Προς το περιεχόμενο

Γεροντική Άνοια και Alzheimer σε δικούς μας - Τρόποι αντιμετώπισης!


LiquidTroll

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ανοίγω αυτό το νήμα, για να ανταλλάσουμε πληροφορίες όσοι έχουμε δικούς μας ανθρώπους με τέτοια πάθηση.

Επίσης, όσοι έχουν εμπειρία πάνω σε αυτό το θέμα να μας δίνουν συμβουλές.

Ό πατέρας μου, 81 χρονων, εδώ και 3-4 χρόνια αντιμετωπίζει αυτό το πρόβλημα.

Μίλησα με έναν γιατρό που εμπιστεύομαι, και μου είπε ότι στην Γαλλία τα αντι-ανοϊκα, τα έχουν σχεδόν καταργήσει, καθώς με μελέτες είδαν ότι δεν κάνουν τίποτε!

Δυστυχώς, ζούμε καθημερινά σουρεάλ στιγμές, όπου με ρωτάει "Τι κάνει ο πατέρας σου, ζεί ακόμα?"

Υπάρχουν στιγμές που έχει άσχημα παραλληρήματα, με βρισιές και θυμό, και να θέλει να φύγει απο το σπίτι. Οπότε μια ολοκληρη οικογένεια κλειδώνουμε πόρτες και προσπαθούμε

να τον ηρεμήσουμε.Υπάρχουν στιγμές που χάνει τελείως την αίσθηση της πραγματικότητας και είναι εντελώς χαμένος.

Υπάρχουν και καλές ημέρες, που είναι κάαααπως διαυγής, και τον παίρνω να περπατήσουμε, και καθόμαστε να πιουμε εναν καφέ.

Εκεί τον συζητάω όσο μπορώ, αλλα δυστυχώς σοβαρή κουβέντα δεν μπορείς να κάνεις μαζί του. Του λες ΝΑΙ ΝΑΙ, καθώς όσα λέει δεν βγάζουν νοημα.

Παρόλο που έχει ξεχάσει ακομα και πως πλένουμε τα δόντια μας, ή πως κάνουμε μπάνιο( αναγκαζόμαστε να τον πλένουμε ή να τον βοηθάμε να πλυθεί...),

θυμάται τα παιδικά του χρόνια, και παθαίνει κρίσεις, καθώς θέλει να τον πάμε στο χωριό του να βει τον πατέρα του!

Ο γιατρός μας έδωσε το Seroquel,  το οποίο είναι αντιψυχωτικό, αλλα και πάλι δεν λέει να ηρεμήσει.

Του δίνουμε όλη την αγάπη μας, αλλα έχει γίνει πολύ κουραστικό για όλους μας! Εξαντλητικό θα έλεγα!

Τις τελευταίες ημέρες έχει αναπτύξει φοβίες, ότι θέλουμε να τον χτυπήσουμε, ότι θα του κάνουμε κακό,  και λοιπά.

Θα ήθελα τις συμβουλές σας, όσοι έχετε αντιμετωπίσει τέτοιο πρόβλημα, όσοι γνωρίζετε, μην αρχίσετε τις "επιστημονικές"  φιλοσοφίες σας παρακαλώ.

Επίσης, αν μπορούμε, να βοηθήσουμε και όποιον άλλο αντιμετωπίζει το ίδιο πρόβλημα!

Thanx :)

  • Like 9
  • Sad 26
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 184
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Είχα μητέρα και πεθερά με το πρόβλημα και Δυστυχώς δεν αντιμετωπίζεται, απλά όπως είπε και ο προηγούμενος υπομονή. Τρέμω στην ιδέα ότι υπάρχει πιθανοτητα να το πάθω και εγώ 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ψαξε Dementia NHS . ΠΧ https://www.nhs.uk/conditions/dementia/carers/ https://www.nhs.uk/conditions/dementia/symptoms/

Λόγω εργασίας έχω έρθει αντιμέτωπος με άτομα με άνοια είναι δύσκολη κατάσταση.Θα σε βοηθήσει αν καταλάβεις πως περίπου δουλευει η αρρώστια αυτή. 

https://www.caregiver.org/caregivers-guide-understanding-dementia-behaviors 

Δεν είναι κάτι που μπορείς να το κάνεις στον ελεύθερο χρόνο σου,θέλει κάποιον να ασχολείται συνέχεια μαζί του καθώς όπως λες είναι σε προχωρημένο στάδιο.

Χανει σταδιακά την μνημη του απο τα πρόσφατα και γυρνάει σε παλιοτερες μνημες,χάνει την μνημη του αντίστροφα απο ότι την απέκτησε.Ξεκινά πχ ότι δεν θυμάται ότι έχει παιδιά μετά δεν θυμάται ότι έχει παντρευτεί,μετά ότι είναι ακόμα έφηβος,παιδί,ψάχνει τους γονείς του.

Σημαντικό να ξέρουν όλοι ότι ακόμα και αν δεν τους γνωρίζει ξέρει πόσο σημαντικοί του είστε ,δεν ξέρει ο εγκέφαλος αλλά το ξέρει η καρδιά του.Πχ για αυτό μπορεί να μην αναγνωρίζει την κορη του και να της απευθύνεται σαν την γυναίκα του ή την μητερα του.

Σε δυο περιπτώσεις που ήταν ανάλογη με την δικιά σου,να μην κοιμάται το βράδυ,να έχει τάσεις φυγής απο το σπίτι κλπ ο γιατρός έγραψε mementine, https://www.webmd.com/alzheimers/guide/medicines-to-treat-dementia ,πάει ανάλογα και με την περίπτωση βέβαια

Γενικές συμβουλές :οσο πιο ήσυχο περιβάλλον γίνεται ,αυξάνονται τα επίπεδα ευαισθησίας στους ήχους και στο φως σε τρομερό βαθμό.Οσο πιο αναπαυτικά ρούχα και παπούτσια γίνεται ,νιώθουν οτι τα πόδια τους έχουν καρφιά απο κάτω για αυτό και τα σέρνουν.Προσοχή να τρώει και να πίνει πολλά υγρά.Αν δείτε ότι ενώ εχει το πιάτο μπροστά του δεν τρώει είναι γιατί δεν το "βλέπει " το φαγητό στο πιάτο,δοκιμάστε με κόκκινο πιάτο ,λένε ότι κάνει μεγαλύτερη αντίθεση και βλεπουν καλύτερα το φαγητό. 

Αν θυμηθω κάτι αλλο θα στο γράψω.Καλό κουράγιο σε όλους σας.

  • Like 15
  • Thanks 7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δυστυχώς η άνοια είναι πολύ δύσκολη περίπτωση για τα υπόλοιπα μέλη της οικογένειας.

ο παππούς μου 94 χρονών, δεν το εχει χαμενο τελειως, συννενοείται για να πάρει τα φαρμακα, τα παίρνει μόνος του και θυμάται τι πρεπει και πότε, παει τουαλέτα, τρώει μόνος του και αν του πεις κάτσε εδώ θα πάμε μια βόλτα και κάθετε χωρίς να κάνει αυτά που κάνουν άλλες περιπτώσεις, όπως ανοίγουν βρύσες και τρέχουν, φεύγουν από το σπίτι και τους ψάχνουν.

Το πρόβλημα όμως είναι ότι γυρίζει πολύ στα παλιά, αμα πιάσει τις ιστορίες από το στρατό δεν σε αφήνει, ΄ιστορίες απο τα παιδικά του χρόνια, τις έχω ακούσει 2335327928374763 φορές, δεν θυμάται ότι τις έχει ξαναπεί. Και πρέπει να του δώσεις σημασία, καθώς όπως είπα δεν το έχει χάσει τελείως, για λόγους ευγένειας. 

Όπως καταλαβαίνεις, βασανίζομαι εξίσου και συμπονώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν είχα διαβάσει ποτέ τι είναι αυτή η αρρώστια πέραν από την ονομασία της που την έχω ακουστά. Πάντως με τρόμαξαν λίγο όσα διάβασα, διότι αρκετά από αυτά τα συμπτώματα τα έχει η μητέρα μου σε κάποιο βαθμό πολύ ή λίγο, είναι 56 ετών και έχει περάσει διάφορα πιθανόν ψυχολογικά, της έχω πει να πάει σε ψυχίατρο να εκτιμήσει τι γίνεται αλλά δεν θέλει.

  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα, μονο υπομονη και συνεχη ενημερωση μπορουν να βοηθησουν το πασχοντα και του φροντιστες. Υπαρχουν διαφορες ΜΚΟ που προσφερουν εθελοντικα  προγραμματα ενημερωσης, προληψης, βοηθειας κατ ´οικον, χωρις κανενα κοστος στους εμπλεκομενους. Δεν γνωριζω σε ποια πολη εισαι για να μπορεσω να σε καθοδηγησω. Εγω ως εργαζομενος σε φορεα εστιασμενο στην ανοια και στις συγγενεις διαταραχες, θα σε προτεινα να αναζητησεις βοηθεια, καθως καθε πασχοντας ειναι μια διαφορετικη περιπτωση, επομενως πρεπει να υπαρξει μια προσωποκεντρικη παρεμβαση. Ειμαι στη διαθεση σου και σε οποιονδηποτε αλλο συμφορουμιτη θελησει καποια περιατερω βοηθεια. Η διπλωματικη μου εργασια στο μαστερ ηταν η νοσος alzheimer και η αξιολογηση παρεμβασης.

5 λεπτά πριν, Βασίλης_29 είπε

Δεν είχα διαβάσει ποτέ τι είναι αυτή η αρρώστια πέραν από την ονομασία της που την έχω ακουστά. Πάντως με τρόμαξαν λίγο όσα διάβασα, διότι αρκετά από αυτά τα συμπτώματα τα έχει η μητέρα μου σε κάποιο βαθμό πολύ ή λίγο, είναι 56 ετών και έχει περάσει διάφορα πιθανόν ψυχολογικά, της έχω πει να πάει σε ψυχίατρο να εκτιμήσει τι γίνεται αλλά δεν θέλει.

Φιλε βασιλη, υπαρχουν μελετες που εχουν εμφανιζουν συσχετιση π.χ καταθλιψης με την ανοια. Η προταση μου ειναι να επισκεφτειτε ενα φορεα ΜΚΟ οπου γινονται τεστ μνημης, διαγνωστικα εργαλεια καταθλιψης κτλ. Ισως σε εναν τεροιο χωρο ο οποιος δεν θυμιζει ιατρειο να προσελθει η μητερα σου.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η αδερφή μου δουλέυει σε Ιδιωτική Κλινική (Αθηνα) και έχουμε τους γιατρους εκει, και συννενοουμαστε, δωξα τω Θεώ.

Αυτό που θέλω να ρωτήσω, αν στους δήμους γίνεται αυτό που έχω ακούσει, κάποιο πρόγραμμα, κάτι να τον πηγαίνουμε,

κάποια βοήθεια κατ'οικον.

Να περνάει στον Εοππυ ομως, δεν ήμαστε τώρα για ιδιωτικές λύσεις, είναι πανάκριβες!

Το μαμησι το τρώει η μητέρα μου εν πρωτοις, και εν συνεχεια εμεις. Παρακαλάμε να μην πέσει κάτω, γιατί εκει μπλέκεις πάρα πολύ περισσότερο.

Εαν υπάρχουν προγράμματα, αυτό θέλω να βρω.....!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και οι δυο γονεις μου λιγο πριν φυγουν εμφανισαν ανοια , ευτυχως δεν τραβηξε πολυ η κατασταση τους γιατι εφυγαν σχετικα γρηγορα , ο ενας στους 6 μηνες και ο αλλος στους 3 μηνες , μονο υπομονη οσο γινεται , καθως και τα φαρμακα πραγματι δεν βοηθουν ουσιαστικα , θα φανει καπως αυτο που θα γραψω αλλα σε αυτες τις περιπτωσεις ειναι προτιμωτερο ο ανθρωπος να φευγει γρηγορα  για να μην βασανιζεται ουτε ο ιδιος αλλα ουτε και οι αμεσα εμπλεκομενοι

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, Βασίλης_29 είπε

Δεν είχα διαβάσει ποτέ τι είναι αυτή η αρρώστια πέραν από την ονομασία της που την έχω ακουστά. Πάντως με τρόμαξαν λίγο όσα διάβασα, διότι αρκετά από αυτά τα συμπτώματα τα έχει η μητέρα μου σε κάποιο βαθμό πολύ ή λίγο, είναι 56 ετών και έχει περάσει διάφορα πιθανόν ψυχολογικά, της έχω πει να πάει σε ψυχίατρο να εκτιμήσει τι γίνεται αλλά δεν θέλει.

Να σημειώσουμε ότι το Alzheimer το παθαίνει κάποιος απο μικρή ηλικία.

Η άνοια, είναι στην ουσία το ίδιο, αλλα το παθαίνεις λόγω γήρατος.

Το μυαλό κιμάς....

  • Like 2
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, LiquidTroll είπε

Η αδερφή μου δουλέυει σε Ιδιωτική Κλινική (Αθηνα) και έχουμε τους γιατρους εκει, και συννενοουμαστε, δωξα τω Θεώ.

Αυτό που θέλω να ρωτήσω, αν στους δήμους γίνεται αυτό που έχω ακούσει, κάποιο πρόγραμμα, κάτι να τον πηγαίνουμε,

κάποια βοήθεια κατ'οικον.

Να περνάει στον Εοππυ ομως, δεν ήμαστε τώρα για ιδιωτικές λύσεις, είναι πανάκριβες!

Το μαμησι το τρώει η μητέρα μου εν πρωτοις, και εν συνεχεια εμεις. Παρακαλάμε να μην πέσει κάτω, γιατί εκει μπλέκεις πάρα πολύ περισσότερο.

Εαν υπάρχουν προγράμματα, αυτό θέλω να βρω.....!

Οχι στους δημους π.χ η εταιρια alzheimer hellas διοργανωνει προγραμμα νοητικης ενδυναμωσης, γυμναστικης, συμβουλευτικης, ψυχολογικης υποστηριξης κτλ που βοηθουν πασχοντες και φροντιστες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, LiquidTroll είπε

Να σημειώσουμε ότι το Alzheimer το παθαίνει κάποιος απο μικρή ηλικία.

Η άνοια, είναι στην ουσία το ίδιο, αλλα το παθαίνεις λόγω γήρατος.

Το μυαλό κιμάς....

Πόσο καιρό πήρε η επιδείνωση σε αυτό το σημείο που λες; Πότε ξεκίνησαν και τι συμπτώματα είχε πρώτα; Ρωτάω από προσωπικό ενδιαφέρον

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, jimmyl είπε

Και οι δυο γονεις μου λιγο πριν φυγουν εμφανισαν ανοια , ευτυχως δεν τραβηξε πολυ η κατασταση τους γιατι εφυγαν σχετικα γρηγορα , ο ενας στους 6 μηνες και ο αλλος στους 3 μηνες , μονο υπομονη οσο γινεται , καθως και τα φαρμακα πραγματι δεν βοηθουν ουσιαστικα , θα φανει καπως αυτο που θα γραψω αλλα σε αυτες τις περιπτωσεις ειναι προτιμωτερο ο ανθρωπος να φευγει γρηγορα  για να μην βασανιζεται ουτε ο ιδιος αλλα ουτε και οι αμεσα εμπλεκομενοι

Συμφωνώ απολύτως 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, fylatos είπε

Πόσο καιρό πήρε η επιδείνωση σε αυτό το σημείο που λες; Πότε ξεκίνησαν και τι συμπτώματα είχε πρώτα; Ρωτάω από προσωπικό ενδιαφέρον

Εεε κοιτα, αντιμετώπισε πρώτα ένα θέμα καρδιακό, και του βάλαμε βηματοδότη.

Τα πρώτα συμπτώματα που θυμάμαι ήταν η ακοή. Δεν άκουγε καλά. το ίδιο και ο παπους μου που έφυγε απο άνοια.

Οταν ένας άνθρωπος αρχίζει να ξεχνάει πράγματα, οχι όπως ξεχνάμε εμείς λόγω άγχους ή αφηρημάδας, αλλα να ξεχνάει καθημερινά πράγματα,

είναι σημάδι.......η χοντρη επιδείνωση ήρθε τον τελευταίο χρόνο......

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...