Προς το περιεχόμενο

Γεροντική Άνοια και Alzheimer σε δικούς μας - Τρόποι αντιμετώπισης!


LiquidTroll

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Στις πρώτες σελίδες του θέματος είχε πάντως γραφτεί ότι υπάρχουν θεραπείες και τρόποι αντιμετώπισης σε ορισμένες περιπτώσεις. Ειδικά για το Alzheimer's, εάν το προλάβεις στην αρχή κυκλοφορούν φάρμακα που ίσως ορισμένους τους βοηθήσουν (όχι τα exelon, aricept, namenda που είναι για τα συμπτώματα και δίνονται κατόπιν εορτής). Επίσης ο ύπνος φαίνεται ότι έχει τεράστια σημασία, όπως και στην Parkinson's και σε όλα τα νευρολογικά προβλήματα. Σε εμάς πρότειναν να μας βλέπει ο ήλιος μισή ώρα το πρωί, να ξυπνάμε και να κοιμόμαστε την ίδια ώρα κλπ. Για το άλλο συχνό είδος άνοιας, την αγγειακή, εύλογο είναι ότι εφόσον θεραπευθεί η γενεσιουργός αιτία μπορεί να προληφθεί η εκφύλιση του εγκεφάλου. Οι περισσότεροι ηλικιωμένοι έχουν μικτή άνοια (αγγειακή + Alzheimer's). Οι υπόλοιπες είναι λιγότερο συχνές από ό,τι φαίνεται.

Η συγγραφέας του Still Alice (νευροεπιστήμονας η ίδια) έχει δώσει ένα γνωστό TEDx talk για το Alzheimer's. Εξίσου ενδιαφέρουσες ομιλίες μου φάνηκαν οι εξής: 1, 2, 3, 4

 

 

Επεξ/σία από Philippe
  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 184
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

1 ώρα πριν, Philippe είπε

Στις πρώτες σελίδες του θέματος είχε πάντως γραφτεί ότι υπάρχουν θεραπείες και τρόποι αντιμετώπισης σε ορισμένες περιπτώσεις. Ειδικά για το Alzheimer's, εάν το προλάβεις στην αρχή κυκλοφορούν φάρμακα που ίσως ορισμένους τους βοηθήσουν (όχι τα exelon, aricept, namenda που είναι για τα συμπτώματα και δίνονται κατόπιν εορτής). Επίσης ο ύπνος φαίνεται ότι έχει τεράστια σημασία, όπως και στην Parkinson's και σε όλα τα νευρολογικά προβλήματα. Σε εμάς πρότειναν να μας βλέπει ο ήλιος μισή ώρα το πρωί, να ξυπνάμε και να κοιμόμαστε την ίδια ώρα κλπ. Για το άλλο συχνό είδος άνοιας, την αγγειακή, εύλογο είναι ότι εφόσον θεραπευθεί η γενεσιουργός αιτία μπορεί να προληφθεί η εκφύλιση του εγκεφάλου. Οι περισσότεροι ηλικιωμένοι έχουν μικτή άνοια (αγγειακή + Alzheimer's). Οι υπόλοιπες είναι λιγότερο συχνές από ό,τι φαίνεται.

Η συγγραφέας του Still Alice (νευροεπιστήμονας η ίδια) έχει δώσει ένα γνωστό TEDx talk για το Alzheimer's. Εξίσου ενδιαφέρουσες ομιλίες μου φάνηκαν οι εξής: 1, 2, 3, 4

 

 

Αυτό με τον ήλιο το πρωί σας το ειπαν για την βιταμίνη D η για άλλον λόγο; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Από google πρόχειρα:
Sunshine may play a role in regulating hormones and sleep patterns by affecting the melatonin circadian rhythm. Exposure to light both resets the circadian rhythm of melatonin and acutely inhibits melatonin synthesis.

Επεξ/σία από Philippe
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 μήνες μετά...

ερωτηση σε οσους το εχουν περασει με καποιο μελος της οικογενειας,αυτη η αντιδραση που τους πιανουν νευρα και θελουν να σηκωνονται να περπατανε να φωναζουνε ειναι σαν γενικος κανονας η ισχυει μονον σε μερικους??Η θεια μου το ειχε αυτο,ο πατερας μου ακομα ειναι πολυ ηρεμος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 hours ago, di maria kun said:

ερωτηση σε οσους το εχουν περασει με καποιο μελος της οικογενειας, ...

σε μένα ήταν η αρχή, κάτι σαν καμπανάκι ή προειδοποίηση αλλά επειδή παθολογικά ήταν ok δεν έδωσα σημασία (κακώς, ο νευρολόγος θα έβλεπε καλύτερα ). Αν έχουν ακόμα ισορροπία και όταν περπατάνε δεν πέφτουν και ξέρουν που βρίσκονται και που είναι το σπίτι τους τότε ας περπάτανε αλλά καλύτερα με συνοδό, πχ εγγόνι ή συγγενής. Καλύτερα να κλειδώνετε την εξώπορτα για να μην silver alert μετά.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, di maria kun είπε

ερωτηση σε οσους το εχουν περασει με καποιο μελος της οικογενειας,αυτη η αντιδραση που τους πιανουν νευρα και θελουν να σηκωνονται να περπατανε να φωναζουνε ειναι σαν γενικος κανονας η ισχυει μονον σε μερικους??Η θεια μου το ειχε αυτο,ο πατερας μου ακομα ειναι πολυ ηρεμος

Ξερεις τι ειναι, να μην γνωριζει ο αλλος, το σπιτι που ο ιδιος εχτισε; Να σου λεει, που ειμαι, και να του λες, εδω εισαι 30 χρονια, εσυ το εχτισες, και σχεδον να μην θυμαται....αστα να πανε... :(

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

35 λεπτά πριν, eyw είπε

σε μένα ήταν η αρχή, κάτι σαν καμπανάκι ή προειδοποίηση αλλά επειδή παθολογικά ήταν ok δεν έδωσα σημασία (κακώς, ο νευρολόγος θα έβλεπε καλύτερα ). Αν έχουν ακόμα ισορροπία και όταν περπατάνε δεν πέφτουν και ξέρουν που βρίσκονται και που είναι το σπίτι τους τότε ας περπάτανε αλλά καλύτερα με συνοδό, πχ εγγόνι ή συγγενής. Καλύτερα να κλειδώνετε την εξώπορτα για να μην silver alert μετά.

 

20 λεπτά πριν, mindreader είπε

Ξερεις τι ειναι, να μην γνωριζει ο αλλος, το σπιτι που ο ιδιος εχτισε; Να σου λεει, που ειμαι, και να του λες, εδω εισαι 30 χρονια, εσυ το εχτισες, και σχεδον να μην θυμαται....αστα να πανε... :(

παιδια δραμα η κατασταση ψυχωπλατικο το νημα,απλα η ερωτηση ηταν συγκεκριμενα σε αυτη την αντιδραση που εχουν νευρα οχι στο θεμα απωλειας μνημης η που χανονται,γιατι ευτυχως ακομα ο πατερας μου ειναι ηρεμος,ξεχναει καθε μερα και παραπανω απλα δεν ξερω κιολας αυτο που ουρλιαζουν ειναι στανταρ σαν επομενο σταδιο η μπορει να μην γινει???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 minutes ago, di maria kun said:

... απλα δεν ξερω κιολας αυτο που ουρλιαζουν ειναι στανταρ σαν επομενο σταδιο η μπορει να μην γινει???

εύχομαι να μην γίνει, ο νευρολόγος που τον παρακολουθεί τι είπε?

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, di maria kun είπε

 

παιδια δραμα η κατασταση ψυχωπλατικο το νημα,απλα η ερωτηση ηταν συγκεκριμενα σε αυτη την αντιδραση που εχουν νευρα οχι στο θεμα απωλειας μνημης η που χανονται,γιατι ευτυχως ακομα ο πατερας μου ειναι ηρεμος,ξεχναει καθε μερα και παραπανω απλα δεν ξερω κιολας αυτο που ουρλιαζουν ειναι στανταρ σαν επομενο σταδιο η μπορει να μην γινει???

Σε συζητηση που ειχα με φιλο μου φαρμακοποιο  που εχει δει πολλες περιπτωσεις , αυτο με τα ουρλιαχτα συμβαινει σε αρκετες περιπτωσεις αλλα οχι σε ολες , σαν να λεμε οτι η καθε περιπτωση ειναι και ξεχωριστη , εμενα και οι δυο γονεις εμφανισαν ανοια αλλα κανενας τους δεν ουρλιαζε 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 ώρες πριν, jimmyl είπε

Σε συζητηση που ειχα με φιλο μου φαρμακοποιο  που εχει δει πολλες περιπτωσεις , αυτο με τα ουρλιαχτα συμβαινει σε αρκετες περιπτωσεις αλλα οχι σε ολες , σαν να λεμε οτι η καθε περιπτωση ειναι και ξεχωριστη , εμενα και οι δυο γονεις εμφανισαν ανοια αλλα κανενας τους δεν ουρλιαζε 

θετικο αυτο,ειχαν νευρα και μια ταση να βγουν για περπατημα η να φυγουν?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σαν τώρα θυμάμαι θυμάμαι τον παππού μου πριν 15 χρόνια με Alzheimer να μη με αναγνωρίζει. Τον πήρα αγκαλιά κ τον έκανα μπάνιο γιατί η γιαγιά μου δε μπορούσε κ όταν βγήκαμε κ τον σκούπισα με την πετσέτα, είχε μια αναλαμπή, μου χαμογέλασε κ με χάιδεψε στο κεφάλι. Ήταν η τελευταία φορά που με "είδε" κ ακόμη κ τώρα το θυμάμαι κ τα μπηγω όπως τότε. 

Για το αρχείο να πω πως ίσως το αίτιο να ήταν το σάκχαρο που τον συντρόφευε πολλά χρόνια. 

Προσωπικά, έχω πειστεί πως η ζάχαρη είναι το χειρότερο δηλητήριο, και προσπαθώ με εναλλασσόμενα διαστήματα keto κ low carb να τροφοδοτω τον εγκέφαλο με καλές τροφές. 

Με αγχωνει λίγο ότι από πιτσιρικάς είμαι λίγο αφηρημένος. Τα κλειδιά μου, γυαλιά μου, πορτοφόλια κτλ κ πολλες φορές τα χάνω κ δε θυμάμαι που τα παράτησα. Εγώ το ρίχνω στο ότι δεν θέλω να αγχώνομαι και δεν δίνω μια για το αν χάσω κάτι από όλα αυτά, και γενικά δεν δίνω δεκάρα για μικροπραγματα. Προσπαθώ να ζω με το λιγότερο δυνατό άγχος. Ωστόσο, Αναρωτιέμαι μήπως είναι αυτό το πρώιμο δείγμα κληρονομικότητας. Κατά τα άλλα στη δουλειά μου έχω μνήμη ελέφαντα, ενώ γενικότερα παλιά γεγονότα αναρωτιέται κανείς που τα θυμάμαι. Μπορεί βέβαια να με στείλεις στο μάρκετ, να φέρω ένα σωρό μαλακίες αλλά όχι αυτό που ζήτησες.

Βλέπω τώρα τις γυναίκες της ζωής μου κ δεν θα ήθελα ποτέ να τις κεράσω αυτό το ποτήρι, λόγω του παππού μου θεωρώ τις νευροεκφυλιστικες ασθένειες τις χειρότερες. Πεθαίνεις χωρίς να θυμάσαι ότι έζησες. Τραγικό.

Τι μπορώ να κάνω προληπτικά, εξέταση εννοώ. Είμαι 38, είναι νωρίς;

 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, di maria kun είπε

θετικο αυτο,ειχαν νευρα και μια ταση να βγουν για περπατημα η να φυγουν?

Το ότι δεν αναγνωρίζουν που είναι και ότι έχουν τάση να φεύγουν για να πάνε "σπίτι τους" είναι στανταράκι

Κλείδωμα και κρυμμένα κλειδιά η μόνη λύση

3 λεπτά πριν, Αντώνης Τ. είπε

Με αγχωνει λίγο ότι από πιτσιρικάς είμαι λίγο αφηρημένος. Τα κλειδιά μου, γυαλιά μου, πορτοφόλια κτλ κ πολλες φορές τα χάνω κ δε θυμάμαι που τα παράτησα. Εγώ το ρίχνω στο ότι δεν θέλω να αγχώνομαι και δεν δίνω μια για το αν χάσω κάτι από όλα αυτά, και γενικά δεν δίνω δεκάρα για μικροπραγματα. Προσπαθώ να ζω με το λιγότερο δυνατό άγχος. Ωστόσο, Αναρωτιέμαι μήπως είναι αυτό το πρώιμο δείγμα κληρονομικότητας

Να τα βάζεις σε κάποια στάνταρ σημεία, με τις πληροφορίες που διαχειριζόμαστε καθημερινά και τα διάφορα άγχη που κουβαλάμε στο μυαλό είναι λογικό να ξεχνάς κάτι που κάνει σχεδόν ασυναίσθητα όταν φτάνεις σπίτι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, di maria kun είπε

θετικο αυτο,ειχαν νευρα και μια ταση να βγουν για περπατημα η να φυγουν?

Δεν ειχαν νευρα η τασεις φυγης , αλλα δεν ηταν πολυ συνεργασιμοι , για παραδειγμα η μητερα ενω της εδινα τα φαρμακα και τα εβαζε στο στομα , δεν τα καταπινε αλλα δεν ξερω πως τα καταφερνε τα εκρυβε κατω απο τη γλωσσα και μετα εβγαζε και τα εβαζε στο χερι της και τα ζυμωνε σαν ζυμαρι

2 ώρες πριν, Αντώνης Τ. είπε

Σαν τώρα θυμάμαι θυμάμαι τον παππού μου πριν 15 χρόνια με Alzheimer να μη με αναγνωρίζει. Τον πήρα αγκαλιά κ τον έκανα μπάνιο γιατί η γιαγιά μου δε μπορούσε κ όταν βγήκαμε κ τον σκούπισα με την πετσέτα, είχε μια αναλαμπή, μου χαμογέλασε κ με χάιδεψε στο κεφάλι. Ήταν η τελευταία φορά που με "είδε" κ ακόμη κ τώρα το θυμάμαι κ τα μπηγω όπως τότε. 

Για το αρχείο να πω πως ίσως το αίτιο να ήταν το σάκχαρο που τον συντρόφευε πολλά χρόνια. 

Προσωπικά, έχω πειστεί πως η ζάχαρη είναι το χειρότερο δηλητήριο, και προσπαθώ με εναλλασσόμενα διαστήματα keto κ low carb να τροφοδοτω τον εγκέφαλο με καλές τροφές. 

Με αγχωνει λίγο ότι από πιτσιρικάς είμαι λίγο αφηρημένος. Τα κλειδιά μου, γυαλιά μου, πορτοφόλια κτλ κ πολλες φορές τα χάνω κ δε θυμάμαι που τα παράτησα. Εγώ το ρίχνω στο ότι δεν θέλω να αγχώνομαι και δεν δίνω μια για το αν χάσω κάτι από όλα αυτά, και γενικά δεν δίνω δεκάρα για μικροπραγματα. Προσπαθώ να ζω με το λιγότερο δυνατό άγχος. Ωστόσο, Αναρωτιέμαι μήπως είναι αυτό το πρώιμο δείγμα κληρονομικότητας. Κατά τα άλλα στη δουλειά μου έχω μνήμη ελέφαντα, ενώ γενικότερα παλιά γεγονότα αναρωτιέται κανείς που τα θυμάμαι. Μπορεί βέβαια να με στείλεις στο μάρκετ, να φέρω ένα σωρό μαλακίες αλλά όχι αυτό που ζήτησες.

Βλέπω τώρα τις γυναίκες της ζωής μου κ δεν θα ήθελα ποτέ να τις κεράσω αυτό το ποτήρι, λόγω του παππού μου θεωρώ τις νευροεκφυλιστικες ασθένειες τις χειρότερες. Πεθαίνεις χωρίς να θυμάσαι ότι έζησες. Τραγικό.

Τι μπορώ να κάνω προληπτικά, εξέταση εννοώ. Είμαι 38, είναι νωρίς;

 

 

Τα ιχθυελαια φαινεται οτι εχουν προστατευτικη δραση στα κυτταρα του εγκεφαλου αλλα  και αλλες ουσιες που δεν μου ερχονται τωρα προχειρα στο μυαλο , με ενα google search θα τις βρεις ευκολα , σε αυτο το θεμα το πιο μεγαλο ρολο παιζει η διατροφη , η κληρονομικοτητα βεβαια ειναι ενα θεμα αλλα εκει δεν μπορεις να κανεις τιποτα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι να πω ρε παίδες δύναμη σε όλους. Εμείς πιθανόν είμαστε σε πρωιμο στάδιο ίσως παίζουν ρόλο και τα χάπια δεν έχουμε καθόλου ξεσπάσματα κτλ ίσα ίσα είναι χαλαρός και κάνει χιούμορ. Τώρα για τα υπόλοιπα όλα είναι πιθανά σίγουρα παίζει ρόλο κληρονομικοτητα. Η θεία μου(η αδερφή του πατέρα μου) και ο πατέρας μου εχουν. Η άλλη αδερφη του πατέρα μου όχι. Από την μητέρα μου κάνεις. Και εγώ Αντώνη ίδια φάση, ίδια ηλικία, παρατηρώ τελευταία ότι ξεχνάω μπορεί το άγχος μπορεί να μπήκα στο τρυπακι. Ειδικά ονόματα από ηθοποιούς και αθλητές που με ενοχλεί καθώς είμαι φανατικός και σινεφίλ και ποδοσφαιροφιλος

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλή δύναμη και υπομονή σε όποιον έχει δικό του άνθρωπο με άνοια.

Αναφορικά με το Alzheimer, από το 2018 έχει δημιοσιευθεί έρευνα που συσχετίζει τον επιχήλειο έρπη με τη συγκεκριμένη πάθηση. 

herpes virus link to alzheimer - Bing

Επεξ/σία από panther_512
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...