Προς το περιεχόμενο

Ζυθοποίηση στο σπίτι - Home Brewing . Συζήτηση, συμβουλές, εμbeerίες


Adon1s

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα στο φόρουμ.

Το τελευταίο καιρό λόγω κάποιου ελεύθερου χρόνου που κατάφερα να εξασφαλίσω στη ζωή μου, σκέφτηκα σαν λάτρης της μπύρας , να την κάνω και χόμπυ και να παίξω.

Ο λόγος για το Home Brewing. Δεν ξέρω κατά πόσο είναι "καινούριο" σαν ενασχόληση, 1η φορά είδα εμπορικά κιτ τύπου "καντο στο σπίτι" πριν 3 χρόνια σε ταξίδι μου στην Ολλανδία, όπου βρέθηκα εξω απο ενα μαγαζί αφιερωμένο στο Home Brewing . Δεν μπήκα ωστόσο γιατί βιαζόμασταν να πάμε στο Σπίτι της Άνν Φράνκ που ήταν εκεί κοντά, και στο γυρισμό είχε κλείσει. (άσχετο)

 Θα ήθελα να ρωτήσω από όποιον έχει σχετική εμπειρία τη γνώμη του, συμβουλές, να πούμε για κόστη, συνταγές κλπ σχετικά με το εν λόγο άθλημα.

Στο νετ βρήκα κάποιες σελίδες από Ελλάδα που πουλάνε κιτ (απλά, πιο προχωρημένα κλπ) αλλά δεν τα παραθέτω προς το παρόν μην και θεωρηθεί διαφήμιση (1ο πόστ γαρ)

 

Επεξ/σία από Adon1s
Μη ολοκλήρωση του 1ου μηνύματος.
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το σκέφτομαι εδώ και κανένα δίμηνο αφού είδα μερικά Κιτ κι εγώ και θέλω να ξεκινήσω μέσα στον Σεπτέμβριο. Στόχος είναι μια παραγωγή 20 λίτρων που δίνουν τα πιο πολλά κιτ.

Έχω δει μερικά στην αμαζον και μερικά στα alebox, beerlab κλπ.

Αν είσαι Θεσσαλονίκη και θες beer partner στείλε μου ένα pm.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

47 λεπτά πριν, NikosKallithea είπε

Θα σου στοιχίσει ενα μπουκάλι μπύρα ενα διό χιλιάρικα :) :)

2.000... cents μάλλον εννοείς, και αυτό για όλη την υποδομή που θα στήσει.

Θες κουβά ζυθοποίησης "βαρέλι"

Αλκοολόμετρο

Τούλι τυροκομικής για να φιλτράρεις τα σπόρια από το ζωμό σου αφού τα βράσεις.

Πολλές πλαστικές παγοθήκες για την ψύξη του ζωμού (να μη χρειάζεται να αγοράζεις κάθε φορά)

Πολλά επαναχρησιμοποιούμενα γυάλινα μπουκάλια με πώμα αεροστεγές και πολυχρησιμοποιήσιμο.

 

Και είσαι έτοιμος από υποδομή. Μετά ψωνίζεις για κάθε βράσιμο βύνη-βύνες, λυκίσκο, μαγιά, μέλι (ή ζάχαρη για πιο πλέμπικα-φθηνά) για τη Β' Ζύμωση στις φιάλες, κάνα μυρωδικό αν είσαι μερακλής και μια στο τόσο μερικά κιλά ειδικό αντιμικροβιακό για τα ανταγωνιστικά στη μαγιά βακτήρια και μύκητες. Συνολικό κόστος ανά βρασιά θα σου πηγαίνει αρκετά χαμηλά, σα να παίρνεις τις φθηνότερες μπύρες λιδλ, αλλά εσύ θα έχεις το δικό σου Νέκταρ.

Εν πάσει περιπτώσει, εννοείται πως δεν είναι αποδοτική οικονομικά η ζύμωση οικιακά. Οι οικονομίες κλίμακας επιτυγχάνουν χαμηλότερο κόστος ανά μονάδα. Εσύ το κάνεις γιατί είναι ένα φτηνό συγκριτικά χόμπυ, που θα σου δίνει μέγιστα οφέλη αν είσαι μπυρόβιος, και ίσως μετά από δεκάδες ή εκατοντάδες ζυμώσεις, αφήσει και κάνα φράγκο πίσω. ;)

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ξεκίνησα να φτιάχνω δική μου μπύρα φέτος το Μάιο και μέχρι τώρα έχω κάνει 10 μαγειρέματα των 15 λίτρων (με περιορίζει το μάτι της ηλεκτρικής κουζίνας που δεν μπορεί να βράσει περισσότερα λιτρα). 

Το κόστος του αρχικού εξοπλισμού ζυθοποιησης είναι 70€. Μπορείς να φτιάξεις μπύρα από έτοιμα κιτ με κόστος 1€ το λίτρο, + το μπουκάλι 0,3€ που είναι φυσικά επαναχρησημοποιουμενο. Αν πας σε all grain (δική σου συνταγή με δημιουργία του ζυθογλευκους από κριθάρι-βύνη, λυκίσκους) θα πρέπει να προσθέσεις το κόστος της κατσαρόλας 40€ και του σάκου biab, 10-30€ ανάλογα την ποιότητα. Κόστος και εδώ περίπου 1€ το λίτρο ίσως και λιγότερο, αλλά φτιάχνεις μπύρα εφάμιλλη αυτών που στο εμπόριο κοστίζουν 8-10€το λίτρο. 

Φυσικά πρέπει να αφιερώσεις χρόνο. Η παρασκευή μπύρας από κιτ παίρνει ένα 2ωρο, για την all grain θες ένα 4ωρο. Ακολουθούν 14 μέρες για την ζύμωση, μετά η εμφιάλωση (άλλο ένα 2ωρο) και ωρίμανση 1 μήνα μέσα στο μπουκάλι. 

Οι θερμοκρασίες αυτή την περίοδο για τα περισσότερα είδη μπύρας είναι απαγορευτικές. Οι μαγιές τύπου Ale θέλουν θερμοκρασία 18-22 C. Εγώ το έλυσα φτιάχνοντας ένα ψυγείο από dow 60x60εκ και παγοκύστες που αλλάζονται 2 φορές την ημέρα. 

Η επικοινωνία ή ακόμα καλύτερα η επίσκεψη σε ένα από τα 3 καταστήματα της Αθήνας θα σου λύσει κάθε απορία. Λεπτομερή ενημέρωση για οδηγίες, συνταγές μπορείς να πάρεις και από φόρουμ, ελληνικά και ξένα, άπειρα βίντεο υπάρχουν και στο YouTube. 

Να ξέρεις ότι αφού λες ότι σου αρέσει η μπύρα, θα κολλήσεις άσχημα και δεν πρόκειται μετά να ξαναπιείς φτηνές μπύρες lager. 

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, kikos7 είπε

Ξεκίνησα να φτιάχνω δική μου μπύρα φέτος το Μάιο και μέχρι τώρα έχω κάνει 10 μαγειρέματα των 15 λίτρων (με περιορίζει το μάτι της ηλεκτρικής κουζίνας που δεν μπορεί να βράσει περισσότερα λιτρα). 

Το κόστος του αρχικού εξοπλισμού ζυθοποιησης είναι 70€. Μπορείς να φτιάξεις μπύρα από έτοιμα κιτ με κόστος 1€ το λίτρο, + το μπουκάλι 0,3€ που είναι φυσικά επαναχρησημοποιουμενο. Αν πας σε all grain (δική σου συνταγή με δημιουργία του ζυθογλευκους από κριθάρι-βύνη, λυκίσκους) θα πρέπει να προσθέσεις το κόστος της κατσαρόλας 40€ και του σάκου biab, 10-30€ ανάλογα την ποιότητα. Κόστος και εδώ περίπου 1€ το λίτρο ίσως και λιγότερο, αλλά φτιάχνεις μπύρα εφάμιλλη αυτών που στο εμπόριο κοστίζουν 8-10€το λίτρο. 

Φυσικά πρέπει να αφιερώσεις χρόνο. Η παρασκευή μπύρας από κιτ παίρνει ένα 2ωρο, για την all grain θες ένα 4ωρο. Ακολουθούν 14 μέρες για την ζύμωση, μετά η εμφιάλωση (άλλο ένα 2ωρο) και ωρίμανση 1 μήνα μέσα στο μπουκάλι. 

Οι θερμοκρασίες αυτή την περίοδο για τα περισσότερα είδη μπύρας είναι απαγορευτικές. Οι μαγιές τύπου Ale θέλουν θερμοκρασία 18-22 C. Εγώ το έλυσα φτιάχνοντας ένα ψυγείο από dow 60x60εκ και παγοκύστες που αλλάζονται 2 φορές την ημέρα. 

Η επικοινωνία ή ακόμα καλύτερα η επίσκεψη σε ένα από τα 3 καταστήματα της Αθήνας θα σου λύσει κάθε απορία. Λεπτομερή ενημέρωση για οδηγίες, συνταγές μπορείς να πάρεις και από φόρουμ, ελληνικά και ξένα, άπειρα βίντεο υπάρχουν και στο YouTube. 

Να ξέρεις ότι αφού λες ότι σου αρέσει η μπύρα, θα κολλήσεις άσχημα και δεν πρόκειται μετά να ξαναπιείς φτηνές μπύρες lager. 

Σε ευχαριστούμε πολύ για την κατατόπιση, μπορείς να δώσεις λίγες περισσότερες πληροφορίες για το θέμα της θερμοκρασίας; Εννοώ πως έκανες το ψυγείο;

Στο θέμα του βρασιματος σκέφτηκα να πάρω ένα μάτι υγραερίου δεδομένου ότι έχω ήδη φιάλη (ψησταριά) και ν βράσω με αυτό που όσο να πεις δεν έχει μεγάλο περιορισμό σε μεγάλο καζάνι.

Ποια εταιρία προτείνεις; Δεν είναι θέμα διαφήμισης.

Υπόψιν είμαι Θεσσαλονίκη οπότε επίσκεψη από κοντά δύσκολο.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κι εγω ενδιαφερομαι για αυτο το θεμα οποτε συνυπογραφω το απο πανω post του @fylatos σχετικα με το ποια εταιρεια. Ψαχνομαι να επιλεξω μια απο τις 3 για να αγορασω τον εξοπλισμο και δεν ξερω ποια.

Επισης, σχετικα με το βρασιμο με κατσαρολα κλπ που συζητατε, αυτο ειναι σε περιπτωση που χρησιμοποιηθει η μεθοδος all grain, και οχι το απλο κιτ, σωστα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, pavlos1908 είπε

Κι εγω ενδιαφερομαι για αυτο το θεμα οποτε συνυπογραφω το απο πανω post του @fylatos σχετικα με το ποια εταιρεια. Ψαχνομαι να επιλεξω μια απο τις 3 για να αγορασω τον εξοπλισμο και δεν ξερω ποια.

Επισης, σχετικα με το βρασιμο με κατσαρολα κλπ που συζητατε, αυτο ειναι σε περιπτωση που χρησιμοποιηθει η μεθοδος all grain, και οχι το απλο κιτ, σωστα;

Είναι θέμα όγκου

Εγώ τείνω στο beerlab που επειδή έχει και σπαστά όλα τα προϊόντα παίζει να πάρεις κάτι εκτός Κιτ ή να τροποποιήσεις το Κιτ.

Για τη θερμοκρασία σκέφτηκα ένα ψυγείο από φελιζολ σαν αυτά που έχουν για τα ποτά σε κετερινγκ κλπ με εναν ανεμιστήρα μέσα και παγοκυστες μικρές για να μένει στην επιθυμητή θερμοκρασία. Αλλά είμαι ανοιχτός σε προτάσεις. 

Γενικά από ότι κατάλαβα μεγάλο ρόλο παίζει να είσαι καθαρός και να μην επιμολύνθει στην αρχή η καλλιέργεια σου με άλλα μικρόβια. Αν και λόγω της ποσότητας που εισάγεις με την μαγιά είναι πολύ δύσκολο θεωρώ εκτός αν έχεις λάθος θερμοκρασία ή κάνεις βλακεία με την διαδικασία της ζύμωσης αφήσεις ανοιχτό το καπάκι κλπ.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καταρχήν ελπίζω να απαντήσει στο θέμα και κάποιος με μεγαλύτερη εμπειρία από την δική μου. 

Προσωπικά θεωρώ την αγορά του αρχικού εξοπλισμού των περίπου 70€, απαραίτητη, χρειάζονται όλα. Εκτός αν πεις ότι θες να κάνεις μια δοκιμή με μηδέν κόστος και αγοράσεις μόνο βύνες, μαγιά και λυκίσκο για 5-6 λίτρα μπίρα. Κάνεις τη σακχαροποίηση σε μεγάλη κατσαρόλα 7-8λτ που έχεις ήδη στη κουζίνα. Να σουρωσεις μετά τις βύνες με σουρωτήρι και τούλι, να ξεπλύνεις τις σουρωμένες βύνες με λίγο ζεστό νερό και να συνεχισεις το βρασμό στην ίδια κατσαρόλα. Μεταγγίζεις για την ζύμωση σε κάποιο 5λιτρο δοχείο νερού από ψύκτη. Μπορείς να μην αγοράσεις καν αεροπαγίδα, αρκεί να κλείσεις το στόμιο με διάφανη μεμβράνη τροφίμων και λαστιχάκι. Δεν μετράς πυκνότητες και εμφιαλώνεις σε 1/2λιτρα πλαστικά μπουκάλια coca cola προσθέτοντας 1/2 κουταλάκι ζάχαρη σε κάθε μπουκάλι. Απολύμανση με διάλυμα Betadine που όλοι έχουμε στο φαρμακείο (1,5 ml σε 1λτ νερό) Έτσι θα έχεις δώσει το πολύ 6 ευρώ; Δεν θα είναι εύκολο και δεν το συστήνω γιατί υπάρχει μεγάλη πιθανότητα να γίνει κάπου λάθος και να απογοητευθείς αδίκως. 

Σε κάθε άλλη περίπτωση παίρνουμε το αρχικό κιτ ζυθοποίησης, και είμαστε έτοιμοι για ζυθοποίηση με κιτ. Αν πάρουμε και μία μαρμίτα, μία σακούλα biab και έχουμε και ένα θερμόμετρο μαγειρικής, είμαστε έτοιμοι και για all grain. Από αυτά τα βασικά ξεκινά το χόμπι της οικιακής ζυθοποίησης, φυσικά ανάλογα τα χρήματα που διαθέτει κάποιος υπάρχουν εταιρείες και συστήματα που θα τον βοηθήσουν να τα ξοδέψει. 

Εγώ όπως είπα κάνω biab(brew in a bag) με μαρμίτα 17λτ, αγορασμένη 40€. Θα ήθελα παραπάνω, αλλά η ηλεκτρική κουζίνα μου δεν θα βράζει περισσότερα λίτρα, ήδη έχω οριακό βρασμό στη μεγαλύτερη και ποιο δυνατή εστία. Το πιθανότερο είναι ότι ούτε οι εστίες υγραερίου που είναι για μαγείρεμα θα έχουν τις απαραίτητες θερμίδες να βράσουν πολλά λίτρα. Οι χομπίστες που έχουν μαρμίτες 40-50λτ χρησιμοποιούν γκαζιέρες αρκετών kW. 

Εγώ βρίσκω τις συνταγές μου μέσω Google σε σάιτ ζυθοποιησης του εξωτερικού, και τις φέρνω στα λίτρα μου χρησιμοποιώντας υπολογιστές όπως αυτός:

https://www.brewersfriend.com/homebrew/recipe/calculator

Το ψυγείο το έφτιαξα κάνοντας ένα κύβο 60χ60εκ με 3 φύλλα dow 5 εκ, που έκοψα στη μέση και κόλλησα με ταινία

https://www.leroymerlin.gr/gr/domika-ulika/monosi-steganosi/exilasmeni-diogomeni-polusterini/polusterini-exilasmeni-fibrostir-xps-rf-doma-apli-m-125-x-p-60-x-pahos-5-cm-61715136/

Εκ του αποτελέσματος, είναι πιο φθηνό, αρκετά μεγάλο για να χωρέσει ο κάδος, αλλά και πιο αποτελεσματικό από οποιοδήποτε έτοιμο ψυγείο από φελιζόλ. Με 2 έως 4 παγοκύστες 1 κιλού ανά 12-15 ώρες μπορώ να κρατήσω την θερμοκρασία από 5 έως 10 βαθμούς κάτω του περιβάλλοντος χώρου. Φυσικά στόχος είναι κάποια στιγμή η αγορά ψυγείου-καταψύκτη και ενός ελεγκτή θερμοκρασίας. 

Το beerlab νομίζω πως είναι Κύπρο. Έχω κάνει αγορές και από τα 3 καταστήματα που ξέρω στην Αθήνα: Alebox, beeramatistirio και beerdeli (έχουν μπει με αλφαβητική σειρά) και είναι το ίδιο αξιόπιστοι, επαγγελματίες με αγάπη για το χόμπι και διάθεση να βοηθήσουν σε κάθε απορία. Κάντε τις αγορές σας από όποιο θέλετε.. 

Επεξ/σία από kikos7
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

5 λεπτά πριν, kikos7 είπε

Εκ του αποτελέσματος, είναι πιο φθηνό, αρκετά μεγάλο για να χωρέσει ο κάδος, αλλά και πιο αποτελεσματικό από οποιαδήποτε έτοιμο ψυγείο από φελιζόλ. Με 2 έως 4 παγοκύστες 1 κιλού ανά 12-15 ώρες μπορώ να κρατήσω την θερμοκρασία από 5 έως 10 βαθμούς κάτω του περιβάλλοντος χώρου. Φυσικά στόχος είναι κάποια στιγμή η αγορά ψυγείου-καταψύκτη και ενός ελεγκτή θερμοκρασίες.

Σχετικα με τις θερμοκρασιες, ειχες γραψει πιο πανω οτι οι Ale θελουν 18-22 βαθμους, αν η θερμοκρασια δωματιου ειναι τοση, μπορουμε να το αφησουμε ετσι χωρις να χρειαστει να φτιαξουμε/αγορασουμε ψυγειακια κλπ σωστα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

  Σωστά. Υπολογίζεις όμως ότι τις πρώτες μέρες που η ζύμωση είναι και πιο έντονη, η θερμοκρασία του κάδου και του γλεύκους θα είναι 2-3 μονάδες πάνω του χώρου. Υπολόγισε και διάλεξε μαγιά ανάλογα το θερμοκρασιακό της εύρος και φυσικά του στυλ της μπύρας σου. 

Εγώ πριν το ψυγείο, και θερμοκρασία χώρου 24 C, έφτιαξα: Pale Ale με μαγιά fermentis S-05, Saison με μαγιά fermentis be-134, Weisse με μαγιά mangrove-jacks M20.  Όλες τελείωσαν τη ζύμωση χωρίς προβλήματα. Υπέροχες μετά τον μήνα ωρίμανσης τιμήθηκαν δεόντως και από εμάς και από φίλους. Ίσως αυτή η οριακή θερμοκρασία ζύμωσης να επηρέαζε σε βάθος χρόνου την ποιότητα της μπίρας. Στη περίπτωσή μου καταναλώθηκαν γρήγορα και δεν θα το μάθουμε... :)

Επεξ/σία από kikos7
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, kikos7 είπε

  Σωστά. Υπολογίζεις όμως ότι τις πρώτες μέρες που η ζύμωση είναι και πιο έντονη, η θερμοκρασία του κάδου και του γλεύκους θα είναι 2-3 μονάδες πάνω του χώρου. Υπολόγισε και διάλεξε μαγιά ανάλογα το θερμοκρασιακό της εύρος και φυσικά του στυλ της μπύρας σου. 

Εγώ πριν το ψυγείο, και θερμοκρασία χώρου 24 C, έφτιαξα: Pale Ale με μαγιά fermentis S-05, Saison με μαγιά fermentis be-134, Weisse με μαγιά mangrove-jacks M20.  Όλες τελείωσαν τη ζύμωση χωρίς προβλήματα. Υπέροχες μετά τον μήνα ωρίμανσης τιμήθηκαν δεόντως και από εμάς και από φίλους. Ίσως αυτή η οριακή θερμοκρασία ζύμωσης να επηρέαζε σε βάθος χρόνου την ποιότητα της μπίρας. Στη περίπτωσή μου καταναλώθηκαν γρήγορα και δεν θα το μάθουμε... :)

Λογικά από τις ελάχιστες γνώσεις μικροβιολόγιας που έχω, έχει να κάνει με την ανάπτυξη του συγκεκριμένου στελέχους κι όχι ανταγωνιστικού και τίποτα παραπάνω. Επίσης με το ποσό καιρό θα χρειαστεί μέχρι να φτάσεις στα επιθυμητά επίπεδα αλκοόλ. Και από όσο έχω διαβάσει επικίνδυνες είναι κυρίως οι πρώτες μέρες ζύμωσης.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Τα μπουκαλια που/πως τα φυλατε στο σταδιο της εμφιαλωσης μετα την ζυμωση; Διαβασα για πιθανες "εκρηξεις" και θελω οσο μπορω να ειναι ασφαλες, αν συμβει κατι τετοιο, απο πλευρας καθαριοτητας κυριως να μην χρειαζεται να καθαριζω ολο το δωματιο μετα.

Επεξ/σία από pavlos1908
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Σκασμένα μπουκάλια έχουμε:

-Όταν βιαστούμε και εμφιαλώσουμε πριν τελειώσει η ζύμωση. (Γι' αυτό περιμένουμε 14 ημέρες ζύμωσης και βεβαιωνόμαστε πως έχει όντως ολοκληρωθεί με μέτρηση τελικής πυκνότητας, που πρέπει να έχουμε ίδιες τιμές σε 2 διαδοχικές μετρήσεις  με χρονική διαφορά μεταξύ τους 36-48 ώρες.)

-Όταν κάνουμε λάθος και προσθέσουμε πολύ περισσότερα σάκχαρα για την ενανθράκωση.( χρησιμοποιούμε υπολογιστή σακχάρων εμφιάλωσης βάση των πραγματικών-τελικών λίτρων που έχουμε,Στυλ μπίρας και θερμοκρασίας.  Ζυγίζουμε με ζυγαριά και δεν προσθέτουμε σάκχαρα με κουταλιές-κούπες) 

-Τέλος σε περίπτωση μόλυνσης, που συνεχίσει ζύμωση σακχάρων και παραγωγή CO2 μέσα στο μπουκάλι.

Ευτυχώς μέχρι τώρα δεν είχα βόμβα από μπουκάλι. Αν θες να είσαι ασφαλής μπορείς να έχεις τα μπουκάλια σε κάποιο χαρτόκουτο και αυτό μέσα σε πλαστική σακούλα και αποθήκευση σε χώρο με νορμάλ θερμοκρασία. (10-12 μέρες περίπου στη θερμοκρασία που έγινε και η ζύμωση, μετά ιδανικά κάτω από 17-18) . Αν ο χώρος πιάνει το καλοκαίρι 35αρια και όλα σωστά να τα κάνεις μπορεί να έχεις σκασίματα.

 

Επεξ/σία από kikos7
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...