Προς το περιεχόμενο

Οι επερχόμενοι επεξεργαστές desktop της Intel, «Comet Lake-S», θα απαιτούν νέα motherboards


voltmod

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 ώρες πριν, cpc464 είπε

Πάλι τα ίδια, το θέμα δεν είναι amd vs intel, το θέμα είναι γιατί να τα σκάσω σε μία εταιρεία που δεν κάνει μειώσεις τιμών για να γίνει ανταγωνιστική, και που έχει κάνει παλιά μου τέχνη κόσκινο το πυρήνες με το σταγονόμετρο και την αλλαγή socket για να πάρω νέα μητρική. Τώρα εάν έχει 5% fps παραπάνω στα παιχνίδια δεν με ενδιαφέρει, το vfm απλά είναι ανύπαρκτο.

Μην φοβάσαι θα κάνει.... θέλει δε θέλει. Τους εχουν μεινει όλοι οι ιντελ απουλητοι στα ράφια...

Έχουν μπει και ξημεροβραδιαζονται μέσα στα φόρουμ γράφοντας τα 12 Ευαγγελία μαζί με την παλαιά και Καινή διαθήκη!!! Προσπαθώντας τι? να πείσουν το πλήθος και όσους θέλουν να στήσουν υπολογιστη ,ότι οι ιντελ ...καί καλα ειναι καλυτεροι από τους ryzen και ότι ταχαμ παίζουν τα odissey και τα gta5 σε 9600 και σε 9900 και 2080ti και δεν συμαζευεται...και είναι ποιο γ@μ@ουα απο ρυζεν. τι αλλά αστεία σενάρια θα σκαρφιστουν οι διάφοροι κρυφοπλαισιακιδες προκυμενου να σπρώξουν το στοκ με τους ιντελ στα ράφια. Πάρτε το χαμπάρι. Όσο η ιντελα κρατάει αυτές τις τιμές θα τους έχετε και θα τους λιβανιζεται στα ράφια αντί να τους πουλάτε. Αν η ιντελ θέλει να είναι εντός παιχνιδιού και εσεις να πουλάτε αντί να τους ξεσκονιζεται, να κατεβάσει τις τιμές σε προσιτά όρια από τον πολύ κόσμο και από όλους τους gamers. Να φέρει τον 9600 στα 180 ευρώ δηλ. Να πάει 220-230 με την ψυκτρα. Και μητρικές z στα 130. Άμα θέλετε να πουλήσετε 9900κ στα 300 ευρώ γιατι με 360αρα aio cooler θα φτάσει στα 450. Και φυσικά αφού δεν αλλάζει αρχιτεκτονική να ξεκλειδώσει τα bios στις μητρικές και να μην επιβάλει σε νταβατζιλικι καινούργια μητρική. Να μπορεί και ο πιτσιρικάς gamer που τα μαζεύει με το χαρτζιλίκι του αλλά και ο οίκογενειαρχης που γουστάρει να την αραξει να παίξει κανένα game να πάρει ιντελ. Αλλιώς υπάρχουν αξιοπρεπέστατη λύσεις για όλα τα βαλαντια από μεριάς κόκκινης. Δεν είναι δα και τόσο τριμερή η διαφορά να παίξεις και με 10 fps λιγότερα. Έτσι για να μπορέσει να πάρει και μια καλή οθονιτσα  ο άλλος και όχι να κάθεται μέ την 1080p 60hz. Με τις τωρινές τιμές οι ιντελ είναι μόνο για κορόιδα που νομίζουν ότι τα 5 παραπανω fps τους κάνουν και καλύτερους gamers.

 

 

Επεξ/σία από BlueAverage
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 225
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

16 λεπτά πριν, TELE είπε

το ξέρεις ότι ο 3900x χωρίς υδρόψυξη φτάνει εύκολα σε gaming τους 85c και το TDP του έως και 140W

Το ξέρεις ότι ο 9900κ με 360AIO από 3 λεπτα prime 95 βαράει 100c?

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
13 λεπτά πριν, dimoskoutr είπε

Αυτό θα κερδίσει εύκολα την μεγαλύτερη πατάτα της χρονιάς σε όλο το forum!!! Να το θυμόμαστε...ξαναλέω έχεις και μαγαζί εσύ...μωρέ μπράβο...βρήκαμε τον μπαρμπαστρούμφ...έλα έλεος...θεϊκή ατάκα...μπλε φιατ με κόκκινη φερράρι...τέτοια διαφορά έχουν σε ισχύ...

Δεν είναι χαζός το συμφέρον του προασπίζει και είναι λογικό, ούτε τους AIB των μητρικών συμφέρει αυτό έχει κάνει η AMD. Μέσα από μία νέα αρχιτεκτονική δεν χρειάζεται πλέον να αλλάζεις μητρική σε κάθε γενιά (υπάρχει ουσιαστικός λόγος να φύγει κάποιος από το Β450 π.χ. ;  ) και οι Ryzen είναι πολύ πιο διαχρονικοί με αποτέλεσμα να μην χρειάζεται ο πελάτης CPU τόσο συχνά όπως πριν για να πάρει αυτό το "+5%" απόδοσης που προσέφερε η "νέα" γενιά της Intel κάθε χρόνο, γιατί μην ξεχνάμε πως πριν από 3 χρόνια το mainstream ήταν 4C/4T και το +5% μετρούσε όταν ο CPU ήταν starved.

12 λεπτά πριν, cpc464 είπε

Το ξέρεις ότι ο 9900κ με 360AIO από 3 λεπτα prime 95 βαράει 100c?

Ναι αλλά είναι στο 14++++++++++ ! Ντάξει καθυστερούν εδώ και χρόνια την μετάβαση στο επόμενο δικό τους node - 10nm - γιατί θα χάσουν κανά Ghz και μαζί με το Ghz το προβάδισμα που έχουν στο Mhz war αλλά δεν πειράζει όλα καλά.

Άλλο πρόβλημα και αυτό, η AMD έκανε το άλμα πήγε από ένα immature low power 12nm που δεν είχε στόχο τα high frequences (High Performance/HP) και πήγε σε ένα node 7nm που που είναι μέτριο για τα clocks, κέρδισε λίγο (+300 τουλάχιστον) και πέρασε την παιδική ίωση, από εδώ και πέρα μόνο θα ανεβαίνουν τα Mhz με το 7nm EUV στην 4η γενιά Ryzen κτλπ.

Η Intel ; Τόσα χρόνια σε ένα παλιό node το έχει τερματίσει το 14nm και αυτό θα της βγει σε κακό καθώς όταν πάνε στο επόμενο στάδιο (στην περίπτωση τους το 10nm) θα είναι τόσο κατώτερο σε απόδοση που θα φανεί άσχημα, ποιος θα αγοράσει αυτούς τους CPU τουλάχιστον στο desktop ; Μέχρι να ωριμάσει το 10αρι τους να γίνει +++ ... έχουν να φάνε και άλλη στραπάτσα.

Οι Intel CPUs αυτή την στιγμή είναι σαν τους Bulldozer, απλά κοιτάνε τα clocks και τρώνε πολύ ρεύμα/θερμοκρασίες. Οι 1600/2600/3600 είναι οι i5 2500K/i7 2600K της εποχής μας, πολύ διαχρονικοί με μέλλον και σε καλή τιμή.

Επεξ/σία από Phoenix4
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 λεπτά πριν, Phoenix4 είπε

Δεν είναι χαζός το συμφέρον του προασπίζει και είναι λογικό, ούτε τους AIB των μητρικών συμφέρει αυτό έχει κάνει η AMD. Μέσα από μία νέα αρχιτεκτονική δεν χρειάζεται πλέον να αλλάζεις μητρική σε κάθε γενιά (υπάρχει ουσιαστικός λόγος να φύγει κάποιος από το Β450 π.χ. ;  ) και οι Ryzen είναι πολύ πιο διαχρονικοί με αποτέλεσμα να μην χρειάζεται ο πελάτης CPU τόσο συχνά όπως πριν για να πάρει αυτό το "+5%" απόδοσης που προσέφερε η "νέα" γενιά της Intel κάθε χρόνο, γιατί μην ξεχνάμε πως πριν από 3 χρόνια το mainstream ήταν 4C/4T και το +5% μετρούσε όταν ο CPU ήταν starved.

Χαζός δεν ξέρω ποιος είναι ή όχι, ούτε με ενδιαφέρει, όμως όποιος λέει ότι είναι επαγγελματίας οφείλει να σέβεται τον πελάτη του και να μην του πουλάει φούμαρα για μεταξωτές κορδέλες...είναι αστείο να δώσεις σήμερα σε πελάτη επεξεργαστή στην mainstream κατηγορία από την intel σε όλο το εύρος τιμής...άντε να πω οκ για 9900k σε κάποιον που έχει high refresh monitor ή για κάποιον που χρησιμοποιεί κάποιο εξειδικευμένο πρόγραμμα που ένας intel είναι ακόμη ταχύτερος...αλλιώς τον κοροϊδεύεις μέσα στα μούτρα του.

Όσο για το άλλο με τις μητρικές της amd, εδώ εγώ με b350 δεν θα φύγω και θα βάλω έναν 3700x...για κανέναν λόγο δεν φεύγει κάποιος από b450 ας πούμε...

Επεξ/σία από dimoskoutr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 λεπτά πριν, TELE είπε

να σε ρωτήσω φιλαράκι από που τα βγάζεις αυτά τα συμπεράσματα και λες π@π@ρ!ές στο παιδί , από που και ως που ο 9900k έχει μεγαλύτερες θερμοκρασίες και TDP σε base συχνότητες πάντα από τον 3900x , το ξέρεις ότι ο 3900x χωρίς υδρόψυξη φτάνει εύκολα σε gaming τους 85c και το TDP του έως και 140W  , ενώ αντίστοιχα ο 9900k άμα δεν τον σκαλίσεις πάνω από τις stock συχνότητες δεν πρόκεται να φτάσει ούτε τους 70c ούτε να ξεπεράσει τα 100w TDP , μαλών αυτά δεν μπήκες στο κόπο να τα διαβάσεις η τα διάβασες και δεν σε συμφέρει να τα λες λόγο του κωλύματος που έχεις με τους AMD ...ο 9900k γίνετε ασύμφορος σε θερμοκρασίες και σε TDP μονο λόγο OC

Για να δεις ότι εσύ λες πaπaριες πήγαινε σύγκρινε τις θερμοκρασίες του επεξεργαστή με reference κάρτα και μετά με καστομ. Θα δεις ότι η θερμοκρασία που βλέπεις να φτάνει στον Θεό στον 3700χ οφείλεται στην κάρτα καστομ που φυσάει όλη την ζέστη της μέσα στο κουτί. Και μια 2080ti είναι μεγάλη και ζέστη κάρτα. Στην πραγματικότητα την ανάγκη για υδροψυξη την διμιουργουν οι κάρτες γραφικών αλλιώς και οι ιντελ μπορούσαν να δουλέψουν με την μαμά ψυκτρα. Αλλά εσύ που δεν ασχολείσαι και δεν έχεις ryzen από που τα έβγαλες αυτά τα στοιχεία περί tdp που αναφέρεις; Μάλλον εσύ που είσαι ιντελ φαν Μποης τα κατεβάζεις από το μυαλό σου γιατί στοιχεία επίσημα δεν παρουσιάζεις. Εγώ το λέω με την απλή λογική που ο 3700x έχει ψυκτρα. Ο 9900κ με τα λιγότερα κατά εσε tdp τι εχει; Πρέπει να πάρει 360αρα. Σου επιστρέφω λοιπόν στο πρόσωπο σου τις εκφράσεις σου.

 

 

 

 

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 ώρες πριν, BlueAverage είπε

Άκου κριφοπλαισιοπαιδο, από ότι καταλαβαίνω amd δεν είχες ποτέ, άρα δεν μπορείς να έχεις προσωπική άποψη για τα update της Microsoft και την ομαλή λειτουργία και ωριμανση των επεργαστων της amd παρά μόνο από ότι έχει αρπάξει το αυτί σου από τους ιντελ φαν μποξ ειδιμονες . Ασχολεισου λοιπόν με τον rebrand επεξεργαστακο σου που τον μοσχοπληρωσες,  συνέχισε να προπαγανδιζεις την καραμελιτσα της ιντελ,....κάποιο συμφέρον θα έχεις να παρουσιάζεις τον κούκο για αηδόνι... Και κρατά τους χαρακτηρισμούςσου περι μπούρδες και τέτοια ,γιατί δεν είσαι σε θέση λόγω έλλειψης γνώσεων και εμπειρίας, να έχεις άποψη και να χαρακτηρίζεις. Κάτσε στο odissey και άσε να έχει άποψη κάποιος που είχε  μηχανημα amd. Εκείνος σίγουρα κάτι παραπάνω ξέρει από εσένα.

τον rebrand επεξεργαστακο μου τον πλήρωσα 230 ευρώ και για gaming που τον αγόρασα είναι bestbuy , ο αντίστοιχος 3700x κατώτερος του στο gaming έκανε 360 ευρώ πληροφοριακά στο λέω , μην μου λες εμενα για εμπειρία γιατί έχω μαγαζί από τότε που πήγαινες νήπιο , έφαγα στη μάπα όλα τα αποτυχημένα cpu τις AMD και με τους FX ήτανε το κερασάκι στη τούρτα , ορκίστηκα να μην ξαναδουλέψω ποτε AMD στο μαγαζί μου , με τα προβλήματα τις θερμοκρασίες το κράξιμο που έχω φάει από πελάτες γιατί του πρότεινα μούφα pc ενώ ο φίλος του παίζει καλύτερα με τους μισους intel πυρήνες και αλλα διαφορα τέτοια , πάρτε όλοι AMD και σε καλο να σας βγει ειλικρινά το εύχομαι και μην μας σκοτίζεται τα @@ σε κάθε θέμα για επεξεργαστές intel με το ποσο καταπληκτικοί είναι η AMD και ποσο κλεφτες είναι στην Intel , φτιάξε ένα δικό σας γκρούπ και εκεί μέσα μέρα νύχτα προσκυνήστε τι κυρια Lisa Sou , αυτά από μένα και τέλος καλή συνεχεια

Επεξ/σία από TELE
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
41 λεπτά πριν, Phoenix4 είπε

O 3900X είναι 12C/24T λογικό, τι συγκρίνεις τώρα με 8C/16T ; Άμα ισάξια σύγκριση βάλε τον 9900Κ με τον 3700Χ, ίδια C/T.

Γενικά έχετε πρόβλημα και συγκρίνεται άλλα ντάλον κατηγορίες ότι σας βολεύει, αλλά το βρίσκω λογικό από την άλλη όταν σε χρεώνουν 550 ευρώ για έναν 8C/16T να τον μπερδεύεις με τον αντίστοιχο τιμολογιακά 12C/24T 😛

Βρεεεε....δεν πάνε καλά οι πωλησεις!!!! Στα ράφια μένουν. Δεν μπορούν να σπρώξουν τους 9900k με τίποτα. Κανένας δεν τους περνει. Εγώ περιμένω. Μόλις τους φτάσουν στα 250 θα πάρω έναν να έχω να παίζω csgo με την παλιά την vga στα 800x600. 2000fps καρφωμένα!!! Τι pro player θα γίνω εγώ!!!🤣🤣🤣

 

Επεξ/σία από BlueAverage
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
12 λεπτά πριν, TELE είπε

τον rebrand επεξεργαστακο μου τον πλήρωσα 230 ευρώ και για gaming που τον αγόρασα είναι bestbuy , ο αντίστοιχος 3700x κατώτερος του στο gaming έκανε 360 ευρώ πληροφοριακά στο λέω , μην μου λες εμενα για εμπειρία γιατί έχω μαγαζί από τότε που πήγαινες νήπιο , έφαγα στη μάπα όλα τα αποτυχημένα cpu τις AMD και με τους FX ήτανε το κερασάκι στη τούρτα , ορκίστηκα να μην ξαναδουλέψω ποτε AMD στο μαγαζί μου , με τα προβλήματα τις θερμοκρασίες το κράξιμο που έχω φάει από πελάτες γιατί του πρότεινα μούφα pc ενώ ο φίλος του παίζει καλύτερα με τους μισους intel πυρήνες και αλλα διαφορα τέτοια , πάρτε όλοι AMD και σε καλο να σας βγει ειλικρινά το εύχομαι και μην μας σκοτίζεται τα @@ σε κάθε θέμα για επεξεργαστές intel με το ποσο καταπληκτικοί είναι η AMD και ποσο κλεφτες είναι στην Intel , φτιάξε ένα δικό σας γκρούπ και εκεί μέσα μέρα νύχτα προσκυνήστε τι κυρια Lisa Sou , αυτά από μένα και τέλος καλή συνεχεια

Full συναισθήματα 0 επιχειρήματα και λογική μην καταρρέεις, δούλεψε με τα δεδομένα και όχι ξύνοντας τις πληγές του παρελθόντος. Όπου και να ψάξεις ότι λέμε τόση ώρα ο blue, o cpc εγώ και άλλοι υπάρχει στο διαδίκτυο με μία έρευνα των 10 λεπτών.

Οι FX ήταν FX, δηλαδή Bulldozer. Οι Ryzen είναι Zen. Οι Intel ήταν και τότε και τώρα i, βασισμένοι στον Sandy Bridge.

Κακός πρότεινες/δούλευες τότε FX όταν όλοι οι reviewers και όλα τα δημόσια στοιχεία που είχαν βγει από benchmarks κτλπ έλεγαν το αντίθετο αφού οι FX όχι μόνο δεν ήταν πραγματικοί 8 cores (CMT) αλλά είχαν και χαμηλότερο IPC ενώ στην ουσία ήταν 4 cores, δηλαδή ακριβώς το ίδιο core number του ανταγωνιστή τους.

Οι ίδιοι reviewers που τότε έφαβαν τους FX και λογικό τώρα αναγνωρίζουν και προωθούν τους Ryzen για την επίδοση, αποδοτικότητα και το κόστος τους. Είναι το λιγότερο γελοίο να είσαι βράχος στον τομέα που εργάζεται - τον τομέα της πληροφορικής - όταν τα δεδομένα αλλάζουν από την μία χρονιά στην άλλη, γίνεται χαμός. Δεν είναι σαν τον τομέα της αυτοβιομηχανίας που πάνω κάτω είναι τα ίδια γιατί ο τομέας είναι τερματισμένος και απλά αλλάζουν κανά σασσί.

 

Edit: και το ξαναλέω, οι Ryzen αυτή την στιγμή πουλάνε σαν τα Κοκ που είχε το ΚΨΜ του στρατού. Το λένε και τα δεδομένα

AMD-Ryzen-3000-and-Intel-9th-Gen-Core-CP

Συμφέρει για όλους μας, είτε πελάτες είτε μαγαζάτορες.

Επεξ/σία από Phoenix4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
15 λεπτά πριν, TELE είπε

τον rebrand επεξεργαστακο μου τον πλήρωσα 230 ευρώ και για gaming που τον αγόρασα είναι bestbuy , ο αντίστοιχος 3700x κατώτερος του στο gaming έκανε 360 ευρώ πληροφοριακά στο λέω , μην μου λες εμενα για εμπειρία γιατί έχω μαγαζί από τότε που πήγαινες νήπιο , έφαγα στη μάπα όλα τα αποτυχημένα cpu τις AMD και με τους FX ήτανε το κερασάκι στη τούρτα , ορκίστηκα να μην ξαναδουλέψω ποτε AMD στο μαγαζί μου , με τα προβλήματα τις θερμοκρασίες το κράξιμο που έχω φάει από πελάτες γιατί του πρότεινα μούφα pc ενώ ο φίλος του παίζει καλύτερα με τους μισους intel πυρήνες και αλλα διαφορα τέτοια , πάρτε όλοι AMD και σε καλο να σας βγει ειλικρινά το εύχομαι και μην μας σκοτίζεται τα @@ σε κάθε θέμα για επεξεργαστές intel με το ποσο καταπληκτικοί είναι η AMD και ποσο κλεφτες είναι στην Intel , φτιάξε ένα δικό σας γκρούπ και εκεί μέσα μέρα νύχτα προσκυνήστε τι κυρια Lisa Sou , αυτά από μένα και τέλος καλή συνεχεια

Και εγώ τρώω πίτσα εδώ και 35 χρόνια, από τα 5 μου...δεν σημαίνει ότι ξέρω από καλή πίτσα...και σταμάτα να συγκρίνεις το σαπάκι 6/6 με τον 3700x...εκτίθεσαι και λες ότι είσαι και επαγγελματίας. Άλλο fx άλλο ryzen...να προσέχεις τα @@ σου να μην σκοτίζονται όμως...μια ζωή την έχουμε...

Επεξ/σία από dimoskoutr
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, TELE είπε

τον rebrand επεξεργαστακο μου τον πλήρωσα 230 ευρώ και για gaming που τον αγόρασα είναι bestbuy , ο αντίστοιχος 3700x κατώτερος του στο gaming έκανε 360 ευρώ πληροφοριακά στο λέω , μην μου λες εμενα για εμπειρία γιατί έχω μαγαζί από τότε που πήγαινες νήπιο , έφαγα στη μάπα όλα τα αποτυχημένα cpu τις AMD και με τους FX ήτανε το κερασάκι στη τούρτα , ορκίστηκα να μην ξαναδουλέψω ποτε AMD στο μαγαζί μου , με τα προβλήματα τις θερμοκρασίες το κράξιμο που έχω φάει από πελάτες γιατί του πρότεινα μούφα pc ενώ ο φίλος του παίζει καλύτερα με τους μισους intel πυρήνες και αλλα διαφορα τέτοια , πάρτε όλοι AMD και σε καλο να σας βγει ειλικρινά το εύχομαι και μην μας σκοτίζεται τα @@ σε κάθε θέμα για επεξεργαστές intel με το ποσο καταπληκτικοί είναι η AMD και ποσο κλεφτες είναι στην Intel , φτιάξε ένα δικό σας γκρούπ και εκεί μέσα μέρα νύχτα προσκυνήστε τι κυρια Lisa Sou , αυτά από μένα και τέλος καλή συνεχεια

Μιας και είπες για ηλικίες σου λέω λοιπόν μάλλον εσύ είσαι πιο νήπιο από εμένα σε ηλικία και άρα έχω μεγαλύτερη εμπειρία σε υπολογιστές μιας και ξεκίνησα με ιντελ pentium 4 vilamate πήγα σε Prescott  και στην συνέχεια σε socket 939 και εκτοτε έχω πάντα τους κορυφαίους της amd.αι

 με λες εσύ νήπιο και μου μήλας για fx!!! Εσύ προσκυνήσεις την ιντελ αποκλείοντας από το μαγαζί σου την τεχνολογία. Πληροφοριακά σου λέω και χωρίς να σε ξέρω πάνω στην δουλειά σου και να σε υποτιμώ ότι πολύ μου ειχαν φέρει τους fx και τους είχα στισει από την αρχή εγώ τα μηχανήματα και αυτά ακόμα παίζουν αξιοπρεπώς. Δεν είναι έτσι φίλε μου. Απλά μάλλον ασχολησε μέχρι εκεί που ξέρεις χωρίς να το ψάχνεις περισσότερο.  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, BlueAverage είπε

Πληροφοριακά σου λέω και χωρίς να σε ξέρω πάνω στην δουλειά σου και να σε υποτιμώ ότι πολύ μου ειχαν φέρει τους fx και τους είχα στισει από την αρχή εγώ τα μηχανήματα και αυτά ακόμα παίζουν αξιοπρεπώς. Δεν είναι έτσι φίλε μου. Απλά μάλλον ασχολησε μέχρι εκεί που ξέρεις χωρίς να το ψάχνεις περισσότερο.  

Προσωπικά έχω στήσει αρκετά PC, μερικά από αυτά στα οποία έχω πρόσβαση ακόμα και τώρα είναι ένα με 8150 Bulldozer και ένα με 8350 Vishera, ακόμα ζουν και βγάζουν δουλειά CAD μάλιστα. Κατώτεροι από κάτι i7 τότε μεν αλλά ήταν και πιο φθηνοί τότε οι FX άμα δεν κάνω λάθος διότι γνώριζαν πως δεν μπορούσαν να τους ανταγωνιστούν, και δουλειά βγάζουν οι FX οπότε..

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

49 λεπτά πριν, dimoskoutr είπε

Αυτό θα κερδίσει εύκολα την μεγαλύτερη πατάτα της χρονιάς σε όλο το forum!!! Να το θυμόμαστε...ξαναλέω έχεις και μαγαζί εσύ...μωρέ μπράβο...βρήκαμε τον μπαρμπαστρούμφ...έλα έλεος...θεϊκή ατάκα...μπλε φιατ με κόκκινη φερράρι...τέτοια διαφορά έχουν σε ισχύ...

μιλάω πάντα για gaming και όπως και να έχει είναι κρίμα που ο πατάτο cpu  σας χαλάει το όνειρο και είναι απλά ανώτερος έστω και οριακά και 130 ευρώ φθηνότερος , δεν πειράζει όμως είπαμε σε 3 χρονια θα είναι καλύτερος ο άλλος και θα χαρείτε και εσείς μέχρι τότε να είμαστε καλά

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, Phoenix4 είπε

Full συναισθήματα 0 επιχειρήματα και λογική μην καταρρέεις, δούλεψε με τα δεδομένα και όχι ξύνοντας τις πληγές του παρελθόντος. Όπου και να ψάξεις ότι λέμε τόση ώρα ο blue, o cpc εγώ και άλλοι υπάρχει στο διαδίκτυο με μία έρευνα των 10 λεπτών.

Οι FX ήταν FX, δηλαδή Bulldozer. Οι Ryzen είναι Zen. Οι Intel ήταν και τότε και τώρα i, βασισμένοι στον Sandy Bridge.

Κακός πρότεινες/δούλευες τότε FX όταν όλοι οι reviewers και όλα τα δημόσια στοιχεία που είχαν βγει από benchmarks κτλπ έλεγαν το αντίθετο αφού οι FX όχι μόνο δεν ήταν πραγματικοί 8 cores (CMT) αλλά είχαν και χαμηλότερο IPC ενώ στην ουσία ήταν 4 cores, δηλαδή ακριβώς το ίδιο core number του ανταγωνιστή τους.

Οι ίδιοι reviewers που τότε έφαβαν τους FX και λογικό τώρα αναγνωρίζουν και προωθούν τους Ryzen για την επίδοση, αποδοτικότητα και το κόστος τους. Είναι το λιγότερο γελοίο να είσαι βράχος στον τομέα που εργάζεται - τον τομέα της πληροφορικής - όταν τα δεδομένα αλλάζουν από την μία χρονιά στην άλλη, γίνεται χαμός. Δεν είναι σαν τον τομέα της αυτοβιομηχανίας που πάνω κάτω είναι τα ίδια γιατί ο τομέας είναι τερματισμένος και απλά αλλάζουν κανά σασσί.

Edit: και το ξαναλέω, οι Ryzen αυτή την στιγμή πουλάνε σαν τα Κοκ που είχε το ΚΨΜ του στρατού. Το λένε και τα δεδομένα

AMD-Ryzen-3000-and-Intel-9th-Gen-Core-CP

Συμφέρει για όλους μας, είτε πελάτες είτε μαγαζάτορες.

Φίλε μου θα σου πω κάτι μιας και είχα τον 9590fx. Θυμάσαι αυτός που ήτανε καυτός σαν τοστιέρα και που έκανε όλο throtling και που.... χίλιες βλακείες ακούγαμε για πααααραα πολύ καιρό. Το μυστικό στους fx ήταν ότι δούλευαν με τάση 1.4 και πάνω στα 150amps. Και λογικό να ζεσταθούν τα vrms. Αν τον πίσω ανεμιστήρα τον έκανες intake και οδηγουσες τον αέρα απάνω στα νrm δεν είχαν θέμα. Όμως αυτό το πρόβλημα ήταν από μεριάς hardware και το εκείνες. Αυτό που δεν μπορούσες να λισεις ήταν ότι έπρεπε να φτάσουμε στο αναθετισμενο update universary για να δουλέψουν κανονικά με καλές επιδόσεις και χαμηλές θερμοκρασίες τόσο ο 8350 όσο και 9590. Το ίδιο έργο βλέπω να παίζεται και τώρα με τους 3ης γενιάς ryzen. Ενώ αντίθετα από μεριάς ιντελ η συνταγή σταθερή εδώ και πολλααα χρόνια. Οπότε είναι plag and play.

.

  

 

 

14 λεπτά πριν, Phoenix4 είπε

Προσωπικά έχω στήσει αρκετά PC, μερικά από αυτά στα οποία έχω πρόσβαση ακόμα και τώρα είναι ένα με 8150 Bulldozer και ένα με 8350 Vishera, ακόμα ζουν και βγάζουν δουλειά CAD μάλιστα. Κατώτεροι από κάτι i7 τότε μεν αλλά ήταν και πιο φθηνοί τότε οι FX άμα δεν κάνω λάθος διότι γνώριζαν πως δεν μπορούσαν να τους ανταγωνιστούν, και δουλειά βγάζουν οι FX οπότε..

Και για να λυθεί η οποία παρεξήγηση. Δεν είπα ότι οι επεργαστες της ιντελ είναι κακοί απλά είναι στο τέλος της εποχής τους και θα έπρεπε από μεριάς ιντελ να επικρατούν πιο λογικές τιμές.

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 λεπτά πριν, Phoenix4 είπε

Προσωπικά έχω στήσει αρκετά PC, μερικά από αυτά στα οποία έχω πρόσβαση ακόμα και τώρα είναι ένα με 8150 Bulldozer και ένα με 8350 Vishera, ακόμα ζουν και βγάζουν δουλειά CAD μάλιστα. Κατώτεροι από κάτι i7 τότε μεν αλλά ήταν και πιο φθηνοί τότε οι FX άμα δεν κάνω λάθος διότι γνώριζαν πως δεν μπορούσαν να τους ανταγωνιστούν, και δουλειά βγάζουν οι FX οπότε..

δεν ήτανε φθηνός φιλε μου μην λέμε τώρα ότι να ναι , όταν βγήκε ο fx ειδικά ο 8350 που τον δούλεψα αρκετά είχε σχεδόν 300 ευρώ , ο 3770k είχε 50-70 ευρώ παραπάνω αλλα ήτανε και  30-40% πάνω σε απόδοση , η τιμή του 8350 έπεσε στα 200 όταν άρχισε το κράξιμο και ο κόσμος έβλεπε ότι δεν μπορεί να τα βγάλει πέρα ούτε με τους i5 εκείνης τις γενιάς και με τις προηγουμενης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, TELE είπε

μιλάω πάντα για gaming και όπως και να έχει είναι κρίμα που ο πατάτο cpu  σας χαλάει το όνειρο και είναι απλά ανώτερος έστω και οριακά και 130 ευρώ φθηνότερος , δεν πειράζει όμως είπαμε σε 3 χρονια θα είναι καλύτερος ο άλλος και θα χαρείτε και εσείς μέχρι τότε να είμαστε καλά

Εεε μετά από 3 xρονια ξέρω που θα τα πούμε. Θα είσαι θαμώνας στην dust2 με low settings. Τώρα που προλαβαίνεις competitive high settings game.😂😂😂😂

 

1 ώρα πριν, cpc464 είπε

Το ξέρεις ότι ο 9900κ με 360AIO από 3 λεπτα prime 95 βαράει 100c?

Intel vilcanooooo

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...