Προς το περιεχόμενο

Αποφυγή διοδίων Αθήνα - Θεσσαλονίκη 2019


μπαρμπαγιωργος

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • 8 μήνες μετά...
  • Απαντ. 159
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Σημερα ανεβαινω Βεροια, θα ακολουθησω το δρομολογιο με τα ελαχιστα διοδια.
Διαδρομη απο Αθηνα προς Θεσσαλονικη.

Διοδια Αφιδνων --> Βγαινω απο Αγ. Στεφανο και ξαναμπαινω στην ΕΟ μετα την Αυλωνα.

Διοδια Θηβας --> Τα πληρωνω διοτι το καφε 90 εκλεισε.

Διοδια Τραγανας --> Βγαινω στην εξοδο της Μαλεσινα, κινουμε προς Προσκυνα και ξαναμπαινω στην ΕΟ απο την Αταλαντη

Διοδια Αγιας Τριαδας --> Βγαινω απο τα πλευρικα διοδια του Μωλου (0.30 ευρω) και ξαναμπαινω στην ΕΟ απο τον κομβο στο BP πρατηριο.

Λαμια - Λαρισα παω απο Δομοκο και απολαμβανω οδηγηση γλιτωνοντας και περιπου 35 χιλιομετρα.

Μετα την Λαρισα πληρωνω 2 διοδια για ν' απολαυσω τα νεα τουνελ στα τεμπη και βγαινω απο την εξοδο Μακρυχωριου μετα την Κατερινη.

Εν συνεχεια μεσω επαρχιακου κινουμαι προς Αλεξανδρεια, στον κομβο της Αλεξανδρειας μπαινω στην Εγνατια Οδο και μετα απο 10 λεπτα ειμαι στην Βεροια.

 

Με νορμαλ ταχυτητες το ταξιδι ειναι 5.5 ωρες.

Επεξ/σία από JOHNX2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αθηνα - Βεροια είναι 500χλμ

διοδια 30 ευρω

Με μια μεση καταναλωση 7 και την βενζινη στο 1.3 θες γυρω στα 45 ευρω/35 lt καυσιμο

Με λογικές ταχύτητες και στάση είναι γύρω στις 4.5 ωρες

Δλδ με 75 ευρω πας ανετα και με ασφαλεια

Ποσο πιο φθηνα υπολογιζεις να σου βγει με την διαδρομη που γραφεις?

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα γλιτώσει γύρω στα 50€ με ένα γρήγορο υπολογισμό. Δεν τα λες και ψίχουλα.

Και επειδή μίλησες για ασφάλεια, πρώτον να θυμίσω ότι για κάτι δεκαετίες πλήρωνες διόδια για τη σκοτώστρα Αθηνών-Πατρών, και δεύτερον η διαδρομή που θα ακολουθήσει δεν είναι τόσο επικίνδυνη όσο η προαναφερθείσα σκοτώστρα.

Επίσης, προσωπική μου άποψη είναι ότι η διαδρομή που θα ακολουθήσει είναι λιγότερο βαρετή.

Και τέλος, για ποιο λόγο να τα δώσει στους αλήτες.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
10 λεπτά πριν, phanispal είπε

Θα γλιτώσει γύρω στα 50€ με ένα γρήγορο υπολογισμό. Δεν τα λες και ψίχουλα.

Και επειδή μίλησες για ασφάλεια, πρώτον να θυμίσω ότι για κάτι δεκαετίες πλήρωνες διόδια για τη σκοτώστρα Αθηνών-Πατρών, και δεύτερον η διαδρομή που θα ακολουθήσει δεν είναι τόσο επικίνδυνη όσο η προαναφερθείσα σκοτώστρα.

Επίσης, προσωπική μου άποψη είναι ότι η διαδρομή που θα ακολουθήσει είναι λιγότερο βαρετή.

Και τέλος, για ποιο λόγο να τα δώσει στους αλήτες.

Για πες μας τον υπολογισμό γιατί εάν από τα 75€ μπορείς να ρίξεις το κόστος στα 25€ θα με ενδιέφερε κι εμένα

Τι σχέση έχει η εθνική Αθηνών-Πατρων;

Η εθνική οδός είναι ασφαλέστερη από οποιαδήποτε διαδρομή περιλαμβάνει δρόμο μονής κατεύθυνσης εξ ορισμού

 

Επεξ/σία από tutuyo
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, tutuyo είπε

Για πες μας τον υπολογισμό γιατί εάν από τα 75€ μπορείς να ρίξεις το κόστος στα 25€ θα με ενδιέφερε κι εμένα

Απ' ότι κατάλαβα θα πληρώσει μόνο τα διόδια της Θήβας, τα πλευρικά του Μώλου, και δύο διόδια μετά τη Λάρισα. Είπε ότι θα πληρώσει κι άλλα;

14 λεπτά πριν, tutuyo είπε

Τι σχέση έχει η εθνική Αθηνών-Πατρων;

Είπες ότι πληρώνοντας τα διόδια πάει άνετα και με ασφάλεια.

Απλά σου θύμισα τι γινόταν τόσα χρόνια που και πληρώναμε, και κινδυνεύαμε.

Εν μέρει είναι λογικό το επιχείρημά σου, αλλά αν το δεχτούμε καθολικά, αναρωτιέμαι γιατί πληρώναμε τόσες δεκαετίες για την Αθηνών-Πατρών, που κανονικά έπρεπε να σε πληρώνουν για να περάσεις από εκεί.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, phanispal είπε

Απ' ότι κατάλαβα θα πληρώσει μόνο τα διόδια της Θήβας, τα πλευρικά του Μώλου, και δύο διόδια μετά τη Λάρισα. Είπε ότι θα πληρώσει κι άλλα;

Είπες ότι πληρώνοντας τα διόδια πάει άνετα και με ασφάλεια.

Απλά σου θύμισα τι γινόταν τόσα χρόνια που και πληρώναμε, και κινδυνεύαμε.

Εν μέρει είναι λογικό το επιχείρημά σου, αλλά αν το δεχτούμε καθολικά, αναρωτιέμαι γιατί πληρώναμε τόσες δεκαετίες για την Αθηνών-Πατρών, που κανονικά έπρεπε να σε πληρώνουν για να περάσεις από εκεί.

Για ξαναδιαβασε γιατι δεν τα διαβαζεις καλα

Διαδρομη 1 Εθνικη = 4.5 ωρες και 75 ευρω διοδια+καυσιμο

Διαδρομη 2 (που προτεινει ο φιλος) = 5.5 ωρες και ποσα ευρω?

το δ ειναι το κερδος σε ευρω. Ειναι τοσο μεγαλο το δ ωστε να δικαιολογει τις εξτρα 2 ωρες στο δρομο και το ρισκο? Και κυριως την ταλαιπωρια πχ της διαδρομης Λαμια-Λαρισα μεσω Δομοκου ?

 

Ουτε και εμενα μ'αρεσει να πληρωνω τοσα διοδια και μαλιστα χωρις να ειναι αναλογικα (ανα χλμ) αλλα δεν θα παραλογιζομαστε για να κανουμε το ασπρο-μαυρο.

Εθνικη σημαινει ουτε 1 λεπτο στο αντιθετο ρευμα - ολες οι υπολοιπες διαδρομες ενεχουν κινδυνο

 

 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 hours ago, JOHNX2 said:

Σημερα ανεβαινω Βεροια, θα ακολουθησω το δρομολογιο με τα ελαχιστα διοδια.
Διαδρομη απο Αθηνα προς Θεσσαλονικη.

Διοδια Αφιδνων --> Βγαινω απο Αγ. Στεφανο και ξαναμπαινω στην ΕΟ μετα την Αυλωνα.

Διοδια Θηβας --> Τα πληρωνω διοτι το καφε 90 εκλεισε.

Διοδια Τραγανας --> Βγαινω στην εξοδο της Μαλεσινα, κινουμε προς Προσκυνα και ξαναμπαινω στην ΕΟ απο την Αταλαντη

Διοδια Αγιας Τριαδας --> Βγαινω απο τα πλευρικα διοδια του Μωλου (0.30 ευρω) και ξαναμπαινω στην ΕΟ απο τον κομβο στο BP πρατηριο.

Λαμια - Λαρισα παω απο Δομοκο και απολαμβανω οδηγηση γλιτωνοντας και περιπου 35 χιλιομετρα.

Μετα την Λαρισα πληρωνω 2 διοδια για ν' απολαυσω τα νεα τουνελ στα τεμπη και βγαινω απο την εξοδο Μακρυχωριου μετα την Κατερινη.

Εν συνεχεια μεσω επαρχιακου κινουμαι προς Αλεξανδρεια, στον κομβο της Αλεξανδρειας μπαινω στην Εγνατια Οδο και μετα απο 10 λεπτα ειμαι στην Βεροια.

Με νορμαλ ταχυτητες το ταξιδι ειναι 5.5 ωρες.

αν εννοείς τα goodys στην Ανθήλη, νομίζω ότι είχε κλείσει η πρόσβαση στην ΝΕΟ

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 μήνες μετά...

Γεια σας παιδιά. Μπορεί να μου πει κάποιος σε ποια σημεία της εθνικής υπάρχουν παράδρομοι χωρίς διόδια εισόδου-εξόδου. Στο τελευταίο μου ταξίδι ξεσκίστηκα να πληρώνω! Έλεος πια το έχουν παρακάνει με τα διόδια!

Ευχαριστώ.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συμφωνα με νομο ειναι υποχρεωτικο ολα τα διοδια να εχουν παραδρομους, οι αλητες μεχρι και πριν λιγο καιρο κρατουσαν πολλους  δρομους χωματοδρομους επιτιδες! Υπηρχε τοπικ εδω αναλυτικο με παραδρομους αν το θυμαται να το βαλει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οσες φορες εχω παει σε δρομο εκτος διοδιων (ακομα και Αττικης Οδου) εχω σπασει το αυτοκινητο μου (οκ οχι κυριολεκτικα αλλα με τοσες λακουβες σιγουρα καποια φθορα γινεται).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 hours ago, Lacepo said:

Συμφωνα με νομο ειναι υποχρεωτικο ολα τα διοδια να εχουν παραδρομους, οι αλητες μεχρι και πριν λιγο καιρο κρατουσαν πολλους  δρομους χωματοδρομους επιτιδες! Υπηρχε τοπικ εδω αναλυτικο με παραδρομους αν το θυμαται να το βαλει.

ποιό νόμο;

έχει παραδρόμους η Ιόνια,η Εγνατία, η Ολυμπία ή ο Μορέας;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...