Προς το περιεχόμενο

Γεροντική Άνοια και Alzheimer σε δικούς μας - Τρόποι αντιμετώπισης!


LiquidTroll

Προτεινόμενες αναρτήσεις

5 λεπτά πριν, vampira είπε

Exactly. Όταν η μητέρα μου είχε θεαματική βελτίωση, μου έκανε τεράστια εντύπωση και επειδή πάντα θες να έχεις ελπίδα, πήγα κ σε άλλο νευρολόγο "μήπως δεν είναι AD;" Και μου είπε ακριβώς αυτό που είπε ο fylatos, βλέπωντας μία μαγνητική ατόμου σε προχωρημένο στάδιο AD, δεν έχεις απορίες...

Να σημειώσω ότι στην περίπτωση της μητέρας μου, πρώτα την πήγε σε ψυχίατρο ο αδερφός μου, με δική μου προτροπή. Γιατί όταν έσπασε το πόδι της είχε καταθλιπτική συμπεριφορά και εγώ είμαι Αθήνα, επομένως δεν είχα εικόνα των υπολοίπων συμπτωμάτων και ούτε ήθελα να πιστέψω ότι έχει κάτι εκφυλιστικό στον εγκέφαλο, γιατί δεν είχε δώσει κανένα σημάδι γνωστικό, νοητικό ή συμπεριφορικό πριν το σπάσιμο, ήθελα να ελπίζω ότι ήταν κατάθλιψη. Η αμέσως επόμενη επίσκεψη ήταν μαζί μου, σε νευρολόγο, αφού έκανε όλα τα τέστ ζήτησε μαγνητική. Η νευρολόγος την γνωρίζει και την παρακολουθεί χρόνια για άλλα θέματα.

Δεν ξέρω πως το βλέπετε εσείς παιδιά, αλλά είναι πολύ σκληρό να βλέπεις τον γονιό σου να χάνεται και να ξέρεις ότι θα γίνει πολύ χειρότερο. Η κατάρα και η ευτυχία μου, είναι ότι είμαι μακριά. Με τα αδέρφια μου προσπαθούμε να το βλέπουμε μέρα με την μέρα. Προς το παρόν έχουμε άτομο που την φροντίζει, μαζί με τον πατέρα μου διότι και αυτός έχει θέματα υγείας, αλλά δεν διανυκτερεύει εκεί. Στην πορεία και ανάλογα την εικόνα, έχουμε συζητήσει είτε για άτομο 24/7 στο σπίτι είτε σε κάποιο ίδρυμα. Όσο σκληρό και να ακούγεται, θεωρώ ότι είναι καλύτερα σε κάποιο ίδρυμα και όχι στο σπίτι, όταν πια είναι στην πολύ άσχημη κατάσταση. Αν ζει ο πατέρας μου τότε, δεν θα μπορεί να δει αυτή την εικόνα, θα τον αποτελειώσει να την βλέπει έτσι. Θεωρώ ότι σε ίδρυμα θα έχει την φροντίδα που χρειάζεται, δεν λέω για τα ιδρύματα τρόμου που έχουμε ακούσει κ διαβάσει ιστορίες έτσι; Από την άλλη στην επαρχία δεν ξέρω τι καλό μπορείς να βρεις.

Ναι δεν υπάρχει μεγάλο περιθώριο για λάθη ακόμα και σε πρώιμα στάδια πλέον. 

Εμένα με πονάει που ένα άτομο με το οποίο ακόμα κάνω προχωρημένη ιατρική συζήτηση και μιλάω για την πολιτική την επόμενη μέρα το πρωί θα πάει να κάνει ένα φαγητό θα κάνει ότι να ναι συνταγή και θα φωνάζει σαν τρελό. Ή που θα έχει εκρήξεις θυμού ή που θα με ρωτήσει 5 φορές τα ίδια πράγματα.

Και με φοβίζει που πολλές φορές ενώ ξέρω ότι έχει θέμα εκνευρίζομαι. Ίσως για αυτό κι ο ίδιος εκνευρίζεται. Έχει πλήρη επίγνωση ότι έχει θέμα μνήμης, είναι ψιλό self diagnosed και δυστυχώς ξέρει ακριβώς το παίζει. Αυτό είναι το χειρότερο. Και φυσικά ξέρει όσα ξέρω εγώ και παραπάνω και δε μπορώ να του πω ψέματα ή να τον καθησυχάσω. Είναι ακόμα ισχυρογνώμων και έχει άποψη.

Και το χειρότερο χειρότερο είναι ότι δεν υπάρχει προειδοποίηση για το πάνω ή το κάτω, για το πότε θα είναι καλά και πότε όχι, πότε θα μιλάς ήρεμα και μετά θα φωνάζεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 178
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
12 λεπτά πριν, vampira είπε

Exactly. Όταν η μητέρα μου είχε θεαματική βελτίωση, μου έκανε τεράστια εντύπωση και επειδή πάντα θες να έχεις ελπίδα, πήγα κ σε άλλο νευρολόγο "μήπως δεν είναι AD;" Και μου είπε ακριβώς αυτό που είπε ο fylatos, βλέπωντας μία μαγνητική ατόμου σε προχωρημένο στάδιο AD, δεν έχεις απορίες...

Να σημειώσω ότι στην περίπτωση της μητέρας μου, πρώτα την πήγε σε ψυχίατρο ο αδερφός μου, με δική μου προτροπή. Γιατί όταν έσπασε το πόδι της είχε καταθλιπτική συμπεριφορά και εγώ είμαι Αθήνα, επομένως δεν είχα εικόνα των υπολοίπων συμπτωμάτων και ούτε ήθελα να πιστέψω ότι έχει κάτι εκφυλιστικό στον εγκέφαλο, γιατί δεν είχε δώσει κανένα σημάδι γνωστικό, νοητικό ή συμπεριφορικό πριν το σπάσιμο, ήθελα να ελπίζω ότι ήταν κατάθλιψη. Η αμέσως επόμενη επίσκεψη ήταν μαζί μου, σε νευρολόγο, αφού έκανε όλα τα τέστ ζήτησε μαγνητική. Η νευρολόγος την γνωρίζει και την παρακολουθεί χρόνια για άλλα θέματα.

Δεν ξέρω πως το βλέπετε εσείς παιδιά, αλλά είναι πολύ σκληρό να βλέπεις τον γονιό σου να χάνεται και να ξέρεις ότι θα γίνει πολύ χειρότερο. Η κατάρα και η ευτυχία μου, είναι ότι είμαι μακριά. Με τα αδέρφια μου προσπαθούμε να το βλέπουμε μέρα με την μέρα. Προς το παρόν έχουμε άτομο που την φροντίζει, μαζί με τον πατέρα μου διότι και αυτός έχει θέματα υγείας, αλλά δεν διανυκτερεύει εκεί. Στην πορεία και ανάλογα την εικόνα, έχουμε συζητήσει είτε για άτομο 24/7 στο σπίτι είτε σε κάποιο ίδρυμα. Όσο σκληρό και να ακούγεται, θεωρώ ότι είναι καλύτερα σε κάποιο ίδρυμα και όχι στο σπίτι, όταν πια είναι στην πολύ άσχημη κατάσταση. Αν ζει ο πατέρας μου τότε, δεν θα μπορεί να δει αυτή την εικόνα, θα τον αποτελειώσει να την βλέπει έτσι. Θεωρώ ότι σε ίδρυμα θα έχει την φροντίδα που χρειάζεται, δεν λέω για τα ιδρύματα τρόμου που έχουμε ακούσει κ διαβάσει ιστορίες έτσι; Από την άλλη στην επαρχία δεν ξέρω τι καλό μπορείς να βρεις.

ειχες στο παρελθον κανει συζητηση με την μητερα σου πανω σε τετοιο θεμα? οτι αν παθαινε κατι τετοιο θα την πηγαινες σε ιδρυμα? ειχες το θαρος να της το πεις?? η το λες τωρα που πλεον ζει σε αλλο κοσμο για να γιατρεψεις τις τυψεις σου που οταν σε χρειαζοτανε δεν εισουν διπλα της, δεν σου μιλαω προσωπικα, απευθυνομαι σε ολους σας

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 31/8/2019 στις 3:41 ΜΜ, mitskitsamal είπε

Φιλε βασιλη, υπαρχουν μελετες που εχουν εμφανιζουν συσχετιση π.χ καταθλιψης με την ανοια. Η προταση μου ειναι να επισκεφτειτε ενα φορεα ΜΚΟ οπου γινονται τεστ μνημης, διαγνωστικα εργαλεια καταθλιψης κτλ. Ισως σε εναν τεροιο χωρο ο οποιος δεν θυμιζει ιατρειο να προσελθει η μητερα σου.

Δυστυχώς δεν πηγαίνει σε ιατρούς και σε νοσοκομεία και δεν κοιτάει την υγεία της οτιδήποτε και να κάνω, οτιδήποτε και να πάθει όσο και να πονάει. Περισσότερο χαλάω την δική μου ψυχολογία παρά την δική της χωρίς αποτέλεσμα.

Στις 31/8/2019 στις 3:47 ΜΜ, LiquidTroll είπε

Να σημειώσουμε ότι το Alzheimer το παθαίνει κάποιος απο μικρή ηλικία.

Η άνοια, είναι στην ουσία το ίδιο, αλλα το παθαίνεις λόγω γήρατος.

Το μυαλό κιμάς....

Και η μητέρα μου από νέα έχει τα προβλήματα, αλλά ο χαρακτήρας της και η συμπεριφορά της ήταν ελαφρώς διαφορετικά ανά τα διαστήματα, άλλα πράγματα και προβλήματα όταν γεννήθηκα εγώ που τότε ξεκινήσανε ως επί το πλείστον, λίγο διαφορετικά όσο μεγάλωνα και στην εφηβεία μου, λίγο διαφορετικά τώρα που είμαι 32.

  • Like 1
  • Sad 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, fylatos είπε

Και με φοβίζει που πολλές φορές ενώ ξέρω ότι έχει θέμα εκνευρίζομαι. Ίσως για αυτό κι ο ίδιος εκνευρίζεται. Έχει πλήρη επίγνωση ότι έχει θέμα μνήμης, είναι ψιλό self diagnosed και δυστυχώς ξέρει ακριβώς το παίζει. Αυτό είναι το χειρότερο. Και φυσικά ξέρει όσα ξέρω εγώ και παραπάνω και δε μπορώ να του πω ψέματα ή να τον καθησυχάσω. Είναι ακόμα ισχυρογνώμων και έχει άποψη.

 

Μα για αυτό είναι και τόσο σκληρό, επειδή ο ασθενής έχει μεγάλη επίγνωση. Ακόμα πιο δύσκολο σε εσένα που έχει ιατρικές γνώσεις και γνωρίζει. Μην κατηγορείς τον εαυτό σου, μακάρι να μπορούσαμε να κρατούσαμε την ψυχραιμία μας πάντα. Όμως είμαστε άνθρωποι με χίλια δύο στο κεφάλι μας, κάποια στιγμή θα μας ξεφύγει κάτι. Το ψυχολογικό βάρος είναι δυσβάσταχτο στους φροντιστές. Αν είσαι σαολίν πάω πάσο :)

9 λεπτά πριν, odisseas1team είπε

ειχες στο παρελθον κανει συζητηση με την μητερα σου πανω σε τετοιο θεμα? οτι αν παθαινε κατι τετοιο θα την πηγαινες σε ιδρυμα? ειχες το θαρος να της το πεις?? η το λες τωρα που πλεον ζει σε αλλο κοσμο για να γιατρεψεις τις τυψεις σου που οταν σε χρειαζοτανε δεν εισουν διπλα της, δεν σου μιλαω προσωπικα, απεφθυνομαι σε ολους σας

Χωρίς αφορμή θεωρώ ότι είναι δύσκολο να αρχίσεις τέτοια συζήτηση. Σε εμάς υπήρχε η αφορμή, η γιαγιά μου, η μητέρα της. Ξέχωρα από αυτό και οι δύο μου γονείς έλεγαν πάντα ότι όταν δεν μπορούν να συντηρήσουν μόνοι τους τον εαυτό τους, θα μπουν μόνοι τους σε γηροκομείο. Και είναι κάτι που είχαν συζητήσει πολύ σοβαρά και με εμένα αλλά και με τους δύο μου αδερφούς. Είναι κάτι όμως που δεν έχω λάβει καθόλου υπόψη για αυτή την περίπτωση. Δεν πιστεύω ότι στο σπίτι θα έχει την φροντίδα που χρειάζεται. Ούτε υπάρχει στην Ελλάδα υποδομή για κατ' οίκον νοσηλεία, με εξαιρέσεις. Για το AD χρειάζεται από ένα σημείο και μετά εξειδικευμένο προσωπικό ή τουλάχιστον αυτό πιστεύω εγώ. Ούτε μπορεί κάποιος από την οικογένειά μας να είναι παρόν 24/7 διότι αυτό χρειάζεται το AD. Αλλά και να μπορούσε να είναι 24/7, είναι τεράστιο το ψυχολογικό φορτίο και η καταπόνηση για να μπορέσει ένα ανειδίκευτο άτομο να ανταπεξέλθει.

Και δεν χρειάζεται καν να έχει γίνει κάποια συζήτηση πριν, όπως οι γονείς μου πήραν κάποιες αποφάσεις για τα παιδιά τους όταν εμείς τα ίδια δεν μπορούσαμε, με το ανάλογο κόστος, έτσι τώρα θα κληθούμε να κάνουμε κάτι αντίστοιχο εμείς. Θεωρώ ανεύθυνο να μην το κάνουμε, θεωρώ πολύ εγωιστικό το να κρατάω κάποιον στο σπίτι ενώ δεν μπορώ να του δώσω αυτό που χρειάζεται απλά και μόνο για να νιώθω εγώ καλά με τον εαυτό μου "δεν έβαλα την μάνα μου σε ίδρυμα". Δεν υπάρχει ιδανική λύση σε αυτή την κατάσταση. Πραγματικά προσπαθείς να κάνεις το καλύτερο που μπορείς με τα δεδομένα και τις δυνάμεις που εχεις, την παρούσα στιγμή. Αύριο μπορεί να είναι εντελώς διαφορετικά τα πράγματα. Και ότι κάνεις πάντα έχει κόστος πάνω σου, γιατί δεν υπάρχει καλή λύση.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Κατι μου βρωμαει με ολα αυτα δε βλεπω αξιοπιστια τι να σου βρουνε οτι εχεις προδιαθεση ; O μισος κοσμος εχει προδιαθεση για κατι και τι θα σου πουνε μετα . Θυμαστε το "angelina effect" που εκαναν μαστεκτομες ετσι "προληπτικα"  ;

Επεξ/σία από Mhlogiatros
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
57 λεπτά πριν, LiquidTroll είπε

http://www.dnahealth.gr/dna-health-alzheimer/

Τεστ dna για ανοια; οι γιατροί ας μας πιυνε την γνωμη τους για την αξιοπιστια... 

Έγραψα παραπάνω μέχρι και ποια γονίδια βλέπουν, αναφέρθηκα κυρίως στης πρώιμης μορφής.

Μετά υπάρχουν και τα όψιμης εμφάνισης.

Αν έχεις κάποιον συνδυασμό έχεις μεγαλύτερη προδιάθεση κοντά διπλή πολλές φορές από τον γενικό πληθυσμό. Δηλαδή αν ο γενικός πληθυσμός έχει 6-9% εσύ έχεις 12-18%. Αυτό στην χειρότερη. Δεν είναι λίγο δεν είναι και πολύ.

Αυτό σημαίνει έλεγχος από πιο νωρίς για έγκαιρο εντοπισμό και θεραπεία από πιο νωρίς μήπως καθυστερήσει η νόσος.

Θα πρότεινα εφόσον υπάρχει διάγνωση σε γονέα να κανονίσει ο γιατρός του/της τον έλεγχο για εσένα σε δημόσιο, εάν και εφόσον είσαι διατεθειμένος και έχεις δεχτεί την βαρύτητα μιας τέτοιας πληροφορίας (εγώ δεν είμαι)

Μπορείς να διαβάσεις πολύ αναλυτικά και σωστά και εδώ:

https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/alzheimers-disease/in-depth/alzheimers-genes/art-20046552

Τα πιο επικίνδυνα είναι αυτά που οδηγούν σε πρώιμη εμφάνιση της νόσου. Τα ανέφερα πριν σε μήνυμα. Αν τα βρουν σε συνδυασμό με οικογενειακό ιστορικό είναι σχεδόν βέβαιο ότι θα εμφανίσεις σε κάποια βαρύτητα τη νόσο και σχετικά νωρίς. Είναι δύσκολο εγώ δε ξέρω αν θα έκανα έλεγχο.

40 λεπτά πριν, Mhlogiatros είπε

Κατι μου βρωμαει με ολα αυτα δε βλεπω αξιοπιστια τι να σου βρουνε οτι εχεις προδιαθεση ; O μισος κοσμος εχει προδιαθεση για κατι και τι θα σου πουνε μετα . Θυμαστε το "angelina effect" που εκαναν μαστεκτομες ετσι "προληπτικα"  ;

Ναι θέλει εξαιρετικά μεγάλη προσοχή η ερμηνεία σε όλα τα γενετικά τεστ. Για αυτό και  πότε δε θα πρότεινα σε άτομο κάτι σε στυλ 23&me. Από την άλλη η προληπτική μαστεκτομή αν έχεις τα BRCA1, BRCA2 και έχει πεθάνει στα 50 η μαμά σου η γιαγιά σου και η προγιαγιά σου εεε δεν είναι καθόλου παράλογη. Μα καθόλου.

(sorry για τα άπειρα edit είμαι έξω και περπατώ)

Επεξ/σία από fylatos
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
47 λεπτά πριν, Mhlogiatros είπε

Κατι μου βρωμαει με ολα αυτα δε βλεπω αξιοπιστια τι να σου βρουνε οτι εχεις προδιαθεση ; O μισος κοσμος εχει προδιαθεση για κατι και τι θα σου πουνε μετα . Θυμαστε το "angelina effect" που εκαναν μαστεκτομες ετσι "προληπτικα"  ;

Δικος μου άνθρωπος, που πάσχει απο διπολική, έκανε τέστ dna και βρήκε βλάβη στα γονίδια της Ντοπαμίνης.

Την έψαξα πολυ την εταιρία, συνεργάζεται με το ΠΑνεπιστήμιο Θράκης.Οπότε ήταν αξιόπιστη!

 

 

Το Αντζελίνα effect, που λες, δεν είναι τοσο απλό. Βρήκε βλάβη σε κάποια γονίδια που θεωρουν υπευθυνα για τον καρκίνο του μαστού, και βρήκε ότι υπάρχει πιθανότητα

κατα 75% να αρρωστήσει! Στην Αμερική υπάρχουνε πολλές εταιρίες για προλητπικό DNA Test!

Και γενικά, εκεί έχει εστιάσει η επιστήμη τελευταία. Να βρουνε τις γονιδιακές αιτίες για τις αρρώστιες. Πχ. για τις ψυχικές ασθένειες τα έχουν βρει(Ντοπαμινη, Σεροτονίνη)

Οπότε, θα ήταν πάρα μα πάρα πολύ χρήσιμο, για εμένα, όταν φτάσω στα 50 μου, να ξέρω αν έχω σοβαρές πιθανότητες να πάθω μια ασθένεια,όπως η άνοια που είναι και το θέμα μας, και να έχω λάβει τα μέτρα μου εγώ ο ίδιος, και η οικογένειά μου. (απο θεμα λεφτών κλπ κλπ)

 

Επεξ/σία από LiquidTroll
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εγω φοβαμαι τις εκφυλιστικες  που δε μπορεις να κανεις και τιποτα .Ok ειδικη διαιτα ισως βοηθησει. Ηρεμια και καλος υπνος επισης μου λειπει 

Επεξ/σία από Mhlogiatros
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Mhlogiatros είπε

Εγω φοβαμαι τις εκφυλιστικες  που δε μπορεις να κανεις και τιποτα .Ok ειδικη διαιτα ισως βοηθησει. Ηρεμια και καλος υπνος επισης μου λειπει 

Για αυτό το λόγο λέω κι εγώ οτι δε θα κάνω το τεστ. Τα οφέλη είναι ελάχιστα, δεν έχεις κάτι φοβερό να κάνεις. Κι αν είναι θέμα τύπου διατροφή κλπ κάντο και χωρίς το τεστ. 

5 λεπτά πριν, LiquidTroll είπε

Δικος μου άνθρωπος, που πάσχει απο διπολική, έκανε τέστ dna και βρήκε βλάβη στα γονίδια της Ντοπαμίνης.

Την έψαξα πολυ την εταιρία, συνεργάζεται με το ΠΑνεπιστήμιο Θράκης.Οπότε ήταν αξιόπιστη!

  Εμφάνιση κρυμμένου περιεχομένου

Το Αντζελίνα effect, που λες, δεν είναι τοσο απλό. Βρήκε βλάβη σε κάποια γονίδια που θεωρουν υπευθυνα για τον καρκίνο του μαστού, και βρήκε ότι υπάρχει πιθανότητα

κατα 75% να αρρωστήσει! Στην Αμερική υπάρχουνε πολλές εταιρίες για προλητπικό DNA Test!

Και γενικά, εκεί έχει εστιάσει η επιστήμη τελευταία. Να βρουνε τις γονιδιακές αιτίες για τις αρρώστιες. Πχ. για τις ψυχικές ασθένειες τα έχουν βρει(Ντοπαμινη, Σεροτονίνη)

Οπότε, θα ήταν πάρα μα πάρα πολύ χρήσιμο, για εμένα, όταν φτάσω στα 50 μου, να ξέρω αν έχω σοβαρές πιθανότητες να πάθω μια ασθένεια,όπως η άνοια που είναι και το θέμα μας, και να έχω λάβει τα μέτρα μου εγώ ο ίδιος, και η οικογένειά μου. (απο θεμα λεφτών κλπ κλπ)

Δεν έχω τόσο θάρρος ειλικρινά. Δεν ξέρω. Ίσως λίγο μεγαλύτερος.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορεί να προκύψει διάγνωση από τις απλές απεικονιστικές εξετάσεις, σε συνδυασμό πάντα με την κλινική εικόνα, στα πρώιμα στάδια; Ίσως με το PET; Με fMRI; Η πρόσφατη μαγνητική της δικιάς μου εμφανίζει μόνο μικροαγγειακές αλλοιώσεις, τις οποίες εμφάνιζε σε μικρότερο βαθμό και σε παλιότερη μαγνητική του 2010. Στα τεστ ερωτήσεων πιάνει 25+/-. Ορισμένοι νευρολόγοι είπαν ότι ξεκινάει αγγειακή άνοια και να παίρνει ασπιρίνη, άλλοι μίλησαν για Alzheimer's και να βάλει τσιρότο, άλλος είπε και τα δύο και άλλος ότι έχει Parkinson's λόγω μιας μικροαστάθειας που είδε.. Περισσότερες εξετάσεις κανένας δεν ζήτησε, γι' αυτό και ακόμη δεν πήρα πρωτοβουλία να τις κάνω με δικά μου έξοδα και ας γίνουν άδικα. Το ερώτημα για όσους είναι στην αρχή: προλαβαίνουμε κάτι αν δράσουμε τώρα; Ή απλά περιμένουμε; Οι γιατροί μου είπαν (και το διαβάζω και εγώ) ότι αν τους προλάβεις πριν το σημείο καμπής μπορείς να το σώσεις. Από την άλλη, φάρμακα όπως BACE inhibitors που υποτίθεται ότι κάνουν ακριβώς αυτό, απ' ό,τι φαίνεται αποτυγχάνουν παταγωδώς. Προσωπικά έχω σηκώσει τα χέρια ψηλά και προς το παρόν εστιάζω σε διατροφή τύπου paleo/ Terry Wahls και συμπληρώματα.

 

DRUGS.PNG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα,

καταρχήν να πω ότι δεν γράφω το παρακάτω για να κάνει κάποιος διάγνωση, αυτό είναι προφανώς δουλειά ειδικού, θέλω μόνο μία γνώμη, ειδικά από κάποιους από τους παραπάνω φίλους που αντιμετωπίζουν το θέμα σε δικούς τους ανθρώπους και καταλαβαίνω από τα posts ότι είναι σκεπτόμενοι και σοβαροί.

Πολύ δικός μου άνθρωπος 45 χρονών τώρα, έχει εδώ και 1-2 χρόνια τα παρακάτω "συμπτώματα":

- Υπάρχουν πολλά πράγματα που ξεχνάει, πολύ συχνά, πχ δουλειές που έχει να κάνει, συζητήσεις γρήγορες του 2λεπτου, πχ "μεθαύριο θα πάω εκεί στις 6 με τον τάδε και θα γυρίσω τότε, μπορείς να κάνεις αυτό?" και μετά από δύο μέρες "εντάξει με το αυτό?" - "Ποιο αυτό?" - " Δε θυμάσαι προχθές που είπαμε το και το?" - "Όχι δεν κάναμε ποτέ αυτή τη συζήτηση".

- Πριν λίγες μέρες μπαίνει στο δωμάτιο, σταματάει, με κοιτάζει με ένα απλανές βλέμμα και λέω "τι έγινε?" - "Ήρθα από το διπλανό δωμάτιο να κάνω κάτι και δε θυμάμαι τι". Κάθεται το σκέφτεται μισό λεπτό, και φεύγει χωρίς να έχει θυμηθεί.

- Έχει σοβαρό θέμα με τον ύπνο, πχ κάτι που συμβαίνει συχνά είναι ότι δεν μπορεί να κοιμηθεί και κοιμάται 2-3-4 το πρωί και ξυπνάει 7πμ και ξανακοιμάται 8πμ και ξυπνάει 11πμ. Και μετά 99% των ημερών κοιμάται μεσημέρι 1,5-2-2,5 ώρες.

- Εκνευρίζεται πάρα πολύ εύκολα εδώ και 1-2 χρόνια, φωνάζει πάρα πολύ με το παραμικρό. 

- Δεν ξέρω αν η κληρονομικότητα παίζει ρόλο, αλλά στην οικογένειά του υπάρχουν, θείος με διεγνωσμένο Alzheimer στα 42, πατέρας 70+ με ελαφρά άνοια, και άλλη θεία με βαριά άνοια 75-80.

Όλα τα παραπάνω μπορεί να είναι άσχετα και να τα έχω συνδέσει εγώ, αλλά με ανησυχεί πολύ το θέμα, έχω μία σοβαρή ανησυχία αν μπορεί να είναι δείγματα πρώιμης άνοιας ή όπως αλλιώς είναι ο επιστημονικός όρος, και ήθελα αν μπορείτε να πείτε πως σας ακούγονται, και τι θα προτείνατε ως προσέγγιση, δεδομένου ότι όταν έθιξα 1-2 φορές απαλά το θέμα, του στυλ "ε μεγαλώνουμε, τελευταία ξεχνάς πολύ, μήπως να πάμε να ρωτήσουμε κάποιον να πάρεις καμιά βιταμίνη/συμπλήρωμα" άκουσα φωνές του στυλ "πας να με βγάλεις τρελό, γιατρό θέλεις εσύ κλπ".

Επεξ/σία από WastedYears
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, Philippe είπε

Μπορεί να προκύψει διάγνωση από τις απλές απεικονιστικές εξετάσεις, σε συνδυασμό πάντα με την κλινική εικόνα, στα πρώιμα στάδια; Ίσως με το PET; Με fMRI; Η πρόσφατη μαγνητική της δικιάς μου εμφανίζει μόνο μικροαγγειακές αλλοιώσεις, τις οποίες εμφάνιζε σε μικρότερο βαθμό και σε παλιότερη μαγνητική του 2010. Στα τεστ ερωτήσεων πιάνει 25+/-. Ορισμένοι νευρολόγοι είπαν ότι ξεκινάει αγγειακή άνοια και να παίρνει ασπιρίνη, άλλοι μίλησαν για Alzheimer's και να βάλει τσιρότο, άλλος είπε και τα δύο και άλλος ότι έχει Parkinson's λόγω μιας μικροαστάθειας που είδε.. Περισσότερες εξετάσεις κανένας δεν ζήτησε, γι' αυτό και ακόμη δεν πήρα πρωτοβουλία να τις κάνω με δικά μου έξοδα και ας γίνουν άδικα. Το ερώτημα για όσους είναι στην αρχή: προλαβαίνουμε κάτι αν δράσουμε τώρα; Ή απλά περιμένουμε; Οι γιατροί μου είπαν (και το διαβάζω και εγώ) ότι αν τους προλάβεις πριν το σημείο καμπής μπορείς να το σώσεις. Από την άλλη, φάρμακα όπως BACE inhibitors που υποτίθεται ότι κάνουν ακριβώς αυτό, απ' ό,τι φαίνεται αποτυγχάνουν παταγωδώς. Προσωπικά έχω σηκώσει τα χέρια ψηλά και προς το παρόν εστιάζω σε διατροφή τύπου paleo/ Terry Wahls και συμπληρώματα.

DRUGS.PNG

 

 

Εγώ θα σου ελεγα να κοιτάξεις και το τεστ DNA , παρε τηλέφωνο να ρωτησεις....Θα δειξει ακριβέστατα, φαντάζομαι, το πως και το τι.

Επίσης, και τι φαρμακα πρεπει να παρει, γιατι θα εχει βρει τον γονιδιακο τύπο

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, Philippe είπε

Μπορεί να προκύψει διάγνωση από τις απλές απεικονιστικές εξετάσεις, σε συνδυασμό πάντα με την κλινική εικόνα, στα πρώιμα στάδια; Ίσως με το PET; Με fMRI; Η πρόσφατη μαγνητική της δικιάς μου εμφανίζει μόνο μικροαγγειακές αλλοιώσεις, τις οποίες εμφάνιζε σε μικρότερο βαθμό και σε παλιότερη μαγνητική του 2010. Στα τεστ ερωτήσεων πιάνει 25+/-. Ορισμένοι νευρολόγοι είπαν ότι ξεκινάει αγγειακή άνοια και να παίρνει ασπιρίνη, άλλοι μίλησαν για Alzheimer's και να βάλει τσιρότο, άλλος είπε και τα δύο και άλλος ότι έχει Parkinson's λόγω μιας μικροαστάθειας που είδε.. Περισσότερες εξετάσεις κανένας δεν ζήτησε, γι' αυτό και ακόμη δεν πήρα πρωτοβουλία να τις κάνω με δικά μου έξοδα και ας γίνουν άδικα. Το ερώτημα για όσους είναι στην αρχή: προλαβαίνουμε κάτι αν δράσουμε τώρα; Ή απλά περιμένουμε; Οι γιατροί μου είπαν (και το διαβάζω και εγώ) ότι αν τους προλάβεις πριν το σημείο καμπής μπορείς να το σώσεις. Από την άλλη, φάρμακα όπως BACE inhibitors που υποτίθεται ότι κάνουν ακριβώς αυτό, απ' ό,τι φαίνεται αποτυγχάνουν παταγωδώς. Προσωπικά έχω σηκώσει τα χέρια ψηλά και προς το παρόν εστιάζω σε διατροφή τύπου paleo/ Terry Wahls και συμπληρώματα.

DRUGS.PNG

Μπορεί να προκύψει διάγνωση με βάση την μαγνητική ναι. Στα κατάλληλα μάτια φυσικά. Αλλά είναι δύσκολη σε πρώιμο στάδιο. Επίσης πρέπει να εκτιμηθεί το οικογενειακό ιστορικό. Με Parkinson's πως το έμπλεξαν; 

Ναι βάσει μελετών η θεραπεία στην αρχή βοηθάει σημαντικά στο να μην αναπτυχθεί τόσο γρήγορα και αν αναπτυχθεί να μην έχει τόση επίδραση στην ποιότητα ζωής. Είναι όμως δύσκολη η διάγνωση όπως κατάλαβες.

Βέβαια και τα φάρμακα δεν έχουν τρελές παρενέργειες οπότε....

Επίσης η διατροφή και τα συμπληρώματα είναι απαραίτητα αλλά δεν είναι εύκολο. Ειδικά αν έχουν ακόμα πλήρη άποψη και καλά κάνουν δε μπορούμε να τους αναγκάσουμε.

Μόλις τώρα, LiquidTroll είπε

Εγώ θα σου ελεγα να κοιτάξεις και το τεστ DNA , παρε τηλέφωνο να ρωτησεις....Θα δειξει ακριβέστατα, φαντάζομαι, το πως και το τι.

Επίσης, και τι φαρμακα πρεπει να παρει, γιατι θα εχει βρει τον γονιδιακο τύπο

Ναι μπορεί να το συζητήσει με τους γιατρούς. Αν έχει και γονιδιακό δείκτη σίγουρα θα αποκλείσουν αλλά είδη άνοιας.

Πως αντιμετωπίζετε το θέμα δε θέλω να πάω στον γιατρό; Ή δε θέλω το Χ φάρμακο ή δε ξέρει τι λέει (άντε καλά αυτό μπορεί να το λέει ο δικός μου πχ. στον άλλο είπε ασκούσα ιατρική όταν ήσουν στο βρακί του πατέρα σου)

25 λεπτά πριν, WastedYears είπε

Καλησπέρα,

καταρχήν να πω ότι δεν γράφω το παρακάτω για να κάνει κάποιος διάγνωση, αυτό είναι προφανώς δουλειά ειδικού, θέλω μόνο μία γνώμη, ειδικά από κάποιους από τους παραπάνω φίλους που αντιμετωπίζουν το θέμα σε δικούς τους ανθρώπους και καταλαβαίνω από τα posts ότι είναι σκεπτόμενοι και σοβαροί.

Πολύ δικός μου άνθρωπος 45 χρονών τώρα, έχει εδώ και 1-2 χρόνια τα παρακάτω "συμπτώματα":

- Υπάρχουν πολλά πράγματα που ξεχνάει, πολύ συχνά, πχ δουλειές που έχει να κάνει, συζητήσεις γρήγορες του 2λεπτου, πχ "μεθαύριο θα πάω εκεί στις 6 με τον τάδε και θα γυρίσω τότε, μπορείς να κάνεις αυτό?" και μετά από δύο μέρες "εντάξει με το αυτό?" - "Ποιο αυτό?" - " Δε θυμάσαι προχθές που είπαμε το και το?" - "Όχι δεν κάναμε ποτέ αυτή τη συζήτηση".

- Πριν λίγες μέρες μπαίνει στο δωμάτιο, σταματάει, με κοιτάζει με ένα απλανές βλέμμα και λέω "τι έγινε?" - "Ήρθα από το διπλανό δωμάτιο να κάνω κάτι και δε θυμάμαι τι". Κάθεται το σκέφτεται μισό λεπτό, και φεύγει χωρίς να έχει θυμηθεί.

- Έχει σοβαρό θέμα με τον ύπνο, πχ κάτι που συμβαίνει συχνά είναι ότι δεν μπορεί να κοιμηθεί και κοιμάται 2-3-4 το πρωί και ξυπνάει 7πμ και ξανακοιμάται 8πμ και ξυπνάει 11πμ. Και μετά 99% των ημερών κοιμάται μεσημέρι 1,5-2-2,5 ώρες.

- Εκνευρίζεται πάρα πολύ εύκολα εδώ και 1-2 χρόνια, φωνάζει πάρα πολύ με το παραμικρό. 

- Δεν ξέρω αν η κληρονομικότητα παίζει ρόλο, αλλά στην οικογένειά του υπάρχουν, θείος με διεγνωσμένο Alzheimer στα 42, πατέρας 70+ με ελαφρά άνοια, και άλλη θεία με βαριά άνοια 75-80.

Όλα τα παραπάνω μπορεί να είναι άσχετα και να τα έχω συνδέσει εγώ, αλλά με ανησυχεί πολύ το θέμα, έχω μία σοβαρή ανησυχία αν μπορεί να είναι δείγματα πρώιμης άνοιας ή όπως αλλιώς είναι ο επιστημονικός όρος, και ήθελα αν μπορείτε να πείτε πως σας ακούγονται, και τι θα προτείνατε ως προσέγγιση, δεδομένου ότι όταν έθιξα 1-2 φορές απαλά το θέμα, του στυλ "ε μεγαλώνουμε, τελευταία ξεχνάς πολύ, μήπως να πάμε να ρωτήσουμε κάποιον να πάρεις καμιά βιταμίνη/συμπλήρωμα" άκουσα φωνές του στυλ "πας να με βγάλεις τρελό, γιατρό θέλεις εσύ κλπ".

Είναι δύσκολο να πας άτομο που δε θέλει στον γιατρό. Ειδικά αν έχει ακόμα πλήρη συνείδηση. Αυτό γράφω και πιο πάνω. Πιθανώς να είναι και σε άρνηση. Το πιο πιθανό γιατί ξέρουν ότι έχουν πρόβλημα

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

 

1 ώρα πριν, LiquidTroll είπε

Και γενικά, εκεί έχει εστιάσει η επιστήμη τελευταία. Να βρουνε τις γονιδιακές αιτίες για τις αρρώστιες. Πχ. για τις ψυχικές ασθένειες τα έχουν βρει(Ντοπαμινη, Σεροτονίνη)

Οπότε, θα ήταν πάρα μα πάρα πολύ χρήσιμο, για εμένα, όταν φτάσω στα 50 μου, να ξέρω αν έχω σοβαρές πιθανότητες να πάθω μια ασθένεια,όπως η άνοια που είναι και το θέμα μας, και να έχω λάβει τα μέτρα μου εγώ ο ίδιος, και η οικογένειά μου. (απο θεμα λεφτών κλπ κλπ)

Όχι για όλες, δεν ξέρουν τι φταίει σε όλες, ότι είναι θέμα νευροδιαβιβαστών τα γνώριζαν αλλά τα γιατί και τα πως όχι και τόσο. Βέβαια, δεν σημαίνει ότι αν δεν μάθουν τα γιατί, δεν θα βρουν και θεραπεία ή ένα είδος θεραπείας. Π.χ για το AIDS δεν έχει βρεθεί θεραπεία, αλλά τα νέα φάρμακα δεν επιτρέπουν στον φορέα να νοσήσει. Μπορεί να μην είναι απόλυτα θεραπεία, αλλά στην πράξη αυτό είναι.

Πάντως ούτε και εγώ έχω τα κουράγια ακόμη να κάνω τον έλεγχο dna, παρόλο το τόσο επιβαρυμένο ιστορικό. Ούτε έχω έρθει in terms με την κατάσταση της μητέρας μου ακόμη. Μπορεί να έχω σκεφτεί τα πρακτικά μέρη του θέματος, αλλά με τα ψυχολογικά δεν τα βρίσκω ακόμη...

 

Επεξ/σία από vampira
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...