βουνά ή στον Αμαζόνιο.....όπως είπα.... να χαμε να λέγαμε

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 λεπτά πριν, crossmo είπε

Στην εποχή του  spotify , του deezer και άλλων online streaming υπηρεσιών μπορείς να ακούσεις μουσική χωρίς το itunes... εγώ στριμάρω μουσική από το nas μου,υπάρχουν και άλλοι τρόποι να αποθηκεύσεις μουσική... προφανώς δεν τους ξέρεις όπως επίσης και άλλες λειτουργίες γιαυτό και πούλησες το κακόμοιρο το 6 σου.

Επίσης παίζε με όσους launchers θέλεις για να αλλάζεις και να παραμετροποιείς το interface, η ουσία παραμένει... και πάλι θα το βαριέσαι και πάλι θα το αλλάζεις και πάλι δεν θα σου αρέσει τίποτε

Και δεν θέλει 4 ώρες να φορτίσει... έλα υπερβολές...

3 ώρες κ 29 λεπτά το μεγάλο.   K γύρω στις 3 το μικρό. Υπερβάλλω για μισή ώρα; https://www.forbes.com/sites/gordonkelly/2018/09/27/apple-iphone-xs-max-xr-battery-life-fast-charging-wireless-price-cost-update-se2/#5894b9043af0

Επεξ/σία από vargas
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
10 λεπτά πριν, KostasKri είπε

Από τότε που βγήκε το spotify και τώρα πια Apple Music, δεν έχω ασχοληθεί με το να βάζω τραγούδια στο κινητό μου. SD Card ποτέ δεν χρειάστηκα ούτε όταν δούλευα android (με δική μου χρήση). Πλέον απλά αγοράζω 256GB μοντέλα, έχω και 200gb cloud και δεν ασχολούμαι. Δεύτερη SIM παίρνει το iphone... Τα παράπονά σου στους Έλληνες παρόχους...! Με την cosmote που υποστηρίζει, ένα QR διάβασα και ήμουν good to go!

Το θέμα είναι οτι παραπάνω σχολιάστηκε κάτι περι φτηνών και ακριβών συσκευών. 

Αν είναι να δώσεις και κάποια ευρώ παραπάνω και να είσαι σε όλα καλύτερα οκ. Αλλά όταν αρχίζεις να έχεις κάποιες εκπτώσεις (πχ κάμερα και modes της, sd, εναλλακτικές στο να αναπαράγεις τη μουσική σου κλπ) κάπου εκεί το χάνει λίγο.

Θα μου πεις σου δίνει iOS που για κάποιους είναι και ο λόγος που το αγοράζει. Αν θες οπωσδήποτε αυτό το λογισμικό δεν έχεις εναλλακτική/ανταγωνισμό. Και αυτό ειναι κάτι που το δέχομαι φυσικά. Για τους υπόλοιπους όμως σίγουρα υπάρχουν οικονομικότερες εναλλακτικές που μια χαρά εργαλείο δουλειάς μπορεί να είναι έστω και αν αλλάξει συσκευή ανά 2 χρόνια αντι 4 (τώρα τι σόι εργαλείο δουλειάς θα είναι συσκευή 4ετιας που θα την έχει ακούσει και η μπαταρία του δεν το ξέρω... )

Επεξ/σία από Antretng
  • Thanks 1
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αφου φάγαμε τη πατάτα του περσινού χιλιάρικου , δε νομίζω να πειράξει και το φετινό να ειναι στα ιδια επίπεδα πάνω απο χιλιάρικο.Πειραματόζωα Full!! 

Δε νομίζω να αξίζει η αλλαγή απο Χ σε XS , XS max , pro , αν δεν υπάρχει μια τρανταχτή αλλαγή. Το να σου βάλει ευρυγώνιο, να βγάλει το 3D touch, αντιστροφη φόρτιση και dark mode δεν ειναι λόγως αλλαγής τηλεφωνου. Τα ίδια και τα ίδια λές και καθε αλλαγή που κάνει η apple αργεί να την κάνει να δίνει περισσοτερη αξία σε μια ασήμαντη αλλαγή. πχ άργησε να βαλει το darkmode κάτι τόσο απλό, σε κάποιους αρέσει και σε κάποιους όχι,  κι ομως έχει γίνει ντώρος. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, D.Luffy είπε

Τότε το quote που έβαλες για software update που κολλάει? Αν οι 12-18 ώρες χρήσης χωρίς φόρτιση για σένα δεν είναι αρκετές, δεκτό. Άσχετο όμως με αυτό που έγραψες για να ειρωνευτείς.

Σορι για μένα δεν είναι αν δεν περναει το 24 Ώρο με μίνιμουμ 7 ώρες sot

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, vargas είπε

Σορι για μένα δεν είναι αν δεν περναει το 24 Ώρο με μίνιμουμ 7 ώρες sot

Πολύ ωραία, δεν είναι για σένα. Ο καθένας με τη δική του χρήση.

Για μένα πχ η μπαταρία είναι το τελευταίο που θα κοιτάξω μιας και έχω πάντα διαθέσιμο φορτιστή στο γραφείο. Γενικά κάτω από 60% δεν πέφτω σχεδόν ποτέ πριν από κάθε φόρτιση. Κάποιος που είναι στο δρόμο συνεχώς, σίγουρα έχει διαφορετικές ανάγκες αλλά παρόλα αυτά υπάρχουν λύσεις όπως πχ ένα power bank.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Antretng είπε

Το θέμα είναι οτι παραπάνω σχολιάστηκε κάτι περι φτηνών και ακριβών συσκευών. 

Αν είναι να δώσεις και κάποια ευρώ παραπάνω και να είσαι σε όλα καλύτερα οκ. Αλλά όταν αρχίζεις να έχεις κάποιες εκπτώσεις (πχ κάμερα και modes της, sd, εναλλακτικές στο να αναπαράγεις τη μουσική σου κλπ) κάπου εκεί το χάνει λίγο.

Θα μου πεις σου δίνει iOS που για κάποιους είναι και ο λόγος που το αγοράζει. Αν θες οπωσδήποτε αυτό το λογισμικό δεν έχεις εναλλακτική/ανταγωνισμό. Και αυτό ειναι κάτι που το δέχομαι φυσικά. Για τους υπόλοιπους όμως σίγουρα υπάρχουν οικονομικότερες εναλλακτικές που μια χαρά εργαλείο δουλειάς μπορεί να είναι έστω και αν αλλάξει συσκευή ανά 2 χρόνια αντι 4 (τώρα τι σόι εργαλείο δουλειάς θα είναι συσκευή 4ετιας που θα την έχει ακούσει και η μπαταρία του δεν το ξέρω... )

Καλώς ή κακώς όλα κινούνται προς το streaming και το cloud. Όσο πιο γρήγορα το συνειδητοποιήσει ο κόσμος και αρχίσει να συνηθίζει τόσο το καλύτερο για τους υπόλοιπους που δεν θα ακούνε γκρίνιες!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 hours ago, tsilitheo1 said:

Θα βαλει λεει υπερευρυγωνια καμερα και μαλιστα μονο στις "pro" εκδοσεις.... Την εχω στο ταπεινο μου lg g5 απο το '16..... Πως το λενε εκει στην apple???? Ahhh innovation.... Not

Μην ξεχνάς όμως πως η LG μείωσε και το εύρος του φακού στις 107 μοίρες από τις 135 που είχε το G5, όταν το S10 έχει 125 και το iPhone 11 φημολογείται στις 120.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...