Προς το περιεχόμενο

Γεροντική Άνοια και Alzheimer σε δικούς μας - Τρόποι αντιμετώπισης!


LiquidTroll

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Πέρασα παρόμοια κατάσταση λίγους μήνες πριν κλείσω τα 18 με τον παππού μου που έπαθε εγκεφαλικό και αρκετά χρόνια πριν σταδιακά με την γιαγιά μου που έπεσε στο κρεβάτι. Θυμάμαι να πηγαίνω να ταισω την γιαγιά μου και να με λέει να την σηκώσω γιατί έπεσε στην άκρη του δρόμου και δεν μπορούσε να σηκωθεί. Σε κάποιες φάσεις δεν θυμόταν ακόμη και μένα τον ίδιο και έβαζα τα κλάματα. Με τον παππού μου που τον έζησα μέσα στο σπίτι αυτούς τους 6 μήνες που έζησε μετά το εγκεφαλικό, ήταν σχεδόν ακαριαία η μετάβαση του από την κανονικότητα στην άνοια. Λίγες ώρες μετά το εγκεφαλικό επεισόδιο ξεκίνησε να ξεχνάει πράγματα και λίγες μέρες μετά ξεκίνησε να γίνεται επιθετικός και να προσπαθεί να σηκωθεί από το κρεβάτι για διάφορους λόγους. Ακόμη και τώρα, 9 χρόνια μετά δακρύζω και μόνο που τα σκέφτομαι. Φοβάμαι στην σκέψη ότι θα πάθουν κάτι αντίστοιχο οι γονείς μου, που προφανώς θα κάνω τα πάντα. Κουράγιο και υπομονή, τίποτα άλλο. Να τους αγαπάτε τους ανθρώπους σας λίγο παραπάνω και λίγο περισσότερο, δεν θα τους έχετε για πάντα.

Επίσης επειδή κάπου διάβασα για ευθανασία, όχι, ποτέ δεν θα το επέλεγα σαν λύση σαν φροντιστής, τώρα αν το ήθελαν αυτοί, πάλι όχι θα έλεγα, δεν θα μπορούσα να φανταστώ την ζωή μου χωρίς αυτούς τους ανθρώπους ακόμη και για αυτούς τους λίγους μήνες παραπάνω που τους έζησα. Ξέρω ότι είναι εγωιστικό αλλά αυτός είμαι.

  • Like 3
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 178
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Όλες οι ανίατες ασθενείς δυστυχώς έχουν τις ίδιες επιπτώσεις στο περιβάλλον του ασθενούς.

Τη μεγαλύτερη ταλαιπωρία αναμφισβήτητα την βιώνει ο ίδιος ο ασθενής αλλά η σταδιακή κατάπτωση- αδυναμία εξουθενώνει ψυχολογία κ το οικείο περιβάλλον.

Θεωρώ πως από τη στιγμή που δεν υπάρχει θεραπεία, και η πόρεια είναι προδιαγεγραμμένη, σωστό είναι έκαστος από εμάς όσο έχει σωας τα φρένας να έχει την δυνατότητα να επιλέξει την ευθανασία.

Πραγματικά είναι τέτοια η ταλαιπωρία που υφίσταται ο ασθενής που η ευθανασία μοιάζει το μόνο αξιοπρεπές τέλος.

Τουλάχιστον αυτό θα επιθυμούσα για τον εαυτό μου και εύχομαι στο μέλλον να δίνεται και αυτή η δυνατότητά στη χώρα μας.

Με τη σειρά μου να ευχηθώ καλό κουράγιο σε όσους δοκιμάζονται από οποίαδηποτε ανίατη ασθένεια κ εύχομαι μέσα από την καρδιά μου μια μέρα να αντιμετωπίζονται όπως ένα κρυολόγημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, LiquidTroll είπε

Να σημειώσουμε ότι το Alzheimer το παθαίνει κάποιος από μικρή ηλικία.
Η άνοια, είναι στην ουσία το ίδιο, αλλά το παθαίνεις λόγω γήρατος.

Πολύ καλή η ιδέα σου να ανοίξεις το θέμα να υπάρχει για να ανταλλάσσουμε πληροφορίες και ήδη γράφτηκαν πολύ ενδιαφέροντα σχόλια. Το παραπάνω όμως είναι μια συνήθης παρανόηση. Η άνοια (α+νοῦς) είναι η κατάσταση στην οποία μπορεί να καταλήξει κανείς από διαφορετικές νευρολογικές παθήσεις. Μία από αυτές, και ίσως η πιο διαδεδομένη, είναι η νόσος Alzheimer's (AD). Εξίσου συχνά η άνοια οφείλεται σε αγγειακά αίτια (δηλ. όταν δεν αιματώνεται καλά ο εγκέφαλος). Συνηθέστερα οι ηλικιωμένοι έχουν και τα δύο, οπότε μιλάμε για μικτής αιτιολογίας άνοια. Υπάρχουν και άνοιες που σχετίζονται με τα σωμάτια Lewy (LBD), αλλά και με την ασθένεια Parkinson's (PDD) και άλλες. Επίσης αναφέρεται και ψευδο-άνοια αμιγώς ψυχολογικής αιτιολογίας.

Ο λόγος εμφάνισης του Alzheimer's δεν είναι ακόμη απόλυτα εξακριβωμένος. Η υπόθεση που υπάρχει εδώ και χρόνια - αλλά τείνει να εγκαταλειφθεί καθότι τα φάρμακα που βασίζονται σε αυτήν δεν φαίνεται να αποδίδουν - έχει σχέση με μια πρωτεϊνη (β-amyloid) η οποία με τα χρόνια συσσωρεύεται στον εγκέφαλο. Η διαδικασία μπορεί να πάρει 15 με 20 χρόνια μέχρι να εμφανιστούν τα πρώτα συμπτώματα, επομένως να ξεκινήσει αθόρυβα από σχετικά μικρή ηλικία όπως έγραψες (π.χ. 50). Πρόσφατα αναπτύσσονται θεωρίες που αποδίδουν τη νόσο σε πορφυρομονάδες των ούλων (βακτήρια). Η καλή ψυχολογία, ο ύπνος και η διατροφή φαίνεται να έχουν μεγάλη σημασία, όπως και σε όλες τις πτυχές της ζωής.

Εγώ έχω τη μητέρα μου με Ήπια Γνωστική Διαταραχή (ΗΓΔ), που είναι το πρώιμο στάδιο της άνοιας και απ' ό,τι βλέπω είμαστε και άλλοι με γονείς στα ίδια. Τα συμπτώματα είναι πάνω-κάτω αυτά που έγραψε ο Κωνσταντίνος στην προηγούμενη σελίδα, δηλαδή ακόμη παλεύεται η κατάσταση αν και πρόβλημα υπάρχει. Έχω επιδοθεί σε αγώνα δρόμου μήπως προλάβω την εξέλιξη, όμως έχω απογοητευτεί από τους νευρολόγους που την πήγα μέχρι τώρα (καθηγητές και μη), γιατί εξήγαγαν πολύ διαφορετικά μεταξύ τους συμπεράσματα με αποτέλεσμα να μην έχω ακόμα σαφή διάγνωση. Έχω ακόμη άλλους δύο στη λίστα να επισκεφθώ. Όποιος θέλει σχετικές πληροφορίες ή πιστεύει ότι έχει βρει αξιόλογο νευρολόγο καθώς και ψυχίατρο/ ψυχολόγο ας στείλει ένα pm. Εμείς το πρώτο πράγμα που κάναμε ήταν το Folstein test (MMSE), ένα τεστάκι 30 πόντων που ποσοτικοποιεί το βαθμό του προβλήματος.  Στη συνέχεια μια μαγνητική σε τομογράφο 3 Tesla. Τώρα κοιτάζω να την πάω για PET-scan, παρακέντηση εγκεφαλονωτιαίου υγρού και για ανίχνευση πρωτεϊνών στο Παστέρ. Πιθανόν κάποια από αυτά να είναι περιττά. Επίσης αναζητώ λύσεις για να της ανεβάσω την ψυχολογία της, όπως χορούς, γυμναστική και εκδρομές.

Από φάρμακα, συχνά προτείνονται αντικαταθλιπτικά (SSRI) στην ΗΓΔ. Από αυτά, αν και παρεμφερή, έχω ακούσει ότι ενδείκνυται το Seroxat, ενώ τώρα τελευταία μου ανέφεραν το Brintellix. Όποιος έχει άποψη ας πει τι έδωσαν οι γιατροί του. Για τους έχοντες AD, κυκλοφορούν τσιρότα αναστολέων χολινεστεράσης (π.χ. ριβαστιγμίνη - Exelon). Αυτά κάνουν τίποτα; Ξανά, όποιος έχει εμπειρία ας μας γράψει αν είδε φως. Καλημέρα και καλή δύναμη σε όλους τους φροντιστές.

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, Philippe είπε

Πολύ καλή η ιδέα σου να ανοίξεις το θέμα να υπάρχει για να ανταλλάσσουμε πληροφορίες και ήδη γράφτηκαν πολύ ενδιαφέροντα σχόλια. Το παραπάνω όμως είναι μια συνήθης παρανόηση. Η άνοια (α+νοῦς) είναι η κατάσταση στην οποία μπορεί να καταλήξει κανείς από διαφορετικές νευρολογικές παθήσεις. Μία από αυτές, και ίσως η πιο διαδεδομένη, είναι η νόσος Alzheimer's (AD). Εξίσου συχνά η άνοια οφείλεται σε αγγειακά αίτια (δηλ. όταν δεν αιματώνεται καλά ο εγκέφαλος). Συνηθέστερα οι ηλικιωμένοι έχουν και τα δύο, οπότε μιλάμε για μικτής αιτιολογίας άνοια. Υπάρχουν και άνοιες που σχετίζονται με τα σωμάτια Lewy (LBD), αλλά και με την ασθένεια Parkinson's (PDD) και άλλες. Επίσης αναφέρεται και ψευδο-άνοια αμιγώς ψυχολογικής αιτιολογίας.

Ο λόγος εμφάνισης του Alzheimer's δεν είναι ακόμη απόλυτα εξακριβωμένος. Η υπόθεση που υπάρχει εδώ και χρόνια - αλλά τείνει να εγκαταλειφθεί καθότι τα φάρμακα που βασίζονται σε αυτήν δεν φαίνεται να αποδίδουν - έχει σχέση με μια πρωτεϊνη (β-amyloid) η οποία με τα χρόνια συσσωρεύεται στον εγκέφαλο. Η διαδικασία μπορεί να πάρει 15 με 20 χρόνια μέχρι να εμφανιστούν τα πρώτα συμπτώματα, επομένως να ξεκινήσει αθόρυβα από σχετικά μικρή ηλικία όπως έγραψες (π.χ. 50). Πρόσφατα αναπτύσσονται θεωρίες που αποδίδουν τη νόσο σε πορφυρομονάδες των ούλων (βακτήρια). Η καλή ψυχολογία, ο ύπνος και η διατροφή φαίνεται να έχουν μεγάλη σημασία, όπως και σε όλες τις πτυχές της ζωής.

Εγώ έχω τη μητέρα μου με Ήπια Γνωστική Διαταραχή (ΗΓΔ), που είναι το πρώιμο στάδιο της άνοιας και απ' ό,τι βλέπω είμαστε και άλλοι με γονείς στα ίδια. Τα συμπτώματα είναι πάνω-κάτω αυτά που έγραψε ο Κωνσταντίνος στην προηγούμενη σελίδα, δηλαδή ακόμη παλεύεται η κατάσταση αν και πρόβλημα υπάρχει. Έχω επιδοθεί σε αγώνα δρόμου μήπως προλάβω την εξέλιξη, όμως έχω απογοητευτεί από τους νευρολόγους που την πήγα μέχρι τώρα (καθηγητές και μη), γιατί εξήγαγαν πολύ διαφορετικά μεταξύ τους συμπεράσματα με αποτέλεσμα να μην έχω ακόμα σαφή διάγνωση. Έχω ακόμη άλλους δύο στη λίστα να επισκεφθώ. Όποιος θέλει σχετικές πληροφορίες ή πιστεύει ότι έχει βρει αξιόλογο νευρολόγο καθώς και ψυχίατρο/ ψυχολόγο ας στείλει ένα pm. Εμείς το πρώτο πράγμα που κάναμε ήταν το Folstein test (MMSE), ένα τεστάκι 30 πόντων που ποσοτικοποιεί το βαθμό του προβλήματος.  Στη συνέχεια μια μαγνητική σε τομογράφο 3 Tesla. Τώρα κοιτάζω να την πάω για PET-scan, παρακέντηση εγκεφαλονωτιαίου υγρού και για ανίχνευση πρωτεϊνών στο Παστέρ. Πιθανόν κάποια από αυτά να είναι περιττά. Επίσης αναζητώ λύσεις για να της ανεβάσω την ψυχολογία της, όπως χορούς, γυμναστική και εκδρομές.

Από φάρμακα, συχνά προτείνονται αντικαταθλιπτικά (SSRI) στην ΗΓΔ. Από αυτά, αν και παρεμφερή, έχω ακούσει ότι ενδείκνυται το Seroxat, ενώ τώρα τελευταία μου ανέφεραν το Brintellix. Όποιος έχει άποψη ας πει τι έδωσαν οι γιατροί του. Για τους έχοντες AD, κυκλοφορούν τσιρότα αναστολέων χολινεστεράσης (π.χ. ριβαστιγμίνη - Exelon). Αυτά κάνουν τίποτα; Ξανά, όποιος έχει εμπειρία ας μας γράψει αν είδε φως. Καλημέρα και καλή δύναμη σε όλους τους φροντιστές.

Καλημερα, προταση μου ειναι να επισκεφτεις καποιο κεντρο ημερας που διεξαγονται συνεδριες νοητικης ενδυναμωσης, προγραμματα γυμναστικης, συμβουλευτικη, υποστηριξη ψυχολογικη σε φροντιστες κ.α. Αν θελεις μπορω να σου προτεινω καποιον με pm, με τον οποιο εχω συνεργαστει και επαγγελματικα.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ετσι για να γελάσουμε και λίγο, σήμερα ο πατέρας μου, του είπαμε να κατεβάσει τα σκουπίδια, και βλέπουμε ότι άργησε, πάω να τον ψάξω, τον βλέπω στο απο κάτω στενό να έχει αφήσει τα σκουπίδια σε μια αυλή, και η κυρία της αυλής να του λέει :"Που τα πας αυτά?Τι μου τα αφήνεις εδώ πέρα?"

Ευτυχώς, όπως μας έχει πει και ο νευρολογος, αν ένας ανοικός έζει ζήσει πολλά χρόνια σε ένα σπίτι (35 ο πατέρας μου στο πατρικο...), ΘΑ ΓΥΡΙΣΕΙ !!

ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΧΑΘΕΙ ΓΙΑ ΛΙΓΟ, ΑΛΛΑ ΘΑ ΓΥΡΙΣΕΙ!!!

Βασικο να το ρωτήσετε αυτό στον γιατρό, για να μην τον ψάχνετε σε Amber Alert! Ο πατέρας μου έχει αργήσει πολλές φορές, και μας ανησύσηχησε, αλλά πάντα γυρίζει!

Μέχρι λίγο πιο παλιά , τον αφήναμε να πάει στο σουπερ μαρκετ να πάρει γάλα, και στον φουρνο να πάρει ψωμί. Δυσκολευόταν ελαφρώς, πχ. άφησε 15 Ευρώ στον φούρνο και έφυγε, και τον ψάχναν οι κοπέλες να του δώσουν τα ρεστα!

Σήμερα είναι μια καλή ημέρα, είναι κεφάτος και ξεκούραστος, και αρκετά διαυγης! Λέει βέβαια τα δικά του, αλλα το να βλέπεις το χαμόγελο σε αυτούς τους ανθρώπους γεμίζει και εσένα η καρδιά σου 🥰🥰

  • Like 10
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, Philippe είπε

Η άνοια (α+νοῦς) είναι η κατάσταση στην οποία μπορεί να καταλήξει κανείς από διαφορετικές νευρολογικές παθήσεις. Μία από αυτές, και ίσως η πιο διαδεδομένη, είναι η νόσος Alzheimer's (AD). Επίσης αναφέρεται και ψευδο-άνοια αμιγώς ψυχολογικής αιτιολογίας.

 Η υπόθεση που υπάρχει εδώ και χρόνια - αλλά τείνει να εγκαταλειφθεί καθότι τα φάρμακα που βασίζονται σε αυτήν δεν φαίνεται να αποδίδουν - έχει σχέση με μια πρωτεϊνη (β-amyloid) η οποία με τα χρόνια συσσωρεύεται στον εγκέφαλο. Η διαδικασία μπορεί να πάρει 15 με 20 χρόνια μέχρι να εμφανιστούν τα πρώτα συμπτώματα, επομένως να ξεκινήσει αθόρυβα από σχετικά μικρή ηλικία όπως έγραψες (π.χ. 50). Η καλή ψυχολογία, ο ύπνος και η διατροφή φαίνεται να έχουν μεγάλη σημασία, όπως και σε όλες τις πτυχές της ζωής.

Από φάρμακα, συχνά προτείνονται αντικαταθλιπτικά (SSRI)

Πολύ σωστά Φίλλιππε. Υπάρχει μία παρανόηση σχετικά με την άνοια και το Alzheimer's Disease. Η ομπρέλα άνοια περιλαμβάνει όλες τις εκφυλιστικές νόσους του εγκεφάλου.To Alzheimer's είναι μια από αυτές και κατά την γνώμη μου, η χειρότερη. Δεν υπάρχει γυρισμός. Δεν υπάρχει φάρμακο που θα το καθυστερήσει ή θα αναστρέψει τα συμπτώματα. Τα φάρμακα στα αρχικά στάδια βελτιώνουν τα συμπτώματα, δεν το καθυστερούν.

Η διάγνωση του Alzheimer's γίνεται με απεικονιστική μέθοδο -μαγνητική τομογραφία - και επομένως, δυστυχώς, δεν έχεις καμία αμφιβολία για το τι έχει ο δικός σου άνθρωπος. Στην περίπτωσή μου, η μητέρα μου, ετών 81. Που μέσα σε έναν μήνα έγινε άλλος άνθρωπος. Αρχικά έσπασε το πόδι της και μέσα σε 30 ημέρες δεν ήταν η μητέρα μου. Όταν την πήγαινα για να κάνουμε τις εξετάσεις, παρακαλούσα από μέσα μου να έχει γεροντική άνοια ή οτιδήποτε άλλο εκτός από Alzheimer's. Σε συζήτηση με τον δικό μου ψυχίατρο και ψυχολόγο τι σχέση είχε το σπάσιμο του ποδιού με την νοητική της κατάσταση μου εξήγησαν, ότι διαταράχτηκε απότομα η ισορροπία ενός "άρρωστου" οργανισμού και έτσι εμφανίστηκε το Alzheimer's σε όλο του το μεγαλείο. Για αυτό και πολλοί συμφορουμίτες πιο πάνω αναφέρουν ότι όλα άρχισαν μετά από κάποιο πρόβλημα υγείας. Ένα εγκεφαλικό, μία δυνατή ίωση, ένα σπάσιμο δεν προκαλούν Alzheimer's ούτε είναι αποτέλεσμα του Alzheimer's, απλά το κάνουν να αποκαλυφθεί.

Η μητέρα μου πήρε αγωγή, κάποιο για ενίσχυση της μνήμης και ένα SSRI αντικαταθλιπτικό και πάλι μέσα σε σύντομο διάστημα έγινε άλλος άνθρωπος. Επανήλθε. Γνωρίζω ότι είναι προσωρινό καθώς η ασθένεια είναι σε προχωρημένο στάδιο, κάτι που έγινε εμφανές από την τομογραφία. Γνωρίζω ακριβώς τι θα ακολουθήσει, απλά δεν γνωρίζω τον χρόνο. Η επιστήμη μόνο αυτό δεν μπορεί να μας πει, πότε θα γίνει το κάθε τι. Το τι θα γίνει όμως σου το λέει επακριβώς.

Αναφορικά με τον ύπνο που σημειώνει και ο Φίλλιππος, μία πολύ πρόσφατη έρευνα αναφέρει ότι υπάρχει πιθανότητα ο πολύς ύπνος μέσα στην ημέρα σε ενήλικα άτομα να είναι σημάδι της νόσου. Δηλαδή κοιμούνται μέσα στην ημέρα κ εν συνεχεία δεν μπορούν να κοιμηθούν το βράδυ. Για αυτό πίστευαν ότι άτομα με διαταραχές του βραδυνού ύπνου παρουσιάζουν Alzheimer's. Τελικά μάλλον είναι σημάδι της νόσου η διαταραχή του βραδυνού ύπνου. Επίσης ένα καθόλου ενθαρυντικό στοιχείο είναι ότι η νόσος επιτίθεται ταυτόχρονα και στα 3 κέντρα εγρήγορσης του εγκεφάλου και για αυτό είναι δύσκολη η αντιμετώπισή της.

Σχετικά με την ευθανασία; ναι και πάλι ναι και ξανά ναι. Ο φίλος πιο πάνω που είπε ότι αισθάνονται, όχι δεν αισθάνονται διότι δεν υπάρχει πια εγκέφαλος, έχει καλυφθεί από τις πλάκες. Δεν μιλάω για τα πρώτα στάδια, αλλά για τα τελικά. Όπου πια δεν ζει ο ασθενής, εκτός αν κάποιος θεωρεί ζωή το να ταϊζεται από σωληνάκια σε ένα κρεββάτι, να τρυπάει σε όλο του το σώμα και να κάνει την ανάγκη του σε έναν καθετήρα χωρίς να έχει ούτε μισή νοητική λειτουργία. Διότι ο εκφυλισμός του εγκεφάλου φτάνει σε τέτοιο σημείο που δεν ξέρουν ότι πεινάνε, πονάνε, θέλουν να πάνε τουαλέτα. Το μόνο που κάνουν είναι να αναπνέουν, διότι είναι μία αυτόματη λειτουργία.

Και όχι την ευθανασία δεν την θεωρώ λύση για να μην ταλαιπωρηθώ εγώ και η υπόλοιπη οικογένειά μου, αλλά η μητέρα μου. Γιατί όπως έχει δικαίωμα στο ευ ζειν, έτσι έχει και στο ευ θνήσκειν. Το ίδιο πιστεύω και για τον εαυτό μου. Αν φτάσω σε τέτοιο σημείο, θέλω να βρεθεί κάποιος που να μου δείξει συμπόνοια και να με απαλλάξει από το βασανιστήριο που δεν θα καταλαβαίνω ότι περνάω.

Τέλος, διαφωνώ με κάποιον που έγραψε ότι δεν το ψάχνουν. Οι περισσότερες έρευνες γίνονται για το Alzheimer's, σε σημείο που να πιστεύουν ότι σε 5 χρόνια θα έχουν βρει κάποια λύση. Και αυτό διότι κοστίζει πάρα πολύ στα κράτη, καθώς το Alzheimer's μάλλον πρόκειται για την σύγχρονη μάστιγα. Και για τον λόγο αυτό υπάρχουν οι τόσες θεωρίες που το συνδέουν με τον σύγχρονο τρόπο ζωής και κυρίως την πραγματική μάστιγά μας, το ΑΓΧΟΣ.

Συγγνώμη αν έγραψα πολλά, είναι πολύ ευαίσθητο σημείο για μένα. Liquid ευχαριστώ που το ξεκίνησες. Εύχομαι ό,τι καλύτερο σε όλους μας και κυρίως στον άνθρωπό μας που πάσχει.

 

  • Like 2
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
41 λεπτά πριν, vampira είπε

Η διάγνωση του Alzheimer's γίνεται με απεικονιστική μέθοδο -μαγνητική τομογραφία - και επομένως, δυστυχώς, δεν έχεις καμία αμφιβολία για το τι έχει ο δικός σου άνθρωπος.

Τέλος, διαφωνώ με κάποιον που έγραψε ότι δεν το ψάχνουν. Οι περισσότερες έρευνες γίνονται για το Alzheimer's, σε σημείο που να πιστεύουν ότι σε 5 χρόνια θα έχουν βρει κάποια λύση. 

 

Όχι, δεν γίνεται με MRI η διάγνωση του Alzheimers. Είναι απλώς βοηθητική μέθοδος που μπορεί να δώσει μια ιδέα. Και δεν γίνεται διάγνωση για δύο λόγους: 1) Υπάρχει διαφωνία μεταξύ των σχετικών επιστημόνων σχετικά με το τί ακριβώς αποτελεί φυσιολογική εκφύλιση λόγω ηλικίας και στο τί αποτελεί εκφύλιση λόγω Alzheimers. 2) Υπάρχουν περιπτώσεις ηλικιωμένων με εκτεταμένες αμυλοειδείς πλάκες και νευροϊνιδιακές αλλοιώσεις, συγκρίσιμες με αυτές ατόμων που έχουν σοβαρή Alzheimer, οι οποίοι ωστόσο δεν έχουν καμμία νοητική έκπτωση.

Όχι μόνο αυτό, αλλά αδιαφιλονίκητη διάγνωση Alzheimers δεν μπορεί να γίνει ούτε καν με νεκροψία.

Η Alzheimers δεν είναι η πιο σοβαρή άνοια. Η δεύτερη (ή τρίτη κατ'άλλους) πιο συχνή άνοια, η άνοια με σωματίδια Lewy, είναι ακόμα σοβαρότερη. (Ήταν η πάθηση που οδήγησε τον Robin Williams στην αυτοκτονία).

Όσο για το αν γίνονται έρευνες... η κατάσταση είναι απογοητευτική. Σχεδόν όλες οι μεγάλες φαρμακευτικές έχουν εγκαταλείψει τις έρευνες για σχετικά φάρμακα μετά από παταγώδεις αποτυχίες των τελευταίων ετών: Eli Lilly, Pfizer,  Johnson & Johnson, Merck, Biogen, Roche κτλ.   https://edition.cnn.com/2019/03/21/health/alzheimers-drug-trial-failure-aducanumab-bn/index.html

"From 1998 to 2017 there have been about 146 failed attempts at developing Alzheimer’s drugs, and 2018 marked another half-dozen or so."

Σε 5 χρόνια δεν θα έχει γίνει ΑΠΟΛΥΤΩΣ ΤΙΠΟΤΑ σχετικά με την θεραπεία της Alzheimers. Είναι τόσο μεγάλη η άγνοιά μας σχετικά με την νόσο, που δεν υπάρχει καμμία περίπτωση ούτε καν να έχουμε κατανοήσει την αιτία και την εξέλιξη της νόσου σε 5 χρόνια. Για θεραπεία; Ούτε μια στο δισεκατομμύριο.

Επεξ/σία από mic2mic
  • Like 1
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

31 λεπτά πριν, mic2mic είπε

Όχι, δεν γίνεται με MRI η διάγνωση του Alzheimers. Είναι απλώς βοηθητική μέθοδος που μπορεί να δώσει μια ιδέα. Και δεν γίνεται διάγνωση για δύο λόγους: 1) Υπάρχει διαφωνία μεταξύ των σχετικών επιστημόνων σχετικά με το τί ακριβώς αποτελεί φυσιολογική εκφύλιση λόγω ηλικίας και στο τί αποτελεί εκφύλιση λόγω Alzheimers. 2) Υπάρχουν περιπτώσεις ηλικιωμένων με εκτεταμένες αμυλοειδείς πλάκες και νευροϊνιδιακές αλλοιώσεις, συγκρίσιμες με αυτές ατόμων που έχουν σοβαρή Alzheimer, οι οποίοι ωστόσο δεν έχουν καμμία νοητική έκπτωση.

Όχι μόνο αυτό, αλλά αδιαφιλονίκητη διάγνωση Alzheimers δεν μπορεί να γίνει ούτε καν με νεκροψία.

Η Alzheimers δεν είναι η πιο σοβαρή άνοια. Η δεύτερη (ή τρίτη κατ'άλλους) πιο συχνή άνοια, η άνοια με σωματίδια Lewy, είναι ακόμα σοβαρότερη. (Ήταν η πάθηση που οδήγησε τον Robin Williams στην αυτοκτονία).

Όσο για το αν γίνονται έρευνες... η κατάσταση είναι απογοητευτική. Σχεδόν όλες οι μεγάλες φαρμακευτικές έχουν εγκαταλείψει τις έρευνες για σχετικά φάρμακα μετά από παταγώδεις αποτυχίες των τελευταίων ετών: Eli Lilly, Pfizer,  Johnson & Johnson, Merck, Biogen, Roche κτλ.   https://edition.cnn.com/2019/03/21/health/alzheimers-drug-trial-failure-aducanumab-bn/index.html

"From 1998 to 2017 there have been about 146 failed attempts at developing Alzheimer’s drugs, and 2018 marked another half-dozen or so."

Σε 5 χρόνια δεν θα έχει γίνει ΑΠΟΛΥΤΩΣ ΤΙΠΟΤΑ σχετικά με την θεραπεία της Alzheimers. Είναι τόσο μεγάλη η άγνοιά μας σχετικά με την νόσο, που δεν υπάρχει καμμία περίπτωση ούτε καν να έχουμε κατανοήσει την αιτία και την εξέλιξη της νόσου σε 5 χρόνια. Για θεραπεία; Ούτε μια στο δισεκατομμύριο.

Είσαι αρκετά απόλυτος σε κάτι το οποίο δεν ισχύει. Είναι η βασική θεωρία αυτή τη στιγμή και υποστηρίζεται από το 90%+ των νευρολόγων. Επίσης η κληρονομική βάση έχει αναγνωριστεί και τα γονίδια έχουν αναγνωριστεί σε ένα βαθμό. Είμαστε αρκετά σίγουροι για το ποιος θα εμφανίσει άνοια αν έχει ένα συνδυασμό γονιδίων. 

Οι δομικές βλάβες στους εγκεφάλους των ασθενών με AD είναι πασιφανείς και μακροσκοπικές, οπότε είναι μέσο διάγνωσης μαζί με την κλινική εικόνα.

Τα περιστατικά τα οποία αναφέρεις δεν είναι βέβαιο ότι δεν αποτελούν στατιστικό λάθος ή λάθος στη μεθοδολογία. 

Πάντως ξεκάθαρα κλινική εικόνα+MRI+γονιδιακός έλεγχος μπορούν να δώσουν απόλυτη διάγνωση αυτή τη στιγμή ακόμα και σε αρκετά πρώιμο στάδιο πριν την εμφάνιση συμπτωμάτων που αντιλαμβάνονται τρίτοι.

Off topic όλο, αν θες το συζητάμε κι άλλο μέσω pm.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, LiquidTroll είπε

Αν υπάρχει εταιρία στην Ελλάδα που κάνει έλεγχο γονιδίων για άνοια, ή και για άλλες ασθένειες, θα ήθελα να την ξέρω.....

Σχεδόν όλα τα μεγάλα νοσοκομεία έχουν τμήμα γενετικής στο οποίο μπορείς να απευθυνθείς.

Να τονίσω προς αποφυγήν παρεξηγήσης: αν έχεις κάποια γονίδια που σχετίζονται με το AD δεν σημαίνει ότι θα εμφανίσεις ΑD. Απλά ότι έχεις περισσότερες πιθανότητες εμφάνισης από τον γενικό πληθυσμό (κάτι παραπάνω από διπλές συνήθως, που είναι σημαντικά πολύ).

Αλλά αν ένας εμφανιστεί με πρώιμα σημεία ΑD και έχει αλλοιώσεις στη μαγνητική και έχει και τα εν λόγω γονίδια τότε μπαίνει διάγνωση.

Ουσιαστικά μιλάμε για τα γονίδια APP, PSEN1 και PSEN2.

Αυτά ψάχνουν κυρίως και συνήθως αφορούν σε πρώιμη εμφάνιση της νόσου.

Αλλά σε ότι αφορά στην εναπόθεση του β-αμυλοειδούς και της πρωτεΐνης τ και την εμφάνιση AD δεν υπάρχει σχεδόν καμία αμφιβολία πλέον έχουν τεράστιο βαθμό συσχέτισης.

Το ότι εναπόθεση γίνεται και με το γήρας δε σημαίνει κάτι. Μιλάμε για τρέλα διαφορετικό βαθμό εναπόθεσης στη μία και την άλλη περίπτωση.

(εκτός από νοσοκομείο υπάρχουν και ανεξάρτητες εταιρίες που κάνουν γονιδιακό έλεγχο)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, fylatos είπε

Είσαι αρκετά απόλυτος σε κάτι το οποίο δεν ισχύει. Είναι η βασική θεωρία αυτή τη στιγμή και υποστηρίζεται από το 90%+ των νευρολόγων. Επίσης η κληρονομική βάση έχει αναγνωριστεί και τα γονίδια έχουν αναγνωριστεί σε ένα βαθμό. Είμαστε αρκετά σίγουροι για το ποιος θα εμφανίσει άνοια αν έχει ένα συνδυασμό γονιδίων. 

Γιατί μέσω pm; Δεν είναι off topic.

Αν έχει έναν συνδυασμό γονιδίων, φυσικά. Αν δεν τον έχει όμως; Εκεί είναι το θέμα. Ότι εμφανίζουν Alzheimers και άτομα χωρίς συγκεκριμένους συνδυασμούς γονιδίων. Πάνω από 1/3 αυτών που εμφανίζουν την ασθένεια δεν έχουν κανένα από τα ενοχοποιητικά γονίδια.

Τώρα για την διάγνωση, δεν καταλαβαίνω πού έγκειται η διαφωνία σου και τί ακριβώς "δεν ισχύει". Έγραψα ότι η MRI είναι απλά βοηθητική στη διάγνωση. Δεν μπορεί να γίνει διάγνωση με απόλυτη ακρίβεια. Μέχρι τώρα έλεγαν ότι 100% σίγουρη διάγνωση Alzheimer's μπορεί να γίνει μόνο με νεκροψία (θα αναφερθώ αργότερα στο γιατί ακόμα και η διάγνωση με νεκροψία δεν είναι πλέον σίγουρη). Πχ αυτό λέει και η σελίδα του Mayo Clinic: "Alzheimer's disease can be diagnosed with complete certainty after death, when microscopic examination of the brain reveals the characteristic plaques and tangles." Διαφωνείς με αυτό;

 https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/alzheimers-disease/diagnosis-treatment/drc-20350453

Φυσικά και το 90%+ των νευρολόγων θα κάνουν έτσι την διάγνωση. Κατά πάσα πιθανότητα θα πέσουν μέσα, και δεν έχουν και κανέναν άλλο τρόπο να κάνουν διάγνωση.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 λεπτά πριν, mic2mic είπε

Γιατί μέσω pm; Δεν είναι off topic.

Αν έχει έναν συνδυασμό γονιδίων, φυσικά. Αν δεν τον έχει όμως; Εκεί είναι το θέμα. Ότι εμφανίζουν Alzheimers και άτομα χωρίς συγκεκριμένους συνδυασμούς γονιδίων. Πάνω από 1/3 αυτών που εμφανίζουν την ασθένεια δεν έχουν κανένα από τα ενοχοποιητικά γονίδια.

Τώρα για την διάγνωση, δεν καταλαβαίνω πού έγκειται η διαφωνία σου και τί ακριβώς "δεν ισχύει". Έγραψα ότι η MRI είναι απλά βοηθητική στη διάγνωση. Δεν μπορεί να γίνει διάγνωση με απόλυτη ακρίβεια. Μέχρι τώρα έλεγαν ότι 100% σίγουρη διάγνωση Alzheimer's μπορεί να γίνει μόνο με νεκροψία (θα αναφερθώ αργότερα στο γιατί ακόμα και η διάγνωση με νεκροψία δεν είναι πλέον σίγουρη). Πχ αυτό λέει και η σελίδα του Mayo Clinic: "Alzheimer's disease can be diagnosed with complete certainty after death, when microscopic examination of the brain reveals the characteristic plaques and tangles." Διαφωνείς με αυτό;

 https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/alzheimers-disease/diagnosis-treatment/drc-20350453

Φυσικά και το 90%+ των νευρολόγων θα κάνουν έτσι την διάγνωση. Κατά πάσα πιθανότητα θα πέσουν μέσα, και δεν έχουν και κανέναν άλλο τρόπο να κάνουν διάγνωση.

Λοιπόν για να ξεκαθαρίσει λίγο το τι έγραψα:

Κλινική εικόνα συν μαγνητική από έμπειρο νευρολόγο=διάγνωση.

Δεν μαντεύει ούτε κάνει στο περίπου διάγνωση. Ο εγκέφαλος ενός ασθενούς με συμπτώματα άνοιας που έχει AD είναι φως φανάρι στις μαγνητικές.

Προφανώς και διάγνωση με βιοψία δε γίνεται σε ζωντανό ασθενή. Όπως και σε πολλά άλλα δεν έχεις 100% διάγνωση αλλά έχεις 100% κλινική διάγνωση που κλινικά είναι αυτό που σε νοιάζει.

Έχεις την αίσθηση ότι όταν οι γιατροί κάνουν κλινική διάγνωση με απεικονιστικά μέσα σε άλλες παθήσεις είναι 100% όσο θα ήταν με μια βιοψία; Απλά γίνεται αναγνώριση μοτίβων, για αυτό και παίζει ρόλο η εμπειρία και για αυτό υπάρχουν ψευδώς αληθή σε όλα, από τη διάγνωση του καρκίνου του μαστού μέχρι κάτι απλό όπως η οστεοπόρωση.

Το θέμα είναι ότι είναι τόσο ευαίσθητη πλέον η απεικόνιση που δίνει τόσο λίγα ψευδώς αληθή, που μαζί με έναν ειδικό που έχει δει 10000 μαγνητικές είσαι σίγουρος. Πόσο σίγουρος; 99.99%

Για τα αίτια ξέρουμε ότι η εναπόθεση πρωτεϊνών δημιουργεί το πρόβλημα, δε ξέρουμε τι οδηγεί στην εναπόθεση.

Όπως πολύ σωστά έγραψες σε πολλούς ασθενείς δεν έχουμε το γονιδιακό αίτιο και για αυτό λέμε για περιβαλλοντικούς παράγοντες (μέσα σε αυτούς και τα μικρόβια). Πιθανώς μελλοντικά να αναγνωρίσουν κι άλλα γονίδια.

Ξέρουμε όμως ότι όσοι τα έχουν έχουν δραματικά μεγάλες πιθανότητες να εμφανίσουν AD.

Το πρόβλημα με όσους δεν έχουν ιατρική εκπαίδευση και δεν απευθύνομαι σε εσένα προσωπικά αλλά γενικά είναι ότι τείνουν να δίνουν ίδια βαρύτητα σε όλες τις δημοσιεύσεις και σε όλα όσα διαβάζουν ανάλογα με τον εντυπωσιασμό ή το πόσο καλά γραμμένο είναι κάτι.

Η πραγματικότητα είναι ότι από όλα τα άρθρα και τις μελέτες ένα 20% αξίζει και ένα 5% αλλάζει την κλινική αντιμετώπιση.

Είναι φουλ οφ τοπικ. Δεν μιλάμε εδώ για τη διάγνωση της άνοιας, αλλά για περιστατικά από τον κύκλο μας και το πώς τα αντιμετωπίσαμε. Το να κάνω ή να κάνεις διάλεξη νευρολογίας είναι άκυρο.

 

 

 

Επεξ/σία από fylatos
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, vampira είπε

Πολύ σωστά Φίλλιππε. Υπάρχει μία παρανόηση σχετικά με την άνοια και το Alzheimer's Disease. Η ομπρέλα άνοια περιλαμβάνει όλες τις εκφυλιστικές νόσους του εγκεφάλου.To Alzheimer's είναι μια από αυτές και κατά την γνώμη μου, η χειρότερη. Δεν υπάρχει γυρισμός. Δεν υπάρχει φάρμακο που θα το καθυστερήσει ή θα αναστρέψει τα συμπτώματα. Τα φάρμακα στα αρχικά στάδια βελτιώνουν τα συμπτώματα, δεν το καθυστερούν.

Η διάγνωση του Alzheimer's γίνεται με απεικονιστική μέθοδο -μαγνητική τομογραφία - και επομένως, δυστυχώς, δεν έχεις καμία αμφιβολία για το τι έχει ο δικός σου άνθρωπος. Στην περίπτωσή μου, η μητέρα μου, ετών 81. Που μέσα σε έναν μήνα έγινε άλλος άνθρωπος. Αρχικά έσπασε το πόδι της και μέσα σε 30 ημέρες δεν ήταν η μητέρα μου. Όταν την πήγαινα για να κάνουμε τις εξετάσεις, παρακαλούσα από μέσα μου να έχει γεροντική άνοια ή οτιδήποτε άλλο εκτός από Alzheimer's. Σε συζήτηση με τον δικό μου ψυχίατρο και ψυχολόγο τι σχέση είχε το σπάσιμο του ποδιού με την νοητική της κατάσταση μου εξήγησαν, ότι διαταράχτηκε απότομα η ισορροπία ενός "άρρωστου" οργανισμού και έτσι εμφανίστηκε το Alzheimer's σε όλο του το μεγαλείο. Για αυτό και πολλοί συμφορουμίτες πιο πάνω αναφέρουν ότι όλα άρχισαν μετά από κάποιο πρόβλημα υγείας. Ένα εγκεφαλικό, μία δυνατή ίωση, ένα σπάσιμο δεν προκαλούν Alzheimer's ούτε είναι αποτέλεσμα του Alzheimer's, απλά το κάνουν να αποκαλυφθεί.

Η μητέρα μου πήρε αγωγή, κάποιο για ενίσχυση της μνήμης και ένα SSRI αντικαταθλιπτικό και πάλι μέσα σε σύντομο διάστημα έγινε άλλος άνθρωπος. Επανήλθε. Γνωρίζω ότι είναι προσωρινό καθώς η ασθένεια είναι σε προχωρημένο στάδιο, κάτι που έγινε εμφανές από την τομογραφία. Γνωρίζω ακριβώς τι θα ακολουθήσει, απλά δεν γνωρίζω τον χρόνο. Η επιστήμη μόνο αυτό δεν μπορεί να μας πει, πότε θα γίνει το κάθε τι. Το τι θα γίνει όμως σου το λέει επακριβώς.

Αναφορικά με τον ύπνο που σημειώνει και ο Φίλλιππος, μία πολύ πρόσφατη έρευνα αναφέρει ότι υπάρχει πιθανότητα ο πολύς ύπνος μέσα στην ημέρα σε ενήλικα άτομα να είναι σημάδι της νόσου. Δηλαδή κοιμούνται μέσα στην ημέρα κ εν συνεχεία δεν μπορούν να κοιμηθούν το βράδυ. Για αυτό πίστευαν ότι άτομα με διαταραχές του βραδυνού ύπνου παρουσιάζουν Alzheimer's. Τελικά μάλλον είναι σημάδι της νόσου η διαταραχή του βραδυνού ύπνου. Επίσης ένα καθόλου ενθαρυντικό στοιχείο είναι ότι η νόσος επιτίθεται ταυτόχρονα και στα 3 κέντρα εγρήγορσης του εγκεφάλου και για αυτό είναι δύσκολη η αντιμετώπισή της.

Σχετικά με την ευθανασία; ναι και πάλι ναι και ξανά ναι. Ο φίλος πιο πάνω που είπε ότι αισθάνονται, όχι δεν αισθάνονται διότι δεν υπάρχει πια εγκέφαλος, έχει καλυφθεί από τις πλάκες. Δεν μιλάω για τα πρώτα στάδια, αλλά για τα τελικά. Όπου πια δεν ζει ο ασθενής, εκτός αν κάποιος θεωρεί ζωή το να ταϊζεται από σωληνάκια σε ένα κρεββάτι, να τρυπάει σε όλο του το σώμα και να κάνει την ανάγκη του σε έναν καθετήρα χωρίς να έχει ούτε μισή νοητική λειτουργία. Διότι ο εκφυλισμός του εγκεφάλου φτάνει σε τέτοιο σημείο που δεν ξέρουν ότι πεινάνε, πονάνε, θέλουν να πάνε τουαλέτα. Το μόνο που κάνουν είναι να αναπνέουν, διότι είναι μία αυτόματη λειτουργία.

Και όχι την ευθανασία δεν την θεωρώ λύση για να μην ταλαιπωρηθώ εγώ και η υπόλοιπη οικογένειά μου, αλλά η μητέρα μου. Γιατί όπως έχει δικαίωμα στο ευ ζειν, έτσι έχει και στο ευ θνήσκειν. Το ίδιο πιστεύω και για τον εαυτό μου. Αν φτάσω σε τέτοιο σημείο, θέλω να βρεθεί κάποιος που να μου δείξει συμπόνοια και να με απαλλάξει από το βασανιστήριο που δεν θα καταλαβαίνω ότι περνάω.

Τέλος, διαφωνώ με κάποιον που έγραψε ότι δεν το ψάχνουν. Οι περισσότερες έρευνες γίνονται για το Alzheimer's, σε σημείο που να πιστεύουν ότι σε 5 χρόνια θα έχουν βρει κάποια λύση. Και αυτό διότι κοστίζει πάρα πολύ στα κράτη, καθώς το Alzheimer's μάλλον πρόκειται για την σύγχρονη μάστιγα. Και για τον λόγο αυτό υπάρχουν οι τόσες θεωρίες που το συνδέουν με τον σύγχρονο τρόπο ζωής και κυρίως την πραγματική μάστιγά μας, το ΑΓΧΟΣ.

Συγγνώμη αν έγραψα πολλά, είναι πολύ ευαίσθητο σημείο για μένα. Liquid ευχαριστώ που το ξεκίνησες. Εύχομαι ό,τι καλύτερο σε όλους μας και κυρίως στον άνθρωπό μας που πάσχει.

ΚΑΙ κατι αλλο που εχετε ξεχασει ολοι σας, μιας και μιλαμε για εγκεφαλικη  συνχρονη αρρωστια,  ( ειναι και πριν το 5G)

 

ΑΥΤΟ

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

43 λεπτά πριν, fylatos είπε

 

Κλινική εικόνα συν μαγνητική από έμπειρο νευρολόγο=διάγνωση.

Δεν μαντεύει ούτε κάνει στο περίπου διάγνωση. Ο εγκέφαλος ενός ασθενούς με συμπτώματα άνοιας που έχει AD είναι φως φανάρι στις μαγνητικές.

Προφανώς και διάγνωση με βιοψία δε γίνεται σε ζωντανό ασθενή. Όπως και σε πολλά άλλα δεν έχεις 100% διάγνωση αλλά έχεις 100% κλινική διάγνωση που κλινικά είναι αυτό που σε νοιάζει.

Το θέμα είναι ότι είναι τόσο ευαίσθητη πλέον η απεικόνιση που δίνει τόσο λίγα ψευδώς αληθή, που μαζί με έναν ειδικό που έχει δει 10000 μαγνητικές είσαι σίγουρος. Πόσο σίγουρος; 99.99%

 

Exactly. Όταν η μητέρα μου είχε θεαματική βελτίωση, μου έκανε τεράστια εντύπωση και επειδή πάντα θες να έχεις ελπίδα, πήγα κ σε άλλο νευρολόγο "μήπως δεν είναι AD;" Και μου είπε ακριβώς αυτό που είπε ο fylatos, βλέπωντας μία μαγνητική ατόμου σε προχωρημένο στάδιο AD, δεν έχεις απορίες...

Να σημειώσω ότι στην περίπτωση της μητέρας μου, πρώτα την πήγε σε ψυχίατρο ο αδερφός μου, με δική μου προτροπή. Γιατί όταν έσπασε το πόδι της είχε καταθλιπτική συμπεριφορά και εγώ είμαι Αθήνα, επομένως δεν είχα εικόνα των υπολοίπων συμπτωμάτων και ούτε ήθελα να πιστέψω ότι έχει κάτι εκφυλιστικό στον εγκέφαλο, γιατί δεν είχε δώσει κανένα σημάδι γνωστικό, νοητικό ή συμπεριφορικό πριν το σπάσιμο, ήθελα να ελπίζω ότι ήταν κατάθλιψη. Η αμέσως επόμενη επίσκεψη ήταν μαζί μου, σε νευρολόγο, αφού έκανε όλα τα τέστ ζήτησε μαγνητική. Η νευρολόγος την γνωρίζει και την παρακολουθεί χρόνια για άλλα θέματα.

Δεν ξέρω πως το βλέπετε εσείς παιδιά, αλλά είναι πολύ σκληρό να βλέπεις τον γονιό σου να χάνεται και να ξέρεις ότι θα γίνει πολύ χειρότερο. Η κατάρα και η ευτυχία μου, είναι ότι είμαι μακριά. Με τα αδέρφια μου προσπαθούμε να το βλέπουμε μέρα με την μέρα. Προς το παρόν έχουμε άτομο που την φροντίζει, μαζί με τον πατέρα μου διότι και αυτός έχει θέματα υγείας, αλλά δεν διανυκτερεύει εκεί. Στην πορεία και ανάλογα την εικόνα, έχουμε συζητήσει είτε για άτομο 24/7 στο σπίτι είτε σε κάποιο ίδρυμα. Όσο σκληρό και να ακούγεται, θεωρώ ότι είναι καλύτερα σε κάποιο ίδρυμα και όχι στο σπίτι, όταν πια είναι στην πολύ άσχημη κατάσταση. Αν ζει ο πατέρας μου τότε, δεν θα μπορεί να δει αυτή την εικόνα, θα τον αποτελειώσει να την βλέπει έτσι. Θεωρώ ότι σε ίδρυμα θα έχει την φροντίδα που χρειάζεται, δεν λέω για τα ιδρύματα τρόμου που έχουμε ακούσει κ διαβάσει ιστορίες έτσι; Από την άλλη στην επαρχία δεν ξέρω τι καλό μπορείς να βρεις.

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...