Προς το περιεχόμενο

Γεροντική Άνοια και Alzheimer σε δικούς μας - Τρόποι αντιμετώπισης!


LiquidTroll

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 ώρες πριν, LiquidTroll είπε

Εεε κοιτα, αντιμετώπισε πρώτα ένα θέμα καρδιακό, και του βάλαμε βηματοδότη.

Τα πρώτα συμπτώματα που θυμάμαι ήταν η ακοή. Δεν άκουγε καλά. το ίδιο και ο παπους μου που έφυγε απο άνοια.

Οταν ένας άνθρωπος αρχίζει να ξεχνάει πράγματα, οχι όπως ξεχνάμε εμείς λόγω άγχους ή αφηρημάδας, αλλα να ξεχνάει καθημερινά πράγματα,

είναι σημάδι.......η χοντρη επιδείνωση ήρθε τον τελευταίο χρόνο......

Η καρδιααγγειακη δυσλειτουργια ειναι σοβαρος παραγων . Επιβαρυντικοι παραγοντες ειναι η υπερλιπιδαιμια, υψηλη χοληστερινη, υπερταση, διαβητης, χτυπηματα στο κεφαλι, στις γυναικες επισης προσμετρωνται εκτρωσεις, γεννες.

Επεξ/σία από mitskitsamal
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 184
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

εχω τον πατερα μου 8 χρονια με εγκεφαλικο αναπηρο στο κρεβατι-καροτσι, με σημαδια ανοιας, φιλε μου κανενας δεν μπορει να βοηθησει αυτους τους ανθρωπους, οτι και να λενε ειναι μονο για πωλησεις φαρμακων, αντιτιμο γιατρικων αμπελοφιλοσοφιων, μια τεραστια βιομηχανια, πρωτα με τον πλεον εξελιγμενο τροπο ζωης που μας επενβαλαν μας καταστρεφουν εγκεφαλικα,ενω μας τα εχουν παρει ολα τα φραγκα ,ε φορους και τετοιες μλκς, και μετα οταν ερθει η στιγμη να διαλυθει ο ανθρωπος, τοτε στα ξαναπερνουν με την περιβοητη ιατροφαρμακευτικη αγωγη, των ανωτερων εξιδικευμενων ιατρων της ελλαδας, σφηξε τα δοντια, ξεκουραζε την μανα σου, οσο περισσοτερο μπορεις, δεν μπορεις να κανεις τιποτα αλλο, καλη δυναμη σε ολους μας

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμένα η γιαγιά μου πρώτα έπαθε ένα εγγεφαλικο επεισόδιο που την έκανε σχεδόν τυφλή και μετά ξεκίνησε η κάθοδος... Σε σημείο βίας δλδ να χτυπάει όποιον πηγαίνε να την φροντίσει και να φεύγει συνέχεια από το σπίτι. Στο τέλος όσο περίεργο και αν ακουστεί , όταν πλέον έφυγε από τη ζωή ήταν σαν ανακούφιση, η γιαγιά μου είχε πεθάνει χρόνια πριν, πλέον ζούσε σαν ένας άλλος άνθρωπος. Ίσως η χειρότερη μοίρα σε άνθρωπο να καταλήξει έτσι. Αντιμετώπιση σε βαριές περιπτώσεις δυστυχώς είναι μόνο η υπομονή

Φίλε πραγματικά κρατά στο μυαλό σου τις καλές στιγμές και μην αφήνεις αυτή την κωλοασθενεια να σου τις αφαιρέσει. Επίσης αυτές οι στιγμές διαύγειας είναι πολύ άσχημες γιατί εκεί που νομίζεις ότι επανήλθε μια κανονικότητα , εν τέλει χειροτερεύει η κατασταση. Ο θυμός πάντως δεν ξέρω από πού πηγάζει πραγματικά... 

  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 λεπτά πριν, LiquidTroll είπε

Εεε κοιτα, αντιμετώπισε πρώτα ένα θέμα καρδιακό, και του βάλαμε βηματοδότη.

Τα πρώτα συμπτώματα που θυμάμαι ήταν η ακοή. Δεν άκουγε καλά. το ίδιο και ο παπους μου που έφυγε απο άνοια.

Οταν ένας άνθρωπος αρχίζει να ξεχνάει πράγματα, οχι όπως ξεχνάμε εμείς λόγω άγχους ή αφηρημάδας, αλλα να ξεχνάει καθημερινά πράγματα,

είναι σημάδι.......η χοντρη επιδείνωση ήρθε τον τελευταίο χρόνο......

Εμείς έχουμε ένα θέμα σαν απώλεια προσοχής αυτή τη στιγμή. Δεν θα το χαρακτήριζα απώλεια βραχυπρόθεσμης μνήμης γιατί υπάρχουν θέματα που τα συζητά εβδομάδες μετά με άμεση ανάκληση. Αλλά υπάρχουν κι άλλα θέματα που απλά σε ρωτάει ξανά και ξανά και λέει ααααα ναι. Κυρίως μικροπραγματα. Δεν ξεχνάει όμως πχ να ξυρίζεται κάθε πρωί, να χτένιζεται, θυμάται να μαγειρεύει και να βάζει προγράμμα τι και πώς πρέπει να ψωνίσει, μπορεί όμως να ξεχάσει να βγάλει το ψωμί από τον φούρνο. 

Επίσης επαναλαμβάνει παλιές ιστορίες που μας τις έχει πει. 

Είχε ένα σοβαρό θέμα υγειάς που μπορεί να του προκαλέσε κάποιο εγκεφαλικό που εξηγεί όλα τα παραπάνω αλλά ως ιατρός ο ίδιος το αρνείται.

Είναι έτσι με αναλαμπές και χειρότερες μέρες εδώ και 2-3 χρόνια.

Δεν είναι 100% καλά πάντως αυτό το λέμε όλοι και ο ίδιος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από ότι φαίνεται το εγγεφαλικο είναι ο παράγοντας που ξεκινάει την καθοδική πορεία. Το κακό είναι ότι υπάρχει κληρονομικότητα στη νόσο οπότε έχετε το νου σας γενικά με πίεση και ζάχαρο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, LittyMeek είπε

Από ότι φαίνεται το εγγεφαλικο είναι ο παράγοντας που ξεκινάει την καθοδική πορεία. Το κακό είναι ότι υπάρχει κληρονομικότητα στη νόσο οπότε έχετε το νου σας γενικά με πίεση και ζάχαρο

Το εγκεφαλικό πιθανότατα να είναι και αποτέλεσμα του αδυνατίσματος της δομής του εγκεφάλου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Ukforthemoment είπε

Το εγκεφαλικό πιθανότατα να είναι και αποτέλεσμα του αδυνατίσματος της δομής του εγκεφάλου.

Πιθανόν, γιατί όντως και πριν από αυτό η γιαγιά ήταν αυτό που λέμε αφελής, όμως μπορούσε άνετα να ζήσει μόνη της  όμως μετά το εγγεφαλικο άλλαξαν τα πάντα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τα 7 στάδια του alzheimer. ψαχτείτε και δειτε σε ποιο σταδιο βρισκεται. το 7 ειναι ο δεν τρωω-πινω-κατουραω-φαρμακα. ολα απο σωληνακια πλεον και μονιμα ξαπλα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ή δικιά μου μητέρα ήταν υγιέστατη ,αλλά η κατηφόρα ξεκίνησε όταν χάσαμε τον πατέρα μου αναπάντεχα μέσα σε 2 ημέρες. Πολλές φορές ένα γεγονός μπορεί να επιτυγχάνει τη νόσο 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Και εγώ έχω την γιαγιά μου, κατά 60 έως 70 της εκατό έχει χάσει την μνημη της, μας θυμάται αλλά μόνο αυτό. Έχει χάσει εδώ και ενα χρόνο την ενσυναισθηση της δηλαδή δεν ενδιαφέρεται ποια να ρωτήσει τίποτα για εμάς, και δεν παίρνει ποια ποτέ τηλέφωνο να δει τι κάνουμε. Έχει αναπτύξει έμμονες με το φαγητό καθώς ενώ έχει πάντα ένα ψυγείο γεμάτο φαγητό δεν ενδιαφέρεται να το καταναλώνει εκτός αν πάμε εμείς να φάμε μαζί. Πέραν αυτού πάει μόνη τουαλέτα αλλά δεν κάνει μπάνιο ποια ούτε καθαριζει το σπίτι της. Προσέχετε όσοι έχετε ηλικιωμένους με την πάθηση το χειμώνα όχι σόμπες αλογόνου ή χαλαζία γιατί ξεχνιούνται και κανουν πληγές στα πόδια από τη θερμότητα. Εμείς πέρσι και πρόπερσι είχαμε πάει στο νοσοκομείο με μικρά εγκαύματα στα πόδια. Καλύτερα σόμπες όπως λαδιού που δεν εκπέμπουν υψηλή θερμοκρασία μόνο προς μια κατεύθυνση.

Επεξ/σία από SpirtouLisS
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ξεκινάμε με το γεγονός ότι η ασθένεια (σε όλες τις παραλλαγές της) είναι ανίατη.

Τα 2-3 φάρμακα (δραστικές ουσίες) που υπάρχουν έχουν στόχο την επιβράδυνση της νόσου. Δεν υπάρχει επιστροφή, η μόνη ελπίδα (στα αρχικά στάδια) είναι μια κάποια σταθεροποίηση του ασθενούς, η αυτοεξυπηρέτηση, κλπ.

Στον πατέρα μου (84 σήμερα) ξεκίνησε πριν 4 χρόνια με χαρακτηριστικό σύμπτωμα να μην βρίσκει τις λέξεις για να περιγράψει κάτι. Στη συνέχεια τα γνωστά: σταδιακή απώλεια μνήμης, απάθεια, ένταση στοιχείων του χαρακτήρα, απομόνωση, κλπ. Βοηθά η άσκηση (ακόμα και το απλό περπάτημα, να βγαίνει π.χ. κάθε μέρα με συνοδεία μια βόλτα).

Από ένα στάδιο και μετά, είναι απαραίτητη η βοήθεια προς τον φροντιστή του ασθενούς (σύζυγο, παιδί) αλλιώς κινδυνεύει να καταρρεύσει ψυχικά και σωματικά χωρίς να το καταλάβει.

Υπάρχουν διάφοροι οργανισμοί για τη νόσο, π.χ. ΝΕΣΤΩΡ. Μην περιμένετε θαύματα, διαχείριση γίνεται ανάλογα με τον ασθενή και πόσο δεκτικός είναι.

 

Άτιμο πράγμα η νόσος, κάθε χρόνο αυξάνονται οι ασθενείς στον Δυτικό κόσμο και οι προβλέψεις σε 10-20 χρόνια είναι κακές.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολύ λυπάμαι όταν διαβάζω για αυτή την νόσο. Ο παππούς μου, τον οποίο υπεραγαπω, το έπαθε προ 8-9 χρόνων. Δυστυχώς όταν ξεκίνησε ήμουν εκεί και το έζησα όλο. Στην αρχή έβριζε ασταμάτητα χωρίς λόγο, έβλεπε φανταστικά πράγματα και μ έλεγε να του τα δώσω, νευριάζει όπως ποτέ δεν τον είχα δει και γενικά κάποια πράγματα τα οποία με κατατρομαξαν. Με το πέρασμα του χρόνου και με τα φάρμακα έχει ηρεμήσει τελείως, και θυμάται τα πολύ βασικά πράγματα, όπως το ποιοι είμαστε η οικογένεια, το όνομα μου και ελάχιστες πραγματικές αναμνήσεις. Το όλο σκηνικό που περιγράφει ο ts το έζησα κανένα χρόνο, αλλά και το τωρινό είναι το ίδιο άσχημο. Να βλέπεις τον άνθρωπο σου σαν ζόμπι λόγω των φαρμάκων δεν είναι λύση. Μέσα σε αυτά τα χρόνια οποία θεραπεία έχει δοκιμάσει έχει αποτύχει δυστυχώς. Θέλει υπομονή αλλά και πολύ κούραση, σωματική και πνευματική γτ δεν είναι το θέαμα ωραίο. 

Πραγματικά διάβασα κάτι παραπάνω που το σκέφτομαι κάθε μέρα. Τρέμω στην ιδέα να το πάθω στο μέλλον. Πόσο μάλλον που είναι και κληρονομικό. Κουράγιο εύχομαι σε όσους έχουν συγγενείς με αυτή την πάθηση γιατί δεν γίνεται κάτι περισσότερο. 

Με είχε αγγίξει μια διαφήμιση, ανάρτηση (δεν θυμάμαι τι) με ένα παιδάκι που ρώταγε την γιαγιά του γιατί προσέχει τον παππού του αφού αυτός δεν την θυμάται και του απάντησε αυτή, δεν έχει σημασία θυμαμαι εγώ ποιος είναι. 

 

  • Like 6
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τελικά το χειρότερο που μπορεί να σου συμβεί είναι να γεμίζεις το κεφάλι σου με άχρηστα δεδομένα που θα αλλάξουν την επόμενη ώρα, να σε μαθαίνουν από μωρό να ζεις με αυτόν τον τρόπο, να ξοδεύεις την ζωή σου με άχρηστα μελλοντικά σκουπίδια, και να ξεχνάς ότι το να ζήσεις σαν άνθρωπος  και ελεύθερος,   είναι σημαντικότερο από όλα αυτά, και τελικά όταν θα το συνειδητοποιήσεις αυτό θα βρίσκεσαι ήδη σε κάποιο κρεββάτι νοσοκομείου περιμένοντας να πεθάνεις άδειος από ζωή, αλλά γεμάτος από σκουπίδια.

Όσο είσαστε νέοι αλλάξτε τρόπο ζωής, αυτό που ζείτε δεν είναι εξέλιξη, είναι υποβάθμιση,  όποιος θέλει να το συζητήσουμε θα τον ακούσω με προσοχή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, xxatziva είπε

τα 7 στάδια του alzheimer. ψαχτείτε και δειτε σε ποιο σταδιο βρισκεται. το 7 ειναι ο δεν τρωω-πινω-κατουραω-φαρμακα. ολα απο σωληνακια πλεον και μονιμα ξαπλα.

Είχα δει άτομο σε αυτή τη κατάσταση ,το θεωρούσα τραγικά μάταιο. 

 Αργότερα έμαθα ότι οι γιατροί το θεωρούσαν επίσης και είχαν προτείνει έναν ανώδυνο τρόπο ευθανασίας,η οικογένεια δυστυχώς αρνήθηκε λόγω θρησκευτικών πεποιθήσεων γιατί κατά τη γνώμη τους ήταν φόνος. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...